Boğa Burcu Şubat 2015 yorumunda, Şubatta sizleri bekleyen önemli gün ve olayları anlattım. Şubat ayları için boğa burcunun gergin dönemlerinden biri diyebiliriz. Sadece 2015 Şubat değil, bütün Şubatlar üç aşağı beş yukarı aynı etkiye sahiptir. Sizi gerilmiş bir yaya dönüştürür, okları hedefe göndermek için ihtiyacınız olan her şey vardır. Bu enerji, başarılı olma isteğinizden geliyor. Kariyeriniz, saygınlığınız, imajınız ve toplumdaki rolünüz konusunda yaşanan her türden gelişmeye karşı tüm duyularınız açık. Geçen ayın son haftasındaki (20-25 Ocak ) Yeni Ay sırasında bu enerjiyi yaşamıştınız. Kariyer ve itibar meseleleri o zamandan gündeminize girmiş olmalı. Her ne kadar Merkür ve Jüpiter gerilemesine denk gelmiş olsa da, bazılarınızın iş hayatında bir yenilik, iş/sosyal unvanında çok güzel değişimler olduğuna eminim. 20 Ocak Yeni Ay’ının etkilerini anlattığım yazımda şöyle demiştim:

Gündeminizde kariyeriniz, statünüz ve imajınız olacak, kim bu konularda hassas değildir ki? Daha çok başarı, daha çok saygı görme beklentisiyle birlikte, karşınıza çıkabilecek aksiliklere büyük bir kararlılıkla meydan okuyacağınızı söyleyebiliriz. Yeni Ay başlangıç enerjisi getirir, bu nedenle iş hayatınızda veya toplumdaki imajınızda gelişim sağlayacak atılımlar için büyük bir isteğiniz olacak. Başarının formülü bu enerjide saklı, hazırlıklı olun.
Şubat ayının genelinde gündem kariyer olsa da, 1 – 10 Şubat arasında gündem farklı ve enerji çok yoğun. Bu nedenle lafı hiç uzatmadan Şubat ayının analizini yapmaya başlayalım.

1 – 10 Şubat 2015

1 – 10 Şubat arasındaki 10 gün, Şubat ayının en önemli günleri olacaktır. İki nedeni var:
  1. Aslan burcu dolunayı, 4 Şubat
  2. Güneş – Jüpiter karşıtlığı, 6 Şubat
4 – 9 Şubat arasında etkin olacak Dolunay zaten yoğun bir enerji açığa çıkaracakken, 6 Şubatta yaşanacak Jüpiter karşıtlığının enerjisiyle de birleşince, bizleri yoğun ve hareketli günlerin beklediğini söylemek mümkün. Üstelik, her ikisi de hayatınızın aynı alanını etkileyecek: Aile hayatınızı, aile büyüklerinizi, evinizi ve evinizdeki düzeni/huzuru, ayrıca geleceğinizi güven altına almak için yaptığınız girişim ve yatırımlarınızı temsil eden 4. ev. Konuyu detaylarıyla anlatmadan önce, Dolunayı doğru anlamanızı istiyorum: Dolunay, güneş ve ay arasında oluşan karşıtlıktır, yani Güneş ve Ay karşıt burçlarda olurlar. Bu karşıtlık nedeniyle hepimiz iki seçenek arasında bir tercih yapmaya mecbur kalırız veya bir yol ayrımı yaşarız. Sonuçta, Dolunay bizi hangi alanda etkiliyorsa, o alanda yaşanan bir gelişme sonuçlanır, bir dönem sona erer. Diğer yandan, Güneş – Jüpiter karşıtlığı da çok çok önemli bir olaydır. Jüpiter, 2 aydır gerileme sürecinde olduğu için bir çeşit uykuya yatmış ve hepimizi güzel enerjisinden mahrum bırakmıştı. Şimdi uyanmaya hazırlanıyor ve bunu kendi gözlerimizle göreceğiz, hep birlikte hissedeceğiz. 1 – 10 Şubat arasındaki gündeminize dair bazı tahminlerim şöyle:
  1. aile büyüklerinizle alakalı mesele sonuçlanabilir
  2. eşinizle/çocuklarınızla ilgili bir konu çözülebilir
  3. gündemdeki gayrimenkul işiniz sonuçlanabilir
  4. ev, şehir ve hatta ülke değişimi olabilir
  5. evinizin konforunda iyileştirmeler yapmanız gerekebilir (tadilat gibi)
  6. huzursuz hissetmenize neden olan konu her neyse, bir çözüm bulunabilir
  7. aile düzeninizi sarsan biri varsa konuşmanız gerekebilir
  8. yakınlarınızın desteğini bekliyorsanız bu günlerde gelebilir
Dolunay gündeminin merkezinde, kendinizi güvende hissetmenizi sağlayan insanlar ve eviniz olacak. Zaten ev de güvende hissettiğiniz, huzur içinde uyuduğunuz yer değil mi? Sokakta uyumak güvenli sayılmaz sonuçta.. Diğer taraftan, yine bu günlerde, yani 1 – 10 Şubat arasında, bazılarınızın hayatı tamamen değişecek ve konu ev-aile meselesi de olmayacak. Aslan burcundaki Jüpiter ile burcunuz arasındaki etkileşim nedeniyle bazılarınız “yeter artık” bazılarınız “şimdi tam zamanı” diyecektir. Bu nedenle hatırlatmalıyım: aynı günlerde Merkür gerilemesi devam ediyor olacak, hesapsız/ani kararlar verip sonrasında hızlı adımlar atmak için yanlış zamanlarda olacaksınız. İşlerin planladığınız gibi gitmeyebileceğini de değerlendirmenizi öneriyorum çünkü Merkür gerilemesi kaynaklı gecikmelerle/engellerle karşılaşabilirsiniz. İki farkı gündemden de birer örnek vereyim: (1) iş yerinize daha yakın olsun diyerek hızlı bir kararla evinizi taşırsınız ancak yeni evinizden memnun olmazsınız, (2) şimdi tam zamanı diyerek maaşlı işinizden ayrılıp kendi iş yerinizi açarsınız ancak zamanla yanlış karar aldığınızı görürsünüz. Dolunay, geçmişten gelen bir meseleyle ilgili olduğu için, gündeminizin ne olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Eğer gündeminizde ne olacağını tahmin edemiyorsanız, muhtemelen bir şey olmayacaktır. Bu durumda, dolunayda ortaya çıkacak güçlü enerjiyi yöneltecek bir alan da yok demektir. Sonuçta, nereye gideceğini bilmeyen enerji, bahsettiğim tarihlerde sinirli ve alıngan olmanıza yol açacaktır.

11 – 18 Şubat 2015

11 Şubat’ta Merkür gerilemesi sona eriyor, bu nedenle karşınıza çıkan zorluklar azalacak, aksilikler yavaş yavaş kaybolacak. Gerileme sırasında zihniniz sürekli geçmiş günlere, anılara gidip duruyor ya, yeniden bugünü ve yarını düşünmeye başlayacak. Yani zihniniz normal haline dönecek 🙂 Şubat ayının en sakin günlerini 11-18 arasındaki günlerde yaşayacağız ama bunun da bir nedeni olmalı değil mi? Evet, var. Yazının başında söylediğim gibi, Yeni Ay’ların ilkini 20 Ocak’ta yaşamıştınız, ikincisi ise 19 Şubat’ta yaşayacaksınız. 11 Şubattan 18’ine kadar geçen günleri, 19 Şubatta yaşanacak ikinci Yeni Ay’ın gündemine hazırlık yapmak için kullanmanız gerekiyor, bu nedenle iyi değerlendirin çünkü Şubatın son haftası da hareketli olacak.

19 – 28 Şubat 2015

Kova burcundaki ikinci Yeni Ay, 19 Şubat günü yaşanacak, takip eden 5 gün devam ederek 24 Şubat’a kadar güçlü bir enerji ile kariyer hedeflerinize yönelmenizi sağlayacak. Yeni Ay zamanında Güneş ve Ay kova burcunda olacak ancak Yeni Aydan sadece dakikalar sonra her ikisi de balık burcuna geçecek. Bu nedenle, 19 Şubat Yeni Ay enerjisi iki alanda birden etkili olacaktır: Birincisi, yazının başında bahsettiğim kariyerinizi, imajınızı, itibarınızı ve toplumdaki rolünüzü/yeri temsil eden 10. ev kapsamında olacak. İkincisi ise; başta yakın arkadaşlarınız olmak üzere tüm tanıdıklarınızı ve dahil olduğunuz profesyonel ve sosyal grupları temsil eden 11. evin kapsamında olacak. Ben olası gündeminize iki örnek vereyim, diğer alternatifleri siz tahmin edin: Kariyerinizle ilgili bir meselede (10. ev)  size destek olması için bir tanıdık/yakınınızla görüşürsünüz (11. ev). Malum, dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de, son zamanlarda “referans”, eskiden torpil dediğimiz bir kavram var 🙂 Diğer alternatif, arkadaş ortamınızda yaşanan bir olay (11. ev) nedeniyle imajınız/itibarınız (10. ev) güçlenebilir ve elbette tersi de olabilir. Bu arada eklemekte fayda var: 19 Şubattaki Yeni Ay enerjisine Neptün de dahil olacak. Neptün hayalini kurduğumuz şeylerin gezegenidir, bu nedenle 24-25 Şubat gibi, kariyer ve başarı hayallerinize çok yakın olacaksınız.
Bir uyarı: Neptün bazılarımızın hayallerinin gerçekleşmesini sağlarken, bazılarımızın imkansız bir hayalin peşine takılıp gerçeklerden kopmasına neden olur. Gerçeklerden kopmak tatminsizlik yaratır ve sahip olduklarımızı kaybetmemize neden olabilir. Her neye sahip olduysanız, lütfen kıymetini bilin; Neptün’e yenilmeyin.
Son olarak, 19 Şubattan itibaren Mars koç burcunda olacak. Bunun anlamı, bütün enerjinizi işinize ve sorumluluklarınıza vereceksiniz. Hedeflerinizi perde arkasından halletmeye çalışmanızda fayda var, mümkün olduğu kadar kimseyle çatışmayın. Mars’ın etkin olduğu alan 12. ev olduğu için, bu süreçte kavgadan/zıtlaşmalardan uzak durun, sizi sevmeyen insanlara karşı dikkatli olun ve ayrıca riskli işlere girişmeyin. 12. ev tarihin eski zamanlarında hastane ve hapishaneyi temsil ediyormuş..Ne olur ne olmaz, hatırlatmadan geçmeyeyim dedim 🙂 Boğa Burcu Şubat 2015 için önemli bir ay diyebilir çünkü bu ay her yönüyle Ocak 2015 ten farklı olacak..Bazılarınızın hayatında çok önemli değişimler olacağını, yolunuza büyük fırsatlar çıkacağını düşünüyorum. En iyisini diliyorum. Ceyhun.]]>