Boğa Burcu: Ocak 2015

Yazar 

Ocak 2015 boğa burcu yorumunda, Ocak ayına hakim 3 etkinin size ne şekilde yansıyacağından bahsedeceğim: Jüpiter gerilemesi, Uranüs-Pluto etkileşimi ve Mars’ın yeni konumu. Ayrıca, Dolunay sırasındaki gündeminizde bu yazının konusu olacak.

Ocak ayına keyifli başladığımızı söylemek ne yazık ki kolay değil, halbuki 2015 güzel olsun istiyorduk. Bu yılın bir geçiş yılı olduğunu, son birkaç yıldır yaşadığımız zorlayıcı gelişmelerin yılın sonunda bir şekilde sonuca bağlanacağını bilmenizi istiyorum.

Bununla birlikte, güzel gelişmeler beklemek, hayatımızın harika olmasını ummak için Ocak ayı doğru zaman dilimi değil. Evet 2015 güzel bitecek, ayrıca Nisan ortalarından itibaren daha iyi hissedeceğiz, Ağustos ayından sonra keyfimiz iyiden iyiye artacak ama malesef şimdi değil.

“Ben kendimi süper hissediyorum, her şey yolunda gidiyor, daha ne olsun” diyeniniz var mı? Halbuki 2014 yılı Temmuz-Kasım arasında keyfimiz gayet iyi değil miydi? Gelecek, yeniden güzel günler gelecek.

Jüpiter, Ağustos ayından bu yana geçmişinizle barışmanıza, ailenizde huzura, yatırımlarınızın artmasına/değerlenmesine olanak tanıdı.

Ancak 8 Aralık’tan bu yana Jüpiter enerjisi yanınızda değil, bu nedenle kendinizi eskisi kadar “şanslı ve iyimser” hissedemiyor olmanız normal.

Ocak, Şubat ve Mart 2015 için bir yazı yazıp, Jüpiter gerilemesinin etkilerini anlattım, okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz: 3 ayın astrolojisi

Ocak ayının olumsuz bir enerjiye sahip olmasının ikinci bir nedeni daha var: Uranüs -Pluto etkileşimi! Bu iki uzak gezegen, 2 yıldır hepimizi çok zorluyor, hatta dünyadaki karmaşanın en büyük sorumlusu diyebiliriz.

Milyonlarca insanın evsiz kaldığı, ülkelerine terk ettiği, yüz binlercesinin katledildiği zamanları yaşamıyor muyuz? Umarım ki bu etkileşim, daha büyük çaplı bir savaşın öncüsü olmaz, ki 2. Dünya Savaşında olmuştu.

Önümüzdeki günlerde bu konuya özel bir yer ayıracağım. Şimdi Ocak 2015 hakkında detaylara geçelim.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yengeç burcunda Dolunay yaşadık, etkilerini 11 Ocak’a kadar yaşayacağız. Bu dolunay sizi iletişim, ulaşım ve öğrenme konularında etkiliyor.

Güneş, Aralık ayının son haftasında oğlak burcuna geçtiğinden bu yana, içinizde belki anlam bile veremediğiniz bir heyecan olduğunu, kendinizi zaman zaman huzursuz hissettiğinizi tahmin ediyorum.

“Ne işim var burada, neden bu saçma işlerle uğraşıyorum, hem ne kadar çok işim var” tarzında düşüncelerin hücumuna uğramış olabilirsiniz. Bazılarınız ise hayatından şikayetçi! Bu enerjiyi yönlendirecek alan bulabilen boğalar ise kendine yeni ilgi alanları buldu, belki aralıksız kitap okuyor, belki yeni bir kursa başladı bile. Bir seyahat ne güzel olurdu değil mi?

Dolunay enerjisi 11 Ocak’a kadar gündeminizi değiştirecektir. Dolunay, bir süredir gündeminizde olan eğitim/öğrenme ve iletişim ihtiyacınıza destek olacak bir enerji getiriyor. Kendinizi anlatın, içinizde büyüyen duygu ve düşünceleri yakınlarınızla paylaşın. Açın telefonu konuşun, sevdikleriniz ne hissettiğinizi bilsinler.

Öte yandan, bazılarınız harıl harıl bir şeyle uğraşıyordur, acilen bitirilmesi gereken büyük bir iş yüküyle mücadele halinde..Bu işlerin 9-11 Ocak arasında biteceğini söyleyebiliriz.

Dolunay sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:

 1. kardeşlerinizden biriyle bir mesele varsa sonuçlanacaktır
 2. evinizi mi taşıyacaksınız? zamanı geldi diyorsunuz
 3. belki bir telefon alıp kendinizi mutlu edersiniz (21 Ocak öncesi alın)
 4. okuyorsunuz ve okuduklarınız düşüncelerinizi hızla değiştiriyor
 5. iletişim kurma tarzınız, yani üslup ve diliniz değişiyor

Dolunay gündemini en hafif yaşayan burç sizsiniz, bu nedenle dolunay enerjisi sizde büyük baskı oluşturmayacak.

Ancak, Dolunayı aşan karmaşık etkiler de Ocak ayında: Uranüs ve Pluto, ikisi birden Güneş’le temas etti. Nasıl etkiler?

Başta bahsettim ya, Uranüs ve Pluto etkileşimi yeni değil, birkaç yıldır hayatımızın ana konusunu hep onlar belirlediler. Birlikte hareket ediyor, enerjilerini sürekli biriktiriyorlar. Biriken enerji, mutlak açı yaptıklarında veya birisi güneşle kavuşum yaptığında doğrudan açığa çıkıyor.

Bu ay, Pluto ile Güneş kavuşum yapıyor. Bu nedenle, Boğa Burcu Aralık 2014 yazımda ana hatlarını anlattığım etkilere maruz kalıyorsunuz. Pluto etkisi, bu aralar hayatınızda görünür oldu.

Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart ayında güçleneceğini, Kasım ayına kadar bir şekilde gündemimizde kalacağını yeniden bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı bizimle paylaşarak, boğa burcu dostlara deneyimlerinizden faydalanma fırsatı vermiş olursunuz ve hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde gündem değişecek çünkü Mars 12 Ocak’ta balık burcuna geçiyor. Bu dönemde Mars’ın hırslı ve dinamik enerjisi size çok iyi gelecek.

Mars enerjisi, arkadaşlarınızı ve aslında geniş anlamda sosyal ve profesyonel çevrenizi oluşturan insanları kapsayan 11. evinizi/alanı etkisi altına alacak. Bu alanın kapsamına, çevrenizdeki insanların desteği ile büyük hedefler başarma imkanı da dahildir.

Örneğin, azimli insanlar olarak, iş hayatınızda büyük bir gelişme, aşk hayatınızda güzel bir başlangıç, sağlığınızda bir iyileşme istiyorsanız, Şubat ortasına kadar sürecek Mars enerjisiyle buna yakınsınız. Yeter ki kimin size destek olabileceğini de hesaba katın.

Belki yakın bir arkadaşınızın çocukluk arkadaşı, aslında sizin hayatınızın aşkı olmaya en yakın adaydır ama henüz her ikinizin de bundan haberi yoktur 🙂 Kurcalayın yani.

Bir uyarı: 21 Ocak Merkür gerilemesi tarihi, ya 21 Ocak öncesi ya da Şubatın üçüncü haftasından sonra kadar kendinizi açık edin ve hedefleriniz için harekete geçin.

13-17 Ocak arasında Mars, 2 haftadır yay burcunda olan Satürn ile etkileşime giriyor. Yaydaki Satürn, güç tutkunuzu tetikleyecek, sizi bambaşka bir insan yapacak. Belki başlarda fazlaca gergin hatta zaman zaman paranoyak seviyesinde kuşkucu olacaksınız ama olsun, güzel etkidir.

Bu dönemde yaşadıklarınıza bakarak, Satürn’ün 3 yıllık yay burcu yolculuğunda sizi ne şekilde etkileyeceğini tahmin edebilirsiniz.

15 Ocak civarında, arkadaşlarınızdan biriyle gürültülü bir çatışma da yaşama ihtimaliniz var, sebebi de sizin arkanızdan çevirdiği işlerin açığa çıkması olabilir mesela.

Hepsi bir yana, “Ocak ayında kenara not etmem gereken tek bir gün olsa, hangisi olurdu?” diyecek olsaydınız, “19 Ocak” derdim.

19 Ocak’ta, yukarıda saydığım etkilerin dışında (Satürn, Uranüs, Pluto etkisi) şu etkileşimler de olacak:

 1. Mars-Neptün kavuşumu
 2. Venüs-Jüpiter karşıtlığı

Birincisi, hedeflerinize ulaşma isteğinizin, hayallerinizi gerçeğe dönüştürme azminizin hiç olmadığı kadar yüksek olmasına neden olacak.

İkinci etki, ailenizi mutlu etmek adına, bazı kariyer hedeflerinizden ya da imajınızın bazı ögelerinden tavizler vermek olabilir.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür sizin gelirinizi, işinizi, mal varlığınızı ve konforunuzu temsil eden alanın yöneticisi; yani değer verdiğiniz bazı önemli konular Merkür koruması altında.

Ancak bu koruma, Merkür gerilemesinde kalkacak, bazı sorunlar/aksilikler yaşanacak. Merkür gerilemesinin etkilerini bilmeyenlere kısaca özetleyelim: Merkür gerilemeleri keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemlerdir. Daha farklı anlatmak isterdim ama malesef mümkün değil.

Gerileme sırasında boğa burcuna özel etkiler şunlar:

 1. işleriniz aksi gidebilir
 2. kendi işinizi yapıyorsanız, geliriniz azalabilir
 3. iş yerinde bazı tadilat işlemleri vb gereksinimler, işleri aksatabilir
 4. evinizin altyapısında sorunlar çıkabilir
 5. eşyalarınız bozulabilir
 6. rahatınızı kaçıracak insanlarla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz

Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz, zihnimizin kapıları yeniliklere tamamen açık olur ama bu iyi sonuç vermez. Bu nedenle, yabancısı olduğunuz bir şeye başlama niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın.

Diğer yandan, Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin.

Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin.

Merkür gerilemesi, bilgi akışının bozulmasına da neden olur, yetersiz bilgi yüzünden yanlış kararlar alabilirsiniz. Geçmişten gelen bir konunun devamını yaşıyorsanız ve bu konuda yeni bir karar/adım söz konusu ise, normalde olduğunuzdan çok daha dikkatli olun, her detayı hesap edin, öğrenmediğiniz bir şey kalmadığından emin olmaya çalışın.

Bir örnek vereyim: Merkür gerilemesinde biriyle tanışan kadın, bir sonraki Merkür gerilemesinde onunla evlenmiş ve sonra öğrenmiş ki, aslında adam gayrı resmi olarak evli ve 4 çocuğu var. Bu gerçek bir hikayedir; Merkür gerilemesinde eksik/yanlış bilgi akışının nasıl olabileceğini gösterir. Amerika’da yaşanmış bu olayı yaşayan kişi, birkaç yıl sonra astroloji öğrenip geçmişini incelerken bu durumu fark ediyor.

Hatırlatayım, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri de vardır. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi

Sevgilerimle, Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

42 Yorum

 1. Burcu

  22/01/2015

  Hem eşimle ayrıldık hem de işimden ayrıldım 🙁 Jüpiter’in pek faydasını göremedim yani :((

 2. Burcu

  22/01/2015

  Teşekkür ederim, aslında yazılarınızı okumuştum ve özellikle Satürn’ün akrepte olması ile Uranüs gerilemesinin beni etkilediğini farketmiştim, umarım bundan sonra güzel gelişmeler olur hayatımda ne diyim, ama kesinlikle zor ve acı da olsa yaşadıklarım öğretici oldu bunu da inkar edemem

  • Zafer Ceyhun

   22/01/2015

   Dediğiniz gibi zor olan aynı zamanda öğretiyor da..yolunuz açık olsun, sevgiler.
   Ceyhun

 3. serpil

  28/01/2015

  Zafer Ceyhun , nasil olurda ben sizi bugun keşfederim. Yorumlariniz mukemmel artik sıkı bir takipcinizim

  • Zafer Ceyhun

   28/01/2015

   Serpil hanım çok naziksiniz, tşk ediyorum.
   aramıza hoş geldiniz 🙂
   sevgilerimle, Ceyhun

 4. buket

  29/01/2015

  Merhabalar Ceyhun bey size yazan herkese cevap verip yanitlamissiniz ben de astrolojiyi merakla takip edenlerdenim :)) size sormak istiyorum:su an haziran sonu temmuz basina kadar sözleşmeli olarak bir yerde calisiyorum haftaya başka bir is için başvuru yapmaya planliyorum eğer kabul gorursem 21 şubat tarihinde yazili sinavim olacak başvuru simav tarihlerindeki sansimi merak ediyorum öğrenebilir miyim? Şimdiden her şey için teşekkürler..

  • Zafer Ceyhun

   29/01/2015

   Buket hanım merhaba,
   bir yazı yazacağım yarın, detaylı anlatacağım, burada iki satır cevapla yetinmeyin en iyisi 🙂
   sevgilerimle, Ceyhun

 5. buket

  30/01/2015

  Zafer bey boğa burcunun şubat ayi yazisinn istiyoruz :);)