Boğa burcu, Kasım ayında eşine/sevgilisine odaklandı, bekar boğalar ise mutlu bir ilişki yaşamak ve doğru kişiyi bulmak için her zamankinden daha fazla zaman harcamaya istekli çünkü güneş ilişkiler alanınızı aydınlatıyor. Bu süreci yaşayan herkes, daha iyi bir ilişki yaşamak, beğenilmek ve sorunsuz ilişkiler yaşamak ister. Astroloji, dünyadaki yaşamın doğası/kanunu diyebiliriz. Hayatın ve zamanın dinamiklerini, astrolojik enerjinin yönüyle anlamlandırabilme gücüne sahip olmak, insanoğlunun akıl almaz analitik zekasının harika bir ürünü..Atalarımızdan miras kalan bu kıymetli bilgiyi doyasıya kullanmak ise bizim ayrıcalığımız oldu, ne güzel 🙂 Öyleyse devam edelim. Geçtiğimiz ay hep birlikte güneş ve ay tutulmaları yaşadık, ki güneş tutulmalarının etkileri/sonuçları kalıcıdır ve ortaya çıkan yeni durum uzunca süre devam eder. Umarım ki, kötü görünen/hissettiren olaylar dahi yaşamış olsanız da, sonuç lehinize olur.. Kasım ayı gündeminde neler var:

 1. Boğa burcunda dolunay (7 Kasım)
 2. Merkür’ün akrep burcuna geçişi (9 Kasım)
 3. Venüs’ün yay burcuna geçişi ( 16 Kasım)
 4. Neptün gerilemesinin sona ermesi (16 Kasım)
 5. Yay burcunda Yeni Ay (22 Kasım)
 6. Merkür’ün yay burcuna geçişi (28 Kasım)
Bu yazının konusu, sadece boğa burcundaki dolunay olacak. Kasım ayındaki ikinci yazımda Neptün etkisinden bahsedeceğim. Neptün, özellikle 27-30 Nisan tarihlerinde doğan boğalar için 2014 Şubat ayından bu yana var olan etkisini 2015 Mart ayına kadar üçüncü ve son kez güçlü bir şekilde hissettirecek, sonrasında ise yaklaşık bir yıl boyunca 1 Mayıs – 4 Mayıs tarihlerinde doğan boğa burçlarını etkisi altına almaya başlayacak. Önemli bir konu, mutlaka değineceğim.

BOĞA BURCU: 7 KASIM DOLUNAYI

Boğa burcunun kırılgan olduğunu bir süreçteyiz, her kırılganlığın yarattığı sertlik de elbette bu sürecin doğal bir parçası olacak. Boğa burcunda 7 Kasımda gerçekleşen dolunay etkisini artırarak devam edecek ve 12 Kasımda zirveye ulaşacak. Her dolunay, bir dönemin bir şekilde sona ermesine neden olduğu için, boğa burcundaki dolunay tabi ki en çok boğa burcunu ilgilendiriyor. Dolunay enerjisi; isteklerimizi ve hedeflerimizi şekillendiren Güneş ile duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı belirleyen Ay arasında yaşanan bir çekişmenin/karşıtlığın sonucudur. Dolunay sırasında, Güneş ve Ay karşı karşıya gelerek bizleri isteklerimiz ile ihtiyaçlarımız arasında tercih yapmaya zorlar. Bu nedenle, her Dolunay bir seçim/tercih zamanıdır ve bu yönüyle bir dönemim bitişini temsil eder çünkü yaptığımız seçim ile seçeneklerden birini kabul ederken diğeri reddetmiş oluruz, yani bir şeyden vazgeçeriz. Boğa burcuna göre 7 Kasım’da boğa burcunda yaşanan dolunay sırasında:
 • Güneş 7. evinizde: başta en yakınlarımızla ilişkilerimizi temsil eden 7. ev, astrolojinin en az “benmerkezli” en çok “diğerlerine dönük” alanıdır. Diğerleri tarafından beğenilmek, eşimiz/sevgilimizle ilişkilerimizin sorunsuz yürümesini sağlamak, yoksa bir ilişkiye başlamak/evlenmek gibi bir başkasını hayatımıza dahil ettiğimiz alandır. 7. evin kapsamında, kendimizden önce O’nu düşünürüz, farklılıklara değil benzerliklere odaklanırız, gerekirse taviz veririz.
 • Ay 1. evinizde: egomuzun, benliğimizin sınırlarında olup biten her şey (isteklerimiz, önceliklerimiz, karakterimiz, irademiz) 1. evin kapsamındadır. “Ben böyle istiyorum” dediğimiz, diğerlerine “sen” diye hitap ederek kendimizden ayrı tuttuğumuz alandır. Ay’ın 1. evimizde olması, isteklerimizin yerine getirilmesi hususunda hassaslaştığımız bir sürece işaret eder.
Boğa burcu, dolunayın etkisini zirveye taşıyacağı 12 Kasıma kadar, 7. evin alanındaki istekleri ile 1. evin alanındaki ihtiyaçları arasında bir tercih yapacak, bir gelişme yaşayacak. Olası gündeme dair birkaç örnek sıralayalım:
 1. “iyi de ben böyle olsun istemiyorum ki” demenizi gerektirecek bir durumda dik duracaksınız
 2. hayatınızın yönünü değiştirecek çok önemli bir konuda karar vermeniz gerekecek
 3. beklediğiniz o çok önemli haberi alacaksınız
 4. “yeterince seni düşündüm, şimdi sıra bende” diyeceksiniz
 5. hayatınızda bir dönemin perdeleri kapanacak ve yenisi açılacak
 6. isteklerinizi elde etmek için O’nu/diğerlerini kırmaktan çekinmeyeceksiniz
 7. kırılgan olduğunuz için savunmadasınız, olmadığı kadar sert çıkacaksınız
 8. bir kurt olsaydınız, tırnaklarınızı derisine geçirmek, kanının tadına bakmak isterdiniz 🙂
 9. özgürlüğünüzü kısıtlayan bir konuda, şartları değiştirecek bir adım atacaksınız
 10. ilişkinizin dinamiklerini değiştirecek bir olay yaşayacaksınız
 11. eşiniz/sevgilinizle aranızda sorunlar varsa, ilişkinizde bir değişim olacak: ya iyiye gidecek ya da bitecek
Boğa burcu için çok önemli bir dolunay başladı ve birkaç gün boyunca etkilerini yaşayacaksınız ancak yeniden hatırlatayım, dolunay gündemi hemen her zaman takip eden günlerde (çoğunlukla 5. günde) olgunlaşarak sonuçlanır. Bu nedenle 12 Kasım önemli bir gün, beklediğiniz bir haber varsa bu haberi alacağınız gün çok yüksek ihtimali 11-12-13 Kasım olacaktır. Diğer yandan, gündeminizde bir sorun varsa, özellikle ilişkinizde (eşiniz/sevgiliniz) bir sorun varsa, yaşanan olaylar yine bu tarihlerde bir adım atmanızı gerektirecektir; hazırlıklı olmanız için söylüyorum, aklınızda kalsın. Diğer gezegenlerin dolunay üzerindeki etkileri olumsuz olmayacağı için bu süreci doğru değerlendirme ihtimaliniz yüksek. En doğru kararı vermeniz dileğimle, sevgiler :)]]>