koç burcunda ay tutulması sırasında, kendisi/geçmişi ile bir hesaplaşma yaşamak isteyecek. Bu yönüyle, Merkür gerilemesi sırasında açığa çıkan geçmiş meseleleri, ay tutulması sırasında en çok yaşayacak olan burç boğa burcu olacak. 8 Ekim ay tutulması, çok önemli pek çok enerjinin bir arada olduğu ve hayatımızı/iç dünyamızı değiştirecek, bizi dönüştürecek etkiye sahip..Uzun süredir gündemimizde olan konular, bir daha aynı şekilde gündemimizde yer almayacak şekilde sona erecek. Hatırlatayım: Boğa burcu, 2014 Nisan ayında terazi burcunda yaşadığı ay tutulması sonucu sona eren gündeminin devamı niteliğinde bir gündem yaşayacak. Nisan ayında, gündeminizde kendinize daha sağlam temeller oluşturmak için daha çok çalışmanız gerektiğine, bazı konularda daha anlayışlı olmanızın ve iş birliği yapmanızın fayda getireceğine dair kararlar almıştınız. O zamanki amacınız, hayatınızı kusursuz hale getirmek, sorunlardan arındırmak için kendi başınıza her sorunun üstesinden gelmeniz gerektiğine ve gerektiğinde taviz vermenin doğru olduğuna inanmıştınız.

KOÇ BURCUNDA AY TUTULMASI: 8 EKİM 2014

Boğa burcu, 8 Ekim ay tutulmasında, geçmişte verdiği kararların hayatına etkisini sorgulayacak, olumlu bulduğu kararlarını hayatına dahil edecek, olumsuz olanları ise terk edecek. Her şekilde, ay tutulmasının etkisi, geçmişte yaşadıklarınızın bugünkü yaşamınızdaki rolü üzerine bir karar aşamasına gelmeniz olacak. Böylece, 13 Ekim’de ay tutulmasının enerjisi zirve yaptığında, bir dönemim tamamen son bulmasına neden olacak ve yeni düzenin kapılarını aralayacak. Boğa burcu, diğer burçların aksine, konunun ne olduğunu henüz tam olarak bilmiyor olabilir çünkü ay tutulması sırasında açığa çıkan enerji, daha önce bilmediğiniz bir sırrın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, boğa burcunun konusu henüz kesinleşmemiş olabilir. Ancak, ay tutulması/dolunay sırasında yepyeni bir bilgi açığa çıkmaz. Peki ne olur? Mesela başkalarının bildiği ancak sizden sakladığı bir bilgi sizin tarafınızdan öğrenilir, gibi.. Bunun yanında, hayatınızda gözle görülür bir değişim olmayabilir, bilinç altınızda/zihninizde yeni bir farkındalık oluşabilir çünkü ay tutulmaları, güneş tutulmalarının aksine, çoğunlukla iç dünyamızda olur. 8 Ekim ay tutulmasının güçlü enerjisine eşlik edecek diğer güçlü enerjilerden bahsedeyim:
 1. Güneş-Uranüs karşıtlığı
 2. Güneş-Pluto karesi
 3. Ay-Mars-Jüpiter üçgeni
Güneş-Uranüs karşıtlığı, isteklerimize ve hedeflerimize giden yolda keskin bir değişimin habercisidir. Uranüs hakkında önceki yazılarımı okuyanlar hemen hatırlayacaklar, Uranüs enerjisi yeni bir dünyanın kapılarını aralar, yarattığı aydınlanma ile kontrol etmesi zor olan bir coşku getirir. Uranüs, bağımsız ve özgür olma isteğimizin kaynağıdır, herkese/her şeye rağmen doğru bildiğimiz yolda ilerlemek istememize neden olur. (henüz okumayanlar ve yeniden okumak isteyenler buradan okuyabilir: Uranüs) Güneş-Uranüs karşıtlığı, koç burcu ay tutulmasının enerjisini keskinleştirecek/artıracak; vereceğimiz kararların, atacağımız adımların hayatımızdaki etkisini her zamankinden daha güçlü yapacak..Olumlu veya olumsuz olacak demek imkansız, bazılarımız olumlu yönde bir ilerleme kaydedecektir mutlaka, bazılarımız içinse olumsuz gelişmeler yaşanacaktır.. Güneş-Pluto karesi, isteklerimize ulaşmakta önümüzde duran, bizi engelleyen, gücümüzü/başarımızı kısıtlayan her ne varsa üstesinden gelme isteğimizi açığa çıkaracak. Pluto enerjisi, en az Uranüs etkisi kadar, değişime giden yoldur; üstelik Pluto değişimi getirirken bizi de değiştiren enerjidir. Bazen bir olay yaşarız ve başka bir insan oluveririz ya, işte o enerji Pluto’nun enerjisidir. Güneş-Pluto karesinin açığa çıkaracağı enerji, koç burcu ay tutulmasının enerjisiyle birleştiğinde, hedefe giden yolda bazı zorlu engellerin varlığından haberdar olacağız; bizi yavaşlattıkları/zayıf düşürdükleri için sinirlenip harekete geçmek, yolumuzu açmak isteyeceğiz. Sonuçta, sakin bir enerjiden ziyade kızgın bir enerjimiz olacak. Ay-Mars-Jüpiter üçgeni, bütün bu enerjiler birleşip iç dünyamızda gelgitler oluştururken, duygularımızın şiddetini artıracak, hem de çok artıracak..İşin içinde duygularımızın kaynağı Ay, enerjik/agresif enerjimizin kaynağı Mars ve temasa geçtiği her enerjinin şiddetini artıran Jüpiter olduğunda; olumlu gündem harika, olumsuz gündem de epey kötü olur. Ay-Mar-Jüpiter üçgeni, koç burcu ay tutulmasının enerjisinin, sıradan bir ay tutulmasına göre kat kat fazla olmasına neden olacak, ki sıradan ay tutulması bile, dolunayın enerjisine 4-5 kat artırır.

AY TUTULMASININ BOĞA BURCUNA ETKİSİ

Boğa burcu, Ekim ayında işinde gücünde; çok çalışıyor, her işe yetişmeye çalışıyor.  Bu ay, tüm sorumluluklarını yerine getirmek, yapması gerekenleri zamanında yapıp bitirmek, sorunlardan uzak durmak en büyük isteği. Ay tutulması, bu duruma yeni bir perspektif getirecek: boğa burcu, işlerin peşinde koştururken, yorgun düşebilir; ya da koşuşturmaca sırasında, kendisini ilgilendiren önemli bir konuda, önemli bir bilginin kendisinden gizlendiğini öğrenebilir. Diğer alternatif, yüzleşmekten çekindiği için görmezden geldiği/gündemine almadığı bir meselenin, olumsuz sonuçları ile birlikte önüne gelmesine engel olamayabilir. Boğa burcu, 13 Ekime kadar neler yaşayabilir sorusunun olası cevapları:
 1. geçmişinizdeki hatalarınız önünüze gelebilir
 2. fedakarlıklarınız pişman olmanıza neden olabilir
 3. çalışmaktan yorgun düşüp, pes etmek isteyebilirsiniz
 4. hayal kırıklığı yaşamanıza neden olacak bir bilgi açığa çıkabilir
 5. dinlenmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz
 6. (varsa) sağlık sorununuzu çözebilirsiniz
 7. bir yakınınızın bilmediğiniz bir sorunundan haberdar olabilirsiniz
 8. sizin bir sırrınız açığa çıkabilir
Her dolunay -dolayısı ile ay tutulması- bir tercih yapmayı ve karar vermeyi zorunlu kılar. Ay tutulmasının yarattığı güçlü dolunay enerjisine; Uranüs ve Pluto’nun zorlayıcı enerjisi, artı, Mars ve Jüpiter’in katalizör/güçlendirici etkisi dahil olduğunda, her şeyin yıldırım hızında olduğuna, önemli bir değişimin yaşandığına, hayatımızda bir dönemin bitip bir yenisinin başladığına şahitlik edeceğiz.]]>