Boğa Burcu Aralık 2015 yorumunuzda, 11 Aralık Yeniay ve 25 Aralık Dolunay etkileri ile 26 Aralıkta gerilemesi sona erecek olan Uranüs’ün etkisi yer alıyor. Boğa burcu için önümüzdeki 2 yıl unutulmayacak türden olacak, emin olabilirsiniz. Son derece hırslı, dinamik, odaklanmış hissedeceğiniz bir dönem, 1 Aralık itibarı ile başladı. Yeni Satürn etkisi, 2011 yılından bu yana devam eden Uranüs enerjisiyle bir araya geliyor. Hayatınızda heyecan ve mücadele eksik olmayacaktır. Satürn tam 1 yıl önce yay burcuna geçtiğinde, boğa burcuna ilk kez şu mesajı verdi: Ne istiyorsan onu elde etmelisin, güçlü ve kararlı olmasın; bu yolda bedel ödemeye hazır ol. Bu mesaj geçen haftaki Dolunayla birlikte yeni bir safhaya geçti. Sinyallarini 1 yıldır aldığınız yeni Satürn dönemi, kesintisiz devam etmek üzere 1 Aralıkta başladı. Satürn kaynaklı yeni dönem önümüzdeki 2 yıl devam edeceği için nasıl etkileneceğinizi bilmeniz önemli. Artık zihninizi şu sorular meşgul edecek:

 1. hayatımın kontrolü ne kadar kendi ellerimde?
 2. birey olarak daha güçlü olmak için ne yapmalıyım?
 3. beni engelleyen şeyler ne, hayatımdaki insanlar beni sınırlıyor mu?
 4. yeterince saygı görüyor muyum, hak ettiğim hayatı yaşıyor muyum?
 5. hepimiz bir gün öleceğiz ve hayat değerli; nasıl yaşamak istiyorum?
 6. hangi alanda güçlüyüm?
 7. mücadele etmeden başarı gelmiyor, hangi ölçüde bencil olmalıyım?
Bu sorulara cevap bulmakla geçecek 2 yıl sizi bekliyor kıymetli dostlar, bu süreç bittiğinde başka biri olacağınızı garanti ediyorum. İçinizde büyüyen gerginliği hafifletmek için ya çok çalışacaksınız ya da eşinizi/sevgilinizi güvenli bir liman olarak göreceksiniz. Bu dönemde yalnız kalmak istemeyeceksiniz çünkü sıcaklığa ve yakınlığa ihtiyacınız var. Aşk hayatınız tutkulu olacaktır, cinsellik yaşama isteğiniz artacaktır; ancak bu şekilde hırslarınızın zararlı değil yapıcı olacağını bilmelisiniz. Cinsel hayatınızın hareketlendiği dönemlerde öfkenizin azaldığını göreceksiniz. Makyavelli hakkında bilgi sahibi misiniz? Prens/hükümdar isimli kitabında; hedefe ilerlerken, çıkarlarınızı savunurken gerçekçi ve faydacı olmanız gerektiğini öğütler. İşte o kitapta anlatılanlar, önümüzdeki dönemde sizin hislerinizi tarif ediyor. Demek istiyorum ki, zaman zaman bazı ikilemler yaşayacaksınız. Bencil olmak, insanları kullanmak, başkalarının üzüleceğini bilerek bazı adımlar atmak, hırslarınızın peşinden tereddütsüz gitmek, para kazanmak için kendi ahlak kurallarınızı bile esnetmek, eşinize rest çekmek, sevdiklerinize tavır almak, ailenize mesafeli davranmak vs. Bu saydıklarımın bir kısmı öyle ya da böyle yaşanacaktır diye düşünüyorum. Hangilerini, ne ölçüde yaşayacağınız ise hayatınızın mevcut durumuyla ilişkili olacak. Şu anda ne kadar mutluysanız o kadar az hırs hissedeceksiniz, fakat bir şeyler yolunda gitmiyorsa, hayatınız bir krize doğru ilerliyor olabilir. Gemileri yakmak, hiç olmadığı kadar kolay görünecek. Küllerinden doğmak tabiri vardır ya, bunun olması için öncelikle yanmak gerekir. Eğer hayatınız şu anda bir yangının arifesinde ise, 2 yıl sonra küllerinizden doğmuş olacaksınız. Satürn, cesaretle sorunların üzerine gitmemiz için bizi kışkırtır fakat küçük sorunların bile gözümüze büyük görünmesine neden olur. Yak bütün fotoğrafları” diyecek olursanız, yani geçmişi bir kenara itip farklı bir gelecek inşa etmek isterseniz, bu kararınıza dayanak oluşturan sorunların gerçekten buna değip değmediğine emin olun. Belki de pire için yorgan yakıyorsunuz. Satürn enerjisi altında iken bu ihtimal vardır.  Aralık 2015 yorumuna başlayalım.

Boğa burcu Aralık 2015

Aralı 2015, Uranüs enerjisinin hükmettiği bir ay olacak. Bunun anlamı herkesi için aynıdır: heyecan, coşku, farkındalık, bağımsızlık, sürprizler, sürüklenme, kontrol kaybı.. Peki bu etkileri siz hangi alanda yaşıyorsunuz?
 1. olaylar kontrolünüz dışında ilerliyor, müdahale edemiyorsunuz
 2. bir konuda çaresiz hissediyorsunuz, sanki istemsiz sürükleniyorsunuz
 3. geçmişte yaptıklarınız pişmanlık hissini tetikliyor, hatalarınızı fark ediyorsunuz
 4. düşmanlıklara, perde arkasından yapılan gizli işlere muhatap oluyorsunuz
 5. gizli saklı yaptığınız birçok şey oldu çünkü yüzleşmek istemediniz
 6. bir konuya takılıp kaldınız, geçmişte yaşananlar sizi bu konuya kilitliyor
 7. herkesi, sizi olduğunuz gibi kabul etmeye zorluyorsunuz, değişmeye dirençlisiniz
 8. tavırlarınızın ardında, birilerinin hakimiyeti altına girme korkusu var
 9. doğru bildiğiniz yoldan ayrılırsanız, teslim olmuş sayılacağınızı düşünüyorsunuz
Uranüs enerjisi bilgi, aydınlık ve farkındalık getirir, bunlarla birlikte sarsılmaz bir kararlılık da oluşturur: ben doğrusunu biliyorum, öyleyse benim bildiğim gibi olmalı. Bu düşünce yapısı, diğer ihtimallere kapıların kapanmasına neden olabilir. Öyle ki, sanki başkalarının isteklerini kabullenirseniz, kendinizi hiçe sayacakmışsınız gibi düşünürsünüz. Halbuki gerçekler ile algılanan birbirinden çok farklı olabilir. Uranüs enerjisi; sebepsiz korkuları, çaresizlik hissini, geçmişte yaşanan olumsuz deneyimleri ve bunların sonucunda şekillenen bilinç altını temsil eden alanda bulunuyor. Uranüs’le birlikte “bildiğim gibi davranacağım” düşüncesi geldiği için, Uranüs etkisi de geçmişin kötü deneyimlerine yönelik olduğu için, farkında bile olmadan, geçmişteki hataları tekrarlamamak adına son derece katı/kararlı davranıyor olabilirsiniz. Diğer yandan, yine farkında olmadan, korkularınız sizi ele geçirmiş olabilir. Bunu sorgulamanızı ısrarla öneriyorum. Kararlarınız gerçekçi mi yoksa salt korkular üzerine mi kurulu? Geçmişte yaşadıklarınız sonucu oluşan korunaksızlık hissi, yani kolayca zarar görebileceğiniz ihtimalinizin kronik olarak farkında olma durumu, elinizi kolunuzu bağlıyor olabilir mi? Geçmişte saplanıp kalmış olabilir misiniz? Şu soru önemli: Geleceğinizi şekillendirirken atacağınız adımlar; geçmişte verdiğiniz kararlar, başarısızlıklar ve korkularla sarmalanmış mı olacak? Geçmişi unutmanın zamanı gelmedi mi? Pişmanlıklarınızı bir kenara koyarak, güzel bir gelecek inşa etmek için korkulardan arınmış olmak faydalı olmaz mı? Boğa burcu, yukarıda saydığım riskleri taşıyor. Biliyorum ki hepiniz bunları yaşamıyorsunuz fakat yine de bir düşünmekte fayda var! Gelecek, geçmişe kurban gitmemeli. Şu anda Uranüs gerileme aşamasında ve gerileme 26 Aralıkta sona eriyor. Gerilemenin son haftasında, yani 19-26 Aralık arasında ve takip eden 5 gün boyunca, yukarıda bahsettiğim alanlarında gelişmeler yaşabilir ve ayrıca gergin hissedebilirsiniz. Uranüs’ün etkileri 2018 yılına kadar devam edecek, sizi nasıl etkilediğini daha önce bu yazıda anlattım, okumanızı öneriyorum: Uranüsün boğa burcuna etkisi

Ortak Uyarı

Uranüs dişleri, kemikleri ve eklemleri temsil eder. Bu nedenle Aralık ayında kırıklara neden olabilecek sporlardan uzak durmak (futbol gibi) ve süratli araba kullanmak hiç iyi fikir değil. Özellikle 19-25 Aralık arası en riskli dönem diyebilirim çünkü Merkür-Uranüs etkileşimi de var. Trafikte dikkatli olun (araçta ve yaya olarak), kar yağmış olursa kayıp düşme ihtimalini aklınızda tutarak ihtiyatlı hareket edin, mutfakta bıçakla uğraşırken elinizi kesmeyin.. Birden dişleriniz ağrımaya başlarsa, eklemleriniz sızlarsa “ne oluyor” diye sormaya gerek bile yok, Uranüs gerilemesinden önceki ve sonraki hafta bunlar olabilir. Siz tedbirinizi alın yani, dişinizle fıstık kırmaya çalışmayın mesela, kırılabilir; benden söylemesi. 😊 Mutlaka bir şey olacak demiyorum elbette, öyle olacak olsa insanoğlu hep birlikte kaza bela yaşıyor olurdu ki öyle olmuyor biliyorsunuz. 😊 Dikkatli olun yeter. Son olarak, Uranüs “yeter artık” dedirten bir gezegendir, talimat almayı hiç sevmez, kendi bildiğini yapmak ister. Olur da bu his tarafından ele geçirildiğinizi hissederseniz, önce derin bir nefes alın ve “gördüm seni Uranüs” deyin. 💪

11 Aralık Yeniay’ın boğa burcuna etkileri

Yeniay 11 Aralıkta gerçekleşiyor, aynı gün Mars-Uranüs karşıtlığı da yaşanacak. Bir yandan yeni başlayan Satürn süreci, diğer yandan Mars-Uranüs etkileri…Yoğun hisler oluşacaktır! Boğa burcuna göre olasılıklar şöyle:
 1. kredi çekmek, önemli bir harcama yapmak gibi parasal bir gelişme
 2. bir çatışma, güç mücadelesinin başlaması
 3. gizlenen bir şeyin ortaya çıkması
Yeniay enerjisi 11 Aralık – 17 Aralık arasında etkin olacak. Gündeminizi öngörebiliyor musunuz bilemiyorum fakat yukarıda anlattığım Satürn ve Uranüs etkilerinin Yeniay gündemini oluşturacağını düşünüyorum. Eğer geçmişe saplandığınızı hissediyorsanız, umarım ki bu durumdan kurtulmanız için Yeniay önemli bir fırsat getirir. Böylece, 2015 yılı bittiğinde, artık gündeminizde geçmiş değil gelecek olur. Küllerinizden doğma zamanı gelmiş midir?

25 Aralık Dolunay’ın boğa burcuna etkileri

Aramıza yeni katılan okurlarım için söyleyeyim: Dolunay gündemdeki bir meselenin sonuçlanmasını sağlar, böylece konu gündemden düşer. 25 Aralıkta gerçekleşecek Dolunay’ı günler öncesinde yazdığım için okuduklarınız anlamsız ve gündeminizden uzak gelebilir fakat Aralık sonunda gündem şekillenecektir. Bu yazıyı ilerleyen günlerde yeniden okumanızı öneriyorum. 1 Ocak’a kadar sonuçlanacak Dolunayın etkisiyle,
 1. bir dönem bitiyor, hareketli yeni bir dönem başlıyor
 2. seyahat planınız mı var?
 3. taşınmanız, iş değiştirmeniz mümkün
 4. eğitim, kurs, dil öğrenme, bir hobiyle ilgilenme kararı varsa netleşecektir
 5. araba almak isteyenler de yılın sonunda almış olacaktır
Umarım ki 2016 yılına başlarken, hep doğru tercihleri yaparsınız. Mutluluk ve başarı dilerim. 👍 Sevgilerimle, Ceyhun]]>