Boğa Burcu: Aralık 2014

Yazar 

Boğa burcuna göre Aralık ayı yorumu iki bölümden oluşuyor: birinci bölümde klasik astroloji yorumları olacak, yani sadece yakın gezegenlerin (Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars) burç konumlarını ve etkilerini yazacağım. Türkiye’de ağırlıklı olarak bu gezegenlerin etkileri yazılıyor.

Burcuna Göre’nin farkı ise modern astrolojide saklı, ki ikinci bölümde modern astrolojinin mucize bilgilerini anlatacağım: Jüpiter, Uranüs ve Pluto. Önümüzdeki günlerde yazacağım “2015 yılı” yazınızda Satürn de olacak.

Güneş, 22 Aralık’a kadar yay burcunda ve boğa burcunun 8. evini aydınlatıyor. Bu nedenle 22 Aralık’a kadar daha kıskanç olacaksınız, çıkarlarınızı korumak için daha agresifsiniz. Ayrıca, taviz vermeye de yanaşmayacaksınız; zaten Kasım sonundan bu yanda hissediyorsunuzdur.

6 Aralıktaki (bu gece) Dolunay ise tam size göre..önümüzdeki 5 gün boyunca işiniz ve kazancınızla ilgili aklınızı meşgul eden konuda karşınıza çıkan engelleri -acilen- aşmak için harekete geçmek isteyeceksiniz. Dolunay, bir sürecin sona ermesine neden olur, bu nedenle 10-12 Aralık arasında işinizle, para kazanma/harcamayla ilgili gündeminizdeki konu sonuçlanacaktır.

10 Aralıkta Venüs, 17 Aralıkta Merkür ve 22 Aralık’ın ilk saatlerinde Güneş oğlak burcuna geçecek, Mars ise ay sonuna kadar kova burcunda olacak.

Mars’ın konumu da işinizle ilgili olarak sizi destekleyecek. Aralık boyunca kariyerinizle ilgili cesur adımlar atabilirsiniz. Mars, görüntünüzü değiştirme/iyileştirme isteğinizi de artıracaktır. Tek olumsuz yanı, size yöneltilen eleştirilere, olumsuz tavırlara karşı içinizde büyüyecek tahammülsüzlük duygusu…

Oğlak burcunda toplanan gezegenler ise 9. evinizi etkileyecek. Bu nedenle sıkılgan olacaksınız, hiç tarzınız olmasa da, iş yükünden şikayet edebilirsiniz. Aklınızda güzel bir sahil kasabasında neşe içinde yaşama hayali dolanıp dururken, nasıl şikayet etmeyesiniz?

Bugün yaşanan ve etkileri 5 gün devam edecek olan Dolunayın etkisini Kasım ayında yazdım, buradan okuyabilirsiniz: dolunayın boğa burcuna etkisi

Şimdi asıl konuya geçelim, yani modern astrolojiye:

Aralık ayının sürükleyici etkisi Uranüs olacak. Siz bakmayın ülkemizde sürekli Merkür’den Venüs’ten bahsedilmesine, onların hayatımıza etkileri yüzeysel ve geçicidir. Hayatımızı kökten değiştiren enerjiyi sadece 5 gezegen getirir: Jüpiter-Satürn-Uranüs-Neptün-Pluto.

Boğa burcu için 21 Aralık’ta bitecek Uranüs gerilemesinin etkilerini anlattığım yazı burada: boğa burcu Uranüs gerilemesi bitince nasıl etkilenecek

BurcunaGöre’nin düzenli takipçileri bu gezegenlerin hayatımızı değiştiren, bazen bizi şaşkına uğratan, bazen bunalıma girmemize neden olan, bazen de durdurulamaz bir güç veren etkilerini artık çok iyi biliyor olmalı. Ben hala bilmiyorum diyen var mı? O zaman yazılarınızı okurken hayatınızda olup bitenler üzerine düşünmenizi ve aradaki bağlantıyı anlamaya çalışmanızı öneriyorum.

Aralık ayı yazınızda 2 konu başlığı olacak: birisi Jüpiter’in gerilemeye başlaması, diğeri ise Uranüs-Pluto etkileşimi. Hadi başlayalım.

JÜPİTER GERİLEMESİ: 8 ARALIK – 8 NİSAN

Jüpiter 16 Temmuz’da aslan burcuna geçtiğinden bu yana, hayatınızda 2 alanı etkiliyor: birincisi, tüm hayatınızı olumlu yönde değiştirmek istiyorsunuz, küçük bir değişim değil ama, büyük bir girişim peşindesiniz.

Jüpiter’in ikinci etkisi ise aile/ev hayatınızı temsil eden 4. evinizde yer alıyor. Bu sayede ailenizle ilişkileriniz iyiye gitmeye başladı, kendinizi aile ortamında çok daha huzurlu hissediyorsunuz. Ayrıca, bir sebeple ev hayatınızda olumlu gelişmeler yaşıyorsunuz. Belki de yeni bir eve çıktınız, ya da evlendiniz, yeni evinizi de seviyor olmalısınız.

Sonuçta, Jüpiter’in gelişi sonrasında belki evlendiniz, belki de ailenize yeni bir birey katıldığı için daha kalabalık bir aileniz var. Her iki durumda da ilişkileriniz ve yaşadığınız yer büyük bir değişim sürecine girdi. Umarım ki sevmişsinizdir.

8 Aralık’ta başlayacak Jüpiter gerilemesi ile birlikte bu konularda yaşadığınız ayrıcalıklar azalacaktır. Bunun yanında, heyecan ve iyimserlikle attığınız adımların yavaşladığını, ilerleme isteğinizin/hızınızın azaldığını, son 5 ayda yaptıklarınızı değerlendirmek istediğinizi fark edeceksiniz.

Jüpiter bir çeşit uykuya dalacak ve sizde yarattığı coşku azalacak, coşkunun yerini değerlendirme isteği alacak. Şunları sormaya başlayacaksınız: (1) bugüne kadar yaptıklarım iyi oldu mu? (2) beni daha ileri götürdü mü? (3) planlarımda bir değişiklik yapmalı mıyım?

Jüpiter’in sizi nasıl etkilediğini, hayatınızı hangi alanlarda güzelleştirmek istediğini Temmuz ayında farklı bir bakış açısını da ekleyerek detaylıca yazdım, buradan okuyabilirsiniz: Jüpiter boğa burcunu nasıl etkiliyor

8 Aralıktan itibaren, Jüpiter’in etkilediği alanda bugüne kadar var olan iyimserlik azalacağı için, birden kendinizi boşlukta hissedebilir, karamsarlık yaşayabilirsiniz. Sakın bu hatayı yapmayın! Jüpiter gerilemesi, bize yaptıklarımızı değerlendirmek için bir şans tanıyor, o kadar.

Gerileme sırasında bazı kritik günler olacak, o günler yaklaştığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğim.

URANÜS-PLUTO ETKİLEŞİMİ: 15 ARALIK

Uranüs-Pluto karesi düzenli bir astroloji olayı değildir, dolunay gibi her ay olmaz, güneş tutulması gibi yıllık bir düzeni yoktur. Bir önceki Uranüs-Pluto karesi 1930’da olmuştu ve o dönemin düzenini değiştirmişti. Büyük ekonomik bunalım bu süreçte başlamış, Hitler Milliyetçi Sosyalist Partinin başına geçmiş ve Almanya’da iktidara yükselmişti. Bu süreç, 2. Dünya savaşının alt yapısını hazırladı, güzel anmak mümkün değil.

1960 yılında Uranüs-Pluto kavuşumu olduğunda yine yaşayan herkesin hayatını değiştirmişti. Bu süreçte savaş karşıtı düşünce yayıldı, “Savaşma Seviş” söylemi üzerinden hem siyasi hem de cinsel devrim yaşandı. Uranüs-Pluto etkileşimleri çooook önemlidir yani 🙂 Kalıcı etkiler yapar, düzeni değiştirmeden gitmezler.

15 Aralık’ta, uykusundan uyanmaya hazırlanan Uranüs, 2012 yılından bu yana 6. kez Pluto ile etkileşime girip 90 derecelik kare açıyı oluşturacaklar. Kare etkileşim, çözüm bulma isteği uyandırarak bizi harekete geçirir.

Uranüs-Pluto karesinin boğa burcuna etkisi şöyle olacak:

Öncelikle 2012 yılına kadar olanı anlatayım: hayatınızı kendi başınıza güzel güzel yaşıyordunuz, sorumlu olduğunuz insanlar vardı elbette ama bir düzeniniz var en azından. Kendi başınıza her istediğinizi rahatça yapabiliyor, attığınız adımların sevdiklerinize etkisini uzun uzun düşünmüyordunuz.

Bu durum, 2012 yılıyla birlikte kademe kademe değişmeye başladı. Artık birilerini de düşünmek zorundasınız. Bir nedenden dolayı birilerinden düzenli yardım alıyorsunuz (belki bir sağlık sorununuz var), belki de size muhtaç olan birileri var ve onları hesaba katmadan hayatınızı yönlendirmekte zorlanıyorsunuz. Atacağınız her adımı hesaplarken, bu durumu da göz önüne almanız gerekiyor. Birine veya bir şeye hizmet etmeniz gerekiyor, sizin için bağlayıcı olan yeni bir durum..

Diğer taraftan; hayatınız toptan değişiyor. Belki üniversite eğitimi gibi bir nedenle başka şehre/ülkeye gitmeniz gerekiyor, belki de hayata bakışınız öyle bir değişiyor ki, eski hayatınıza tutunmanız gittikçe zorlaşıyor. Artık yeni bir hayat istiyorsunuz ya da buna zorlanıyorsunuz.

Uranüs-Pluto karesi işte burada devreye giriyor ve çok önemli bir hedefi var: bir yandan size ihtiyacı olan veya sizin ihtiyacınız olan insanlarla ilişkilerinizi sabit tutmaya çalışırken, diğer yandan yeni hayatınıza uyum sağlamanızı istiyor.

Bazı örnekler verelim:

 1. başka bir şehre/ülkeye gitmeniz gerekti, çocuklarınızı/eşinizi yanınızda götüremediniz
 2. taşındığınız için, aile büyüğünüz/eşiniz/çocuklarınız da sizle geldi ve hayatları tamamen değişti
 3. bakmanız gereken biri var ve hayatınızı istediğiniz gibi yaşayamıyorsunuz
 4. büyüklerinize/eşinize işinde yardım ediyorsunuz, bu nedenle bir sürü işle uğraşmak zorundasınız
 5. beklenmedik bir sağlık sorunu nedeniyle bir süre hayatınız zorlaştı, belki de eve kapandınız
 6. zor zamanlarda size destek olacak hatta bakacak birinin olması gerektiğini fark ettiniz, bu nedenle ya evlenmek istiyorsunuz ya da ailenizin yanına taşındınız
 7. eşinizin/ailenizin desteğinden mahrum kaldınız, bu nedenle hayatınızın yükü arttı
 8. üniversite eğitimi nedeniyle artık özgürsünüz, ailenizin koruması da yok artık, gelişiyorsunuz, yeni şeyler öğreniyorsunuz, kolay olmayacak ama olması gereken oluyor

Uranüs-Pluto karesi, hayatınızı değiştiriyor ya da çoktan değiştirdi bile. Yukarıda saydığım sadece birkaç olasılık, siz bu etkiyi nasıl yaşıyorsunuz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? Facebook, Twitter  veya bu yazının altına yorum yapmanızı heyecanla bekliyorum.

Sevgilerimle, Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

26 Yorum

 1. merve

  06/12/2014

  2012de okul bitti eve dondum, bakmam gereken hasta bi annem var . Galiba uranus-pluto karesi coktan vurmus bana :/

  • burcunagorecom

   06/12/2014

   Uranüs malesef böyle bir gezegen..biliyor musunuz Merve hanım, çevremdeki tüm boğaların ya sizinki gibi ya da yazdıklarıma benzer bir gündemi var..hakiken Uranüs-Pluto boğa burcuna hiç iyi gelmedi.
   Annenize şifa, size de sabır dilerim 🙁

   Sevgiler ve en derin saygılar, Ceyhun.

 2. mercan

  06/12/2014

  bi çok şeyi yaşadım yaşayacaklarımı düşünmekte beni heyecanlandırdı ve birazda korkuttu geçen kış bi hastamız vardı Allahım lütfen yeniden kimseye bişey olmasın Amin. bu yazdıklarınız geniş bi zamanı mı kapsıyor sadece aralık değil demi

  • burcunagorecom

   06/12/2014

   Gönlünüz rahat olsun, 2012 yılından bu yana devam eden bir etkiydi, 2015 yılında sona erecek.

   Sevgilerimle, Ceyhun

 3. coskun

  06/12/2014

  Bende 1 buçuk senedir aile buyuklerime maddi manevi olarak bakmak zorunda kaldım ve evimi onlarin yasadiği yakin yere taşima zorunda kaldım vs.aynen dediğiniz gibi.anlatim ve yazilariniz çok gūzel tebrik ederim.iyi çalışmalar vede bu alanda bu işin uzmanısınız.

  • burcunagorecom

   06/12/2014

   Tşk ederim 🙂

   Sevgiler, Ceyhun

 4. seda

  07/12/2014

  Merhaba Ceyhun Bey,

  Yorumlarınızı ilk kez gördüm ve beğendim. Size bir şey danışmak istiyorum. Ben 6 Mayıs, eşim ise 9 Mayıs doğumluyuz. Satürnün etkisinden nasibimizi bayaa aldık. İlişkimiz bitme durumunda ancak bir türlü bitemiyor da. Sanıyorum artık bizim 7. Evimizden gidiyor artık. Bu gidiş ilişkileri bitirir mi, yoksa artık herşey düzelir mi. Yani 23 Aralığı beklemeye gerek var mı bişeyleri bitirmeden önce. Şimdiden teşekkürler…

  • burcunagorecom

   07/12/2014

   merhaba, 3 yıl süren Satürn etkisini eşinizle birlikte bugüne kadar yaşadınız ve ilişkiniz hala ayakta, sakın ola bitirmeyin, 2015 yılı size iyi gelecektir.
   Lütfen burcunuzun eski yazılarının tamamını okuyun ve mümkünse eşinize de okutun. (Özellikle jüpiter, satürn, uranüs ve pluto yazılarını)

 5. DEniz

  08/12/2014

  Burcum ikizler, ama yükselenimin Boğa olduğunu tahmin ediyorum, daha kesinleştiremedim. Yurtdışından ablam ve çocukları geldi. Eskisi gibi kalabalık aile olduk 😀 . Haberini beklediğim yeni bir sektöre girmek için şehir değiştirmemde gerekiyor. Hayatıma ansızın girin bir kişi beni bocalamada bırakması, hayatımı değiştirme isteğimi düşündürdü ve yeniden gidip gitmediğine bile tam emin değilken yada ben öyle düşünmek istiyorum. Bu kez daha bir emin adım atmama neden oldu. İçimde bu iş kesin olacak inancı var. Başka bir şehre taşınacağım ve bu kez gerçek bir yalnızlık yaşıyacağım. Hadi hayırlısı 🙂

  Yükselen burç insanı bu kadar etkiler mi?

  • burcunagorecom

   08/12/2014

   elbette yükselen burç da hayatımızda etkilidir ve görüyorum ki size yaramış 🙂
   sevgiler, Ceyhun

 6. Şule

  08/12/2014

  Yazılarınızı sürekli takip ediyorum yükseleniyle burcuyla tam bir boğayım ve bu gün yazınızı okuduğum da her sefer ki gibi diyorum bu kadar olur. 2011 yılında üniversite eğitimi için şehir dışına çıkmıştım ve ertesi sene yani 2012 de ailemin yanına geri döndüm okul hayatım tamamiyle değişti aile ilişkileri de tabi dediğiniz gibi eğer 2015 de bu etki bitiyorsa benim okulumumla doğru orantılı bitmiş olacak. Ve 2012 de bir yeğenim oldu hayatım gerçekten buna göre şekillendi çoğu zaman planlarda tabi. Umarım 2015 herkes için hayırlı olur. Diğer yazılarınızı da sabırsızlıkla bekliyorum. :))

 7. Gulsahtanote

  09/12/2014

  13 yildir bitiremedigim Maden Muhendisliglini acil bir kararla bitirip hayatima hayallerimi sokmaya karar verdim ve Moda okumak icin bir annda Milano ya geldim
  Kedimi Turkiye de biraktim Cok ozluyorum
  Kedimi ve Istanbul u nedense cok ozluyorum
  Burada sadece oda kiralamak 400 € a tekabul ederken
  Ben buyuk bir sansla 2 oda bir salon kocaman ev tuttum her sey dahil (elektrik su isinma ) 400 € a tuttum Mutluyum 🙂

  • burcunagorecom

   09/12/2014

   Siz de doya doya yaşamışsınız bu etkileri, tıpkı benim hayatımda olduğu gibi hakkını da vermişsiniz 🙂 Yeni hayatınızda başarılar

   Ceyhun

 8. alev

  09/12/2014

  i gunler yazinizi gayet basarili buldm Tebrikler!.Size bir sorm olucak 5.5.1984 05.-07 ? arasi dogmusm.Dogru insani bir turlu bulamyorm ne zamn bulucm cok merak edyorm tskler saygilar

  • burcunagorecom

   09/12/2014

   merhaba Alev hanım, 2015 Temmuz sonrası 1 yılda karşınıza çıkma olasılığı yüksek diyelim.

 9. Yeliz

  12/12/2014

  Mrb . bende 2012 yılndn beri pek çok sıkntı yaşyorm . size sormak istdgm bir knu var ceyhun bey ; 2012 yılnda bi iliskye bşladm 3 yıl oldu fakat okadar cok sorun yasadkki gecen gun ayrldk ve tekrar brısmayı dusunuyoruz ama ben emin olamyorm mutlu olmucgmzı dusunuyorum sizce budurum 2012 yılndan beri zorlanyorz ondanmı kaynaklanyor ?

  • burcunagorecom

   12/12/2014

   Yeliz hanım merhaba,
   en başta Satürn olmak üzere, boğa burcu ilişkilerinde sorunlar yaşamasına neden olan bir dönem yaşadı ve bu dönemi 2015 yılı biterken geride bırakacak..elbette ilişkinizde sorunların kaynağını bilemem, belki de birbirinize uyumlu değilsinizdir..Satürn etkisi varken, sağlam bir zemini olmayan ilişkiler çatırdamaya başlar..belki de ilişkinizin zemini sağlam değildir, bilemiyorum tabi..
   en doğru kararı ancak siz verebilirsiniz.
   sevgilerimle, Ceyhun

 10. Yeliz

  12/12/2014

  Mrb size bir şey sormak istiyorum size ceyhun bey , benim 2012 yılnda bşlayan bi ilşkim oldu bizde ne btirebiliyorz ne devam ediyor yani baya bi bu durumdan etkilendik buna yoruyorm yani ben sizce bu durumla bi alakası varmı ? brz oncede yorum yapmstm fakat silinms cvp vrirsnz cok sevnrm .

 11. Semra

  14/12/2014

  Mrb. Burç yorumlarınız çok güzel. Fakat burada yazdığınız gibi hayatım 2012 yılından değil 2004 yılından bu güne kadar tepe taklak. 01.05.1979 doğumluyum. 2009-2014 yılları arasında ne iş konusunda ne de özel hayatta başarılı oldum. Erkekler tarafından fark edilmiyorum oysa çirkin de değilim 😉 Şu an eğitim amaçlı Türkiye’deyim doktoramı yapmaktayım. Bir umutla bitmesini bekliyorum 🙂 Hedefim 2015 yazı umarım başaracağım. Kesinlikle başaracağım 🙂 Yazılarınız çok güzel motivasyon verdi…

 12. Hayriye

  15/12/2014

  Merhaba,2012 sonlarında annem geri Dönüşü olmayacak biçimde hastalandı.İşi neredeyse bırakıp onunla ilgilenirken sevgilim Mühim bir beyin ameliyatı geçirdi…Aile ile ilgili başka sorunlar oldu 2014 Başlarında annemi uğurladık.Kendi sağlığım altüst oldu… Hala tansiyon vs uğraşıyorum.Bu arada bir biçimde para sorunları halloldu sevgilimde yaşamaya başladık ve araba aldık.bu Günler’de kedimiz çok hasta…Her yaşadığımın hakkını verdiğimi düşünüyorum…Selamlar,sevgiler

  • burcunagorecom

   15/12/2014

   Hayriye hanım dediğiniz gibi, sizin sınavlarınız hiç kolay olmamış malesef 🙁
   Anneniz nur içinde yatsın, huzur ve rahmet bulsun inşallah.
   Bundan sonrası için sağlık ve mutluluk dilerim.
   sevgilerimle, Ceyhun

 13. Selin

  27/12/2014

  Tebrik ediyorum, gerçekten yorumlarınızı okuyunca sanki yaşadıklarımı okuyormuşum gibi geliyor. Cidden beni yazmışsınız, bravo. Benim 2015 yılından çok büyük kariyer beklentilerim var, acaba bu konuda yıldızlar uyumlu mu? Burcum Boğa, yükselen burcumu bilmiyorum malesef. Yeni ve çok çok büyük bir iş değişikliği diyelim özetle. 2006 yılından beri hazırlık yapıyorum ve aynen yazdığınız gibi son üç dört ayda vazgeçmeye başladım, ruhum yoruldu çünkü.

  • Zafer Ceyhun

   28/12/2014

   Selin hanım, öncelikle ilginize alakanıza çok tşk ediyorum, hemen sorunuza cevap vereyim:
   Satürn’ün yay burcuna geçmesiyle birlikte, hayatınızın kontrolünü ele geçirme isteğinizi artırmaya başlayacak, henüz çok yeni olduğu için bu etkiyi hissetmeye başlamadınız ancak 2015’te etkisi altında kalacaksınız..sonuçta, “iş değişikliği yapmak için aslında doğru bir zaman” diyebilirim, ama bu etkiyi doğru anlayarak yaşayın bu süreci.
   sevgiler, Ceyhun

 14. Belgin

  28/12/2014

  Ben 23 Nisan 1965 doğumluyum, Cuma günü saat 14:10’da doğmuşum.2008’den beri olumsuzluklar yaşıyorum. 2009 yılı Kasım’ında ortada hiçbir geçerli neden olmadan boşandım. Sonrasında ilişkllerim yürümedi.2012 yılından itibaren de annemle babama bakmak için yaşı beklemeden emekli olup yurtdışındaki düzenimi bozup Türkiye’ye döndüm. Kısa bir süre sonra babamı kaybettik annem de parkinson hastası. Maaşım olmadığı için maddi sıkıntı çekiyorum. Bu ay Türkiye’de kalış süresi bittiğinden arabamı da satmak zorunda kaldım.Annemle uğraşmak da sinirlemi bozdu. Yazdıklarınız birebir uyuyor benim durumuma. Acaba ne zaman tam anlamıyla rahatlayacağım?

 15. melek

  28/12/2014

  kendi sehrimde calismak icin başvurduğum sirket beni istanbula davet etti (tam olarak 20 temmucda) ve ben de aptal gibi atladım. 5 buçuk 6 aydir istanbuldayim ve daha önceden iki sene yüksek lisansim nedeniyle istanbulda yasamis olmam bile buraya alismami saglayamadi. evet ev alanim degisti, kaldigim yeri ev alanimi seviyorum ama aileme ve sehrime duyduğum ozlem beni delirtiyor. (Sehrimin plaka kodunu dövme olarak vücuduma tasidim!) ve evet devamli burada ne isim olduğunu soruyorum kendime ve isi birakip da evime dönemiyorum maddi sorumluluklardan dolayi. bu da ruh halime yansiyor ve devamli agresif patlamaya hazir bir bomba gibi dolaşıyorum etrafta. sakin bunu yapma diye uyarmissiniz ama İstanbul keşmekeşinde havasi trafiği ve butun gun calisip eve dondugunuzde bos duvarlar karsiliyorsa sizi, bu mumkun mu???

 16. kadriye

  18/01/2015

  Selam
  ben 24 nisan eşim 14 nisan yıllardır zor giden aile hayatım var. 2 ayı geçen bir zamandır yoğun şekilde evliliğimi bitirmek istiyorum. eşimde oldukça duyarsız siz ne dersiniz?