MARS-SATÜRN KESİŞİMİ: 25 AĞUSTOS Satürn etkisini biliyorsunuz, daha önce sık sık bahsettim. BurcunaGöre’yi yakından takip edenler, Mars’ı zaten çok iyi biliyorlar ancak yeni olan okurlarım, rehber niteliğindeki Mars yazısını buradan okuyabilir: Astrolojide Mars. Satürn uzun süredir akrep burcunda, yani ev sahibi Satürn, Mars ise akrep burcu mahallesinde oturan Satürn’ün misafiri durumunda ve “misafir umduğunu değil bulduğunu yer” atasözü bu durumda geçerli olmayacak. Öncelikle, 2012 Ekimden bu yana boğa burcuna Satürn etkisini birkaç örnekle açıklayayım, sonra Mars gelince ne olacak, onu ekleyeceğim:

  1. eşinizle/sevgilinizle ilişkiniz akıl almaz şekilde sarsıldı
  2. eskiden görmezden geldiğiniz, sabrettiğiniz sorunlar artık tahammül edilemez oldular
  3. belki dayanamayıp boşandınız/ayrıldınız belki de sınırdasınız (sakın haa)
  4. arkadaşlarınızla ilişkilerinizde dahi daha hassas olmaya başladınız
  5. eleştiriler sinirlerinizi çok bozuyor
  6. ne yapsanız, eşiniz/sevgiliniz beğenmiyor ya da sizin beğenildiğinizi hissetme ihtiyacınız arttı
  7. arkadaşlarınızın sayısı azaldı, daha az arkadaşınız ancak daha derin ilişkileriniz var
Satürn etkisi güçlüdür, bir sorun olmasa dahi, varmış gibi görmemize neden olur çünkü hiçbir kusuru kabul etmez, her şeyin pürüzsüz olması gerektiğine inandırır, dedim ya bir sürtünme etkisi yaratır. Biliyorsunuz, sürtünme arttıkça ısı da artar ve sonucunda “işler kızışır”. 2014 yılının büyük bölümünde Satürn’ün ne denli etkili bir enerjisi olduğunu hep birlikte gördük, özellikle 2 Mart-1 Temmuz arasında devam eden Satürn Retrosu bizi çok yordu. Boğa burcu, yukarıda saydığım konularda çaresizlik ve engellenmişlik hissi yaşadı ve engellerin üstünden atlamayı bir türlü başaramadı, çünkü Satürn zıplamayı imkansız kılar. Sonuçta çok üzüldünüz, mutsuz ve kaygılı olduğunuz dönemler oldu, zamanla içinizde bir öfke birikmeye başladı. İşte Satürn etkisinin en kritik olduğu dönem öfke birikiminin en tepeye çıktığı dönemdir. 1 Temmuz dönüm noktasıydı, aylar boyu biriken olumsuz enerji ve öfke serbest kaldı. Bu dönemde, enerjisini kontrollü şekilde açığa vuranlar şanslıydılar çünkü bir miktar rahatlama yaşadılar ancak öfkesini hep içinde tutanlar, Mars’ın kızgın enerjisi ile buluştuğunda bir patlama yapma potansiyeline sahipler. Boğa burcu için 2 farklı seçenek var, geçmişte yaptıklarına göre şu 2 tepkiden birini verecek:
  1. Satürn nedeniyle engellenmiş iradesi sonucu biriken öfkesini kontrollü bir şekilde açığa çıkarmayı başaracak ve sorunları büyük ölçüde çözecek, yeni bir dönem başlatacak. Bir örnek vereyim: eşinizle/sevgilinizle aranızda var olan sorunlarınızın üzerine gideceksiniz ama hem yapıcı hem de çözüm odaklı olacaksınız, ayrıca Mars’a özgü güçlü/sarsılmaz  bir iradeyle hareket edeceğiniz için başarma şansınız çok yüksek olacak.
  2. bugüne kadar öfkenizi hiç açığa çıkarmayıp hep içinize atmış, kendinizi sürekli ezilmiş ve çaresiz hissetmişseniz, bu durumda patlamaya hazır bir volkan gibisiniz; önünüzde duran her şeyi yakıp yıkma potansiyeliniz var. Satürn, köşeye sıkışmışlık hissi yaratabilir ki sonucunda güçlü tepkiler çıkması doğaldır, hele ki Mars enerjisi gelmişken. Örnek olarak, eşinizin isteklerinize karşı duyarsız olduğunu, sizi artık sevmediğini düşünüyorsunuz, bu konuda ne yaptıysanız eşiniz kayıtsız kaldı ya da siz hiç ses çıkarmadınız ve içinize attınız. Bu durumda, 25 Ağustos ve civarındaki birkaç gün, ya her şeye bir son vermek isteyeceksiniz ya da eşinizi çok zorlayıp onun çok sert tepki vermesine neden olacaksınız.
Önemli bir konu daha var: 25 Ağustos başak burcunda Yeni Ay yaşayacağımız gün olduğu için ve Yeni Ay enerjisi, o sırada yaşanan diğer enerjilerin etkilerini önemli ölçüde artırdığı için, 25-30 Ağustos arasında Mars-Satürn enerjisi iyiden iyiye artacak. Bu nedenle, bu enerjiyi doğru yönetme görevi sizlere düşüyor. Benim görüşüm, Mars-Satürn kesişimi mükemmel bir enerjidir, denk geldiği zaman itibarı ile, Satürn baskısından kurtulma/çıkış yolumuzdur, çözüm bulma fırsatıdır. Bununla birlikte, doğru kullanılmazsa kötü sonuçlara neden olabilir, dediğim gibi, birikmiş çaresizlik ve öfkenin bir anda açığa çıkması, bir yanardağın lav püskürtmeye başlaması veya güçlü bir depreme benzetilebilir. Son olarak, belki siz bu enerjiyi doğru yöneteceksiniz ancak hayatınızdaki herkes doğru yönetemeyebilir, bu nedenle olumlu bakın, yapıcı olun, çözüm bulmaya odaklanın. Sevgilerimle.]]>