Boğa burcu 2016 yorumu, önümüzdeki 1 yıllık süreci tarif ediyor; boğa burcunu neler beklediğini, hangi alanlarda fırsatların ve zorlukların olacağını anlatıyor. Yıllık yorumun doğasına uygun olarak detaylardan uzak kalmaya çalışacağım, büyük resmi görünür kılarak yolunuzu aydınlatmaya odaklanacağım. Zaten aylık yorumlarınızda detaylıca zamanın ruhunu ve gündeminizi anlatacağım. Yolunuzu aydınlatmasını dileyerek boğa burcu 2016 yorumuna başlıyorum. 👍 😊

Boğa Burcu 2016 Jüpiter Etkisi

2016 yılında, şansın gezegeni Jüpiter, içinizdeki mutluluk ve coşkuyu tetikleyecek değerli okurlarım. Öyle bir alanda ki Jüpiter, hayatınıza yeni renkler getirme ihtimali de çok yüksek. Kendinizi daha çok sevecek, güveninizi tazeleyecek ve çok daha değerli hissedeceksiniz. Tabi siz kendinizi değerli görüyorken sevdiğiniz sevmediğiniz tüm insanların da öyle görmesini isteyeceksiniz. Bu istek karşılanmazsa, şikayetçi olacağınıza kuşku yok. 😄 Bu yılın önemli astroloji olaylarından birisi, Jüpiter ile diğer önemli gezegenler Neptün ve Satürn’ün sert açılar yapması ve birbiriyle ilişkili alanları eş zamanlı olarak etkilemesi.. Bu durum nedeniyle belki Jüpiter etkisini doyasıya yaşama imkanımız olmuyor ama en azından olumsuz senaryolardan korunuyoruz farkında olmadan. Örnek vereyim: Jüpiter mutluluğa yönelik isteğinizi artırırken, Satürn de çatışmaya ve finansal olarak baskı görmenize neden olabilir. Mesela eşinizle/sevgilinizle keyifli zamanlar geçirmek için çabalarken, diğer yandan iş hayatınıza yönelik para kaynaklı meselelerle uğraştığınız için tadınız da kaçabilir, gibi. Şimdilik Satürn etkisini bir kenara bırakıp Jüpiter’e odaklanalım. Boğa burcu Jüpiter’den şu alanlarda etkiler alıyor:
 1. kendinize inancınız artacak
 2. öz güven tazeleyeceksiniz, kendinizi daha çok seveceksiniz
 3. günleriniz daha mutlu ve keyifli geçecek, sosyallik artacak
 4. spordan/müzikten zevk alacaksınız (spor zamanı)
 5. cinsel hayatınız daha canlı olacak
 6. hayatınızın aşkıyla tanışacaksınız
 7. ilişkileriniz çok daha mutlu olacak
 8. çocuk sahibi olmak isteyenler için ideal dönem olacak
 9. çocuklarınız varsa onların geleceğiyle ilgili güzel gelişmeler olacak
 10. ticari/sosyal girişimleriniz olumlu sonuçlanacak
Jüpiter etkilerini aslında geçtiğimiz Eylülden bu yana yaşıyorsunuz. Şimdiye kadar olumlu bir şeyler oldu mu? Bu etkiler Ocak – Mayıs 2016 arasındaki gerileme süreciyle birlikte bir ölçüde değişime uğrayacak. Yılın ilk 5 ayında “işler yolunda değil, bir şeyler yapmalı” hissine kapılmanız mümkündür. Diğer yandan, Jüpiter gerileme süreçleri sayesinde bu alanlarda ciddi yol alabileceğiniz de belirtmek isterim. Şöyle izah edeyim: her şeyin kendiliğinden iyi gitmeyeceğini fark ettiğimizde emek etmemiz, çaba sarf etmemiz kolaylaşır. Tabi emek varsa yemek de oluyor, yani çabaların sonucunu bir şekilde alıyoruz. Yine de, gerileme sürecinde huzursuzluk yaşarsanız, bilmenizi isterim ki 9 – 16 Mart arasında düzelme işaretleri almaya başlayacaksınız. Özellikle 9 Mart ve takip eden günler önemli gelişmelere işaret ediyor. (Ekleme: Mart 2016 yorumunuz hazır, okumak için: Mart 2016 boğa burcu yorumu ) Diğer yandan, Jüpiter yıl boyunca bu etkileri taşımıyor. Eylül ayında terazi burcuna geçerek farklı bir alana hükmedecek: sağlık, iş hayatı ve düzen. 2016 yılının son çeyreğinden itibaren endişelerin azaldığını, iş hayatınızda beklediğiniz gelişmelerin yaşandığını göreceksiniz. Ayrıca, sağlık sorunları aşmanın ve kilo vermenin de kolay olacağı bir dönem başlamış olacak. Boğa burcu 2016 yılında Jüpiter desteğini kullanarak harika bir dönemi başlatabilir. Eminim ki bazılarınız ruh ikizini bulacak. Bu dönemde sizden yayılan güzel enerjiyi herkesin fark edeceğine emin olabilirsiniz. Yeter ki Satürn etkisine kapılıp içinizi karartmayın. Birazdan bu konuya da değineceğim.

Boğa Burcu 2016 Güneş Tutulması

Güneş tutulması öyle beklenmedik etkiler getirir ki değerli dostlar, bazen kendi yaşadıklarımızı ağzımız açık seyrederiz. Tutulmaların ilki 9 Mart 2016 tarihinde balık burcunda, ikincisi ise 1 Eylül 2016 da başak burcunda.. Mart ayındaki tutulmanın sizin için olası etkileri şu alanlarda olacak:
 1. şehir/ülke değiştirebilirsiniz
 2. yeni bir sosyal/iş ortamına girebilirsiniz
 3. profesyonel destek almanız gerekebilir (bakıcı, avukat, doktor vb)
 4. güvendiğiniz birinin görüşlerine veya desteğine ihtiyacınız olabilir
 5. bir sevdiğinize sizin destek olmanız gerekebilir
 6. şanslı bir karşılaşma yaşanabilir, bir tanışma gibi
Mart ayında herkesin hayatında yeni bir istikamete yönelim olacak değerli okurlarım, 9 Mart tutulması ve takip eden gelişmeler buna işaret ediyor. Bu aralar gündeminizi meşgul eden veya yakında gündeminizde olacak konular neler? Saydığım maddelerden hangisinde bir gündem oluşabilir, tahmin edebiliyor musunuz? Diğer yandan, 23 Martta terazi burcunda Ay tutulması gerçekleşecek. Biliyorsunuz Ay tutulmasıyla birlikte bir konu netleşir ve gündemden düşer. Bu noktada biraz geriye, 2015 Ekim’e gidelim. Ekimde hayatınızın düzenini değiştirebilecek ölçüde önemli bir girişiminiz/kararınız olduysa, Ay tutulmasıyla birlikte o konunun sonuçlanması mümkündür. Bu arada bir not düşeyim: Eğer 23 Mart Ay tutulmasında işler beklediğiniz gibi sonuçlanmazsa telaşlanmayın! Ekim 2016’dan itibaren, Jüpiter’in Güneşle temasından sonra, şartlar lehinize dönecektir. Güneş/Ay tutulmalarının etkilerini boğa burcu 2016 Mart yorumunuzda detaylı anlatacağım.

Boğa Burcu 2016 Satürn Etkisi

Satürn bir şekilde hayatımıza damgasını vuruyor, öyle ya da böyle hayatımızın yapısını değiştiriyor. Başlıca etki alanı sizler için şöyle:
 1. harcamalar ve satın almalar
 2. önemli finansal kararlar ve yatırımlar
 3. kimle neyi hangi ölçüde paylaşacağınıza karar verme
 4. rekabet ve çatışma, üstünlük mücadeleleri
 5. belirgin karakter/tavır değişikliği
 6. hayatı dönüştüren büyük kararlar
 7. tamam mı devam mı noktasına gelinen konular
Satürn 2016 yılında bu konularda baskı oluşturacaktır, zaten ilk ayak seslerini Aralık başında duydunuz. Aralık başında hangi alanda baskı oluştu hatırlıyorsunuz değil mi? O süreç yıl içinde devam edecek. Tabi sürecin farklı safhalardan geçtiğini de göreceksiniz değerli dostlar. Özellikle Satürn gerilemesinin yaşanacağı 25 Mart – 13 Ağustos tarihlerini not etmek gerekiyor çünkü üzerinizdeki baskı o dönemlerde artacak. Zaten Satürn açısından bakınca, gerileme dönemlerinin en sıkıntılı süreçler olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca gerileme öncesinde yaşanacak duraklamada (18-24 Mart) baskı zirve yapacaktır. Satürn etkisini doğru anlamak çok önemli çünkü en çok gözümüze batan konular Satürn’den geliyor. Satürn etkisiyle birlikte;
 1. eksik/yetersiz hissederiz, bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (içsel etki)
 2. kontrolümüz dışında yaşanan olaylar nedeniyle bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (dışsal etki)
Gerileme süreçlerinde “bir şeyler yapma ihtiyacımıza” rağmen istediğimizi tam olarak yapamayız. Bu nedenle (geçici bir süre) çaresizlik hissi oluşur ve baskı altında kalırız. Haziran ayının ortalarında Satürn kaynaklı baskı önemli ölçüde azalmış olacak, 13 Ağustos’ta gerileme sona erdiğinde tamamen bitecek. Sabır, direnç ve kontrolle aşılabilecek bir süreç! Zaten önemli olan, baskının hangi tarih aralığında arttığını bilmek, farkındalık edinmek. Böylece kontrollü adımlar atmak kolay oluyor, “nasılsa geçip gidecek lanet olası” denebiliyor. 💪

Boğa Burcu 2016 Mars Gerilemesi

Mars gerilemesi “nadir görülen” bir olay diyebiliriz. Tabi nadir olmasını diğer gezegenlerin gerilemelerine bakarak söylüyorum. Merkür gerilemesini yılda 4 kez gerilerken Mars 2 yılda bir kez geriliyor. Bu nedenle de gerilemenin etkisine alışık değiliz ve başladığında etkileri son derece belirgin ve çarpıcı oluyor. Bir hatırlatma yapmak istiyorum: Mars gerilemesini en son 2014 yılının ilk 5 ayında yaşamıştık. O dönem Mars terazi burcunda geriledi ve çoğu boğa okurum için iş hayatına ve para kazanmaya yönelik sonuçları oldu. Hatırlanmayacak gibi değildir ama yine de sorayım: O dönem neler olmuştu? İş hayatınıza yönelik yeni kararlar mı aldınız yoksa sadece işleri yoluna koymaya mı çalışıyordunuz? Bu sefer etkileri farklı alanda olacağı için aynı konuların gündeme gelmeyeceğini söyleyebiliriz. Mars gerilemesi 2016 yılında karşıt burcunuz akrep ile Satürn’ün bulunduğu yay burçlarını kapsıyor. Bu nedenle etkileri ve sonuçları çok boyutlu olacaktır. Mars’ın yıl içindeki seyriyle ile ilgili önemli tarihleri vermek istiyorum:
 • 3 Ocak – 5 Mart arasında akrep burcunda
 • 6 Mart’ta yay burcunda
 • 17 Nisan’da gerilemeye başlayacak
 • 22 Mayıs’ta Güneşle temas
 • 27 Mayıs’ta yeniden akrep burcunda
 • 29 Haziran’da gerileme sona erecek
 • 2 Ağustos’ta yeniden yay burcunda
Görüldüğü üzere;
 1. gerileme 2 farklı burçta gerçekleşiyor
 2. Mars’ın akrep-yay teması Ekime kadar sürüyor
Mars yılın başında akrepte olacak. Akrepteki gelişmeler, eminim ki 2013-2014 Satürn döneminden çok iyi biliyorsunuz, evlilik ve ilişkiler alanınızı etkiler. Yaydaki gelişmeler ise Satürn başlığında belirttiğim konular.. Mars’ın Ocak başında akrebe geçeceğini, 17 Nisan’da yay burcunda gerilemeye başlayacağını, Eylül ayının son günlerine kadar akrep-yay arasında gidip geleceğini hatırlatayım. 9 aylık bir süreçten bahsediyoruz ki, normalde bir burçta 45 gün kalıyor.  Bu nedenle, 2016 yılında akrep-yay konuları, yoğun ve birbiriyle ilişkili olarak yaşanabilir. Şubatta Mars etkisine bir kez değineceğim, Nisan aylık yorumunuzda ise detaylıca anlatacağım.

2016 Özet

Boğa burcu 2016 yorumu yılın belli başlı tarihleri üzerinden zamanın ruhunu çözümlemeyi amaçladı. Umarım ki 2016 yılına dair istek ve hedefleriniz doğrultusunda hayatınızın gidişatını anlamaya katkısı olmuştur. Hep birlikte zaman ilerledikçe yaşayıp göreceğiz, yeter ki sağlığımız yerinde, sevdiklerimiz yanımızda olsun. Son olarak kısaca özetleyelim: Yılın ilk yarısı çok hareketli olacak, Temmuz ayından sonra epey rahatlayacağız. Mart sonu – Haziran arasının zor olacağı neredeyse kesin çünkü Mars, Jüpiter, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkileri eş zamanlı olarak yaşayacağız. Bir not: Ocak ayına dair her burca özel aylık yorum yazmayacağım izninizle, Yeniay ve Dolunay için birer yazı yazmayı planlıyorum. Mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim, sonraki yazılarda görüşmek üzere. 👍 😊 Sevgilerimle, Ceyhun]]>