Başak burcuna özel Temmuz yorumu, yoğun Temmuz gündeminde sizi nelerin beklediğini anlatıyor. Temmuz ayı başak burcuna neler getiriyor? 2015 yılının en karmaşık dönemine giriyoruz hep birlikte, gündemi kapsamlı bir şekilde anlatacağım, işinize yaracağından emin olmak için her önemli konuya değineceğim. Hızlıca Temmuz 2015’i özetleyeyim: Gündeminiz Dolunay ile başlıyor! Dolunay, 2 Temmuz günü, astrolojide mutluluk ve eğlenceyi temsil eden 5. evde gerçekleşiyor.  Bu ev aynı zamanda maddi/manevi risk alma isteğini, yaratıcılığı ve çocukları da temsil eder. Her zamanki gibi, bu Dolunay da bir meselenin sonuçlanmasına vesile olacak, tahmini tarihler: 6-7 Temmuz. 15 Temmuz’da Merkür/Mars birlikte Pluto ile karşıtlık yapacak, iyi bir haber sayılmaz! Karşıtlığın ertesi günü Yeniay yaşanacak. Oluşacak gündem şu konular çerçevesinde kalacaktır: arkadaş çevreniz, iş ortamından tanıdıklarınız, dahil olduğunuz ortamı/kültürü (yaşadınız yer dahil) ve doktor/avukat gibi profesyonellere ihtiyacınız. Diğer yandan, 1 yıldır Jüpiteri konuk eden 12. evinizde 25 Temmuzdan itibaren Venüs gerilemesi yaşanacak, etkilerini 19 Temmuz gibi hissettirecektir. Bu konuyu Ağustos ayında daha detaylı yazacağım, bu yazıda kısaca değineceğim. Temmuz 2015 astroloji gündeminin önemli bölümleri şöyle:

 1. 2 Temmuz oğlak burcunda Dolunay
 2. 6 Temmuz Güneş – Pluto karşıtlığı
 3. 15 Temmuz Merkür/Mars – Pluto karşıtlığı
 4. 16 Temmuz yengeç burcunda Yeni Ay
 5. 21 Temmuz Güneş – Satürn etkileşimi
 6. 23 Temmuz Güneş aslan burcuna geçiyor
 7. 25 Temmuz Venüs gerilemesi başlıyor
 8. 26 Temmuz Uranüs gerilemesi başlıyor
 9. 31 Temmuz kova burcunda Dolunay
Peki tüm bu astrolojik olaylar ne anlama geliyor?

Başak Burcu Temmuz 2015 Genel Görünümü

Temmuz genel görünüme geçmeden önce, 1 Temmuz’da Venüs-Jüpiter kavuşumu olduğunu hatırlatayım. Bu etkileşim sayesinde, sağlık sorununuz varsa ve bugün çözülmesi için bir adım attıysanız, hayırlı sonuçlar almanız muhtemeldir. 1-3 Temmuz arasında geçerli… Şimdi detaylarla edebiliriz.

Temmuzda Satürn etkisi

2013-2014 yıllarında iletişim, eğitim ve öğrenme ve ayrıca ulaşım alanında sizi etkisi altına alan ancak 2015 yılında bu alanı terk eden Satürn 10 gün önce geri döndü. Satürn etkileri hayatımızın merkezinde yer alan konuların sebebidir, bu nedenle 2013 – 2014 arasında iş/sosyal ortamlardaki arkadaşlarınızla, hatta eşiniz/sevgiliniz ve aile büyüklerinizle iletişim sorunları yaşamış olmanız kuvvetle muhtemel. Bazılarınızın ulaşım alanında Satürn baskısı yaşamış olması (arabayı satmak, ayağın kırılması gibi) da muhtemeldir. 2015 yılında bu baskı ortadan kalkmıştı, epey rahatlamıştınız ancak şimdi Satürn akrep burcuna geri döndüğü için Eylül ayının ortalarına kadar benzer deneyimleri yaşayacağınızı bilmenizi istiyorum. Satürn’ün önceki burca dönüşü her zaman bir şeylerin ters gittiği hissi yaratır, ciddi huzursuzluk verir. Bir düşünün, 10 gündür yaşadınız huzursuzluk bundan olabilir mi? Dert etmeyin, sorun sizde değil, Eylülde yeniden rahatlayacaksınız 🙂

Temmuzda Mars etkisi

Mars Temmuz ayının tamamında yengeç burcunda olacak. Olumsuz etkileşimler olmasaydı, bu haber başlı başına harikaydı ama işte Pluto karşıtlığı var. Öncesinde sizlere Mars etkisini tarif etmek istiyorum: Küçük bir çocuk düşünün, 3-4 yaşlarında. Sürekli bir şeyler istiyor, eğer istediğini alırsa gözleri mutluluk ve zaferle parlıyor; alamadığında ise keyfi kaçıyor, mağlubiyeti kabullenmiyor, kaşlarını çatıp bağırmaya başlıyor, amacı ortalığı ayağa kaldırmak…. İşte Mars enerjisi bu küçük çocuk gibidir. Geldiğinde bizler de o küçük çocuk gibi hissederiz. Çoğu zaman coşkulu ve sevinçli oluruz ama istediğimiz olmazsa kabul etmeyiz, öfkeleniriz, kavga etmekten çekinmeyiz. Kısacası Mars çift yönlü enerjidir, hem pozitif hem de negatif, şartlara bağlı. Peki Mars’ın etkisini hangi alanda hissedeceksiniz?
 1. arkadaşlarınızla ilişkiler, her türden çevre/network
 2. profesyonel destek/yardım ihtiyacı, doktor da olabilir elektrik tesisatçısı da..
 3. önemli bir konuda tanıdıklardan yardım almak veya yardım etmek
 4. bir dernek/kulüp gibi üyelik meselesi, yeni bir ortama giriş
Mars’ın bu konumu, bütün olasılıklar için en iyilerinden biridir. İstediğinize ulaşmakta, doğru insanların katkısını/desteğini almak mucizeler yaratabilir. Olayın bir de negatif yanı vardır: aynı alanda, istediklerinize ulaşamadığınızda normalden daha çok gerilmek. En basit örneği, tatile gittiğinizde çevrenizde hoşunuza gitmeyen insanlar olursa 2x kızabilirsiniz. Bir oteldeki resepsiyon görevlisi, bir sebepten görüştüğünüz avukat, bireysel emeklilik satmaya çalışan biri vs.. Satürn ve Mars birbiri ile ilişkili alanlarda olduğu için (iletişim-çevre) bu etki büyüyecektir. Temmuz ayında enerjinizin nasıl olacağını anladınız değil mi? Çocuk örneğini hatırlayın, son derece pozitif veya tersine negatif bir ay olabilir.

Temmuzda Neptün etkisi

Neptün, 2011 yılından beri eşiniz/sevgiliniz ile ilişkiniz ile diğer sosyal/profesyonel ilişkilerinizi temsil eden 7. evde bulunuyor. Neptün hakikaten çok ilginç bir gezegendir, etkilerini anlamak kolay da değildir aslında ama bu tanım işinizi kolaylaştıracak:
Neptün’ün etkilediği alanda hem gelişim hem de sorun alanı olur.
Neptün varken daha fazlasını yaşamak isteriz ancak bunu başarmakta zorlanırız. Bir taraftan olumlu gelişmeler olurken, bir taraftan da işler istediğimiz gibi gitmez. Kolayca mutlu olamayız, bir türlü “işte budur” diyemeyiz.  2011 öncesi ve sonrasını bir düşünün. 2011 yılından sonra sadece eşiniz/sevgiliniz değil, tüm ilişkilerinizde tavrınız ve beklentiniz çok değişmedi mi? Eskiye kıyasla çok daha yumuşak huylu oldunuz ya da tam tersini yaşıyorsunuz? Neptün etkisi hayatınızın arka planında kalıp sizi ağır ağır değiştirmeye devam edecek! Bazen büyük galibiyetler tadacak bazen de hayalkırıklığı yaşayacaksınız. Evlilik ve gönül meseleleri, Temmuz ayının ilk haftası yaşanacak Güneş-Neptün etkileşimi nedeniyle, özellikle Dolunay sırasında öne çıkacaktır. Bir gelişme yaşanması olasıdır, gündemde var mı?

Temmuzda Pluto etkisi

Pluto 2008 yılından bu yana oğlak burcunda, ki oğlak burcu sizin için aşk/mutluluk, cesaret, risk, yaratıcılık ve çocuk demektir. Temmuz Dolunayı da oğlak burcunda gerçekleşecek, üstelik hemen akabinde, 6 Temmuz’da Güneş-Pluto karşı karşıya geliyor. Bunun mutlaka bazı sonuçları olacaktır. Neler olabileceğine geçmeden önce Pluto etkisini de anlatayım:
Pluto saplantı/takıntı derecesinde bir odaklanma ihtiyacı veya zorunluluğu getirir.
Pluto’nun gerilemeye başladığı Nisan’a ayına geri dönüp bir düşünün lütfen. Nisan’dan bu yana soluksuz odaklanma isteği veya mecburiyeti hangi alanda oluştu?
 1. çocuklarınızla ilgili gelişmeler
 2. aşk/mutluluk isteği ve de cinsellik
 3. spor ve benzeri enerjik faaliyetler
 4. farkınızı ortaya koymak ve değer görmek için çabalamak
 5. kumar, bilgisayar oyunları vb adrenalin artıran şeylere yönelmek
Pluto cidden büyük bir odaklanma yaratır. Bunu siz tercih etmiş olabilirsiniz ya da mecbur kaldınız… Her iki durumda da, Nisan ayından bu yana sürekli bu saydığım konular çerçevesinde bir odaklanma yaşadınız. Pluto Temmuz ayının hemen tamamında etkin olacak ancak 5 – 19 Temmuz arasında, bu konularda bir dönüm noktası olacağını bekleyebilirsiniz. Değerli okurlarım, Buraya kadar gördüğünüz gibi Mars, Satürn ve Neptün aşk, iletişim ve arkadaşlar gibi dışa dönük konularda etkin olacak! Temmuz gündeminizin hareketli ve dışa dönük olmasını bekleyebilirsiniz, zaten Bayram da yakında. Diğer yandan, Ağustos ayları geleneksel olarak, yani her zaman, sizin en yorgun ve içe dönük döneminizdir. Bu sefer de öyle olacak ama bir fark var: Jüpiter 11 Ağustos’ta başak burcuna geçiyor! Başak burcunun kaderinde yükseliş dönemi11 Ağustos’ta başlıyor 🙂 Takip eden 1 yılda birçok mucize ile karşılaşmanız mümkün. Geçmişte en iyisi için en çok çalışmış olan başaklar, önümüzdeki yılda çok emek edecek olan başaklar karşılığını alacaklar. Bu yılın en güzel haberiydi. Diğer yandan, Temmuz’da gezegenler arasında olumsuz etkileşimler olacağı için bazı uyarılarım olacak: Mesela, tatile giderseniz denizde fazla açılmayın, yorgunken araba kullanmayın, küçük çocuklarınız varsa denizde/havuzda yalnız bırakmayın vs. Kısacası, riskli bir ay olduğu aklınızda kalsın, her zaman ne kadar dikkatliyseniz 2 katı dikkatli olun, gereksiz risk almaktan kaçının.

2 Temmuz Dolunay

Dolunay etkilerini 1 Temmuz’dan itibaren hissedeceksiniz. Dolunay yeni gündem oluşturmaz, var olan bir konunun sonuçlanmasına neden olur. Mesela gündemdeki konu bir sonuca bağlanır veya alınan bir kararla mesele netleşmiş olur. Peki gündeminizde hangi konu olacak? Bazı olasılıklar şunlar:
 1. aşk hayatınızda gündemde olan mesele sonuçlanacak
 2. eğlenmek – tatil yapmak için bir plan yapıyorsanız, kararı vereceksiniz
 3. çocuklarınızla ilgili konu netleşecek
 4. hep tanışmak istediğiniz o güzel/yakışıklı ile tanışacaksınız, muhtemelen arkadaşlarınız aracılık edecek
Dolunay gündeminiz 6 – 7 Temmuz civarında sonuçlanacağını yeniden hatırlatayım. Ayrıca, Neptün bölümünde bahsettiğim gibi, Dolunayda yaşananların Neptün gündeminizle ilişkili olma ihtimali olacağı için aşk hayatınızda bir gelişme olması muhtemel. Elbette alternatifler sınırsız, ben bir örnek verdim ama sizin gündeminiz biraz farklı olabilir. Kendi gündeminize göre aradaki olası bağlantıları en iyi siz bulabilirsiniz 🙂

16 Temmuz Yeniay

Yeniay demek başlangıçlar demektir. Başlangıç enerjisini 16-17 Temmuz civarında yoğun olarak hissedeceksiniz. Peki gündeminizde neler olacak? Bazı olasılıklar:
 1. yeni bir ortama girmek, sizden çok farklı insanların olduğu bir ortama
 2. bir kulüp/derneğe üye olmak, üniversite kazanmak
 3. çevrenizdeki insanların sayısının artmasına neden olacak başka bir gelişme
 4. farklı bir şehre/ülkeye taşınmak, iş değiştirip çevre değiştirmek
 5. tanıdıklardan çok önemli bir destek almak veya destek için harekete geçmek
 6. işteki/ticari başarınız için bir atılım yapmak
 7. profesyonellerden destek almak
Yeniay’dan hemen önce gergin bir atmosfer olacak gibi çünkü Merkür-Mars ile Pluto karşıtlık yapacak. Bakalım neler yaşayacağız?

Diğer önemli günler

19 Temmuzdan itibaren negatif veya büyük kararlar vermeyin! Negatif karara örnek işten ayrılmak, büyük karara örnek ise ailelerin onay vermediği bir evlilik için adım atmak. 19 Temmuz’dan itibaren Venüs gerilemesinin etkilerini hissedeceğiz ve gerileme tam olarak 25 Temmuzda başlayacak. Bu nedenle özellikle görüntü değişikliğine yönelik her türlü önemli kararı ertelemek yerinde olur. Diğer yandan, her ne kadar Jüpiter ilişkileri temsil eden alanda olsa da, Venüs gerilemesi nedeniyle ilişkileri sorunsuz yürütmek zorlaşabilir. Mesela yeterince sevilmediğinizi hissedebilirsiniz. Bu hislerin ilişkinize zarar vermesine izin vermeyin. Son olarak bir hatırlatma yapayım: Venüs gerilemesi hem aşk/ilişkiler hem de para meselelerini etkiler. Bu dönemde yeni bir ilişkiye başlamak da büyük tutarlı bir şeyler almak doğru değildir. İstisnası var tabi: eğer uzun süredir hoşlandığınız ama size ilgi duymayan biri varsa, adım atmak için doğru zamandır diyebiliriz. Ama geçmişte sizinle ilgilenmemiş olması şart! Venüs terse dönünce işler değişir 🙂 Para meselesine gelince, eğer almak istediğiniz bir ev varsa ama daha önce teklif ettiğiniz fiyata satmadılarsa, aynı fiyat teklifiyle yeniden gidin, ikinci bir kez şansınızı denemek için en doğru zaman Venüs gerilemesidir. Venüs gerilemesi çoğunlukla Ağustosa denk geldiği için Ağustos yazınızda önemli detaylar olacak. Şimdilik hazırlıksız yakalanmayın diye yazdım bunları. 31 Temmuz Dolunayını da Ağustos ayında yazacağım. Son kez hatırlatayım: Tatil yapıyorsanız risk almayın ve sevdiklerinizi de yollarda ve denizde dikkatli olmaları yönünde uyarmayı ihmal etmeyin. Umarım sorunsuz bir Temmuz yaşarsınız, Ağustos ayına iyi bir başlangıç yaparsınız. Sevgilerimle, Ceyhun]]>