3 ayın astrolojisi Nisan’a kadar bazı sevdiğiniz insanlar hayatınızdan çıkabilir, mevki/statü kaybı yaşayabilirsiniz. Bunu aklınızda tutarak yol alın, kendinizi hata yapmaktan koruyun, varsa düşmanlarınıza fırsat vermeden ilerleyin.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yaşadığımız Dolunay, sosyal ve profesyonel ortamlarda çevrenizde bulunan insanları, mesela önemli arkadaşlarınızı, iş yerinde beraber çalıştığınız astlarınızı/üstlerinizi, ama daha çok üstlerinizi temsil ediyor. Yani siz geleceğinizi inşa ederken, hayatınızda sizin dışınızda söz sahibi olabilecek insanları. Hatırlatmak istiyorum: Dolunay, güneş ve ay arasında yaşanan bir karşıtlıktır, her karşıtlıkta olduğu içsel bir gerginlik yaratır. Dolunay’da açığa çıkan enerji, geçmiş günlerde yaşadıklarınız nedeniyle iç dünyanızda yükselen bir öfke olabileceği gibi, bir yanlışı düzeltmek veya düzeni iyi yönde değiştirmek için harekete geçme isteği de olabilir. Dolunay 5 Ocak sabahı gerçekleşti. Enerjisi, 10 Ocak’a kadar artarak devam edecek ve 9-10 Ocak’ta yaşadığınız bir gelişme veya verdiğiniz bir kararla sona erecek. Bazılarınız ise karar vermek için 11 Ocak’ı bekleyecek çünkü olaylar öyle gelişecek. Ocak ayının gündemi; aşk, mutluluk, çocuklar ve kendinizi ispat etme isteği üzerine kurulu. Elbette hepiniz farklı gündemler yaşıyorsunuz ancak sonuçta bu geniş alan içinde olup bitiyor her ne oluyorsa. Kiminizin gündeminde bir aşk ilişkisi var, kiminiz çocuk sahibi olmakla ilgili bir gündemin içinde, kiminiz ise bir projeyi hayata geçirerek veya farklı olduğunu gösterecek bir şeyler yaparak kendini ispat etmeye çalışıyor. Sonuçta geçtiğimiz iki haftada yaşananlar yaşandı bitti, şimdi farklı bir gündem sizi bekliyor. Dolunay sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:
  1. yaşanan bir olay, arkadaşınızdan biriyle ilişkinizi farklı bir seviyeye taşıyabilir
  2. dahil olduğunuz bir topluluk/grup varsa, gündeminizi meşgul edebilir
  3. işin içinden çıkamıyorsanız, bir tanıdığın yardımına ihtiyacınız olabilir
  4. bir süredir peşinden gittiğiniz hayalinizde bir perde kapanıp yenisi açılabilir
  5. kendinizi ait hissettiğiniz ortamdan uzaklaşmanız gerekebilir, taşınmak gibi
Dolunay, bir dönemin sona ermesini temsil eder, her Dolunay’da geçmişten gelen bir düşünce veya mesele, bir şekilde sonuçlanır. Tabi bu durum, yeni bir dönemin de başlangıcı olur. 5 Ocak Dolunay’ına Uranüs ve Pluto da eşlik ettiği için beklenmedik olayların yaşanabileceğini, bazı olumlu gelişmelerin veya hesapta olmayan sorunların yaşanabileceğini hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle, bu süreçte olası aksiliklere (sorunun nereden çıkabileceğini tahmin ederek) hazırlıksız yakalanmamak en iyisi.. Peki neler olabilir Dolunay’da Uranüs ve Pluto etkisi sonucunda? Aralık yazınızda 15 Aralık’ta Uranüs-Pluto etkileşimi yaşadığımızı yazmıştım, sonuçlarından bahsetmiştim, henüz okumadıysanız mutlaka okumalısınız: Başak Burcu Aralık 2014. Bu etkiler Ocak ayında hayatımıza doğrudan temas etmeye, gündemimizi ele geçirmeye başladılar. Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart sonuna kadar gündeminizde kalacağını hatırlatmak istiyorum. Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı paylaşarak başak burcu olan diğer BurcunaGöre okurlarına deneyimlerinizden faydalanma fırsatı verirseniz hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde gündeminiz değişecek. Bu dönemde enerjiniz eşinize/sevgilinize yönelecektir çünkü Mars 12 Ocak’ta karşıt burcunuz balığa geçiyor. Ocak ayının baskın enerjisi Mars, ay boyunca size “ilişkilerini yoluna koy, eşini/sevgilini ihmal etme, onun sorunlarıyla ilgilen” diyecek. Sevgilisi olmayan ama olsun isteyen başaklar ise kendini gergin hissedecek ama aynı zamanda bu gergin enerjiyi güzel bir ilişkiye başlamak için kullanacaklar. 13-17 Ocak arasında, balık burcundaki Mars ile yay burcundaki Satürn arasındaki etkileşim nedeniyle, özellikle Ağustos ayında doğan başakların hayatında bir hareketlenme olacaktır. Konu ise yüksek ihtimalle eşiniz/sevgiliniz veya eviniz/aileniz olacak. Diğer yandan, hem Satürn hem de Mars burcunuza açı yaptığı için (teknik detaylara girmiyorum) sağlığınızla ilgili bir mesele de oluşabilir. Ayrıca, hayatınızın yönünü değiştirmeye aday önemli bir olay da olabilir: iş değişimi, taşınma, çocuk sahibi olma, evlenme gibi büyük konularda önemli bir gelişme. 19 Ocak’a gelelim, önemli bir gün olacak ve gündeminizle da alakalı bir gelişme olacak: 19 Ocak, varsa eşiniz/sevgilinizle ilgili güzel hayallerinizin, eğer yoksa, gönlünüze göre bir eşinizin olması hayalinin canlanacağı bir gün olacak. Evlenmek isteyenler için güzel bir enerji olacak, ayrıca bu günlerde tanışacağınız biri olursa, hayalinizde canlandırdığınız kişinin ta kendisi olabilir. 19 Ocak’ı önemli yapan bir başka olay daha var: Venüs-Jüpiter karşıtlığı. Ne etkisi olur? Venüs sağlığınızı, sorumluluklarınızı ve iş hayatınızı/arkadaşlarınızı temsil eden alanda olacak, Jüpiter ise biliyorsunuz, koruma kalkanınız durumunda. Bu iki gezegenin karşıt konuma gelmesi, ya iş hayatınızdaki uyumun artmasına neden olacak ya da varsa sağlıkla ilgili gündeminizin güzel bir şekilde sonuçlanmasına… Birkaç aydır Jüpiter gerilemesi nedeniyle sorunlar yaşıyor olabilirsiniz demiştim ya, işte o sorunları çözmenin de zamanı..19-20 Ocak’ta, kimle konuşmanız gerekiyorsa konuşun, bu günlerin enerjisi uygun olacak.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür sizin yönetici gezegeniniz, yani sağlığınızı ve egonuzu temsil ediyor. Bu kadar da değil, aynı zamanda kariyer ve itibarınızı da temsil ediyor. Bu nedenle, Merkür gerilemesi sırasında bu alanlarda sorunlar olabilir. Astrolojik etkileri uzun süredir takip ediyorsanız, Merkür gerilemeleri sırasında neler yaşadığınızı zaten biliyorsunuz: keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemler 🙂 Egonuz hassas, iletişim bozuk, herkes tahammülsüz falan..Neyse ki sadece 20 gün sürüyor ama sanki aylar alıyor, öyle değil mi? Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz, zihnimizin kapıları yeniliklere tamamen açık olur ama bu iyi sonuç vermez. Bu nedenle, mesela yeni bir şeye başlamak gibi bir niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın. Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin. Merkür gerilemesi, bilgi akışının bozulmasına neden olur, yetersiz bilgi yüzünden yanlış kararlar alabilirsiniz. Geçmişten gelen bir konunun devamını yaşıyorsanız ve bu konuda yeni bir karar/adım söz konusu ise, normalde olduğunuzdan çok daha dikkatli olun, her detayı hesap edin, öğrenmediğiniz bir şey kalmadığından emin olmaya çalışın. Bir örnek vereyim: Merkür gerilemesinde biriyle tanışan kadın, bir sonraki Merkür gerilemesinde onunla evlenmiş ve sonra öğrenmiş ki, aslında adam gayrı resmi olarak evli ve 4 çocuğu var. Bu gerçek bir hikayedir; Merkür gerilemesinde eksik/yanlış bilgi akışının nasıl olabileceğini gösterir. Amerika’da yaşanmış bu olayı yaşayan kişi, birkaç yıl sonra astroloji öğrenip geçmişini incelerken bu durumu fark ediyor. Hatırlatayım, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri de vardır. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>