Başak Burcu: Ocak 2015

Yazar 

Başak burcuna Ocak ayı neler getirecek? Değerli başak okurlarım, 2015 yılının ilk ayında Merkür ve Venüs arasındaki uyum, “genel olarak” iyimser hissetmemize neden olacak olsa da, 2015 yılının ilk 3 ayı, Ocak dahil, pek ferah olmayacak. Hadi daha gerçekçi olalım: kötü olacak.

Biliyorum ki geçtiğimiz yılı zaten sevmediniz, belki yılın 2. yarısı fena değildi ama kötü hatıralar iyilerden daha fazlaydı. 2015 yılında rahat bir nefes alalım diyorsunuz, bu olacaktır ama hemen olmayacak. Hep birlikte Jüpiter gerilemesinin bitmesini bekleyeceğiz.

Ayrıca Mart ayına kadar sürecek olan Uranüs-Pluto etkileşimi de hala tüm dünyayı ve bizleri değişime zorluyor. Sonucunun hepimizi için hayırlı olmasını diliyorum. Elbette sonucu belirleyecek olan en önemli etken, bizim seçim ve kararlarımız olacak.

Jüpiter, Ağustos ayından bu yana üzerinize bir koruma kalkanı olmuştu, bir çeşit iyilik meleği diyelim. Bu durum, Aralık ayında değişti, bir aydır işler alıştığınız şekilde güzel gitmiyor. Artık koruma kalkanınız yok, daha çabuk kaybediyor, hatalar yapıyorsunuz ve çevrenizde sizi savunacak insanlar yerine düşmanca davrananlar var.

Ocak, Şubat ve Mart 2015 için bir yazı yazıp bu durumu anlattım, okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz: 3 ayın astrolojisi

Nisan’a kadar bazı sevdiğiniz insanlar hayatınızdan çıkabilir, mevki/statü kaybı yaşayabilirsiniz. Bunu aklınızda tutarak yol alın, kendinizi hata yapmaktan koruyun, varsa düşmanlarınıza fırsat vermeden ilerleyin.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yaşadığımız Dolunay, sosyal ve profesyonel ortamlarda çevrenizde bulunan insanları, mesela önemli arkadaşlarınızı, iş yerinde beraber çalıştığınız astlarınızı/üstlerinizi, ama daha çok üstlerinizi temsil ediyor. Yani siz geleceğinizi inşa ederken, hayatınızda sizin dışınızda söz sahibi olabilecek insanları.

Hatırlatmak istiyorum: Dolunay, güneş ve ay arasında yaşanan bir karşıtlıktır, her karşıtlıkta olduğu içsel bir gerginlik yaratır. Dolunay’da açığa çıkan enerji, geçmiş günlerde yaşadıklarınız nedeniyle iç dünyanızda yükselen bir öfke olabileceği gibi, bir yanlışı düzeltmek veya düzeni iyi yönde değiştirmek için harekete geçme isteği de olabilir.

Dolunay 5 Ocak sabahı gerçekleşti. Enerjisi, 10 Ocak’a kadar artarak devam edecek ve 9-10 Ocak’ta yaşadığınız bir gelişme veya verdiğiniz bir kararla sona erecek. Bazılarınız ise karar vermek için 11 Ocak’ı bekleyecek çünkü olaylar öyle gelişecek.

Ocak ayının gündemi; aşk, mutluluk, çocuklar ve kendinizi ispat etme isteği üzerine kurulu. Elbette hepiniz farklı gündemler yaşıyorsunuz ancak sonuçta bu geniş alan içinde olup bitiyor her ne oluyorsa.

Kiminizin gündeminde bir aşk ilişkisi var, kiminiz çocuk sahibi olmakla ilgili bir gündemin içinde, kiminiz ise bir projeyi hayata geçirerek veya farklı olduğunu gösterecek bir şeyler yaparak kendini ispat etmeye çalışıyor.

Sonuçta geçtiğimiz iki haftada yaşananlar yaşandı bitti, şimdi farklı bir gündem sizi bekliyor. Dolunay sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:

 1. yaşanan bir olay, arkadaşınızdan biriyle ilişkinizi farklı bir seviyeye taşıyabilir
 2. dahil olduğunuz bir topluluk/grup varsa, gündeminizi meşgul edebilir
 3. işin içinden çıkamıyorsanız, bir tanıdığın yardımına ihtiyacınız olabilir
 4. bir süredir peşinden gittiğiniz hayalinizde bir perde kapanıp yenisi açılabilir
 5. kendinizi ait hissettiğiniz ortamdan uzaklaşmanız gerekebilir, taşınmak gibi

Dolunay, bir dönemin sona ermesini temsil eder, her Dolunay’da geçmişten gelen bir düşünce veya mesele, bir şekilde sonuçlanır. Tabi bu durum, yeni bir dönemin de başlangıcı olur.

5 Ocak Dolunay’ına Uranüs ve Pluto da eşlik ettiği için beklenmedik olayların yaşanabileceğini, bazı olumlu gelişmelerin veya hesapta olmayan sorunların yaşanabileceğini hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle, bu süreçte olası aksiliklere (sorunun nereden çıkabileceğini tahmin ederek) hazırlıksız yakalanmamak en iyisi..

Peki neler olabilir Dolunay’da Uranüs ve Pluto etkisi sonucunda?

Aralık yazınızda 15 Aralık’ta Uranüs-Pluto etkileşimi yaşadığımızı yazmıştım, sonuçlarından bahsetmiştim, henüz okumadıysanız mutlaka okumalısınız: Başak Burcu Aralık 2014. Bu etkiler Ocak ayında hayatımıza doğrudan temas etmeye, gündemimizi ele geçirmeye başladılar.

Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart sonuna kadar gündeminizde kalacağını hatırlatmak istiyorum.

Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı paylaşarak başak burcu olan diğer BurcunaGöre okurlarına deneyimlerinizden faydalanma fırsatı verirseniz hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde gündeminiz değişecek. Bu dönemde enerjiniz eşinize/sevgilinize yönelecektir çünkü Mars 12 Ocak’ta karşıt burcunuz balığa geçiyor.

Ocak ayının baskın enerjisi Mars, ay boyunca size “ilişkilerini yoluna koy, eşini/sevgilini ihmal etme, onun sorunlarıyla ilgilen” diyecek. Sevgilisi olmayan ama olsun isteyen başaklar ise kendini gergin hissedecek ama aynı zamanda bu gergin enerjiyi güzel bir ilişkiye başlamak için kullanacaklar.

13-17 Ocak arasında, balık burcundaki Mars ile yay burcundaki Satürn arasındaki etkileşim nedeniyle, özellikle Ağustos ayında doğan başakların hayatında bir hareketlenme olacaktır. Konu ise yüksek ihtimalle eşiniz/sevgiliniz veya eviniz/aileniz olacak.

Diğer yandan, hem Satürn hem de Mars burcunuza açı yaptığı için (teknik detaylara girmiyorum) sağlığınızla ilgili bir mesele de oluşabilir. Ayrıca, hayatınızın yönünü değiştirmeye aday önemli bir olay da olabilir: iş değişimi, taşınma, çocuk sahibi olma, evlenme gibi büyük konularda önemli bir gelişme.

19 Ocak’a gelelim, önemli bir gün olacak ve gündeminizle da alakalı bir gelişme olacak: 19 Ocak, varsa eşiniz/sevgilinizle ilgili güzel hayallerinizin, eğer yoksa, gönlünüze göre bir eşinizin olması hayalinin canlanacağı bir gün olacak.

Evlenmek isteyenler için güzel bir enerji olacak, ayrıca bu günlerde tanışacağınız biri olursa, hayalinizde canlandırdığınız kişinin ta kendisi olabilir.

19 Ocak’ı önemli yapan bir başka olay daha var: Venüs-Jüpiter karşıtlığı. Ne etkisi olur? Venüs sağlığınızı, sorumluluklarınızı ve iş hayatınızı/arkadaşlarınızı temsil eden alanda olacak, Jüpiter ise biliyorsunuz, koruma kalkanınız durumunda.

Bu iki gezegenin karşıt konuma gelmesi, ya iş hayatınızdaki uyumun artmasına neden olacak ya da varsa sağlıkla ilgili gündeminizin güzel bir şekilde sonuçlanmasına…

Birkaç aydır Jüpiter gerilemesi nedeniyle sorunlar yaşıyor olabilirsiniz demiştim ya, işte o sorunları çözmenin de zamanı..19-20 Ocak’ta, kimle konuşmanız gerekiyorsa konuşun, bu günlerin enerjisi uygun olacak.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür sizin yönetici gezegeniniz, yani sağlığınızı ve egonuzu temsil ediyor. Bu kadar da değil, aynı zamanda kariyer ve itibarınızı da temsil ediyor. Bu nedenle, Merkür gerilemesi sırasında bu alanlarda sorunlar olabilir.

Astrolojik etkileri uzun süredir takip ediyorsanız, Merkür gerilemeleri sırasında neler yaşadığınızı zaten biliyorsunuz: keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemler 🙂

Egonuz hassas, iletişim bozuk, herkes tahammülsüz falan..Neyse ki sadece 20 gün sürüyor ama sanki aylar alıyor, öyle değil mi?

Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz, zihnimizin kapıları yeniliklere tamamen açık olur ama bu iyi sonuç vermez. Bu nedenle, mesela yeni bir şeye başlamak gibi bir niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın.

Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin.

Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin.

Merkür gerilemesi, bilgi akışının bozulmasına neden olur, yetersiz bilgi yüzünden yanlış kararlar alabilirsiniz. Geçmişten gelen bir konunun devamını yaşıyorsanız ve bu konuda yeni bir karar/adım söz konusu ise, normalde olduğunuzdan çok daha dikkatli olun, her detayı hesap edin, öğrenmediğiniz bir şey kalmadığından emin olmaya çalışın.

Bir örnek vereyim: Merkür gerilemesinde biriyle tanışan kadın, bir sonraki Merkür gerilemesinde onunla evlenmiş ve sonra öğrenmiş ki, aslında adam gayrı resmi olarak evli ve 4 çocuğu var. Bu gerçek bir hikayedir; Merkür gerilemesinde eksik/yanlış bilgi akışının nasıl olabileceğini gösterir. Amerika’da yaşanmış bu olayı yaşayan kişi, birkaç yıl sonra astroloji öğrenip geçmişini incelerken bu durumu fark ediyor.

Hatırlatayım, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri de vardır. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi

Sevgilerimle, Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

48 Yorum

 1. Elif Ertunç

  26/01/2015

  Ceyhun Bey,
  Kişiye özel doğum haritası analizleriniz ne zaman başlayacak acaba ?

  • Zafer Ceyhun

   26/01/2015

   Elif hanım merhaba,
   Kişisel analizlere başlama konusunda henüz kesin bir tarih veremiyorum..analizlerin BurcunaGöre’ye yakışır, sizlere layık olması tek kriterim, bu nedenle hala üzerinde çalışıyorum.
   Mutlaka haberdar ederim hazır olduğunda, ilginiz ve sabrınız için ayrıca tşk ediyorum.
   sevgiler, Ceyhun

 2. ayca

  27/01/2015

  bu 2015 adeta felaketlerle geldi.

  28 yasindayim, hayatimin en kotu donemini yasiyorum ve git gide daha da kotu oluyor. onumuzdeki ay ulke degisikligi, dolayisiyla muhtesem bir isi birakma, aylardir bir iliskiye adim atmak isteyen insanin deniz asiri yerlerden gelip onca emek harcamasi ama aslinda evli oldugunu ogrenmem(kendisinden degil),vs..

  surekli yazinizi okuyup yine de her iste bir hayir vardir, daha kotusunden korunmusum, iyileri olacak diyip yilmiyorum ama bu kadarina pes.. resmen lanetlenmis gibiyim.. merkur gerilemesine bitene kadar uyusam ve hic uyanmasam dedim suan 🙂 acaba ben mi cok abartiyorum, gittigim yerde de istedigim an is bulurum, hem 2 ay ne guzel dolasayim diyorum ama tum basaklar buna benzer olaylar yasiyorsa, gercekten durum vahim..

  bu arada yukselenim yay..sitenizi kesfettikten sonra bircok seyi yazilarinizi dikkate alarak yapmaya basladim, ornegin is gorusmeleri, sabretmek(tabii yapabildigim kadariyla son zamanlarda baya zorlamakta)..

  nisandan sonra baslayacak o donem umarim yazdiginiz kadar olumlu olur artik..gercekten artik bazi seylerin duzene girmesi, normal insanlar gibi yuvamin olmasini istiyorum.

  • Zafer Ceyhun

   27/01/2015

   Ayça hanım merhaba,
   çok az kaldı, dayanın 🙂 🙂 Ağustos 2015 ve sonrası ekstra güzel.
   sevgiler, Ceyhun

 3. eftelya

  27/01/2015

  Merhaba Ceyhun bey. Benim de sanırsam her başak burcu mensubu gibi derdim çok 🙂 Benim geçen yıl çok güzel bir ilişkim vardı birbirimizi çok sevdik. Sonra onun ailesi beni ırk ayrımcılığından dolayı istemedi ayrıldık. Bu sene farklı kişiyle aynı olay yine başıma geldi. Ne olur söyleyin bu bahtsizligim ne zaman bitecek. Ne zaman yüzüm gulecek. Bu gezegenler ne zaman bize de torpil geçecek 🙂 bittik gayrı… bu arada yukselenim akrep ay burcum yay.

 4. esra

  28/01/2015

  merhabalar zafer bey öncelikle bu birbirinden şahane yazılarınız benim her hafta istemsizce kendimi burada bulmama sebep oluyor zevkle takip ediyorum 😀 benim sorum ekinoks tarihleri ile ilgili olacaktı ben 23 eylül doğumluyum sabahın erken saatlerinde dünyaya gelmişim burcum bazı kaynaklarda teraziyken bazılarında başak okuyorum yükselenimdede bu nedenle zorlanıyorum ancak bana sorarsanız esra kızım sen tipik başak kadınısın demektende kendimi alamıyorum fakat yinede size danışarak teşhisimi öğrenmek istedim 😀 bol yıldızlı günler dileğimle sevgiler…

  • Zafer Ceyhun

   28/01/2015

   Esra hanım merhaba,
   doğum yılınız ve yeriniz olmadığı için, saat de net olmadığı için yükselen hakkında bir tahmin yapayım: başak veya terazi
   ama burcunuz kesin başak 🙂
   sevgilerimle, Ceyhun

 5. Seçil

  28/01/2015

  Merhaba Ceyhun bey, benim burcum Başak ama yükselenimden emin değilim. 29 Ağustos akşam 22.30 civarlarında doğmuşum. Ocak ayı yorumunda yazdığınız üzere bende çok etkilenip ayın 19.da işten ayrıldım. Mutlu olmadığım bir işim vardı ve bir anlamda büyük bir stresten arınmış oldum. Fakat yeniden işsiz kaldım. Ayın hangi zamanları yeni bir iş bulmak ve başlangıç yapmak için uygundur. Ayrıca uzun zamandır hayatımda kimse yok. Mutlu olabileceğin biriyle başlangıç yapmam için daha çok mu beklemem gerekiyor. Yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Zafer Ceyhun

   28/01/2015

   Seçil hanım merhaba,
   Şubat ayının son haftasında yeni ay yaşanacak, yeni ay zamanı başvurular yapın mutlaka, iş hayatınızı da temsil eden 6. evinizde yaşanacak.
   Eş konusunda gelince, Mart ayındaki Yeni Ayda güneş tutulması da yaşayacağız, bir sürpriz olabilir 🙂
   Tabi ki eş/sevgili konusu, nasıl bir hayat yaşadığınızla da ilgili..sürekli yeni insanlarla tanışma imkanı olan sosyal bir çevrede yaşayan birisi ile dar bir sosyal ortamda sürekli aynı insanlarla vakit geçiren birisi farklı olur.
   Size gönlünüze göre bir iş ve eş dilerim.
   sevgilerimle, Ceyhun