Başak burcu Nisan 2016 yorumu, 7 Nisan Yeniay ve 22 Nisan Dolunay etkileri ile Nisan ayında gerçekleşecek diğer astroloji olayları başak burcuna göre anlatıyor. Değerli dostlar, zamanın akışını bir nehre benzetecek olursak eğer, 2016 yılını nehrin genişlediği ve sonrasında çatallanarak birkaç farklı koldan devam ettiği kısmı olarak görebiliriz. Nisan 2016’da nehrin genişleyen, bu nedenle akıntı hızı düşen bölümüne geldik; ağır ilerliyoruz. Önümüzdeki aylarda, hangi koldan ilerleyeceğimize karar vermiş olacağız. Eylül-Ekim gibi, seçmiş olduğumuz yolda devam ediyor olacağız. Biliyorsunuz geçen ay Güneş ve Ay tutulmaları yaşadık, ki her ikisi de sizler için önemli gelişmelerdi. Güneş tutulmasını ilişki ve evlilik konularını temsil eden, aynı zamanda karşıt burcunuz olan balıkta; Ay tutulmasını ise iş hayatınızı, gelir ve harcamalarınızı etkileyen terazide yaşadınız. Tutulmaların etkilerini geçen ayki yorumunuzda detaylıca incelemiştik, umarım ki her kararınız, yaşadığınız tüm olaylar hayatınıza güzellikler getirmiş olsun.. Daha önemlisi, burcunuzda bulunan Jüpiter, Ocak ayında gerilemeye başladıktan sonra yorgunluğa, isteksizliğe, kararsızlığa ve girişimlerinizdeki heyecan ve tutkunun azalmasına neden olmuştu. Neyse ki Mart ortasından itibaren Jüpiter -tam olarak olmasa bile- geri döndü. Eminim ki Ocak-Mart arası Jüpiter kaynaklı sorgulama süreci sona erdi; seçiminizi yaptınız, yolunuza devam ediyorsunuz. Eylül ayına kadar Jüpiter burcunuzda kalacak. Bu tarihi fırsatın farkında olarak, gerektiğinde risk alarak ilerlemeye devam.. Yazının başında verdiğim nehir örneğinin kaynağı ne tutulmalar, ne de Jüpiter! Aynı burçta bulunan Mars ve Satürn Nisan ayında gerileme evresine giriyor, sebep bu. 2 yılda bir gerçekleşen Mars gerilemesinin, Satürn ile aynı burçta gerçekleşmesi (yay), 2016 yılını dikkate değer bir geçiş süreci yapıyor. Etki ve sonuçlarına bu yazıda değineceğim. Nisan ayı yorumunuz, bu saydığım nedenlerle, sadece Nisan 2016 gündemiyle sınırlı olmayacak kadar önemli. Bir geçiş/hazırlık sürecinin başlangıcında olduğumuz için önümüzdeki 6 ayın gündemini değerlendireceğiz. Başak burcu Nisan 2016 yorumunuza başlayalım öyleyse. 😊

7 Nisan Yeniay Başak Burcunu Nasıl Etkiler

Nisan 2016, birçok konunun bir arada gündemde olabileceği bir ay demek mümkün değerli okurlarım. Bunun nedeni, 7 Nisan’da gerçekleşecek Yeniay sırasında Satürn, Uranüs ve Pluto’nun etkin olması.. Yeniay etkilerini, Nisan ayının kalabalık gündeminden ayırıp inceleyelim. Bu noktada, Yeniay’ın koç burcunda olacağını, Uranüs’ün koç burcundaki Güneşle temas edeceğini söyleyelim. Yani Uranüs soslu bir Yeniay yaşayacağız. 7 – 13 Nisan aralığında etkin olacak Yeniay’ın başak burcuna özel olası gündem maddeleri şunlar:
 1. para kazanmaya, kazancı artırmaya yönelik girişimler
 2. işe girme, iş değiştirme hamlesi veya işten ayrılma
 3. harcama yapma zorunluluğu, para gereksinimi veya bütçe düzenleme
 4. borç/alacak meselesi varsa (miras dahil) bu konuda bir gelişme, kredi kullanma vb.
 5. bir uzlaşmazlığın mahkemeye taşınması, zaten dava varsa yeni bir aşama
 6. cinsel hayatınızı etkileyecek bir durum oluşması
 7. bir çatışma ortamına girilmesi, güç mücadeleleri
Yeniay etkisiyle alacağınız kararların ve atacağınız adımların, uzun vadeli güvence yaratma isteğiyle şekilleneceğini, gerekli görülürse, büyük bir kazanım için bazı küçük fedakarlıklar yapılabileceğini de ekleyeyim. Diğer yandan, Uranüs’ün varlığı nedeniyle gelişmeler beklenmedik şekilde hızlı/ani yaşanabilir. Burada iki ihtimal var: Yaşananlar, size daha fazla özgürlük alanı oluşturabilir veya tersine iradeniz dışında gerçekleşerek sizi bir süre kısıtlayabilir. Uranüs’ün iyi yanı, yaşananları ilk başta beğenmeseniz bile, uzun vadede lehte sonuçlanmadır. Uranüs, ilginç bir şekilde bizim için doğru olanı seçer ve önümüze getirir. Umarım ki siz de bu ayrıcalıktan sonuna kadar faydalanırsınız. Bu yönüyle Nisan ayı, her şey olup bittikten sonra, kendinizi rahatlamış/özgür hissedeceğiniz önemli bir dönem olacak. Eğer ki kısa zaman aralığında olmazsa, göreceksiniz uzun vadede rahatlama gelecek. Olur da gelişmeler çok hızlı gerçekleştiği için eliniz kolunuz bağlanmış hissederseniz, zamanın akışına direnmeyin derim. Direnmek de faydasızdır zaten, Uranüs varken akışa bırakmak en iyisidir. Bu noktada bir hatırlatma yapıyorum: Bazen Uranüs etkisiyle birlikte, göz önündeki gerçekleri görmek zorlaşabilir. Bu nedenle sevdiklerinizin tüm uyarılarına rağmen kendi bildiğiniz yolda gittiğiniz için hatalar da yapabilirsiniz. Sevdiklerinizin tek bir ağızdan aynı görüşü dile getirdiği fakat sizin farklı düşündüğünüz bir konu olursa, bu gözle değerlendirmekte fayda var. Pluto etkisiyle devam edelim. 7 Nisan’da gerçekleşecek Yeniay’dan bir gün önce, 6 Nisan’da Güneş/Pluto etkileşimi gerçekleşerek Yeniay’a paralel bir gündem oluşturacak. Bu noktada bir hatırlatma yapmak istiyorum. 18 Nisan’da Pluto gerilemeye başlayacak. Her zaman olduğu gibi, etki alanında olan konularda ciddi bir odaklanma oluşturacak. 7 Nisan’daki Pluto etkileşimi ise, gerileme öncesinde parlayan bir kıvılcım olacaktır. Başak burcuna özel konu başlıkları ise şöyle:
 1. kendinizi göstermek/ispat etmek; yeteneklerinizi ve farkınızı ortaya koymak
 2. saygı görmek, takdir edilmek, beğenilmek ve alkışlanmak ihtiyacını ortaya koymak
 3. sevdiklerinizle güzel anları paylaşmak, mutluluk isteğinde artış
 4. spora/dans vb alanlara yönelmek, heyecan ve macera için risk almak
 5. aşık olmak, tutkuyla bağlanmak, sevdiklerimizden aynısı beklemek
 6. çocuk sahibi olmakla ilgili gelişmeler
 7. varsa çocuklarınızla ilgili gelişmeler, onların geleceğine yatırım yapmak
 8. ticari girişimler, iş kurmak
Değerli dostlar, Pluto etkisini zaten 2008 yılından bu yana bu saydığım konularda yaşıyorsunuz. Eminim ki dikkatli bakınca, Pluto etkisinin hayatınıza getirdiklerini göreceksiniz. Öyle bir enerji getiriyor ki, görmezden gelmek, bu enerjiyi hayatınıza dahil etmeden yaşamaya devam etmek imkansız. Pluto güçlü duyguların gezegenidir. Etkilediği alanda, her şeyin tam istediğimiz gibi olmasını öyle çok isteriz ki, benzersiz bir odaklanma oluşur. Engelleri aşmaya dönük bitmek bilmeyen bir hırs ve kararlılıkla, kendimizi ve başkalarını son ana kadar zorlamaktan çekinmeyiz. Bunun sonucunda, “hadi istediğim olmazsa” ya da “hadi istediğim gibi olmazsa” korkusu ve endişesiyle, her şeyi kontrol altında tutmaya çalışırız. Doğal olarak, bazen çabalarımız aşırıya kaçar ve sorunlar oluşabilir. Bu noktada bir önerim olacak. Eğer ki bu konular etrafında gelişen olumsuz olaylar varsa, 5-11 Nisan arasında konunun alevlenme ihtimali olduğunu bilmenizi isterim. Gündemi anlayabilmek için, Ocak ayına dönmenizi istesem? Yılın ilk 2 haftasında olumlu veya olumsuz bir gündem oluştu mu? Eğer cevabınız evetse, Nisan ayından itibaren bu gündemi şekillendirmeye başlamanızı öneriyorum. Temmuzun ortasına kadar bu enerjiyi kontrollü bir şekilde kullanarak şartları istediğiniz noktaya getirebilirsiniz. Temmuzun ikinci yarısında Pluto kaynaklı enerjinin sona erdiğini hissedeceksiniz. Satürn etkisine gelince… Burcuna Göre’yi düzenli olarak takip ediyorsanız zaten çok iyi biliyorsunuz: 1 yılı aşkın süredir yay burcunda olan Satürn, Aralık 2015’te hayatınıza tam olarak dahil oldu. O günlerde yaşananları eminim ki hatırlıyorsunuz.. Satürn kaynaklı gündeme dair bazı konu başlıkları şunlar:
 1. ev değiştirmek, ev satın almak veya satmak
 2. şehir değişikliği, bu yönde bir karar
 3. ailenizle ilişkili gelişmeler: anne/baba veya kardeşler olayların merkezinde
 4. aile kurma girişimleri, ilişkinizin evliliğe doğru ilerlemesi
 5. aile içi meseleler oluşması, gerginlikler veya engeller çıkması
 6. finansal yatırım kararları, borcun veya harcamaların artması
Satürn etkisi hayatınızı 1 yıldır ağır ağır değiştiriyor. Hayatınızın koşulları farklılaştıkça, düşünce ve ihtiyaçlarınız da değişiyor. Örneğin, başta aileniz olmak üzere sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanların yanında olmak veya onların yanınızda olması, gerektiğinde birbirine destek olabilmek, artık geleceğinizi hesaplarken göz önüne aldığınız kriterler arasında olabilir. Veya, ailenizle yaşıyorsanız, kendi ayaklarınız üzerinde durmak üzere evden ayrılmak, bunu evlenerek yapmak veya başka bir şehre taşınarak gerçekleştirmek de seçenekler arasında olabilir. Diğer yandan, evinizde veya evliliğinizde huzuru sağlamak için bazı adımlar atmanızın gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Belki de artık çocuk sahibi olarak ailenizi büyütmeye niyetlisiniz. Nisan 2016 ile birlikte, Satürn etki alanındaki bu konularda “daha çok çabala, eksikleri gider, başarı için sorumluluk almaktan çekinme” motivasyonu daha yoğun olacak. Her gerilemede olduğu gibi, “nereye gidiyorum, neler yapmalıyım” sorularını soracak ve cevaplar arayacaksınız. Satürn gerilemesi nedeniyle oluşan motivasyon değişikliği 7 Nisan Yeniay ile başlayıp Haziran’ın ilk haftasına kadar sürecek. Haziran 2016, çabalarınızın ilk sonucunu alacağınız dönem olacaktır. Not: Bu konuyu Mars gerilemesi başlığında da inceleyeceğiz çünkü Mars ve Satürn etkisini aynı alanda yaşıyorsunuz.

Mars Gerilemesi Başak Burcunu Nasıl Etkiler

Mars gerilemesi 17 Nisan’da başlıyor ve 29 Haziran’da sona eriyor değerli dostlar fakat gerilemeyle birlikte oluşan gündemin Eylül ayına kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Genel etkilerinden şu yazıda bahsetmiştim: Mars gerilemesinin etkileri Mars ve Satürn aynı burçta olduğu için, konu başlıkları Satürn ile aynı:
 1. eviniz, birikim ve yatırımlar ile sahip olduğunuz gayrimenkuller
 2. aile büyükleriniz, kardeşleriniz
 3. evliliğiniz, kendi kurduğunuz ailenin geleceği
 4. huzur, güvende olma isteği, sevdiğiniz ve bildiğiniz ortamda yaşamak
 5. yaşadığınız ortam ve ait olduğunuzu hissettiğiniz çevre/kültür
Henüz okumadıysanız “Mars gerimesinin etkileri” yazısını mutlaka okumanızı öneriyorum. Okuduğunuzu varsayıp devam ediyorum. 😊 Mars enerjisi dinamik ve ataktır, bir çırpıda cesur kararlar aldırır, harekete geçmeye teşvik eder. Geçen ayın başında Mars yay burcuna geçtiğinde, 2016 yılının ana gündemini belirlemiş oldu: Aileni ve geçmişini düşünüp onlara sahip çıkmalısın, seni seven/önemseyen insanlarla bir arada olmalısın, gerektiğinde yardımlarına koşmalısın, geleceğini inşa ederken bunları aklında tutarak huzurlu, güvenli ve mutlu yıllar için sağlam temeller atmalısın. 26 Martta gerçekleşen Güneş/Mars etkileşimi sonrasında, Mars’ın taşıdığı enerjinin hayatınızda veya zihninizde somutlaşmaya başladığını söylemek mümkün. Bu aralar aklınızda neler var? Mars heyecan dalgası oluşturduğu için, son zamanlarda bir konunun/fikrin canlanmış olması tesadüf değil. Belki önemli gördüğünüz bir değişiklik yapmaya karar verdiniz veya yeni girişimlere yöneldiniz, belki de bir sorunu aşmak için harekete geçtiniz. Tabi çatışmalı/sorunlu bir ortam da oluşmuş olabilir, düşük bir ihtimal değil. Bu noktada Mars gerilemesi devreye giriyor! Mars enerjisi, gerileme başladığında içe dönük bir hal alır. “Nereye/nasıl gidiyorum?” sorusu önem kazanır, sorgulama başlar. Bir kez karar verildiğinde ise, yeni hedef/yön doğrultusunda kararlı bir çalışma başlar. İşte bu nedenle, 2 yılda bir kez gerçekleşen Mars gerilemesi önemlidir. Yönümüzü ve yolumuzu sorgulamamıza vesile olur, yeni hedefler seçmeye olanak sağlar. Sonrasında sakin ama kararlı şekilde yeni istikamette yol almaya başlarız. Diğer yandan, eğer ki engelleri olan bir yolda ilerliyorsak, bu dönem muazzam çaba sarf etmemiz mümkündür, gerileme hepimize gereken gücü/enerjiyi hediye eder. Gerilemenin ilk evresini 17 Nisan – 22 Mayıs aralığı olarak görebiliriz. 22 Mayıstan sonra, içsel değerlendirme ve çabalama süreci sona erecek; yerini, yön tayin edip harekete geçme sürecine bırakacaktır. Diyebiliriz ki, Mars gerilemeye başladığı ilk noktaya Eylül ayında gelinceye kadar, gündeminiz hep bu konular çerçevesinde şekillenecek. Bu farkındalıkla, olası fırsatları es geçmeyin derim. Mars gerilemesi değerli bir zaman aralığıdır.

22 Nisan Dolunayın Başak Burcuna Etkileri

Artık çok iyi bildiğinizi tahmin ediyorum: Her Dolunay, bir dönemin sona ermesine vesile olur. 20 Nisan – 29 Nisan arasında enerjisini hissedeceğimiz Dolunay akrep burcunda gerçekleşiyor. Gündeminiz 27 – 29 Nisan arasında sonuçlanacaktır. Sonuçtan kasıt, yönünüzü belirleyen son kararı vermek de olabilir, beklediğiniz bir haberin gelmesi de. Dolunay nihayetinde bir yol ayrımı gibidir, gideceğiniz yolu seçip diğerinden vazgeçmek kaçınılmazdır. İşin ilginç yanı, ne kadar plan yaparsak yapalım, şartlar öyle gelişiyor ki, hayatımızda verdiğimiz kararlar veya aldığımız kararlar hep Dolunay dönemlerine denk geliyor. Elbette tesadüf değil. 😄 Dolunayda sonuçlanması/netleşmesi muhtemel konu başlıkları, başak burcuna özel olarak şunlar:
 1. eğitim hayatınızı ilgilendiren konu
 2. yazınsal faaliyetler, tez hazırlama, sunum yapma gibi entelektüel çabanın ürünü işler
 3. seyahat veya ulaşıma yönelik gündeminiz
 4. yoğun bir süreci başlatan/bitiren bir karar
 5. bir projenin sona ermesi/hazırlıkların başlaması
Son olarak bir hatırlatma yapmak istiyorum. 28 Nisan’da Merkür gerilemesi başlayacak. Merkür gerilemesinin etkilerine değinmeyeceğim, zaten Burcuna Göre okurları artık ezbere biliyor olmalı. 😎 Aramıza yeni katılan okurlarım “Astroloji Rehberi” bölümününden ilgili yazılara ulaşabilirler. Merkür gerilemesi 28 Nisan – 22 Mayıs arasında yaşanacak. Başak burcuna Nisan 2016 yorumunuza yazının sonundaki “yorumlar” bölümünde yapacağınız katkıları bekliyorum. Bu yazıyı başak burcu olduğunu bildiğiniz sevdiklerinizle paylaşarak bu önemli süreçte onların hayatına katkı sağlayabilirsiniz. Sevgilerimle, Ceyhun]]>