Başak Burcu Mayıs 2015 Yorumu

Yazar 

Başak burcu Mayıs 2015 yorumu, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkilerini içeriyor, Merkür gerilemesine dikkat çekiyor.

Bu yazıda en çok Satürn ve Pluto etkilerini anlatmak istiyorum. Özellikle Satürn yeni bir alana geçip farklı bir konuda etkilemeye başladığı için bu enerjiye alışık değilsiniz. Aslında hayatınızda yeni bir süreç oluşmak üzere. Sizi yeni Satürn sürecine hazırlamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım 🙂

Ancak, öncelikli olarak bu ay başlayıp Haziranda sona erecek Merkür gerilemesini hatırlatmak istiyorum. Gerileme 19 Mayıs – 11 Haziran arasındaki 20 gün boyunca yaşanacak fakat etkilerini 12 Mayıstan sonra hissetmeye başlayacağız.

Merkür gerilemesi başladığında, en iyi bilen sizsiniz, işler ters gitmeye başlar, planlar aksar, gecikmeler yaşanır, iletişim ve ulaşımda sorunlar çıkar.

Bu nedenle, önümüzdeki günlerde yapacaklarınızı planlarken, gerileme tarihlerini dikkate alın mutlaka. Örneğin; önemli bir görüşme, yapılması gereken bir iş, alınması/satılması kararlaştırılan bir şey varsa, 12 Mayıs’a kadar bitmiş olmasını sağlayın ya da erteleme imkanı varsa, 15 Haziran sonrasına erteleyin.

Gerilemeyi şimdiden hatırlatmamın bir diğer nedeni de, 18 – 23 Mayıs arasında boğa burcunda Yeni Ay yaşanacak olması. Bu tarihlerde Merkür gerilemesi tam olarak başlamış olacağı için, Yeni Ay ile birlikte gelecek olan harekete geçme isteği, aslında bir ölçüde risk oluşturacak.

Biliyorsunuz, gerileme sırasında yapılan başlangıç, atılan ilk adım genelde hesaplandığı gibi sonuç vermez. Yeni Ay ise başlangıç yapmaya hazır hissettiğimiz dönemdir.

Yeni Ay ile ilgili yazacağım için uzatmayacağım ama Yeni Ay gündeminizin ana başlıklarının eğitim veya seyahat olabileceğini hatırlatayım. Bu nedenle, tatil planı yapıyorsanız, gerileme öncesi veya sonrasına denk getirin.

Satürn başak burcunu nasıl etkiliyor?

Bir Satürn dönemi bitti, bir yenisi başladı sevgili okurlarım. Bir önceki dönem, en yoğun etkiyi 2013 – 2014 yılları arasında yaşadınız.

Gelin birlikte neler olduğuna göz atalım: öğrenme isteğiniz arttı, yeni bir alana ilgi duyup ona odaklandınız, bazı arkadaşlarınız ve akrabalarınızla ilişkinizi bitirdiniz, iletişim tarzınız değişti, zamanı daha iyi yönetmeye başladınız, belki evinizi değiştirdiniz, araba aldınız/sattınız ve artık ulaşım alanında yeni tercihinizi yaşıyorsunuz.

Artık, gününüzü ne yaparak geçirdiğinizi, kimlerle sohbet edip zaman geçirdiğinizi son 2 yıldaki kararlarınız belirliyor. Daha az mı konuşuyorsunuz? Satürn, lüzumsuz olandan kurtarır.

Şimdi yeni bir evre başladı: 2017 yılı sonuna kadar gündeminiz (Haziran-Eylül 2015 hariç), gelecek yıllar için sağlam bir temel oluşturmak, maddi ve manevi anlamda güvende olmak, ailenizle ilişkilerinizi düzenlemek ve ev/özel hayatınız olacak.

Satürn etkisi sayesinde kazanımlarınız şunlar olacak:

 1. yeni bir ev alabilir veya evinizin koşullarını düzeltirsiniz
 2. birikim ve/veya yatırım yaparsınız
 3. hayatınızda riskli gördüğünüz her alanı tamir edersiniz
 4. güvende olmak ve hissetmek için, yakınlarınızın desteğini alma ayrıcalığının farkına varırsınız
 5. aile içi (eş ve aile büyükleri) güven sorunlarını aşarsınız
 6. geçmişinizden güç almayı öğrenirsiniz, iyi/kötü hatıralar gözünüzde canlanır

Satürn enerjisi geldiğinde, öncelikli olarak, etkilediği alanda kendimizi yetersiz hissetmemize neden olur. O alandaki kusur ve noksanlar gözümüze batar, görmezden gelemeyiz. Sorunları çözmeden rahat hissetmediğimiz için sorunlarla yüzleşmek ve çözüm bulmak zorunda kalırız.

Zorunda kalırız çünkü Satürn bizi rahatsız eder, bir şekilde huzurumuzu kaçırır. Zaten öyle olmasaydı, önceden görmezden geldiğimiz sorunları çözmek için çaba sarf etmezdik, değil mi? Belki yıllarca umursamadığımız meseleleri neden şimdi dert edelim ki? Satürn varken, başka çare kalmaz.

Satürn gerilemesi Mart ayının ortasında başladı ancak 23 Nisan’dan beri etkisini artırdı. Bu sürecin bazı önemli dönüm noktaları var.

Birincisi 22-23 Mayıs, ikincisi 21-22 Haziran, üçüncüsü 21-22 Temmuz ve son olarak gerilemenin sona erdiği 2 Ağustos.

Bu yazıda Mayıs gündemini anlattığım için sadece 22-23 Mayıs tarihlerine dikkatinizi çekmek istiyorum. O tarihlerde aksaklıklar gözünüzden kaçmayacak, “bir şeyler yapmalıyım, böyle olmaz” diyeceksiniz.

23 Nisan’dan beri Satürn etkisini gerçek anlamda hissetmeye başladınız. Bu nedenle, belki karanlıktan hoşlanmaz oldunuz (güvenlik) belki de geçmişte yaşadığınız bir takım olaylar şimdi yeniden zihninizi/gündeminizi meşgul ediyor.

Satürn etkisi 2 farklı şekilde etkiler: Birincisi, hayatınızdaki gözle görülür bir değişiklik olmaz ama siz değişirsiniz, yani olaylara bakışınız değişir. İkincisi, bir şey olur ve ona odaklanmak zorunda kalırsınız. Olay da Satürn’ün etkilediği alanda olur mutlaka.

Birincisi için örnek, yıllardır aynı evde mutlu olduğunuz halde, yeni bir eve taşınmanın zamanı geldi diyebilirsiniz. Hayat aynı kaldı ama siz değiştiniz. Bu olayın ikincisi için versiyonu, evinize hırsız girer ve artık güvende hissedemezsiniz, evi değiştirmeye karar verirsiniz, gibi.

Satürn süreci bittiğinde, sizin ve sevdiklerinizin geleceğini garanti almak için bir çok şey yapmış olacaksınız. Eviniz, kazancınız, birikiminiz, yatırımlarınız, aile ilişkileriniz vs bir iyileşme sürecinden geçmiş olacak.

Örneklerden de anlaşılacağı üzere, bu keyifsiz bir şekilde olabilir elbette ancak sonuçta faydalı olacak. Satürn herkese lazımdır, sonucunu seveceğiniz etkiler getirir.

Pluto başak burcunu nasıl etkiliyor?

Pluto, etkilediği alanda, gerçekçi olmayan ve işe yaramayan ne varsa yıkar, sonrasında modern ve güçlü olacak şekilde inşa eder.

Bu süreci kentsel dönüşüm süreci gibi düşünün: gecekondu mahallesine önce iş makineleri girer ve yıkım başlar, akabinde mühendisler ve ustalar gelir ve günün şartlarına uygun, yaşanılası bir mahalle için çalışmaya başlar.

Yıllar sonra o mahalleye gelenler, karşılaştıkları manzara karşısında şaşırırlar, değil mi?

Aynı etkiyi bizler de yaşıyoruz. Pluto etkisine maruz kalan alanda öyle değişiyoruz ki, uzun süredir görmediğimiz insanlar bizi görünce şaşırıyor çünkü artık farklı birini görüyorlar.

Diğer yandan, Pluto etkisi 1o yıldan uzun sürer ve bilinç altımızın derinlerine ağır ağır tesir eder. Bu nedenle, üzerine düşünmedikçe etkisini anlayamayız.

Örneğin, Satürn etkisini nasıl yaşadığınızı çok iyi biliyorsunuz çünkü bütün konsantrasyonunuz ona yönelmiş durumda. Satürn 3 yıl içinde sizi değiştirmek için acele etmek zorundadır çünkü zamanı 3 yıl ile kısıtlıdır. Pluto’nun bol bol zamanı vardır.

Peki siz bu etkiyi hangi alanlarda yaşıyorsunuz?

Başak burcu, 2008 yılından bu yana yaşadığı Pluto etkisini şu alanlarda hissediyor:

 1. kendinizi göstermek, farkınızı ortaya koymak: hangi yolu seçmeliyim?
 2. sizin için mutlu olmanın yolu
 3. aşka, romantizme ve cinselliğe bakışınız, bunları yaşama biçiminiz
 4. fiziksel enerjinizi dışa vurma tarzınız: spor, eğlence, risk alma
 5. çocuklarınız veya çocuk sahibi olmaya yaklaşımınız
 6. yaratıcı enerjiniz: müzik, yazı, drama gibi sanatsal dışa vurumlar

Pluto etkisi 2008 yılında başladı ve daha uzun yıllar devam edecek.

Bu süreçte en çok, ne yaparsam mutlu olurum sorusuna verdiğiniz cevaplar değişime uğruyor. Birini mutlu ederek mi mutlu oluyorsunuz yoksa bir başarı elde ederek mi? Konuşmayı mı yapmayı mı tercih edersiniz?

Büyük çoğunluk, bu enerji ile birlikte enerjisini nasıl dışa vurması gerektiğini, hangi şekilde daha mutlu olacağını yeniden tasarlıyor. Belki spora başladınız, belki bir ticari girişim başlattınız, belki sizi mutlu edecek insanı arıyorsunuz/buldunuz, belki de çocuklarınız en büyük mutluluk kaynağınız.

Bazı başaklar ise, risk iştahı arttığı için maceracı olmaya başlayabilir veya cinsel anlamda hareketlenmiş olabilir veya kendini sanatsal/yaratıcı uğraşlara verebilir.

Tabi şunu da belirteyim: Pluto enerjisi, kolay kabullenilen türden bir enerji değildir. Diyorum ya, önce yıkıma neden olur, sonra yeniden inşa eder. Önce var olanı siler, sonra daha iyisini çizer.

Bunu yaşaması da öyle kolay olmaz. Neyse ki, bu süreci en güzel şekilde yaşayan burçlardan birisi başak burcu oluyor çünkü Pluto oğlakta, ki başağa en uygun enerji oğlaktaki ve boğadaki gezegenlerden gelir.

Pluto hakkında yazmaya devam edeceğim.

Önerim

 1. profesyonel anlamda büyük bir başarıya odaklanın
 2. güçlü bağlantılar kurun, çevrenizde değerli insanlar olmasını sağlayın
 3. kendinizi ait hissettiğiniz bir yer/topluluk olsun: güvenilir arkadaşlar da olabilir; dans, spor, sanat kulübü gibi bir ortam da

Son olarak lütfen her zaman hatırlayın: Burcuna Göre ailesi olarak, gezegenlerin etkilerini öngörebilme ayrıcalığına sahibiz. Bu bilgileri kullanarak, güzel/zor günlerin nedenini anlayalım ve geleceğinin potansiyelini en iyi şekilde kullanalım. Bu sadece bizim elimizde çünkü iyinin de kötünün de kaynağında bizim tercihlerimiz ve bizim kararlarımız var.

Başak Burcu Mayıs 2015 Yeni Ayının Etkileri yazınızda buluşmak üzere 🙂

Sevgilerimle, Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

73 Yorum

 1. Nilay

  12/05/2015

  Ceyhun bey sitenizi bugün baştan aşağı okudum.Okuduklarıma hala inanamıyorum adeta hayatımın son 3 yılını özet geçmişsiniz.Aslında sizden bireysel danışmanlık almak istiyorum ama sanırım şimdilik böyle bir şansım yok.Doğum tarihim 06.09.1971 saat 10.30 İstanbul- eşim 27.12.1968 14.45 İstanbul nolur artık işler yoluna girecek deyin de sevineyim.Selamlar

  • Zafer Ceyhun

   13/05/2015

   Nilay hanım aramıza hoş geldiniz 🙂
   yazılarımı okuduysanız zaten bunu birkaç defa dediğimi biliyorsunuz, içiniz rahat olsun.

 2. Şirin

  12/05/2015

  Merhaba Ceyhun bey. Yok artık diyorum. Bugün o kadar kötü geçti ki acaba yine mi Saturn diye açtım yazıyı şok oldum. 12 Mayıs da etkilerini hissetmeye baslicaksiniz demişsiniz ve bugün ayin 12 si. Ne zaman bu duygular içinde olsam Saturn gerilemiş oluyor. 2007 yilinda saturn aklimi alacakti benim cok zorlamisti. Artık güzel günler gelsin istiyorum. Satürn’den nefret ediyorum. Bu arada Saturn gerilemesi ne zaman son bulacak?

  • Zafer Ceyhun

   13/05/2015

   Şirin hanım merhaba,
   siz Merkür gerilemesine çok kötü kapılmışsınız. yazıyı bir daha okuyun olur mu?

 3. mk

  13/05/2015

  Bugun Cok onemli bi is gorusmem vardi zamani degistirme sansim da pek yoktu el mahkum gittim. Gorusme fena gecmedi ama icimde kotu bi his var Bu is olmayacak diye, 2 kisi icin uygun staj alani var. 3 tane aday var… Bosta kalan ben olucam galiba…Hayatimin kirilma noktasi diyebilirim, almanyadayim profoseyenel meslek hayatina ilk adimim olacak Eger Bu is olursa … Umarim hislerim yanilir Bu sefer

  • Zafer Ceyhun

   13/05/2015

   sonuçtan bizleri de haberdar eder misiniz?

 4. derin

  13/05/2015

  Ceyhun bey selamlar , Merkur hakkinda bir sorum olacak. Basak oldugum icin gerileme etkilerini hissediyorum bugunlerde. 3 sene once hayatimdan cikan cok ufak sacma sapan bir sebeple karsilikli hatalarimizla is ortagim ve yol arkadasim diyebilecegim dostum, bir koc kadini ile dun esim vasitasiyla telefonlasarak akabinde tekrar gorusme karari aldik .Buna Merkurun olumlu bir gelismesi diyebilirmiyiz ? .Bu gorusme tekrardan is hayatini birlestirme adina veya tekrar ortak islerde yeni bir olusuma adim atma surecine zemin hazirlarmi . O home ofis calismaya devam ediyormus. Bizim ofisin bir katini yine onunla birlikte yapabiliriz . Calisiriz, yine ulke ulke gezeriz diye dusunuyorum:)Ben zaten onu cok ozlemistim 🙂 Hayatta en muhim seylerden biri sizi anlayan biriyle dinamikleriniz farkli olsada ayni yone farkli bakis acilariniz bile olsa ortak noktada sevgi, saygi, hosgoruyle bulusabilmeniz. Tabi bunlar benim gonlumden gecenler, umarim dogru olan ne ise o olur . Sevgiler Derin :)))

 5. han

  14/05/2015

  ceyhun bey mrh.malum başak burcu söyledikleriniz hayatıma istemesemde kendiliğinden gelio biyoruma ihtiyacım var evimi taşımam gerekiyo yeni gelişen bi durum 15 20 gndür retroda başlamak üzere ne yapayım bitmesinimi bekliyim bilemedim acil yardım

  • Zafer Ceyhun

   14/05/2015

   beklemek faydalı olur, karar sizin tabi.

  • han

   14/05/2015

   çok tşk ederim ceyhun bey ne deseniz başıma geliyo o zaman beklicez 🙂

  • Zafer Ceyhun

   14/05/2015

   her şeyin en güzeli gelip sizi bulacak diyorum öyleyse 🙂

 6. Ebru

  14/05/2015

  Merhaba Zafer,
  Bir önceki uzun sorumu sanki geçirdin. Üzülürüm doğrusu.
  Yeni bir soru sormak istiyorum ve eklemeliyim ki yanıtının benim için pahası hayati. İki ayı aşkındır bir şirkette staj yapıyorum ve ay sonunda işe alınıp alınmayacağım belli olacak. Malum retro! :(( Eğer alınırsam bu iş retronun etkilerinden nasiplenmiş olacak mı? Sen ne önerirsin.
  Sevgiler,

  • Zafer Ceyhun

   14/05/2015

   Ebru hanım merhaba 🙂
   tahmin edersiniz, zaman ve enerji benim en büyük kısıtım. bu nedenle, cevabını yazılarımda verdiğim sorulara cevap vermiyorum.
   önemli kararlar almanız gerektiğinde, yazılarınızda bahsettiğim kritik uyarı ve önlemlere göre siz yorum yapıp karar vermelisiniz.
   sevgiler, Ceyhun

 7. Asli

  15/05/2015

  Merhaba Zafer Bey,

  Ellerinize saglik, yine cok bilgilendirici bir yazi,..Gercek, icten bir danismanlik hizmeti, korkutmadan, felaket tellalligi yapmadan karsilasilabilecek durumlari bu sekilde aciklamak ,umut ve güven vermek..cok mutlu oluyorum sizin yorumlarinizi okudugum zaman 🙂
  Diger yandan, buradaki diger burcdaslarimin yorumlarini ve sorularini okumak da beni mutlu ediyor.. Yalniz degilim! diyorum..Basak ve yükselen basak olarak benim hayatimda 2008 den beri zangir zangir sallaniyor, oradan oraya.. 7 yerlesim yeri degistirmisim, hic ask yasamamisim, issiz kalmisim,param bir gelip bir gitmis, aldatilmisim, kandirilmisim, yanlis anlasilmalarin ortasinda bir basima kalmis kendimi anlatamamisim, haksizliga ugramisim, 20 yillik arkadaslarim hayatimdan gitmis, ailemden ayri düsmüsüm,sagligim bozulmus sükür düzelmis, bir seylerim calinmis… Sonra ne olmus? Hic! Hala yasiyorum 🙂 Neyin degistigini soruyorum kendime , bütün bu dalgalarin icinde.. Ben degismisim 🙂 Eskiden önem verdigim seyler, maddiyat, güvenlik o kadar önemli degil..Insan alisiyor her seye biliyorum, buluyor ayakta kalmanin bir yolunu biliyorum..Saglik olsun gerisi gelir biliyorum..Unutmayi ve bosver demeyi biliyorum..hayatin merkezinde kendimi görmemeyi biliyorum.. diger yandan eskisi kadar bos ve atesli konusmuyorum, hic bir sey iddia etmiyorum, hem yapmayi sevdigim seyi buldum, el yordamiyla onu yapiyorum, ufak ufak adimlarla ilerliyorum, önümü göremiyorum ama artik takmiyorum..Bugün Merkür retrosunu bildigim halde, bir is teklifine “evet” dedim 🙂 Yolunda gitmeyebilir biliyorum, olsun !Artik daha güclü hissediyorum ve korkmamayi seciyorum..:)
  Belki de biz basaklar cok kontrolcüyüz, belki de cabuk panige kapiliyoruz, belki de yildizlar bize bunu söylüyordur, rahatlayin biraz diyordur..
  Diger yorumlari okuyunca, ben de icimi dökmek istedim.. Bu sayfanin enerjisini cok seviyorum ve bu sayfada kendimi evimde hissediyorum..
  hepimize güzel mutluluk verici sürprizler diliyorum bütün kalbimle..:)

  • Zafer Ceyhun

   15/05/2015

   Aslı hanım merhaba 🙂
   çok güzel anlatmışsınız dönüşüm sürecinizi, yaşadıklarınızı, hislerinizi..
   tıpkı anlattığınız gibi bir öğrenme süreci yaşıyoruz hep birlikte..
   Burcuna Göre’nin güzel ortamı da farklı/benzer deneyimleri görmemizi sağlıyor, ben de çok seviyorum 🙂
   arada yazın böyle, bana eşlik etmiş oluyorsunuz 🙂 hem anlatım tarzınız da çok güzel..
   sevgiler, Ceyhun

 8. beritan

  15/05/2015

  Merhaba diyelim oncelikle ve ben bitartışma sormak istiyorum. Benim ablam başak burcu ve bir aydır iş üzerinde düşünüyordu bugün artık kesin olarak iş yerini devraldı ilk işi olmuş oldu.sürekli yurytebilir miyiz basarabilir miyiz dedik en son adım attık ben de boğa burcuyum birlikte atıldık. Yazınızı okudum bi bu dönemde karar vermeyin vardı bi de bu süreçte isteğiniz vardır diyor tam olarak bu konu hakkında Cevap yazar mısınız?? çok Teşekkür ederim simdiden iyi aksamlar 🙂

  • Zafer Ceyhun

   15/05/2015

   merhaba, benim yorum yapmam doğru olmaz, şartlarınızı bilmiyorum çünkü.
   siz yorumlayın, en doğru sonuca ancak siz varırsınız.
   sevgiler

 9. Irma

  15/05/2015

  Yazilariniz. Icin cok tesekur ederim hepsi dogru bu arada07/091966 basak burcuyum

  • Zafer Ceyhun

   15/05/2015

   sağ olunuz 🙂

 10. aysel

  15/05/2015

  Ben aysel meraba cok guzel anlatmisiniz sanirim bire birde bilgi veriyosunuz merak ettigim seyler var yardimci olursaniz sevinir 10.9 1971 dogumluyum yukselenim oglak yorumlarinizi sabirsizlikla bekliyorum tesekkurler

  • Zafer Ceyhun

   16/05/2015

   Aysel hanım merhaba,
   bir sorunuz olursa, harita analizi yapmak zorunda kalmadan cevap verebiliyorsam veriyorum.
   sanırım sizin bir sorunuz yok, olduğunda gönül rahatlığıyla sorabilirsiniz.
   sevgiler

 11. funda

  15/05/2015

  Merhaba ceyhun bey,yazılarınızı beğenerek takip etmekteyim emeğinize sağlık başarılarınızın devamını diliyorum….Her yazınızı merakla ve heyecanla bekliyorum 🙂 Benim sorum önümüzdeki hafta spora başlamayı planlıyordum fakat bugünkü yazınızı okuyunca muallakta kaldım,sizce biraz daha beklemelimiyim?Şimdiden çok teşekkür ederim,kendinize cici bakın 😉

  • Zafer Ceyhun

   16/05/2015

   Funda hanım merhaba,
   Merkür gerilemesinde başakların fiziksel direnci azalır..spora gerileme sonrası başlamanızı öneririm.
   sevgiler 🙂

 12. esra

  17/05/2015

  Ceyhun bey merhaba,
  Gecen seneden beri tanışmayi bekledigim birisi vardi ve nihayet dün gece ortak arkadaşımızın düğününde tanıştık. Ogrendim ki o da başak burcu 🙂 sevinmedim desem yalan olur. Bu süreç bizim için tehlikeli bir donememi denk geldi endiselenmeli miyim ?

  • Zafer Ceyhun

   17/05/2015

   En iyi dönem olmadığını söyleyebilirim, nasıl geçti?

  • esra

   17/05/2015

   Iyiydi o basak ben basak bakalim ilk hamleyi kim yapacak durumlari. Resmen onda kendimi gördüm. Heyecan verici uzun zamandan sonra. Bu işten pek umudum yoktu ama sürpriz bir sekilde tanıştık bakalim. Tam agustosa konsantre oluyorken inşallah diyorum tabi hayırlısı olsun. 🙂

 13. elif

  17/05/2015

  Merhaba ceyhun bey ben bi basak burcu olarak issizim başvuruldugum yerlerden hala haber gelmedi ne zaman olucak bu işler acaba

 14. başak

  20/05/2015

  Merhaba bu siteye ve yazılara bayıldım.. 😀 öncelikle 2008 den beri sürekli olarak büyük ölçüde sınandığımız doğru. Benim sorum uzun zamandır iş arıyordum 14 mayısta iş görüşmesi yaptım ve hemen işe alındım bu gün işe başladım erteleme lüxüm de yoktu malum.. Şimdi merak ediyorum bu iş bana ben bu işe ne derece iyi olacak? Gerçekten çok merak ediyorum 23.08.84 istanbul 09.00 şimdiden çok teşekkür ederim buna ne kadar ihtiyacım var anlatamam :'(

  • Zafer Ceyhun

   20/05/2015

   Merhaba, aramıza hoş geldiniz 🙂
   söz konusu zor bulunan bir şey olduğunda, işe girmek gibi, gerileme var diye fırsatları geri çevirmek iyi bir karar olmaz..
   eğer ileride “bu iş bana göre değilmiş” derseniz, yeni bir iş ararken en azından mevcut işinizden para kazanıyor olursunuz, bir referansınız olmuş olur ve üzerinizdeki baskı daha az olur.
   bir sonraki işe girerken gerilemeye denk getirmezsiniz, olur biter 🙂

 15. can

  25/05/2015

  merhaba, Ceyhun Bey.
  2008 den beri yaşadıklarımı şöyle bir geriye dönüp düşünüyorum da gerçekten hayatımın dip yaptığı zamanlar o kadar çokmuş ki; bunları nasıl atlatmış olduğuma inanamadım. yine dipte olduğum zamanlardayım. 22 Mayıs’ta sabah kalktım ve bu böyle olmaz dedim. başka şehir ve başka iş planı yaptım, gerekli aramaları da yaptım.ama yolculuk planını ve işi netleştirme olayını 15 Haziran’a bıraktım. Gerileme de planı yapmış olmam olumsuz etkiler mi bilmiyorum. ama artık yanlış bir adım atma lüksüm de yok. 2 çocuğum için bir şeyler yapabilmek istiyorum artık. onların geleceği için başarmak zorundayım. hayata karşı maddi anlamda atacak tek kurşunum kaldı.
  bol enerjili, bol kazançlı ve sağlıklı günler hepimize…

  • Zafer Ceyhun

   25/05/2015

   Can bey merhaba,
   bu yazıda bahsettiğim gibi 22 Mayısta Güneş-Satürn karşıtlığı yaşadık.
   bu etkiyi şöyle özetleyebilirim: “gerçekleri olduğu gibi kabul edip sorumluluğu almanın zamanı geldi”
   kararlarınızın hayatınıza değer katmasını dilerim, başarılar.
   Ceyhun

 16. leman

  26/05/2015

  merhaba Ceyhun bey,
  25 mayısta Merkür gerilemesinde alınan ayrılık kararı için yorumunuz ne olur?

  • Zafer Ceyhun

   26/05/2015

   sizin yorumunuz benimkinden daha önemli. siz ne düşünüyorsunuz?