Güneş tutulması: Boğa Burcunda

Başak burcu için 2014 yılını, kozasını örüp kendini dış dünyayla iletişime kapatan bir tırtılın kozası içinde geçirdiği dönüşüm yılı olarak tanımlamalı. Bu nedenle biraz yalnızlaştığınızı düşünüyorum, siz de durmaksızın düşünüyorsunuz zaten.
2013-2014 güneş tutulmaları, hayatınızda gelişiminizi engellediğini düşündüğünüz alanları hayatınızdan atarak yolunuzu açmanıza yol açan bir sürecin iki ayağını oluşturuyor.
Mayıs ayı, 29 Nisan’da boğa burcunda gerçekleşen güneş tutulmasının gündemi ile başladı, şu konularla ilgili olacak:
 
  1. kendinizi ifade etme tarzınız, yani iletişim
  2. öğrenme isteği ve alanları
  3. üniversite hayatı, master/doktora
  4. daha önce bilmediği şeyleri keşfetme
Gündeminizi tüm detaylarıyla siz biliyorsunuz ancak gündeminizde saydığım konulardan birisi veya birkaçının olduğunu düşünüyorum. Hangisi zihninizi meşgul ediyorsa, gündeminizde hangisi varsa, o konu hakkında düşünüyor, bol gündeminiz gereği bol bol okuyor, öğreniyor, araştırmalar yapıyorsunuz. Köklü bir değişim yaşıyorsunuz, hayatınız bundan sonra yeni istikamette gidecek, geriye dönüş olmayacak. Güneş tutulmaları, daha önce haberdar olmadığınız yeni bilgilerle birlikte gelir, bu nedenle “hakkaten yaaa” dedirtir.
Benim görüşüm, özellikle eğitim ve öğrenme konusunda yepyeni bir dönemin içindesiniz. Öyle bir karar verdiniz ki, artık gündeminizi bir süre başka bir şeye ayıramayacaksınız. Bir dönüm noktasındasınız. Geçen yıl 7 Mayıs’ta gerçekleşen güneş tutulması da yine hayatınızı bu alanda etkileyip yeni bir sayfa açmanıza neden olmuştu. Benim görüşüm, o zaman başlayan sürecin ikinci safhasına gireceksiniz. İki yıllık bir sürecin ikinci yılına girdiniz, birinci safhada attığınız adımların bu dönemin gündemine etki edeceğini düşünüyorum.
Tabi geçen yılın gündeminden bağımsız bir şey de olabilir. Belki gündeminizde yokken, birden başka bir ülkeye yerleşmeye karar vermiş olabilirsiniz mesela. Amerika’ya yeşil karta başvurup, Kanada’nın göçmen politikalarını öğrenmek için harıl harıl araştırma yapıyor olabilirsiniz.
Güneş tutulması 9. evinizde gerçekleşti, bu nedenle yeni alanlar keşfetme isteğiniz artacak, belki farklı kültürden insanlarla tanışacak veya işi gücü bırakıp dünya turuna çıkacaksınız. Bunları yapmak için şartlarınız müsait değilse, çekip gitme isteğiniz olacaktır, bulunduğunuz ortam size dar gelirse sebebini aramayın, sizi güneş tutulması zorluyor.

Akrep burcunda dolunay 

İkinci önemli gün, 14 Mayıs’ta akrep burcunda gerçekleşecek olan dolunay.
Dolunayın gündemi, güneş tutulmasıyla ortaya çıkan gündeminizle ilişkili olur diye tahmin ediyorum. Benim tahminim, sıkılgan bir ruh haline bürünüp iletişim kapılarını kapatmak isteyebileceğiniz yönünde. Şunu da hatırlatayım: Ben özellikle olumsuz olasılıkları sıralıyorum ki önlem alabilesiniz. Zaten iyi bir şeyler olacaksa olsun, ki inşallah öyle olur, bırakalım da olsun. Olumlu gelişmelerin önleme ihtiyacı yok 🙂
Dolunay 3. evinizde olacak, bu nedenle kardeşlerinizle ilgili bir gündeminiz varsa bir sonuca bağlanacak. Eğer sıkıntılı bir süreç yaşıyorsanız, jüpiterin olumlu etkileşimi nedeniyle sonucun iyi olacağını düşünüyorum.
Eğer gündeminizde eğitimle ilgili bir veya birkaç konu varsa, bunları çözmek için tanıdıklarınızın fikrine başvurabilir, arkadaşlarınızın, ailenizin fikrini almak isteyeceksiniz. Alternatif olarak, bazılarınızın yurtdışı planları yaptığını veya yurtdışında yaşayan birileri ile iletişim kurmayı istediğini varsayarak söylüyorum, konuşmak sizi rahatlatacak.  Bu dönem ayrıca çokça kitap okumak isteyeceğiniz veya belki kitap yazmak isteyeceğiniz bir dönem. İçinizdeki gelişim enerjisini yansıtmak için tek yol başka ülkelere gitmek, yeni insanlarla tanışmak değil. Yeni dünyalar yaratmak için kitap yazmak, büyük mutluluk getirecektir. Tabi illa ki roman yazacaksınız demiyorum, belki uluslararası alanda etkisi olacak bir makale yazmak da gündeminizde olabilir.
Şunu hatırlatayım, dolunayla birlikte satürn de akrep burcunda, yani 2012 Ekim ayından bu yana insanlarla iletişim konularına kafa yoruyorsunuz, yeni şeyler öğrenmek için büyük çaba harcıyor, kendinizi yetersiz hissediyorsunuz. İnanıyorum ki, sonuçta sizi rahatlatacak bir çözüme ulaşacaksınız. Unutmayın, sizin seçimleriniz ve iradeniz belirleyici olacak.
Dolunayı, öncesinde ve sonrasındaki 4 günü dahil edip değerlendirin, zaten 4 gün önce, yani 10 Mayıs’ta etkisini hissettirmeye başlayacak, gündeminizde yavaş yavaş yükselip 14 Mayıs’ta ilk sıraya yerleşecektir.
Şimdilik sadece ÖZETİ yazdım.
Mars, jüpiter, satürn, uranüs, neptün ve pluto’nun sizi nasıl etkileyeceğine dair detayları önümüzdeki günlerde paylaşacağım 🙂
Kendinizi yalnız hissettiğiniz her an bizimle temasa geçip dilediğiniz soruları sorun lütfen.
]]>