Başak burcuna göre 2015 Mart ayının önemli gün ve olaylarını anlattım. Başak için iyimser yazılar yazıyorum sürekli, güzel olacak diyorum, işler yoluna girecek diyorum. Sonra başak okurlarım “bana hiç öyle gelmiyor” diyorlar 🙂 Ciddiyim ama, bence içinizden bir ses güzel olacak diyordur. Jüpiter başak burcuna geçecek bu yıl, daha ne olsun! Az kaldı, biraz daha sabır. Başaklar için en zor aylar, gezegenlerin konumundan bağımsız olarak değerlendirince, Ağustos ve Şubat aylarıdır. Her ikisinde de bazı kayıplar yaşanır, belki sağlık sorunları olur, belki statü kaybı, iş yerinde sorunlar, sevgiliden ayrılmalar gibi. Şubat mutlaka zor geçmiştir, neyse ki bitti. Peki Mart güzel olacak mı? Evet çok güzel olacak dersem yanlış olur, kötü olacak da diyemem 🙂 E ne diyeceğim o zaman? Martın tarihi öneme sahip bir ay olacağını söyleyebilirim, hepimizin hayatında güçlü değişim rüzgarları esecek. Bazılarınız zirve tırmanışında büyük yol alacaksınız, bazılarınız ise olmaz olsun böyle zamanlar diyeceksiniz. Kimin ne yaşayacağını ise, son 2 yılda attığınız adımlar belirleyecek. Mart ayı, 2 yılı aşkın süredir devam eden bir sürecin sonu olacak, bu nedenle “hasat zamanı geldi” diyebiliriz. Mart’ı sizin için önemli kılan en büyük olay aslında güneş tutulması ama bu yazının konusu o değil, çünkü bu yazıya tutulmanın etkilerini sığdırmam mümkün değildi. Bu nedenle 2 yazı yazmaya karar verdim, konular uzun..Yazıların konusu ise şunlar:

 1. Uranüs-Pluto etkileşimi
 2. Balık burcunda Güneş tutulması
Hadi başlayalım.

Uranüs-Pluto Etkileşimi: 3 – 20 Mart

Burcuna Göre’yi yeterince uzun zamandır takip ediyorsanız biliyorsunuz ki, Uranüs nedeniyle çok farklı insanlar oluyorsunuz. Eski zayıflıklar yerini stratejik düşünmeye bıraktı; insanları anlamaya ve öğrenmeye çalışan birisi oldunuz, güçlü olmak istiyorsunuz. Uranüs-Pluto etkileşimi de bu süreci renklendiriyor diyebilirim çünkü içinizde bir çocuk var, mutlu olmak istiyor, farkını ortaya koymak istiyor, “ben de varım, herkes görsün” diye bağırıyor. Sıradanlığa tahammülünüz kalmadı. Değersiz hissetmek mi? Hiç size göre değil! Aramıza sürekli yeni okurlar da katıldığı için bu süreci onlar için kısaca anlatayım: Uranüs-Pluto etkileşimi 2012 yılında başladı, bugüne kadar sürekli hayatımızın geri planında var oldu. Son yıllarda yaşadığınız güçlenme sürecini bu olaya borçlusunuz. Uranüs-Pluto etkileşimi bu ay son kez yaşanacak, 2 yıldır olduğu gibi yine değişim rüzgarları esecek. Hazır olun, bir şeyler yine değişecek. Belki gözle görünür şekilde hayatınız değişecek belki de önemli bir karar vereceksiniz, siz değişeceksiniz, tabi hayatınız zamanla kökten değişecek. Ne mi olacak? Geçen yıl 20-30 Nisan arasında yaşadıklarınızı hatırlıyor musunuz? Hatırlanacak kadar önemli bir şeyler yaşanmış olmalı, düşünün. Bu ay benzer olaylar yaşayacaksınız. Ben kendi deneyimimi paylaşayım sizlerle: Burcuna Göre’yi 23 Nisan’da kurdum. Eminim sizin de bir hikayeniz vardır, o günler çok hareketli günlerdi. Hatırlamanıza yardımcı olmaya çalışayım.
 1. kontrollü biri oldunuz, kaderinizi başkalarının ellerine teslim etmeyeceksiniz
 2. kendinizi göstermenin yaratıcı bir yolunu buldunuz
 3. sırları olan biri oldunuz, açıktan iş yapmıyorsunuz
 4. içinizde büyük bir coşku var ama planlarınızı kimseye anlatmıyorsunuz
 5. insanları tanımaya başladınız, tavrınızla birlikte ilişkilerinizin dengesi de değişti
 6. para kazanırken mutlu olmak istiyorsunuz, doğru işi arıyorsunuz
 7. geliriniz sanat/spor gibi keyifli alanlardan olsun istiyorsunuz
 8. güç çatışmalarına giriyorsunuz ama çok daha kontrollüsünüz
 9. yönetilmeye tahammülünüz yok, egonuz güçlendi
 10. aşk ile para arasında bir bağlantı kurdunuz, eşiniz size rahat bir hayat sunabilmeli
 11. psikoloji/astroloji ile ilgilenmeye başladınız
 12. çocuklarınızla alakalı önemli bir konu var, gündeminiz hep o
Bu saydıklarımdan en az birisi, 2012 yılından bu yana sizin hayatınızın en büyük konusu olmuş olmalı, tabi hangisi olduğunu sadece siz biliyorsunuz. Yukarıda saymadığım bir çok ihtimal var, onları da şunlara göre siz tahmin edin: Uranüs etkisiyle birlikte, kendinizi zayıf hissettiniz. İş hayatınızda sorunlar oldu, finansal sorunlar oluştu. Ayrıca, çok iyi niyetli olduğunuzu fark ettiniz, insanların neden sizin gibi olmadığını anlamaya çalıştınız. Psikoloji/astroloji gibi insanları anlamayı kolaylaştıran konulara yöneldiniz. Bir mücadele içindesiniz, kaybetmek istemiyorsunuz, bir çıkar yol bulmaya çok ihtiyacınız var, “böyle devam edemez” dediniz. Bazılarınız ise korkular yaşadı, belki sağlıkla ilgili belki yakınlarından birisini (eşi/sevgilisi/ailesi) kaybetme korkusu. Geceleri kabuslar artmış olmalı, 8. evdeki Uranüs huzurlu uyku bırakmaz. Pluto etkisiyle birlikte ayrıcalıklı hissetmek istiyorsunuz, içinizdeki cevher fark edilsin istiyorsunuz ama öyle kendiliğinden olmuyor işte, bir şeyler yapmaya karar verdiniz. Ayrıca, çocuk sahibi olmak da gündeminizde.. Belki mutlu olmak ile “evli ve çocuklu olmak” arasında bir bağlantı kurdunuz. Mart ayının konusunu anladınız, değil mi? Peki nasıl gelişmeler olacak?

3 Mart – 10 Mart

3 Mart – 10 Mart arasında Venüs’ün güzelleştirici enerjisi ortama hakim olacak. Bu nedenle, yukarıda saydığım konularda süregelen gündeminizde bir rahatlama yaşayacağınızı düşünüyorum. Mesela iş hayatınızla ilgili bir meseleniz varsa, ya da parasal bir konu varsa, işler yolunda gitmeye müsait. Diğer yandan, Venüs demek insanlar demek..Başta eşiniz/sevgiliniz olmak üzere, iş ve sosyal ortamdaki insanlar da dahil, ilişkileriniz yeniden hareket kazanacaktır. Sorunlar varsa çözülebilir. Sevgilisi olmayanlar içinse önemli bir fırsat olacağını düşünüyorum çünkü sürpriz karşılaşmalar ve teklifler için ideal bir atmosfer olacak. Martın ilk 10 gününde fırsatları iyi değerlendirmelisiniz.

11 Mart – 15 Mart

11 – 15 Mart arasında Venüs gidecek yerine Mars gelecek. Yeni enerji için güzel demek zor, daha çok sinirli denilebilir çünkü Mars enerjisi geliyor ve Mars çatışmayı temsil eder. Bu nedenle, 11 – 15 Mart arasında, ortama öfke hakim olacak. Özellikle finansal meseleler varsa, paylaşılamayan bir şey varsa, çatışma iyice artabilir. Sakin olun, tansiyonu yükseltmemeye çalışın çünkü 15 gün içinde bu enerji geçip gidecek. Mart ayının en büyük konusu öfke/şiddet olacak ve sadece siz değil, herkes kızgın olacak. Bu nedenle 10 Mart sonrasında her türlü olumsuz olaydan uzak durun. Sorunlu/kavgalı olduğunuz insanlar varsa aynı ortamda bulunmamaya özen gösterin, kısacası riskten uzak durun. Mart, sadece bireysel olarak değil toplumsal olarak da işleri zora sokacak. Bu nedenle öfkenin sokağa taşabileceğini, ülkemizde çatışma ortamı oluşabileceğini akılda tutarak, olabildiğince tedbirli olun. Ayrıca hatırlatma fayda görüyorum: cinsel saldırı/istismarın tetikleyici gücü Mars-Pluto etkileşimi bu süreçte etkin olacak. Mart ayında size önemli bir görev düşüyor: hem kendi öfkenizi kontrol edin, hem de kendinizi öfkeli insanlardan koruyun. Biliyorsunuz, Nisan ayından sonra hissiyat ve enerji değişecek, ne yapacaksanız 10 Nisandan sonra yapın.

16 Mart – 20 Mart

Mart ayının ilk 15 gününde yaşadıklarınız sonucunda gündeminizi oluşturan gelişmeler, 16 – 20 Mart arasında zirveye tırmanacaktır. Bu nedenle eğer sorunlu bir gündeminiz varsa tedbirli olun, yüzleşmekten kaçının, öfkeli insanlardan uzak durun. Tersine büyük bir atılım peşindeyseniz, hiç durmayın devam edin. Martın şifresi bu 🙂 Değerli okurlarım, Bir süredir Siteden, Facebook ve Twitter’dan sorduğunuz sorularınızı yanıtlayamadığım için ne kadar mutsuz/huzursuz olduğumu bilmenizi istiyorum. 6-10 Şubat arasında hayatımız değişecek demiştim ya, benim hayatım hem hızlandı hem de zorlaştı. Nisan ayına kadar aynı anda birçok işle ilgilenmem gerekiyor, bu nedenle sizlere yeterince zaman ayıramıyorum, lütfen affedin. Nisanda aranıza döneceğim inşallah 🙂 BurcunaGöre’yi Facebook sayfasından takip edin mutlaka, duyuruları oradan yapıyorum. Sevgilerimle, Ceyhun]]>