Başak burcu, Kasım ayında iletişim gündemi yaşıyor..Hep görüyorsunuzdur, astroloji yazılarında bir “iletişim” kavramı geçip duruyor ama nedir bu iletişim? Yazının ilerleyen bölümlerinde anlatacağım, bitsin bu çile artık 🙂 Geçen ay hep birlikte bir güneş tutulmaları yaşadık ve açığa çıkan yoğun enerjiyi iyi-kötü iliklerimize kadar hissettik. Güneş tutulmalarının etkileri/sonuçları kalıcıdır ve ortaya çıkan yeni durum uzunca süre devam eder. Umarım ki, kötü görünen/hissettiren olaylar dahi sonuçta lehinize döner.. Ekim ayı boyunca çok fazla sarsıcı astrolojik etki aynı anda etkin oldu: Merkür gerilemesi, ay ve güneş tutulmaları..Sonuçta “ne güzel bir Ekim geçirdik” demek için çokça sebep bulamadık. Ancak Kasım ayında daha iyi bir enerjiyle, sakinleşen bir gündemle yolumuza devam ediyoruz. Kasım ayı gündeminde neler var:

 1. Boğa burcunda dolunay (7 Kasım)
 2. Merkür’ün akrep burcuna geçişi (9 Kasım)
 3. Venüs’ün yay burcuna geçişi ( 16 Kasım)
 4. Neptün gerilemesinin sona ermesi (16 Kasım)
 5. Yay burcunda Yeni Ay (22 Kasım)
 6. Merkür’ün yay burcuna geçişi (28 Kasım)
Bu yazının konusu, sadece boğa burcundaki dolunay olacak, Kasım ayında Merkür’den bahsetmeyeceğim ancak ikinci yazımda Neptün etkisinden bahsedeceğim. Neptün, özellikle 27-30 Ağustos tarihlerinde doğan başaklar için Şubat ayından bu yana devam eden etkisini 2015 Mart ayına kadar üçüncü ve son kez hissettirecek, sonrasında ise yaklaşık bir yıl boyunca 31 Ağustos – 3 Eylül tarihlerinde doğan başak burçlarını etkisi altına almaya başlayacak. Önemli bir konu, mutlaka değineceğim.

BAŞAK BURCU: 7 KASIM DOLUNAYI

Başak burcu için 7 Kasım dolunayı geniş spektrum etkiye sahip, kimin ne yaşayacağını kestirmek kolay değil. Nasıl bir hayat yaşadığınız ve hayatınızı ne kadar sevdiğiniz, boğa burcu dolunayı sırasında açığa çıkan enerjinin sizi ne şekilde etkileyeceğini gösterecek. Dolunay enerjisi; isteklerimizi ve hedeflerimizi şekillendiren Güneş ile duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı belirleyen Ay arasında yaşanan bir çekişmenin/karşıtlığın sonucudur. Dolunay sırasında, Güneş ve Ay karşı karşıya gelerek bizleri isteklerimiz ile ihtiyaçlarımız arasında tercih yapmaya zorlar. Bu nedenle, her Dolunay bir seçim/tercih zamanıdır ve bu yönüyle bir dönemim bitişini temsil eder çünkü yaptığımız seçim ile seçeneklerden birini kabul ederken diğeri reddetmiş oluruz, yani bir şeyden vazgeçeriz. Başak burcuna göre 7 Kasım’da boğa burcunda yaşanan dolunay sırasında:
 • Güneş 3. evinizde : yazının başında bahsettiğim “iletişim” konusu 3. evin kapsamındadır. 3. ev, pek çok astroloji yazarının kestirmeden giderek “iletişim” dediği bir alanı temsil eder ancak aslında ötesinde çok konu vardır, açıklayayım: Bebekler, 2-3 yaşlarında yürümeye ve konuşmaya başladıklarında, daha önce tepki veremedikleri, çevrelerinde olup biten olaylara tepki vermeye başlarlar. Örneğin, merak ettikleri bir şeyin yanına gidip inceler, heyecan duyup anne/babalarına işaret eder, isteklerini anlatmaya çalışırlar. Bu süreç, bebeklerin öğrenme ve keşfetme sürecidir çünkü artık hareket ediyor ve az da olsa konuşuyordurlar. İlgi alanları, gidip görebildikleri yerler ile sınırlıdır, hayatlarındaki insan sayısı hemen her zaman aynıdır (anne/baba/kardeş ve yakın akrabalar gibi). İşte hepimizin hayatımızın başlangıç yıllarında yaşadığımız bu süreç, 3 . evi temsil eder. Yakın çevremizdeki insanlarla iletişim kurma isteğimiz, hayatımızın sınırları kapsamındaki seyahat/hareket etme arzumuz, kardeşlerimizle ilişkilerimiz ve ilgimizi çeken işlere yönelen dikkatimiz..
 • Ay 9. evinizde: üçüncü evin tersine, 9. ev yetişkin yıllarımızdaki bir dönemi, üniversite yıllarımızı temsil eder: hayatımızın sınırlarını ve vizyonumuzu genişletmek için eğitim almak, görüşlerimizi paylaşmak ve başkalarının görüşlerini dinleyerek farklı fikir dünyalara açılmak  ve hiç görmediğimiz yerlere gitmek 9. evi temsil eder. Ayrıca, bu yeni keşif sürecinin getirdiği yüksek adrenalin ve heyecanın yarattığı mutluluk ve risk alma arzusu, yine bu evin kapsamında yer alır.
Başak burcu, dolunayın etkisini zirveye taşıyacağı 12 Kasıma kadar, 3. evin alanındaki istekleri ile 9. evin alanındaki ihtiyaçları arasında bir tercih yapmaya zorlanacak. Olası gündeme dair birkaç örnek sıralayalım:
 1. yapmanız gereken acil işlerle yapmak istediğiniz zevkli şeyler arasında kalacaksınız
 2. bir süredir sizi meşgul eden işler sona erecek, yolunuza devam edeceksiniz
 3. seyahat etmeniz gerekecek ve belki de işleriniz aksayacak
 4. vizyonunuzu artıracak bir eğitim/kursa başlamak isteyeceksiniz
 5. işlerinizin yoğunluğu nedeniyle sevdiğiniz bir hobinize ara vermek zorunda kalacaksınız
 6. sizi mutsuz eden bazı arkadaşlarınızla aranıza mesafe koymaya karar vereceksiniz
 7. bir konuda fikirlerinizi/görüşlerinizi değiştiren önemli bir şey keşfedeceksiniz
 8. okuduğunuz bir kitap veya yaşadığınız bir deneyim, insanlarla iletişim tarzınızda bir değişime neden olacak
 9. hayatınızdan memnun değilseniz, düzeninizi toptan değiştirmek için bir adım atacaksınız, eski düzen artık size ait olamayacak kadar sıkıcı/uzak
 10. hayatın koşturmacası veya sıkıcı işlerin/görevlerin arasında kaybolduğunuzu fark edeceksiniz
 11. yurt dışı kaynaklı bir gündeminiz varsa akıbeti belli olacak
 12. eğitim/öğrenme içerikli bir gündeminiz varsa sonuç alacaksınız
Dolunay, devam eden bir sürecin, yapılan tercihle birlikte yeni bir hal almasına neden olduğu için, yukarıdaki olasılıkları okuduğunuzda gündeminizde hangisinin olacağını tahmin etmişsinizdir. Diğer gezegenlerin dolunay üzerindeki etkileri olumsuz olmayacağı için bu süreci doğru değerlendirme ihtimaliniz yüksek. En doğru kararı vermeniz dileğimle, sevgiler :)]]>