Yükselen BaşakBaşak Burcu: Kasım 2014

Kasım 8, 2014by Zafer Ceyhun13

Başak burcu, Kasım ayında iletişim gündemi yaşıyor..Hep görüyorsunuzdur, astroloji yazılarında bir “iletişim” kavramı geçip duruyor ama nedir bu iletişim? Yazının ilerleyen bölümlerinde anlatacağım, bitsin bu çile artık 🙂 Geçen ay hep birlikte bir güneş tutulmaları yaşadık ve açığa çıkan yoğun enerjiyi iyi-kötü iliklerimize kadar hissettik. Güneş tutulmalarının etkileri/sonuçları kalıcıdır ve ortaya çıkan yeni durum uzunca süre devam eder. Umarım ki, kötü görünen/hissettiren olaylar dahi sonuçta lehinize döner.. Ekim ayı boyunca çok fazla sarsıcı astrolojik etki aynı anda etkin oldu: Merkür gerilemesi, ay ve güneş tutulmaları..Sonuçta “ne güzel bir Ekim geçirdik” demek için çokça sebep bulamadık. Ancak Kasım ayında daha iyi bir enerjiyle, sakinleşen bir gündemle yolumuza devam ediyoruz. Kasım ayı gündeminde neler var:

 1. Boğa burcunda dolunay (7 Kasım)
 2. Merkür’ün akrep burcuna geçişi (9 Kasım)
 3. Venüs’ün yay burcuna geçişi ( 16 Kasım)
 4. Neptün gerilemesinin sona ermesi (16 Kasım)
 5. Yay burcunda Yeni Ay (22 Kasım)
 6. Merkür’ün yay burcuna geçişi (28 Kasım)
Bu yazının konusu, sadece boğa burcundaki dolunay olacak, Kasım ayında Merkür’den bahsetmeyeceğim ancak ikinci yazımda Neptün etkisinden bahsedeceğim. Neptün, özellikle 27-30 Ağustos tarihlerinde doğan başaklar için Şubat ayından bu yana devam eden etkisini 2015 Mart ayına kadar üçüncü ve son kez hissettirecek, sonrasında ise yaklaşık bir yıl boyunca 31 Ağustos – 3 Eylül tarihlerinde doğan başak burçlarını etkisi altına almaya başlayacak. Önemli bir konu, mutlaka değineceğim.

BAŞAK BURCU: 7 KASIM DOLUNAYI

Başak burcu için 7 Kasım dolunayı geniş spektrum etkiye sahip, kimin ne yaşayacağını kestirmek kolay değil. Nasıl bir hayat yaşadığınız ve hayatınızı ne kadar sevdiğiniz, boğa burcu dolunayı sırasında açığa çıkan enerjinin sizi ne şekilde etkileyeceğini gösterecek. Dolunay enerjisi; isteklerimizi ve hedeflerimizi şekillendiren Güneş ile duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı belirleyen Ay arasında yaşanan bir çekişmenin/karşıtlığın sonucudur. Dolunay sırasında, Güneş ve Ay karşı karşıya gelerek bizleri isteklerimiz ile ihtiyaçlarımız arasında tercih yapmaya zorlar. Bu nedenle, her Dolunay bir seçim/tercih zamanıdır ve bu yönüyle bir dönemim bitişini temsil eder çünkü yaptığımız seçim ile seçeneklerden birini kabul ederken diğeri reddetmiş oluruz, yani bir şeyden vazgeçeriz. Başak burcuna göre 7 Kasım’da boğa burcunda yaşanan dolunay sırasında:
 • Güneş 3. evinizde : yazının başında bahsettiğim “iletişim” konusu 3. evin kapsamındadır. 3. ev, pek çok astroloji yazarının kestirmeden giderek “iletişim” dediği bir alanı temsil eder ancak aslında ötesinde çok konu vardır, açıklayayım: Bebekler, 2-3 yaşlarında yürümeye ve konuşmaya başladıklarında, daha önce tepki veremedikleri, çevrelerinde olup biten olaylara tepki vermeye başlarlar. Örneğin, merak ettikleri bir şeyin yanına gidip inceler, heyecan duyup anne/babalarına işaret eder, isteklerini anlatmaya çalışırlar. Bu süreç, bebeklerin öğrenme ve keşfetme sürecidir çünkü artık hareket ediyor ve az da olsa konuşuyordurlar. İlgi alanları, gidip görebildikleri yerler ile sınırlıdır, hayatlarındaki insan sayısı hemen her zaman aynıdır (anne/baba/kardeş ve yakın akrabalar gibi). İşte hepimizin hayatımızın başlangıç yıllarında yaşadığımız bu süreç, 3 . evi temsil eder. Yakın çevremizdeki insanlarla iletişim kurma isteğimiz, hayatımızın sınırları kapsamındaki seyahat/hareket etme arzumuz, kardeşlerimizle ilişkilerimiz ve ilgimizi çeken işlere yönelen dikkatimiz..
 • Ay 9. evinizde: üçüncü evin tersine, 9. ev yetişkin yıllarımızdaki bir dönemi, üniversite yıllarımızı temsil eder: hayatımızın sınırlarını ve vizyonumuzu genişletmek için eğitim almak, görüşlerimizi paylaşmak ve başkalarının görüşlerini dinleyerek farklı fikir dünyalara açılmak  ve hiç görmediğimiz yerlere gitmek 9. evi temsil eder. Ayrıca, bu yeni keşif sürecinin getirdiği yüksek adrenalin ve heyecanın yarattığı mutluluk ve risk alma arzusu, yine bu evin kapsamında yer alır.
Başak burcu, dolunayın etkisini zirveye taşıyacağı 12 Kasıma kadar, 3. evin alanındaki istekleri ile 9. evin alanındaki ihtiyaçları arasında bir tercih yapmaya zorlanacak. Olası gündeme dair birkaç örnek sıralayalım:
 1. yapmanız gereken acil işlerle yapmak istediğiniz zevkli şeyler arasında kalacaksınız
 2. bir süredir sizi meşgul eden işler sona erecek, yolunuza devam edeceksiniz
 3. seyahat etmeniz gerekecek ve belki de işleriniz aksayacak
 4. vizyonunuzu artıracak bir eğitim/kursa başlamak isteyeceksiniz
 5. işlerinizin yoğunluğu nedeniyle sevdiğiniz bir hobinize ara vermek zorunda kalacaksınız
 6. sizi mutsuz eden bazı arkadaşlarınızla aranıza mesafe koymaya karar vereceksiniz
 7. bir konuda fikirlerinizi/görüşlerinizi değiştiren önemli bir şey keşfedeceksiniz
 8. okuduğunuz bir kitap veya yaşadığınız bir deneyim, insanlarla iletişim tarzınızda bir değişime neden olacak
 9. hayatınızdan memnun değilseniz, düzeninizi toptan değiştirmek için bir adım atacaksınız, eski düzen artık size ait olamayacak kadar sıkıcı/uzak
 10. hayatın koşturmacası veya sıkıcı işlerin/görevlerin arasında kaybolduğunuzu fark edeceksiniz
 11. yurt dışı kaynaklı bir gündeminiz varsa akıbeti belli olacak
 12. eğitim/öğrenme içerikli bir gündeminiz varsa sonuç alacaksınız
Dolunay, devam eden bir sürecin, yapılan tercihle birlikte yeni bir hal almasına neden olduğu için, yukarıdaki olasılıkları okuduğunuzda gündeminizde hangisinin olacağını tahmin etmişsinizdir. Diğer gezegenlerin dolunay üzerindeki etkileri olumsuz olmayacağı için bu süreci doğru değerlendirme ihtimaliniz yüksek. En doğru kararı vermeniz dileğimle, sevgiler :)]]>

13 comments

 • kubra

  Kasım 8, 2014 at 9:58 pm

  Peki 4 eylül doğumlu basaklar için neptun ne zaman etkili olmaya baslayacak? Yine çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinizle sağlık.

  Reply

  • burcunagorecom

   Kasım 8, 2014 at 10:37 pm

   öncelikle tşk ederim 🙂
   Neptün, 4 Eylül doğumlular için 2016 yılında yılında yoğun olarak etkisini hissettirecek.
   sevgilerimle

 • aslı

  Kasım 8, 2014 at 11:10 pm

  merhaba, öncelikle kaleminize sağlık. 24 ağustos doğumlu başakları etkileyecek mi Neptün? ya da ne zaman? teşekkürler:)

  Reply

  • burcunagorecom

   Kasım 8, 2014 at 11:17 pm

   merhaba, siz de sağ olun, var olun, hep burada bizimle olun 🙂
   siz Neptün etkisinin yoğun günlerini 2 yıl önce geride bıraktınız ki karakterinizde önemli bir değişim olmuştur. Her Neptün transiti, sizdeki kare etkileşimiydi, karakterde belirgin bir değişim getirir, bir nevi çözülme diyebiliriz. Kendinize yabancılaşmış olabilir, keskin yanlarınızı törpülemiş, belki zaman zaman kimlik bunalımı yaşamışsınızdır. Neptün yazımı okuduysanız, orada etkiyi detaylı anlatmıştım.
   Sevgilerimle 🙂

 • Esin Kocaman

  Kasım 9, 2014 at 4:12 am

  Ne güzel yazmışsınız, elinize sağlık 🙂 Merak ettim, peki ya 16 Eylül doğumlu başaklar?

  Reply

  • burcunagorecom

   Kasım 9, 2014 at 8:13 pm

   siz de sağ olun, daha çoook zaman var 16 Eylül doğumlu başaklar için, her yıl yaklaşık 4 doğum günü değişiyor, 2015te daha 3 Eylül doğumlu olanlar var, size en az 4 yıl var 🙂

 • esra

  Kasım 9, 2014 at 9:05 am

  31 ağustosta doğan başaklar için durum nedir acaba?nasıl bir etkiyle savrulacagız özellikle aşk hayatını merak ediyorum.simdiden teşekkür ederim cok akıcı ve sade bir dilde yazdığınız yazılarınızı keyifle takip ediyorum. 🙂

  Reply

 • kubra

  Kasım 9, 2014 at 8:22 pm

  Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Neptun yazınızı okudum. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkür ederim. Ben 4 eylül doğumluyum akşam 19.00-19.15 gibi dogmusum. Yukselenim balık sanırım. Neptun etkisi ben de mezun olduğum zaman basladi. Yani bu haziran sonuna doğru. Ayrıca aynı dönemde 4yillik ilişkim hiçbir şekilde müdahale edemedigim bir şekilde sonlandi. Bu iki durumun etkisiyle mi karıştırıyorum neptunu acaba? Açıkçası daha yeni kendime geliyorum ve çok zor bir dönemdi. 2016da aynı etki olur mu aynı şekilde mi hissederim diye korkmaya başladım. Yanitlarsaniz sevinirim. Çok teşekkürler.

  Reply

  • burcunagorecom

   Kasım 9, 2014 at 9:08 pm

   Neptün etkisi, Satürn veya Pluto gibi değildir, etkilediği alanda bir şeylerin sona ermesine neden olmaz ancak iç dünyamızda bir karmaşa yaşatır, siz henüz tam olarak yaşamamışsınızdır, ki yaşamaya başladığınızda şunu göreceksiniz:
   1- kimliğinizin/karakterinizin sınırları çözülecek (bir fırsattır, yenisini yaratabilirsiniz)
   2- ilişkinizde (insanlarla ilişkilerinizde) bir şeylerin sizi tatmin etmediğini, daha fazlasını hak ettiğinizi ya da olanı dahi hak etmediğinizi hissetmeye başlayacaksınız.
   Bunları hissetmeye başladınız mı? eğer cevabınız evetse, Neptün yükselen burcunuzun bulunduğu dereceden (sizinki 4-8 arasındadır) geçmiştir.
   Yaşanan olumsuz gelişmeler her zaman sizin haritanızdan kaynaklanmaz, karşınızdakinin haritası belki neden olmuştur. Doğru insanı bulmak kolay değildir, kendinizi kötü/suçlu hissetmeyin; hayat uzun ve güzel 🙂
   Sevgilerimle.

 • kubra

  Kasım 9, 2014 at 9:53 pm

  Cevabınız için çok teşekkür ederim. O bitisin karsimdakinin haritasindan olduğunu düşünüyorum ben de bunu sizin yazılarınızı okuyarak anladım. Bitislerden neptunun hissettirdiği gibi boşlukta hissettim kendimi karakterimi sorguladim ve değişmeye başladığımı hissediyorum. Sanırım dediğiniz gibi yukselenimden kaynaklanıyor ve tam çözülme de verdiğiniz tarihte gerçekleşecek anladığım kadarıyla. Yazilarinizdan onlarca yazıdan aldığım bilgiden çok daha fazlasını aliyorum. Çok açıklayıcı ve yerine oturan karakterde yazilariniz. Umarım hep okuma fırsatım olur. Emeginize sağlık.

  Reply

  • burcunagorecom

   Kasım 9, 2014 at 9:55 pm

   çok tşk ederim, siz de sağ olun var olun 🙂
   sevgilerimle, her şey gönlünüze göre olsun.

 • Elif Ertunç

  Kasım 21, 2014 at 10:22 am

  8 Eylül doğumluyum ve yükselenim Terazi. Ömrüm kırık dökük aşk hikayeleriyle dolu. Astroloji dünyasında benim de aşktan yüzümün güleceği bir zaman ön görülebilir mi acaba?

  Reply

  • burcunagorecom

   Kasım 21, 2014 at 1:10 pm

   Elif hanım, seneye ağustosta Jüpiter başak burcuna geçecek ve 1 yıl sürecek..o zaman beklediğiniz aşkı bulmak için daha fazla fırsatınız olacak.
   sevgilerimle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://burcunagore.com/wp-content/uploads/2018/07/planets_footer.png

Takip Edin