Başak Burcu Aralık 2015 yorumu, 11 Aralık Yeniay ve 25 Aralık Dolunay etkileri ile Aralık ayında baskın olacak Uranüs’ün etkilerini içeriyor. Geçen ay bahsettiğim yeni Satürn dönemi, 30 Kasım’da gerçekleşen Güneş-Satürn kavuşumu ile resmen başlıyor değerli dostlar, hepimize hayırlı olsun. Önümüzdeki 2 yıl boyunca, Satürn etkisiyle çok kıymetli deneyimler elde edeceksiniz, hayatınızda önemli gelişmeler yaşayacaksınız. Yalnız, ne zaman ki Satürn gerilemesi başlar, o zaman çaresizlik hissiyatı oluşur. O günler geldiğinde sizleri uyaracağım, daha çok var. O zamana kadar rahatsınız 🙂 Peki yeni Satürn etkisi hangi alanda etkiliyor başak burcunu? Şu sorular zihniniz meşgul edecek:

 1. daha güvenli bir gelecek inşa etmek için ne yapmalıyım?
 2. geçmişle bağlarımı ne ölçüde tutmalı veya koparmalıyım?
 3. aile büyüklerimin hayatımdaki etkisi ne kadar olmalı?
 4. özel hayatım ile iş hayatımı nasıl dengelemeliyim?
 5. aile kurmamın zamanı geldi mi?
 6. nasıl bir evde yaşamak istiyorum?
 7. ne kadar birikim yapmalıyım, hangi alana yatırım yapmalıyım?
Yeni Satürn sürecinde, tam 2 yıl boyunca, dikkatinizi bu soruların cevabını bulmaya yöneltecek, kendiniz ve sevdikleriniz için en doğru olanı yapmaya çalışacaksınız. Yeni gelişim sürecinde başarılar diliyorum. 2 yıl sonra kendinizle ilgili birçok şey keşfetmiş olacağınıza eminim. Elbette ilerlemek için bedel ödemek, zorlukları aşmak gerekir. Bunu baştan kabul ettiğinizi varsayıyorum, ki öyle yapmalısınız.  Aralık 2015 yorumuna başlayalım.

Başak burcu Aralık 2015

Aralık ayını Uranüs enerjisi ele geçirecek kıymetli dostlar. Uranüs’ün olduğu yerde bağımsız olma isteği ve sürpriz gelişmeler vardır. Bakalım Aralık ne gibi sürprizler getirecek. Uranüs 2011 yılından bu yana başak burcunu şu alanlarda etkiliyor:
 1. hayatınızın kontrolünü kimseye bırakmak istemiyorsunuz
 2. finansal konularda daha özgür olmanın yollarını arıyorsunuz
 3. özgürce harcayabilmek, istediğinizi alabilmek önemli hale geldi
 4. kaybetmeye karşı hassas oldunuz, kazanmanız gerekiyor
 5. stratejik ve hesaplı adımlar atmanın yollarını keşfediyorsunuz
 6. güçlü olmak istiyorsunuz ve onu paylaşmaya niyetiniz yok
 7. cinselliğe bakışınız değişiyor
Uranüs’ün enerjisi özgürleşmeyle ilgilidir ve iki farklı şekilde yaşanır. Birinci ihtimal, yukarıda saydığım konularda özgürleşmek, rahat olabilmek istersiniz; yeni arayışlarla birlikte karşınıza yeni fırsatlar çıkar. İkinci ihtimal, bu alanlarda engellenmiş hissedersiniz veya bir vesile ile gerçekten engellendiğiniz için özgürlüğe yeniden kavuşma mücadelesi verirsiniz. 2011 yılından bu yana, her iki ihtimali de yaşamış olmanız mümkün. Aralık 2015, Uranüs’ün enerjisini çok yoğun hissedeceğiniz bir ay olacak, gündeminiz ise saydığım konular etrafında gelişecek. Uranüs enerjisi bağımsızlık mücadelesine dönüşebilir, isyan bayrağını açmak isteyebilirsiniz 🙂 Zapt etmesi zor bir enerjidir, sakin kalmayı başarmak en doğrusudur. Uranüs’ün etkileri 2018 yılına kadar devam edecek, sizi nasıl etkilediğini daha iyi anlamak isterseniz geçmişte yazdığım yazınızı okumanızı öneriyorum: Uranüsün başak burcuna etkisi

Ortak Uyarı

Uranüs dişleri, kemikleri ve eklemleri temsil eder. Bu nedenle Aralık ayında kırıklara neden olabilecek sporlardan uzak durmak (futbol gibi) ve süratli araba kullanmak hiç iyi fikir değil. Özellikle 19-25 Aralık arası en riskli dönem diyebilirim çünkü Merkür-Uranüs etkileşimi de var. Trafikte dikkatli olun (araçta ve yaya olarak), kar yağmış olursa kayıp düşme ihtimalini aklınızda tutarak ihtiyatlı hareket edin, mutfakta bıçakla uğraşırken elinizi kesmeyin.. Birden dişleriniz ağrımaya başlarsa, eklemleriniz sızlarsa “ne oluyor” diye sormaya gerek bile yok, Uranüs gerilemesinden önceki ve sonraki hafta bunlar olabilir. Siz tedbirinizi alın yani, dişinizle fıstık kırmaya çalışmayın mesela, kırılabilir; benden söylemesi 🙂 İlla ki bir şey olacak demiyorum elbette, öyle olacak olsa insanoğlu hep birlikte kaza bela yaşıyor olurdu ki öyle olmuyor biliyorsunuz 🙂 Dikkatli olun yeter. Son olarak, Uranüs “yeter artık” dedirten bir gezegendir, talimat almayı hiç sevmez, kendi bildiğini yapmak ister. Olur da bu his tarafından ele geçirildiğinizi hissederseniz, önce derin bir nefes alın ve “gördüm seni Uranüs” deyin 🙂

11 Aralık Yeniay’ın başak burcuna etkileri

Geçtiğimiz aylarda Venüs ve Mars sizin burcunuzda birlikte hareket etmişlerdi, bu sayede hareketli günler yaşadınız, belki hayatınızda yeni açılımlar ve fırsatlar belirdi. Umarım ki doğru değerlendirdiniz. Artık Venüs ve Mars farklı burçlarda ilerliyor, bu nedenle aynı ölçüde etkili olmayacaklar. Diğer yandan yeni bir gündem oluşuyor: Mars ve Uranüs’ün karşıt konumları, Aralık ayında bolca para harcamanızı tetikleyecektir. Tahmin ediyorum ki harcama yapmanıza neden olacak konuyu zaten biliyorsunuz. Başak burcu için olasılıklar şöyle:
 1. ev almak, değiştirmek, dekore etmek vb.
 2. güvende hissetme ihtiyacınıza yönelik girişimler
 3. aile büyüklerinizle ilgili bir gelişme
 4. evliyseniz, kendi ailenizle ilgili bir adım atma isteği
 5. gayrimenkul alımı veya farklı bir tür yatırım
 6. bir satın alma süreci için kredi kullanma
 7. cinsel hayatınız dahil, özel hayatınızı değiştirecek gelişme
Yeniay enerjisi 11 Aralık – 17 Aralık arasında etkin olacak. Umarım ki aldığınız kararlar; hayatınıza heyecan, güzellikler ve özgürlüğün hafifliğini getirir 🙂 Son olarak, Yeniay olduğu sırada Mars-Uranüs karşıt konumda olacaklar. Bu sırada açığa çıkan enerjinin güzel sonuçlarını yazdım fakat bir de risk taşıyor: Eğer ki iş hayatınızda sorunlu bir dönem yaşıyorsanız, kendinizi patlamaya hazır bomba gibi hissedebilirsiniz. Talimatlar almaya, sevmediğiniz işler yapmak için zorlanmaya tahammülünüz çok az olabilir. Aralık ayında özellikle iş ortamında sakin ve kontrollü kalmaya özen gösterin, olur mu? Ayrıca, işe girmeyi bekleyen başaklar, 10 Aralık itibarı ile iş arayışlarını hızlandırmalı. Tanıdıklardan destek almanız fayda sağlayabilir, birkaç tanıdığı aramanız iyi olur.

25 Aralık Dolunay’ın başak burcuna etkileri

Aramıza yeni katılan okurlarım için söyleyeyim: Dolunay gündemdeki bir meselenin sonuçlanmasını sağlar, böylece konu gündemden düşer. 25 Aralıkta gerçekleşecek Dolunay’ı günler öncesinde yazdığım için okuduklarınız anlamsız ve gündeminizden uzak gelebilir fakat Aralık sonunda gündem şekillenecektir. Bu yazıyı ilerleyen günlerde yeniden okumanızı öneriyorum. Başak burcu Dolunay gündemi şöyle:
 1. doktor, diş hekimi (en yüksek ihtimal), avukat, bakıcı gibi profesyonellerden destek almanız gerekebilir
 2. bir arkadaşınızla aranızdaki konu netleşebilir
 3. aklınızda bir üyelik meselesi varsa sonuçlanır (atlı spor kulübü veya spor tesisi de olabilir, siyasi parti üyeliği de)
Dolunay sırasında güzel bir Neptün etkileşimi de olacak. Bu nedenle, yukarıda saydığım konu başlıklarının dışında, Dolunay gündeminin eş/sevgili ile ortak planlarınıza olumlu etkileri olacağını söylemek de mümkün. Her koşulda, 2016 yılına başlarken, bugün olduğunuzdan daha iyi bir konumda olacağınızı düşünüyorum ve umuyorum ki en güzeli olur. Sevgilerimle, Ceyhun]]>