Mars-Satürn Kesişimi: 25 Ağustos Satürn, 2012 Ekim ayından bu yana akrep burcunda, yazılarımı düzenli olarak okuyanlar artık ezberlemiş olsa gerek 🙂 Satürn etkisi çok önemlidir, doğru anlamanız için yazmaya devam edeceğim, yılmak yok. Mars ise, 26 Temmuz’da akrep burcuna geçti ve 25 Ağustos akşam saatlerinde Satürn ile kesişecek, yani dünyadan bakıldığında aynı noktada görünecekler. Peki bunun etkisi ne olacak? Satürn ağır hareket ettiği için uzun süredir akrep burcunda, 2 yıldır yapacağını yaptı ve özellikle 2014 Mart ayında başlayan retro süreciyle birlikte, 1 Temmuza kadar başak burcunu çevresinde olan biten her şeye karşı duyarlı hale getirdi. Satürn zamanı yavaşlatır ve etkilediği alanda yaşanan her şey gözümüze batar, ağır çekim bir video izler gibi, her detayı görürüz ve bu detaylar hoşumuza da gitmez. Birkaç örnek vereyim:

  1. iletişim kurmakta zorlandınız, ya siz insanları anlamadınız ya da onlar sizi anlamadı
  2. yakın arkadaşlarınızla dahi sorunlar yaşadınız
  3. çalışıyorsanız, iş yerinde hemen herkes sinirlerinizi bozdu
  4. yakınınızda konuşan insanların sesleri gürültü gibi gelmeye başladı, “susun artık” diyesiniz geliyor
  5. okula/işe gitmek zor gelmeye başladı, yollar çekilmez oldu
  6. belki de aracınızı satmak zorunda kaldınız, ulaşım bir dert halini aldı
  7. yalnızlaştınız çünkü sohbet etmek istemediğiniz zamanlar iyiden iyiye arttı
Satürn etkisi 2 yıldır bu saydığım alanlarda, özellikle retro dönemlerinde, başak burcunun çözüm bulmakta zorlanmasına neden oldu, zaman zaman çaresiz, eli-kolu bağlı hissettirdi. Temmuz ayında vurgulayarak yazdığım gibi, Satürn retrosunun biriktirdiği çaresizlik ve engellenmişlik hissi, 1 Temmuzda birdenbire serbest kaldı ve bazılarınızın öfkeli/sinirli çıkışlar yapmasına neden oldu. Mars’ın akrep burcuna girişiyle birlikte, ama özellikle 25 Ağustos ve civarındaki günlerde, durum biraz daha ciddileşecek çünkü Satürn’ün kısıtlayan/engelleyen enerjisi, Mars’ın kızgın enerjisi ile buluşacak. Bunun sonucunda başak burcu, yukarıda saydığım konularda, özellikle 2014 yılında yaşadıklarına göre 2 farklı tepki verecek:
  1. engellenmiş iradesi sonucu biriken öfkesini dönem dönem açığa vurup kısmen rahatlama sağlayanlarınız, Mars enerjisini doğru yöneterek, doğru kullanarak kendine alan açacak. Örnek olarak, iletişim tarzında yaşayacağı sert/canlı diriliş sayesinde, sözü dinlenir, söylediği önemsenir biri olacak.
  2. öfkesi birikerek patlama noktasına gelenleriniz, çevresindeki herkesi şok edecek kadar sert/kontrolsüz  tepkiler vermeye hatta öfke patlamaları yaşamaya başlayacak, birden bire “agresif” olarak görülmeye başlanacak, ki bunun olmasını istemeyiz, değil mi?
Ayrıca 1 konu daha var, aynı gün, 25 Ağustos başak burcunda Yeni Ay yaşayacağız, ki Yeni Ayın enerjisi, o sırada yaşanan diğer enerjilerin şiddetini katlayarak artırır. Bu nedenle, başak burcu Mars-Satürn kesişimini en güçlü hissedecek burçlardan birisi, diğeri de doğal olarak akrep burcu olacak.

Güneş-Neptün Karşıtlığı: 29 Ağustos

Biliyorsunuz Neptün Retro sürecinde, daha önce etkilerini yazmıştım, buradan okuyabilirsiniz: Neptün Retrosu. Neptün 2025 yılına kadar balık burcunda kalacak ve bu süreçte her yıl başak burcunda Güneşle karşıt konuma gelecek. Başak burcu, her seferinde kendi kimliğini sorgulayacak, kendini yeniden yaratmak isteyecek. Neptün, etkilediği alanda tüm bildiklerimizin aşınmasına, yeni deneyimler arzulamamıza neden olur. Kendimize bir ideal, diğer deyişle bir hayal/hedef belirler ve ona ulaşmaya çalışırız. Neptün etkisi, öncelikle bizi yepyeni bir dünyanın/algının içine atar, zihnimizin sınırlarını ortadan kaldırır ve bizi eskiden var olanla yetinemez hale getirir. Mevcut hayatımızın sıradanlaşmasına neden olur; daha fazlası için yanıp tutuşuruz. Başak burcu, bu etkiyi başta sevgilisi/eşi olmak üzere tüm ilişkilerinde yaşayacak ancak 29 Ağustos etkisinin konusu, ilişkisi değil kendi karakteri olacak. Hikayedeki yunus gibi, kendine örnek alacağı yeni bir kimlik veya hayat tarzı arayışına girecek. Belki Hürrem Sultan, belki Kanuni Sultan Süleyman belki de Jean d’arc gibi yaşamak isteyeceksiniz yani 🙂 Tabi ki ailenizden/çevrenizden birini de kendinize örnek almayı seçmiş olabilirsiniz. Bence muhteşem olan bu enerjiyi doğru anlayıp yönlendirenleriniz olacaktır, eminim ki hayatlarında rengarenk yeni bir dönem başlayacak. Etkilerini hissetmeye başladınız mı? Yazı kısa olacak dedim ama başlayınca da duramıyorum sanırım 🙂 Ben enerjilerin şeklini ve yönünü anlattım, yönetmek her zamanki gibi sizin hünerinize kalacak. Sevgilerimle.]]>