Başak Burcu 2016 Yılı Yorumu: Başakları 2016 Yılında Ne bekliyor

Yazar 

Başak burcu 2016 yorumu, önümüzdeki 1 yıllık süreçte başakları neler beklediğini, hangi alanlarda fırsatların ve zorlukların olacağını içeriyor.

Yıllık yorumun doğasında zamanın ruhunu tarif etmek var diye düşünerek detaylardan uzak bir başak  burcu 2016 yıllık yorumu yazıyorum değerli dostlar.

Yazının konusu, 2016 yılında zamanın ruhunu nasıl olacak, başak burcu 2016 yılında hangi konulara odaklanacak sorularına cevap aramak olacak.

Zaten aylık burç yorumlarınızda detaylı olarak anlatacağım, bu yazıda zamanın ruhunu anlamaya çalışalım izninizle.

Yolunuzu aydınlatmasını dileyerek başak burcu 2016 yorumuna başlıyorum. 👍 😊

Başak Burcu 2016 Jüpiter Etkisi

Jüpiter sizin burcunuzda! Bundan iyi haber yok astrolojide…

Şansın, yeni açılımların, fırsatın ve bolluğun gezegeni Jüpiter Ağustos ayından bu yana başak burcunda. Şimdiden önemli atılımlar yapmış olanlarınız vardır eminim, bazı okurlarımın da “henüz bir şey görmedik” dediklerini gelen yorumlardan biliyorum.

Olabilir tabi, Jüpiter etkisi birkaç aylık bir süreç değil ki zaten, 1 yıl sürüyor ve henüz en başlarda sayılırız. Ocak ayından itibaren çok şey değişecektir.

Başak burcu Jüpiter’den şu alanlarda etkiler alıyor:

 1. hayata yeni bir yön verme
 2. ciddi atılımlar yapma
 3. yeni açılımlarla hayatın/geleceğin seyrini değiştirme
 4. iyimserlikte artış ve rahatlama
 5. evlilik, iş, ev gibi başlıca konularda ilerleme isteği

Jüpiter etkisi Eylül ayına kadar bu yönde devam ediyor değerli okurlarım, bu fırsat kaçmaz.

Jüpiter etkisi alan burçlar, hayata yeni bir şeyler katma isteğiyle dolup taşar. Eğer hayatınızda bu imkan yoksa gergin ve huzursuz oluruz. Bu çok normal.

Fakat eğer ki Jüpiter enerjisiyle ilerleme imkanı bulursanız, ki bunu geçmişte yaptıklarınız mümkün kılar, o zaman büyük bir sıçrama yapacaksınız demektir.

Eylül 2015 – Ocak 2016 arasında yaşadığınız “şanslı karşılaşmalar” oldu mu? Bir düşünün lütfen, belki farkında bile değilsiniz ama işler kendiliğinden yolunda gidiyor olabilir.

“Ne yaparsam yapayım olmuyor” mu diyorsunuz? Ne istediğinizden eminseniz eğer, yani bir hedefiniz varsa ve ona ulaşmak için çalışıyorsanız mutlaka gerçekleşecektir. Buna emin olun ve yola devam edin.

Başak burcu bir taraftan çok zorlu bir Neptün etkisi aldığı için evlilik ve ilişkiler alanında olsun, net hedefler belirlemek konusunda olsun zorlanıyor olmalı..

Üstelik bazılarınız nereden geldiği belli olmayan sağlık sorunları (alerji gibi) ve sebepsiz korkularla sarsılmış da olabilirsiniz. Eğer ki Jüpiter başakta olmasaydı, Neptün etkisini çok daha ağır ve sorunlu yaşayabilirdiniz.

Yani Jüpiter siz farkında olmadan, kötü olasılıkları engelliyor/frenliyor; buna emin olabilirsiniz.

Bu noktada hatırlatmak istediğim önemli bir konu var. Ocak-Mayıs 2016 arasında Jüpiter gerileme sürecinde olacak, ki etkilerini daha yılın ilk günlerinde yaşıyoruz.

Bu aralar bir şaşkınlık veya karamsarlık mı yaşıyorsunuz? Herkes yaşıyor çünkü Merkür ve Jüpiter birlikte gerilemeye başlıyor.

Her şey aynı giderken bile daha karanlık ve kötüymüş gibi görünüyorsa merak etmeyin, bu hissiyat yakında dağılıp gidecek.

Burada vurgulamak istediğim bir şey daha var: Jüpiter gerilemesi sırasında, hayattan ne beklediğinizi değerlendirmek, doğru hamleleri yapmak için tüm imkanlar olacak. Gerileme dönemi, isteklerimizin gerçekleştiğini görmek için çalıştığımız dönemlerdir.

Gayret ederiz, güzel sonuçların kendiliğinden gelmediğini fark eder ve harekete geçeriz. Atılım yılınızı doğru kullanabilmek için önerim, kendinize net bir hedef seçmeniz ve harekete geçmenizdir. 9 – 16 Mart arasında sonuç alma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Çabalarınızın sonucunu Mart 2016’da alacağınızı ve Eylül 2016 geldiğinde artık yeni bir dönemin başlayacağını bilmenizi istiyorum.

(Ekleme: Mart 2016 yazınız hazır, okumak için: Mart 2016 başak burcu yorumu )

2016 yılının son aylarında yeni hayatınızın getirdikleri ve kazanımlarınız sayesinde daha varlıklı bir hayata doğru ilerliyor olacaksınız. Eylül 2016 demek daha çok kazanç, daha rahat bir iş, keyifli bir hayat demek..

Başak Burcu 2016 Güneş Tutulması

2016 yılı sadece Jüpiter etkisiyle hayatınızı değiştirecek sanmayın. Bu yıl gerçekleşecek Güneş tutulmaları hayatınızı kökten değiştirecek etkiler getiriyor, emin olabilirsiniz.

Başak-balık çizgisinde 2 Güneş tutulması yaşayacağız. Bu olaylar hem hayatınızın hem de evliliğinizin veya ilişkinizin seyrini değiştirecektir.

Birincisi 9 Mart 2016 tarihinde, ikincisi ise 1 Eylül 2016..

Jüpiter desteği sayesinde yılın ilk tutulmasının olumlu etkiler getireceğini söyleyebiliriz, Mart yılın en önemli aylarından birisi zaten.

9 Mart Güneş tutulması, hemen ardından 23 Marttaki Ay tutulması; sonrasında Satürn, Mars ve Pluto gerilemeleri önemli gelişmelerin habercisi..Zamanı geldiğinde etkilerini anlatacağım.

9 Mart günü karşıt burcunuz olan balıktaki Güneş tutulması ve başakta bulunan Jüpiter’in Güneş birçok gelişmeye olanak sağlayacak türden.

Etki alanında yer alacak konular şunlar olacaktır:

 1. evlilik/nişan kararı
 2. eşinizle/sevgilinizle ilgili çok önemli gelişmeler
 3. işe girmek veya iş değişimi gibi önemli bir atılım
 4. hayatınıza yeni bir yön verecek her türden gelişme

Kesinlikle sıradan olmayan bir gündem olacak Mart ayında, hayatınız başka bir istikamete yönelecek. Her Güneş tutulması bu etkiyi bir ölçüde taşır fakat 9 Mart başka..

Üstelik Güneş-Jüpiter etkileşimi de işin içinde..Mesela şunlar olabilir:

 1. doğru insanla tanışma, sevgiliniz varsa evlilik kararı
 2. evliliğinizi ve hayatınızı etkileyecek bir olay; çocuk sahibi olmak gibi
 3. eşinizin hayatındaki bir gelişmenin sizi doğrudan etkilemesi
 4. sizin bir girişiminizin evliliğinizi/ilişkinizi etkilemesi
 5. sağlıkla ilgili gelişmeler, varsa bir sorunun aşılması
 6. iş/şehir değiştirme gibi nedenlerle ilişki/evliliğin farklılaşması

Güneş tutulmasının hemen ardından, 23 Martta terazi burcunda Ay tutulması gerçekleşecek. Mart ayında detaylı anlatacağım, şimdilik şunu şöyleyeyim:

Ay tutulmasının gündemi aslında 2015 Ekim’de yaşadıklarınızın devamı olacak. Ne gibi kararlar almış, neler yaşamıştınız? Finansal sonuçları olan bir şeyler miydi?

Bu arada bir not düşeyim: Eğer 23 Mart Ay tutulmasında işler beklediğiniz gibi sonuçlanmazsa telaşlanmayın!

Ekim 2016’dan itibaren, terazi burcundaki Jüpiter’in Güneşle temasından sonra şartlar lehinize dönecektir.

Detayları başak burcu 2016 Mart yorumunuzda bulacaksınız.

Başak Burcu 2016 Satürn Etkisi

Satürn etkisini daha önce detaylı olarak anlatmıştım, burada üstünden bir kez daha geçmek istiyorum. Satürn her zaman hayatımıza damgasını vuruyor ne de olsa. 😊

Başlıca etki alanı ailemiz, evimizle ilgili gelişmeler ve geleceğimizi daha sağlam temeller üzerine inşa etmek..

Tabi Satürn zaman zaman bu konularda ciddi baskı oluşturacaktır. İlk ayak seslerini Aralık başında duyduk. Neler olmuştu Aralıkta?

Diğer yandan, Satürn etkisinin en yoğun hissedildiği dönemler gerileme dönemleri oluyor. 2016 yılı gerileme tarihleri ise 25 Mart – 13 Ağustos.

Gerileme başlamadan önceki hafta, yani 18-24 Mart arasında, Satürn duraklayacak. Bu süreçte yoğun bir baskı oluşacaktır, sakin kalmaya çalışmak gerekiyor.

Takip eden günlerde, özellikle Haziranın ilk haftasının bitimine kadar, üzerinizdeki baskının artması sonucunda harekete geçmek, bir şeyler yapmak zorunda olduğunuzu hissedeceksiniz.

Başlıca Satürn konuları şunlar:

 1. ev almak, daha iyi bir eve taşınmak
 2. gayrimenkul ile ilişkili konular
 3. daha çok kazanmak, birikim/yatırım yapmak
 4. finansal olarak sorunsuz bir gelecek yaratmaya çalışmak
 5. aile büyükleriniz ve kardeşlerinizle ilgili meseleler
 6. evliyseniz kendi ailenizle ilgili ek yükümlülükler almak
 7. evlenerek yeni bir düzen kurmaya çalışmak

Satürn baskısı temel olarak iki şekilde yaşanıyor:

 1. eksik/yetersiz hissederiz, bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (içsel etki)
 2. kontrolümüz dışında yaşanan olaylar nedeniyle bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (dışsal etki)

Gerileme süreçlerinde “bir şeyler yapma ihtiyacımıza” rağmen istediğimizi tam olarak yapamayız. Bu nedenle (geçici bir süre) çaresizlik hissi oluşur ve baskı altında kalırız.

Haziran ayının ortalarında Satürn kaynaklı baskı önemli ölçüde azalmış olacak, 13 Ağustos’ta gerileme sona erdiğinde tamamen bitecek. Sabır, direnç ve kontrolle aşılabilecek bir süreç!

Biliyorum ki Satürn etkisiyle oluşan “yeni gerçeklik” ile başa çıkmak hiç kolay olmuyor ama buna her yıl maruz kalıyoruz. Üstesinden gelemeyeceğimiz bir şey değil kesinlikle ama zor geçtiği de bir gerçek. Bu durumu kabullenmek ve farkında olmak gerekiyor.

Önemli olan, baskının hangi tarih aralığında arttığını bilmek. Bu sayede kontrol edilmesi ve sabretmesi kolay oluyor.

Başak Burcu 2016 Mars Gerilemesi

Mars gerilemesi, diğer uzak gezegenler olan Jüpiter, Satürn vs. gibi her yıl düzenli olarak gerçekleşmiyor. Bu nedenle Mars gerilemesinin gerçekleştiği yıllar ve ilgili tarih aralığı önem kazanıyor.

Mars’ın yıl içindeki seyriyle ile ilgili önemli tarihleri vermek istiyorum:

 • 3 Ocak – 5 Mart arasında akrep burcunda
 • 6 Mart’ta yay burcunda
 • 17 Nisan’da gerilemeye başlayacak
 • 22 Mayıs’ta Güneşle temas
 • 27 Mayıs’ta yeniden akrep burcunda
 • 29 Haziran’da gerileme sona erecek
 • 2 Ağustos’ta yeniden yay burcunda

Görüldüğü üzere;

 1. gerileme 2 farklı burçta gerçekleşiyor
 2. Mars’ın akrep-yay teması Ekime kadar sürüyor

Akrep burcundaki gelişmelerin başaklar için anlamı iletişim, ulaşım, öğrenme ve yapılması zorunlu işlerdir.

Mars’ın akrepte uzun süreler geçireceği bir yıla girdik, 2016’nın çok yoğun geçeceğini söylemek zor değil. 😎

Diğer yandan, yaydaki gelişmeler aile ve ev hayatınızla birlikte finansal atılımları temsil ediyor. Mars yay burcunda gerilemeye başlayacak ve Eylül ayının son günlerine kadar akrep-yay burcunda bulunacak.

Mars gerilemesi başladığı hayatımızın temposunda ilginç bir değişim yaşanıyor. Her zamanki düzen ve iş yapış şeklimiz gidiyor ve yerine biraz daha bilinçli ve hesaplı davranma isteği geliyor.

Henüz gündeminiz net olmadığı için bu söylediklerim havada kalıyor ama Şubatta gündeminiz belli olur diye düşünüyorum.

İleride detaylı olarak yazacağım, şimdilik bu kadarını söylemiş olayım.

2016 Özet

Başak burcu 2016 yorumunda yılın belli başlı tarihleri üzerinden zamanın ruhunu sizler için netleştirmeye çalıştım.

Tabi uzun vadeli olarak konuşunca, “ne olacak acaba” soruları havada uçuşuyor olmalı. 😄 Zamanla belli olacak nasılsa, yeter ki sağlık olsun.

Bütün önemli olayları da anlatmak mümkün değil malesef, Eylülde Güneş ve Ay tutulmaları olacak, üstelik birçok gezegen hareketi var yıl boyunca. Hepsine zamanı geldiğinde değineceğim.

Kısaca özetleyelim:

Ocak-Mart 2016 arasında Jüpiter kaynaklı hedeflere odaklanın, yazının başında değinmiştik.

Mart sonu – Haziran arası farklı bir ruh hali olacağı kesin çünkü Mars, Jüpiter, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkileri başlamış olacak.

Temmuz ayına kadar zor geçmesi muhtemel bir dönem yaşayacağız. Temmuz ayından itibaren rahatlama başlayacaktır.

Başak burcu 2016 yılında hareket halinde olacak, tamamlaması gereken birçok iş ve görev olacak. Çok çalışmak ve yorulmak bu yılın ruhunda var.

Diğer yandan ailenizi ilgilendiren gelişmeler, evinizle ilgili görev ve sorumluluklar olacak. Bu alanların baskı oluşturacağını, sabırlı olmanın, olumsuzluklara direnmenin gerektiğini de hatırlayın mutlaka.

Yılın sonlarında bambaşka bir dönem başlıyor, Jüpiter iş hayatınızı ve gelirinizi etkileyecek alanda olacak. Yıl içinde maddi konulardaki girişimlerinizin karşılığını 2016 sonunda almaya başlayacaksınız, acele etmeyin.

Bir not: Ocak ayına dair her burca özel aylık yorum yazmayacağım izninizle, Yeniay ve Dolunay için birer yazı yazmayı planlıyorum.

Mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim, sonraki yazılarda görüşmek üzere. 😊 👍

Sevgilerimle, Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

49 Yorum

 1. GÜLBİN

  05/01/2016

  JÜPİTER’İN ETKİSİ 4.ŞIK İYİMSERLİK VE RAHATLAMA BAŞLADI BENDE..ÇOK Takılmıyorum artık.☺bu güzel.sakinim.
  Harikasınız ceyhun bey

  • Zafer Ceyhun

   05/01/2016

   gecenin bu saatinde üşenmeden bu uzun yazıyı okuduğunuz, ilginiz ve sabrınız için ben size teşekkür ederim Gülbin hanım 🙂 🙂
   umarım ki beklentilerinizi aşan bir yıl olur.
   sevgilerimle, Ceyhun

  • Filiz YILMAZ

   05/01/2016

   Basak burcuyum yorumlariniz icin tesekkurler sizi takipteyim 2016 benim yilim insallah hersey Cok guzel olacak allahin izniyle sevgiyle kalin hoscakalin

  • Bahar acar

   13/02/2016

   Selam zafer bey.geçen yıl basak burcu yorumumuzu okumamistim.2011 yılından 2015 mart ayına kadar işyerinde yaşamadığını sorun kalmadı.ki artık cildirmamak için isyerini kapatmak zorunda kaldım.tabiiki bir sürü borçla.2015 mart’tan şu ana kadar işsizin ve bir takımımda kalmak zorunda kaldım.oysa 2015 yılı yorumunda çok kazançlı olacağımızı yazmışsınız.Ben neden okadar şey yaşadım ve hala çaresiz ve işsizin iyi günler.

 2. Melek

  05/01/2016

  Ceyhun bey,
  Korkunc bir 2015 yasadım ve maalesef de hala oyle gidiyor. Anlatılan buysa ve benim en iyi yıllarımdan biri boyle devam ediyorsa daha kotu gececek yıllar nasıl olabilir demeye bile basladım. Gonulden diliyorum ki soylediginiz bütün guzel seyler gerceklessin…cunku ben ne kadar cabalarsam cabalayayım olmuyor..Gucum tukeniyor. Emeginize saglık 🙂 Yine de yazınız umut veriyor..

 3. GÜLBİN

  05/01/2016

  SİZ ÜŞENMEDEN BİZLERİ DÜŞÜNÜP YAZMIŞSINIZ..BENİM TEŞEKKÜRÜM AZ KALIR..☺ KİTAP OKUYORUM OKUMAYA VERDİM KENDİMİ..İLŞKİ VE İŞ KARIŞIK.HAYIRLISI İNŞALLAH☺HAYIRLI SABAHLAR

 4. derindeniz

  05/01/2016

  Jupiterin getirdiği korkunç 14 kilo e olacak? 3-4 kilo aldım sanıyordum 14 kilo aldım hayatta gördüğüm şey değil:(

  • Gozde

   05/01/2016

   14 ü 3-5 görmek aslında çok pozitif olduğunuzu gösterir :D:D jüpiter etkisi başlamış sizde 😀

  • deniz

   05/01/2016

   Sizin adınıza üzüldüm ama kusura bakmayın çokça da güldüm. Jüpiter zorla yedirmiyor ki. Yemeyi verin 🙂

 5. Özlem Serra

  05/01/2016

  Yazı dili,mesleki hakimiyet; okuyanı
  sarıp sarmalamış.Akrep olmama karşın yükselenim Başak,yazdıklarınız eminim beni de etkiliyor.Sabahın 5in de bir güven,bir mutluluk…çok yaşayın emi…

 6. Nida

  05/01/2016

  Umut,umut,umut… Tüm tükenmişlik hissine rağmen. Yüreğinize,emeğinize,elinize sağlık…

 7. Bensu

  05/01/2016

  Bir Başak olarak 2015 çok çalkantılı,boş,işsiz ve mutsuz geçti benim için. 2016 da belki düzelir ümidindeyim. İnşallah herşey daha güzel olur.

 8. Ayşim Toprak

  05/01/2016

  Ceyhun bey sizi tarif edecek kelime bulamadım, hayatımın içinde ne kadar rölantide olan konu varsa, 2015 in devamından getirdiğim çözülememiş,beni bunaltan hangi konular var ise,beklentilerim ve ruhsal olarak yaşadıklarım, sanki hepsini tek tek biliyormuşsunuz da , ona göre yazmışsınız sandım bi an…Çok heyecanlandım, inanın elim ayağım titreyerek okudum, döndüm bi daha, bi daha okudum…Ne diyeyim emeğinize sağlık, Allah ne muradınız varsa versin, çünkü bize yardımcı olabilmek için itinayla hazırlamışsınız…Sevgiler

 9. dlbr

  05/01/2016

  Elinize sağlık bu güzel yazi icin…is hayatinda etkilerini gördüm sayilabilir. **yaklaşık 5 aydir sorun yasadigim bir yoneticim işten çıkarıldı( tabiki kaynagi direkt benim demiyorum ama boyle bir gelisme oldu, evet)**
  Özel hayata gelince her zmnki gibi kötü kalitesiz sonu gelmeyecek insanlar cikio karsima…maalesef berbat bir özel hayat!! Yalniz ölcem sanırım! !:))

 10. Zafer ceyhun

  05/01/2016

  Yazdıklarını yaşayacaksak çok güzel bir yıl beni bekliyor gibi 🙂 Sayen de burcumu ve etkilerini öğrenmeye başladım. Sana da iyi ve keyifli bir yıl diliyorum.

 11. Fatma

  05/01/2016

  Yükselenim başak. Yay burcuyum. Bu güzel olaylar beni de etkiler mi? Lütfen cevap

 12. başkabaşak

  05/01/2016

  Sabaha karşı yazınızı okudum.. yazdıklarınızı hikaye tadında okuyorum Zafer Bey çok teşekkürler.. hepimiz için güzel bir yıl olması dileğimle.. (( buarada 2016 etkileri bende başladı ))) bu yıl bizim yılımız 😀 😀 😀

 13. SEVİNÇ

  05/01/2016

  CEYHUN BEY YÜKSELENI MI NASIL BULABİLİM. 04.09.1988 SAAT 9-10 ARASI DOGDUM. AYRICA ÇOK BÜYÜK KARARLAR ALDIM. VE GERCEKTEN JÜPİTER İN GÜZELLİKLERNİ YAŞIYORUM. İDOLÜMSÜNÜZ

 14. Seçil

  05/01/2016

  Süper heyecanla bekliyorum gerceklesmesini…. Teşekkürler

  • Edi

   05/01/2016

   Biz elinize sağlık diyemiyoruz. Kovalar en son ve ne hikmetse, bu yıl da kovaların sonda olduğu ay, ayın ortasına gelmiş olmamıza rağmen yorumu yok. Büyük ihtimalle şubatta gelir yazı, martta ocak yazısı gelir. Bu böyle gider işte. Ofiste ki çiçeklerim bile soldu. Ne biçim bir aysa artık. Çok sevdiğim evimden bile bir tiksinti. Kar yağdı, karda yürüyeceğiz diye sevindik. Kar yok, bildiğin çamur. Bitse de kurtulsak bu aydan! Belki biterse kova gelir.

 15. Gülay

  05/01/2016

  Ceyhun bey merhaba yazınızı okudum kaleminize yüreğinize sağlık. ben de bir başak olarak bu yıdan çok umutluyum. hergün dua ediyorum artık evlenmek huzurlu ve mutlu bir ailem olsun istiyorum. inşallah olacak diye dört gözle bekliyorum.. sizde bana işimi kolaylaştıracak bir kaç tüyo verseni memnun kalırım. iyi günler…

 16. Selda

  05/01/2016

  Bu kadar mı güzel ifade edilir gerçekten başucu yazısı olmuş. 2015 zordu özellikle mart sonrası iş alanında karışıklıklar oldu çok şükür hiç planda yokken Ekim sonu iş teklifi gelmesiyle istediğim yerde buldum kendimi.Sancılı bir süreçteyim sanki. bırakamadığım şeyleri bıraksam yeni bir dönem açılacak ama öyle sıkı tutuyorum ki korkuyorum.Korkularım izin vermiyor.tohum çüremeden yeşermiyor ya toprakta çürümeye izin vermek gerek.
  Emeğinize yüreğinize sağlık çok güzel keyifle okunası bir yazı olmuş.

 17. Kagan C

  05/01/2016

  Yahu ben 2016’da ne farklılıklar yaratabilirim, hayatmı nasıl değiştirebilirim diye oturup 1 aydır düşünüyorum, yazıyorum, çiziyorum… karşıma sonra da senin yazdıkların çıkıyor…. Tehlikeli adamsın Ceyhun… Sevgiler 🙂

 18. Ebrar

  05/01/2016

  Aslan burcunu ne zaman yayınlayacaksınız?

 19. Hülya

  05/01/2016

  aa neden ocak ayını es geçtiniz tembellik ediyorsunuz bence,biz bekliyoruz haberiniz olsun 🙂

 20. vud

  05/01/2016

  Hocam ben yükseleni basak aslan burcu kadınıyım sevgılımde yay burcu bu yıl nisan dügün filan düsünüyoruz en uygun tarih sizce ne zaman olur hocam geri tepsin istemiyorum bu merkür gerimesi gunes tutulması derken kafam karıstı ne olur yardım ediiin..