Ocak 2015 balık burcu yorumunda, bu ayın önemli günlerini ve olaylarını analiz edeceğim. 2015 yılına Jüpiter gerilemesi, Uranüs-Pluto etkileşimi ile girdik, bunlar iyi gelişmeler değil ama 12 Ocak’ta harika bir gelişme olacak: Mars sizin burcunuza geliyor, işte bundan iyisi yok! Ocak 2015 keyifli başlamadı, halbuki zor geçen 2014’ten sonra, hepimiz 2015 yılından umutluyuz. Güzel gelişmeler de olacak ama hemen değil, yılın ikinci yarısı daha güzel günler sizi bekliyor. Jüpiter’in başak burcuna geçişiyle açığa çıkacak enerjiyi seveceksiniz. Ocak ayındaki olumsuz havanın nedeni, Aralık ayında başlayan Jüpiter gerilemesi. “Keşke hiç gerilemese şu Jüpiter” diyorum ama gerileme 8 Nisan’a kadar sürecek. Jüpiter, Ağustos ayından bu yana iş hayatınızı ve aslında hayatınızın genelini olumlu etkiliyor, daha az endişelisiniz. Birlikte çok zaman geçirdiğiniz ve aynı ortamda çalıştığınız arkadaşlarınızla aranız iyi, belki yeni insanlarla tanıştınız, yeni hobiler/uğraşlar edindiniz. Jüpiter, sağlığınızın iyi olması yönünde de sizi destekliyor. Özellikle kilo sorunu olanlar için kusursuz 4 aylık bir süreç yaşandı, eminim ki bazılarınız spora başladı, bazılarınız yediklerine özen göstermeye başladı. Sonuçta kendinizi daha iyi hissettiniz. Ancak 8 Aralık’tan bu yana işler değişti çünkü Jüpiter yanınızda değil. Bir duraklama süreci yaşadığınızı tahmin ediyorum, zorluklar kendini göstermeye başlamış olmalı. Ocak, Şubat ve Mart 2015 için bir yazı yazıp, Jüpiter gerilemesinin etkilerini anlattım, okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz: 3 ayın astrolojisi Ocak ayının olumsuz bir enerjiye sahip olmasının ikinci bir nedeni daha var: Uranüs -Pluto etkileşimi! Bu iki uzak gezegen, 2 yıldır hepimizi çok zorluyor, hatta dünyadaki karmaşanın en büyük sorumlusu diyebiliriz. Milyonlarca insanın evsiz kaldığı, ülkelerine terk ettiği, yüz binlercesinin katledildiği zamanları yaşamıyor muyuz? Umarım ki bu etkileşim, daha büyük çaplı bir savaşın öncüsü olmaz, ki 2. Dünya Savaşı öncesinde yine bu etkileşim vardı. Önümüzdeki günlerde bu konuya özel bir yer ayıracağım. Şimdi Ocak 2015 hakkında detaylara geçelim.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yengeç burcunda Dolunay yaşadık, etkilerini 11 Ocak’a kadar yaşayacağız. Bu dolunayın enerjisi size çok güzel gelecek. Kendinizi bir aşkın içinde bulabilirsiniz, ya da gündeminizde çocuk sahibi olmak varsa, güzel bir haber alacağınızı tahmin ediyorum. Dolunay gündemi kendini tam olarak 10 Ocak’ta gösterecek, tabi bazılarınız için 9 ve 11 Ocak olabilir. Bu nedenle, son günlerde kendinizi göstermeniz gereken bir gündem oluştuysa, içinizdeki güzel enerjiyi ortaya dökmeniz isteniyorsa, yani bir şekilde “sahnede” olacaksanız, önümüzdeki bir kaç günde ne olup biteceği belli olacaktır. Aşk insanın içindeki güzel enerjiyi dökmesi değil midir? Ya da çocuklarımız tüm güzel duygularımızın ürünü değil mi? Konuyu genişleterek, güzel niyetlerle kurduğunuz bir iş, becerilerinizi sergilediğiniz bir konuşma/sunum, hislerinizi yansıtan bir şiir/hikaye de bu çerçevede ele alınmalı diye düşünüyorum. Anlatmak istediğim, içinizdeki en asil duyguları açığa çıkaracak bir Dolunay enerjisi var, umarım ki en güzeli gelir ve sizi bulur! Güneş, Aralık ayının son haftasında oğlak burcuna geçtiğinden bu yana, kalabalık ortamlarda bulunduğunuzu, arkadaşlarınıza daha fazla vakit ayırdığınızı tahmin ediyorum. Bazılarınız mutlaka sevdiklerinden bir destek görmüştür, ya da tersine bir arkadaşına yardım elini uzatmıştır. Ocak ayı, size bir toplantıya katılma imkanı da verebilir. Kısaca yalnız geçirilecek bir ay değil diyelim. Dolunay enerjisi, ilk başladığı 5 Ocak’tan, biteceği 11 Ocak’a kadar gündeminize aşk ve çocukları, az önce bahsettiğim içinizdeki güzel enerjiyi açığa çıkaracak olayları getirecek. Dolunay, sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:
 1. aşk hayatınızda bir mesele sonuçlanacak
 2. çocuk sahibi olmakla veya çocuklarınızla ilgili konuda cevap alacaksınız
 3. bir ticari/sosyal girişiminiz varsa, ne olacağını göreceksiniz
 4. kendinizi göstermeniz, yeteneklerinizi sergilemeniz gerekecek
 5. sportif bir faaliyete başlayacak ya da bırakacaksınız
 6. bir ortamda kontrolü ele almanız, liderlik yapmanız istenecek
Diğer yandan, 5 Ocak Dolunayında Uranüs ve Pluto da kendilerini gösterecektir. Bu iki gezegen, aynı anda Güneş’le temas etti ve mutlaka bir şeye neden olacaklar. Uranüs ve Pluto, birkaç yıldır hayatımızın ana konusunu oluşturuyor aslında. Yazılarımı düzenli okuyorsanız, neler olup bittiğini, sizi nasıl etkilediğini zaten biliyorsunuz. Birbirleri ile kare açı yapıyor, sürekli aynı açılarda hareket ediyor ve düzeni değiştirecek bir enerji biriktiriyorlar. Biriken enerji, mutlak açı yaptıklarında veya birisi güneşle kavuşum yaptığında açığa çıkıyor. Bu ay, Pluto ile Güneş kavuşum yapıyor, Dolunay sırasında da yaptılar. Bu nedenle, Balık Burcu Aralık 2014 yazımda ana hatlarını anlattığım Pluto etkisine maruz kalıyorsunuz. Bu yazıyı mutlaka/yeniden okumanızı öneriyorum, böylece Ocak ayı hakkında önemli bilgilere sahip olacaksınız. Özellikle Pluto kısmını not edin, olur mu? Kavuşum güçlü sonuçlara neden olur çünkü. Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart ayında güçleneceğini, Kasım ayına kadar bir şekilde gündemimizde kalacağını yeniden bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı bizimle paylaşarak, balık burcu dostlara deneyimlerinizden faydalanma fırsatı vermiş olursunuz ve hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümü de sizin için diğer burçlara göre çok daha olumlu olacaktır. Mars 12 Ocak’ta sizin burcunuza geçiyor, ki her burcun dört gözle beklemesi gereken bir olaydır. Mars sayesinde kendinizi enerji dolu, istekli, cesur ve neşeli hissedeceksiniz. Birden hayat daha güzel gelecektir, fiziksel enerjiniz de artarak sizi yorulmayan insanlar yapacak. Mars’ın iyi yönü saymakla bitmez de, hiç kötü tarafı yok mudur? Var! Mars sizinle birlikte olduğu için, insanlara bilerek veya bilmeyerek çok sert davranabilir, sevdiklerinizin dahi kalbini kırabilirsiniz. Karşı konulması güç olan yıkıcı bir cesaretiniz ve enerjiniz olacak, bunun farkında olun yeter. Bir uyarı: Merkür, 21 Ocak sonrasında gerilemesi sürecine girecek. Bu tarihlerde geçmiş meseleler yeniden önünüze gelebilir. Ses tonunuzu yükseltmeden önce 3 saniye düşünün 🙂 13-17 Ocak arasında Mars, 2 haftadır yay burcunda olan Satürn ile etkileşime giriyor. Yaydaki Satürn, imajınıza yönelik her türden tehdide karşı tetikte olmanıza neden olacaktır. Alınganlık bir yanda, başarma azminiz diğer yanda, kasıp kavurma isteğiniz de ortada 🙂 Hadi hayırlısı!
Bu dönemde yaşadıklarınıza bakarak, Satürn’ün 3 yıllık yay burcu yolculuğunda sizi ne şekilde etkileyeceğine dair ipuçları elde edebilirsiniz.
15 Ocak civarında olacaklar hakkında bazı tahminlerim var:
 1. iş hayatınızda bir atılım yapmak isteyeceksiniz
 2. itibarınızı korumak için birilerine haddini bildireceksiniz
 3. önemli bir imaj değişikliğine gideceksiniz
Tüm balıklar için ortak olan, insanların gözündeki yerini korumak, imajının bozulmasını engellemek, ya da “daha havalı” algılanmak. Küçük bir hatırlatma: evlilik ve çocuk sahibi olmak da imaj meselesidir, bu konularda bir gündeminiz varsa, yine 15 Ocak civarında bir gelişme bekleyin. Tüm bunların ötesinde, “Ocak ayında kenara not etmem gereken tek bir gün olsa, hangisi olurdu?” diyecek olsaydınız, “19 Ocak” derdim. 19 Ocak’ta, yukarıda saydığım etkilerin dışında (Satürn, Uranüs, Pluto etkisi) şu etkileşimler de olacak:
 1. Mars-Neptün kavuşumu
 2. Venüs-Jüpiter karşıtlığı
Birincisi, en büyük hayalinizin gerçek olması için hırsla yol almanıza da neden olabilir, karakterinizde büyük çaplı değişim yapacak bir gelişmenin yaşanmasına da neden olabilir. Ocak ayında öyle bir olay olur ki mesela, 19-20 Ocak gibi, kendinize kızarak veya yeni fırsatların varlığından haberdar olarak, “artık başka biri olmalıyım, değişmem lazım” dersiniz. Venüs-Jüpiter karşıtlığına gelelim. Ocak ayında sizi diğer burçlardan daha güzel günlerin beklediğini bu etki de ispat ediyor. Hayatınızda çözmeniz gereken ne gibi bir sorun var bilmiyorum ama Jüpiter gerilemesinde bahsettiğim konulardan birinde süregelen bir sorun varsa, 19 Ocak civarında çözüleceğini düşünüyorum.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür sizin aile meselelerinizi, evinizi, zor anlarda sevdiklerinize sığınma ihtiyacınızı ve geçmişle bağlarınızı temsil ediyor. Merkür gerilemesinde kendinizi çok gergin hissedebilir hatta küçük çaplı bazı sağlık sorunları yaşayabilirsiniz çünkü fiziksel enerjiniz azalacaktır. Havalar da çok soğuk, dikkat etmenizi öneriyorum. Sadece soğuk algınlığına değil, o herkes için tehdit, siz kazalardan korunmak için herkesten daha ihtiyatlı olun. Merkür gerilemesinin etkilerini bilmeyenlere kısaca özetleyelim: Merkür gerilemeleri keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemlerdir. Daha farklı anlatmak isterdim ama malesef mümkün değil. Hepsi bir yana, Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz. Birden bire, hiç söylemeyeceğimiz şeyler söyleriz mesela. Zihnimizin kapıları yeni düşünce ve olasılıklara açılır. Hemen söyleyeyim: gerileme sırasında yeni düşünceler ve kararlar iyi sonuç vermezler. Bu nedenle, yabancısı olduğunuz bir şeye başlama niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın. Diğer yandan, Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin. Son olarak, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri olduğunu bilmenizi istiyorum. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>