Balık burcu: Neptün Retrosu

Yazar 

Balık burcuna göre Neptün Retrosu, diğer burçlara göre kat kat önemli çünkü Neptün balık burcunun yönetici gezegeni ve ikinci sebep ise Neptün balık burcunda (2025’e kadar) ve Kasım ayına kadar balık burcunda gerileyecek.

Balık burcu, Neptün Retrosunda -Neptün ve Neptün Retrosu yazımdaki gibi- kim olduğuna dair bugüne kadar oluşturduğu sınırların çözülmesine ve hedeflerinin belirsizleşmesine tanık olacak. Bunun birden bire olmayacağını tekrar söylemiş olayım çünkü Neptün, balık burcunun bilinç altını yavaş yavaş, baskı oluşturmadan şekillendirecek.

Balık burcuna, Neptün enerjisini ve etkilerini yeniden anlatmayacağım, zaten Neptün’ü anlattığım yazıda konu anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Balık burcunu, Neptün enerjisini nasıl lehine çevireceğini anlatacağım:

Neptün, en son 1842-1867 yılları arasında balık burcundaydı, şaşırtıcı değil mi 🙂 Neptün, 14 yılda bir burç değiştirir, toplam 12 burç olduğu için yaklaşık 168 yılda bir aynı burca geçiş yapar. Şimdi size denk geldi ve siz Neptün enerjisini en iyi bilen ve kontrol edebilen insanlar olduğunuz için, söyleyeceklerimi doğru anlayıp unutmazsanız -ki Neptün unutturabilir- bu dönem bittiğinde herkesin tanıdığı çok ünlü insanlar olabilirsiniz. Nedenini anlatayım:

Neptün balık burcunda iken doğan bazı ünlülerin adını vereyim, gerisini siz anlayın 🙂

  1. Bilim adamları, fizoloflar: Freud, Tesla, Cicero, Roosevelt, Diesel (dizel motorun mucidi), Montesquieu, Alan Leo (modern astrolojinin en  önemli ismi)
  2. Yazarlar: Oscar Wilde, Voltaire (favorimdir), Maupassant ve Çehov (öykü anlatımın iki büyük ustası),  Montaigne, Conan Doyle (Sherlock Holmes’un yazarı)
  3. Müzisyenler: Bach, Mahler
  4. Ressamlar: Van Gogh, Rimbaud, Gauguin

Bilenler bilir, bu saydığım isimlerin tamamı, bulundukları alanda çığır açan insanlardır. Neptün etkisini anlatırken, sınırların çözülmesi demiştim ya, işte bu insanlar yaşadıkları çağın sınırlarını aşabilen insanlar olmuştur. Bu nedenle, yaşadıkları çağda anlaşılamamışlardır, öyle aşmışlar 🙂 Örneğin Frued, psikolojinin temel kavramsal alt yapısını neredeyse tek başına oluşturmuştur.

BALIK BURCU OLUMLU NEPTÜN ETKİSİ

Öncelikle, Neptün benlik ve hedef algınızı, iradenizi aşındırmaya başlayacak. Neptün Retro olduğunda ise, geçmiş deneyimleriniz sonucu oluşan karakterinizin sınırları/bakış açınız çözülecek. Neptün, 14 yılda defalarca Retro olacağı için, çözülme etkisi birikecek ve 14 yılın sonunda hedefine ulaşacak.

Balık burcu, Neptün sürecinde yaratıcı hedefler seçmeli, geçmişten gelen hedefleriniz size anlamsız gelecektir. Hayatınıza yeni, ilahi bir anlam katmak isteyeceksiniz. Bu dönemde, müzikten bir an olsun uzaklaşmayın, mesela  gitar/keman çalmaya başlayın. Ayrıca, drama/tiyatro ile uğraşmak için mükemmel bir zaman, daha iyisi olamaz. Özellikle henüz meslek seçmemiş olan balık burcu mutlaka oyunculuk/drama veya müzikle ilgilenmeye başlasın.

Balık burcu için müzik ve dramanın ötesinde çok alternatif olacak. Resim yapmak, mühendisliğe yatkın olanlar için bir icat peşinde koşmak sonuç verecektir.

Bu dönem, hayatınızın en yaratıcı dönemi, nasıl konum alacağınızı doğum haritanızdaki diğer etkiler belirleyecek. Ancak hikayede anlattığım yunusun, katıldığı yunus topluluğunun liderini örnek seçip ona benzemeye çalışması gibi, balık burcu kendine bir örnek/idol bulmalı. Bu sayede, çözülen benliğinizin hangi yönde yeniden hangi forma bürüneceğini bilinçli olarak siz seçin. İster Hürrem Sultan’ı, ister Rihanna’yı seçin, siz bilirsiniz 🙂 ama bir idol seçin ve bu idol sizi daha yüksek bir noktaya taşısın.

Benliğimiz gerçeklik algımızın sınırlarını belirlediği için, zaman zaman hayallerin peşine kapılmanız mümkün. Bunu yenmenin yolu, örnek aldığınız kişiyle benliğinizde kuracağınız yakınlık olacak.

BALIK BURCU OLUMSUZ NEPTÜN ETKİSİ

Balık burcu, Neptün’ün olumsuz etkilerinden şöyle etkilenecek:

  1. sigara, alkol gibi bağımlılık yapan maddelere yatkınlık
  2. hayatın gerçekleriyle yüzleşmekten sakınmak, kaçınmak, görmezden gelmek
  3. yanlış insanları örnek almak ki en tehlikelisi bu
  4. kendinize güveniniz azalabilir, daha kırılgan olabilirsiniz
  5. hedefsiz hissedebilirsiniz

Balık burcu, Neptün’ün gerçeklerden uzaklaşma eğilimine karşı özellikle dikkatli olmalı. Hayat hepimize zorluklar getiriyor, siz bunlarla uğraşmak istemeyeceksiniz belki ama mecbur kaldığınız zamanlar olacak. Yaşadığınız hislerin, Neptün enerjisinden kaynaklandığını bilerek yaşayın, zorluklar sizi hedeflerinizden caydırmasın ve ayrıca kesinlikle alkol/uyuşturucu gibi tek etkisi gerçeklerden uzaklaştırmak olan uyuşturuculardan uzak durun.

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı