Balık burcu, Kasım ayında en güzel etkilerden birini yaşıyor: hayata bakış açısını/dünya görüşünü genişletme, güzelliklerle dolu bir hayat yaşama isteği..”Bu isteğin neresi güzel/özel ki” diyen okurlarım olursa diye söyleyeyim: dünya görüşümüz nasıl bir hayat yaşayacağımızı belirler. Detay vereyim: Astrolojik etkiler, hayatımız boyunca karşımıza iyi ve kötü arasında gidip gelen binlerce olay çıkarır, kimimiz en kötü olayları bile daha iyi bir gelecek için kullanmayı başarırken; kimimiz en iyi olayları, harika fırsatları eline yüzüne bulaştırıp gelişim imkanına dönüştüremez. Aslında hayat hepimize karşı adildir (sağlık sorunları hariç), aynı ölçüde iyi/kötüyle karşılaşırız. Sonuçta kazanan, bakış açısı en geniş olanlarımız olur çünkü dünya görüşümüz olaylara nasıl tepki verdiğimizi belirler. Bu yönüyle, Kasım ayı balık burcu için çok değerlidir. Kasım ayı gündeminde neler var:

 1. Boğa burcunda dolunay (7 Kasım)
 2. Merkür’ün akrep burcuna geçişi (9 Kasım)
 3. Venüs’ün yay burcuna geçişi ( 16 Kasım)
 4. Neptün gerilemesinin sona ermesi (16 Kasım)
 5. Yay burcunda Yeni Ay (22 Kasım)
 6. Merkür’ün yay burcuna geçişi (28 Kasım)
Bu yazının konusu, sadece boğa burcundaki dolunay olacak, Kasım ayında Merkür’den bahsetmeyeceğim ancak ikinci yazımda Neptün etkisinden bahsedeceğim. Neptün, özellikle 27 Şubat – 2 Mart tarihlerinde doğan balıklar için 2014 Şubat ayından bu yana var olan etkisini 2015 Mart ayına kadar üçüncü ve son kez hissettirecek, sonrasında ise yaklaşık bir yıl boyunca 3 Mart – 6 Mart tarihlerinde doğan balık burçlarını etkisi altına almaya başlayacak. Neptün balık burcunda olduğundan sizin için ekstradan önemli bir konu, mutlaka değineceğim.

BALIK BURCU: 7 KASIM DOLUNAYI

Balık burcu için 7 Kasım dolunayı, iletişim/odaklanma/öğrenme alanınızda etkin olacak, bu yönüyle yoğun bir dolunay gündemine sahipsiniz, kimse sizin kadar hareketli bir dolunay enerjisi yaşamayacak. Dolunay enerjisi; isteklerimizi ve hedeflerimizi şekillendiren Güneş ile duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı belirleyen Ay arasında yaşanan bir çekişmenin/karşıtlığın sonucudur. Dolunay sırasında, Güneş ve Ay karşı karşıya gelerek bizleri isteklerimiz ile ihtiyaçlarımız arasında tercih yapmaya zorlar. Bu nedenle, her Dolunay bir seçim/tercih zamanıdır ve bu yönüyle bir dönemim bitişini temsil eder çünkü yaptığımız seçim ile seçeneklerden birini kabul ederken diğeri reddetmiş oluruz, yani bir şeyden vazgeçeriz. Balık burcuna göre 7 Kasım’da boğa burcunda yaşanan dolunay sırasında:
 • Güneş 9. evinizde: ufkunuzu genişletme, yaşayarak/deneyerek öğrenme, keşfetme, üniversite eğitimi veya yurt dışı gezileri gibi dünya görüşünüzü genişleten konular 9. evin kapsamındadır. Ayrıca, görüşlerimiz/fikirlerimizi paylaşmak ve başkalarının görüşlerini dinleyerek farklı fikir dünyalara açılmak, hiç görmediğimiz yerlere gitmek yine 9. evi temsil eder. Hayatımızın rutin dinamiklerini değiştiren her bakış açısı, görüş, keşif ve vizyon 9. evin yönetimindedir; küçük meseleler değil herkesi ilgilendiren, fark yaratan meselelerdir.
 • Ay 3. evinizde:  dokuzuncu evin tersine, hayatımızın anlık ihtiyaçlarını temsil eder: otobüste yanımızda konuşan birisine kulak kabartmaktan tutun da sevdiklerimizle sohbet etmeye, işlerimizi halletmek üzere sabah evden çıkmaya, gerekli görüşmeleri yapmaya, bu görüşmelere gitmeye, kısaca günlük hayatın tüm eylemleri (iletişim-öğrenme-ulaşım-acil ihtiyaçlarınız) 3. evin kapsamındadır.
Balık burcu, dolunayın etkisini zirveye taşıyacağı 12 Kasıma kadar, 9. evin alanındaki istekleri ile 3. evin alanındaki ihtiyaçları arasında bir tercih yapmaya, denge kurmaya çalışacak. Olası gündeme dair birkaç örnek sıralayalım:
 1. yapacağınız öyle çok iş var ki, bir hobinizden/zevkinizden vazgeçmek zorunda kalacaksınız
 2. biriyle görüşmeyi keseceksiniz çünkü faydası yok zararı var
 3. uzun zamandır okumadığınıza karar verip kitaplarınıza yöneleceksiniz
 4. bir eğitim programına gidiyorsanız bitecek ya da planlıyorsanız başlayacaksınız
 5. araba alacaksınız ya da evinizi değiştireceksiniz, günlük güzergahınız veya oturduğunuz semt değişecek
 6. yanlış olduğunu bile bile biriyle yeniden görüşmeye başlayacaksınız
 7. uzun zamandır buluşmadığınız bir sevdiğinizle bir araya geleceksiniz
 8. üslubunuzda bir değişim zamanı geldiğini görüp önemli bir karar alacaksınız: “artık böyle davranmayacağım”
 9. ters giden bir konuyu çözmek için gerekli görüşmeleri yapacaksınız, çare arayacaksınız
 10. önemli bir konuda, bir sevdiğinizin önerisi sayesinde istediğiniz sonuca ulaşacaksınız
Dolunay, devam eden bir sürecin, yapılan tercihle birlikte yeni bir hal almasına neden olduğu için, yukarıdaki olasılıkları okuduğunuzda gündeminizdeki sürecin hangisi olacağını tahmin etmişsinizdir. Diğer gezegenlerin dolunay üzerindeki etkileri olumsuz olmayacağı için bu süreci doğru değerlendirme ihtimaliniz yüksek. En doğru kararı vermeniz dileğimle, sevgiler :)]]>