Temmuzu Sevmek için 5 Sebep Madem Ağustos ayında enerji daha güzel, maden Mars-Uranüs karşıtlığı bizi daha fazla sarsmıyor, ben de bu ay ilk defa Merkür-Venüs etkilerini yazacağım, ki BurcunaGöre’de daha önce hiç yazılmadı. Neden astroloji yazılarının büyük bölümü Ay, Merkür ve Venüs hareketleri üzerine kurulmuşken, ben hiç yazmadım? Aslında sebebi basit, açıklayayım: Sizleri çok etkileyen Neptün, Satürn ve Uranüs Retrosunu anlatmak, yeni duygu/düşüncelerinizin kaynağını tarif etmek varken; etkisi görmezden gelinecek ölçüde kısa süreli ve tali olan Merkürü-Venüsü anlatmanın ne anlamı olabilir? Hayatınızın şifrelerini yeniden yazılırken, tüm kartlar yeniden karılırken, “Merkür boğa burcunda vuhuuuuu” demenin gereği yok 🙂 En iyisini yapmış olmalıyım ki, yazmaya başladığımdan beri sizden gelen yorumlar her zaman olumlu oldu. Bu arada Neptün Retrosu nasıl gidiyor: hikayedeki yunus mu oldunuz, yoksa tüm insanların iyiliği için çalışmaya hazır bir iyilik meleği olma yolunda mı ilerliyorsunuz? Balık burcunu çok seviyorum, çooook!

10 AĞUSTOS DOLUNAY

Dolunay enerjisi, ay ve güneş karşıt burçlarda olduğunda açığa çıkan güçlü bir enerjidir, her ay yaşarız, alışığız yani. Ben dolunayı çok severim, hem gökyüzündeki görüntüsünü büyüleyici bulurum, hem de açığa çıkardığı enerjiyi heyecan verici…Bununla birlikte, her dolunayın kendine özgü bir enerjisi vardır, bazıları harekete geç diye bağırır, yerimizde durmakta zorlanırız. Ağustos ayı dolunayı güneş aslan-ay kova burcunda iken gerçekleşecek, her Ağustos’ta öyle oluyor. 10 Ağustos dolunayında, işiniz ve görevlerinizi zamanında ve eksiksiz tamamlama isteğiniz ile bir köşeye çekilip dinlenme ihtiyacınız arasında bir ikilik/zıtlık yaşanacak ve sonuçta bir dönemin fikren veya fiilen sona ermesine yol açacak. Balık burcu, etkileri 15 Ağustosa kadar sürecek olan dolunay çelişkisini şu düşünce ve duygular içinde yaşayacak:
  1. a) sorumluluklarım ve görevlerim var, işlerimi zamanında yapmalıyım, işler bitmeden bana huzur yok. b) çok düzensiz yaşıyorum, iyi beslenemiyorum, kendime iyi bakmalıyım, hem günler çok hareketsiz, bir uğraşa ihtiyacım var, dansa/spora mı başlasam?
  2. a) yapmam gereken bir sürü iş var ama ne enerjim, ne motivasyonum var, biri bana yardım etsiiiiinnnn! b) kendim dahil hiçbir şeyle/kimseyle uğraşmak istemiyorum, aklımdan geçen tek şey sahilde uzanıp güneşlenmek, kitap okumak; benim kafa dinlemeye ihtiyacım var, gerisi yalan!
Balık burcu, dolunayda yapmak zorunda olduğunu bildiği işlerin/görevlerin peşinde gitme iradesine sahipken, duyguları onu hayatın sıkıcı işlerinden, gereksiz detaylarından uzaklaşmaya yöneltecek. Hepimiz farklı hayatlar yaşıyoruz, sonuçta tam olarak hangi sebeple düşünce ve duygularınız arasında çatışma olacak, bu çatışma belirgin mi olacak yoksa bilinçaltınızda sessizce yaşanıp açığa çıkmadan sadece bir huzursuzluk olarak mı kalacak bilmek imkansız. Kesin olan şu, fark etseniz de etmeseniz de, dolunayda yaşanan her çelişki/ikilik mutlaka bir tercih yapmayı gerektirir. Bu nedenle, birini seçer, diğerini terk ederiz ve terk ettiğimiz konu bir sonraki yıl önümüze gelinceye kadar gündemden düşer. Dolunay böyle bir şey 🙂 10 Ağustos dolunayı, bir dönemin/konunun bitmesine neden olacak; böylece Temmuz sonunda yaşadığımız yeni ayda başlayan dönemin yerleşmesini/kesinleşmesini sağlayacak. Konuyu siz biliyorsunuz!

SATÜRN ETKİSİ

Balık burcu, 2014 yılında Satürn Retrosu nedeniyle çok sıkıldı. Hayatın anlamsızlığı, yeni insanlara karşı bir direnç, yeni fikirlere karşı bir tahammülsüzlük, gezmek/öğrenmek istememek…hepsini yaşamış olabilirsiniz çünkü Satürn 9. evinizde, yani keşfetmek/öğrenmek konusunda sizi baskı altına alıyor. Bu etkinin sonucunda, belki dar bir çevreye (şehir/ilçe) hapsolmuşluk hissi, belki de dar bakış açısına sahip insanlar arasında kalmışlık hissi olabilir. Sonuçta, hayatınızın mevcut koşulları çok heyecansız, size bir değer katmıyor, ufkunuzu genişletmenizi engelliyor. “üffff, bu nassı bir hayat layynn” durumu yani. Satürn Retrosu yazımı okuduysanız (okumak için tıklayın: Satürn Retrosu) retronun getirdiği çaresizlik hissini biliyorsunuz, ki zaten 2014 yılında bunu yaşadınız. Bu süreçte, herkes gibi siz de şartları değiştirme gücünüz olmadığını düşündünüz, kendinizi zayıf ve güçsüz hissettiniz; klasik Satürn retrosu travmaları bunlar, hepimiz yaşadık. Neyse ki bitti, 1 Temmuz itibarı ile kendimize bir çıkar yol bulmaya kararlıyız, hatta belki de de bulduk bile. Balık burcu, hayatını daha eğlenceli/renkli yapmak için ne gerekiyorsa yapmak istiyor, reçetesi elinde ya da reçeteyi yazmaya başladı, yakında bir yol haritasına sahip olacak. Çaresizlik son buldu, şükürler olsun! Hatırlatma: Satürn etkisini doğru anlamak çok önemli! Satürn, etkilediği alanda bazen yoktan sıkıntı yaratır, bir sorun olmasa dahi  “bir sorun varmış gibi” hissetmemize neden olur. Eğer Satürn’ün etki alanında yaşadığınız sorunlar 2013 sonrasında oluştuysa, gerçeklere dayanmıyor olabilir. İki kere düşünün!

MERKÜR ETKİSİ

Merkür’ün konumuna bakarak, hangi dönemde aklımızdan nelerin geçeceğini tahmin edebiliriz. Örneğin, doğum haritasında Merkür 7. evinde olan insanlar, her zaman eşleri/sevgilileri hakkında konuşurlar, çünkü akıllarında hep bu vardır. Böyle birini tanıyor musunuz, belki de siz öylesinizdir? Sebebi Merkür’ün konumu! Merkür önümüzdeki hafta boyunca, 15 Ağustosa kadar aslan burcunda olacak, sonra Ağustos ayı boyunca başak burcunda kalacak. Balık burcu, Merkür aslan burcunda olduğu için çok meşgul bu aralar, her işi noksansız tamamlamak istiyor, “ammman işleri bitireyim” diyor, “tamam hallediyorum şimdi” diye sesleniyor arkadaşlarına. Ayrıca, “hastalık hastası” derler ya, bu aralar siz öylesiniz işte 🙂  Fiziksel tüm huzursuzluklara karşı çok hassas olacaksınız, denizdeyseniz ve fazla kilolarınız olduğunu düşünüyorsanız mesela, yandınız, zihninizde bir ses sürekli olarak “şişkoo şişkooo” diye bağırabilir, susturması da kolay değildir. Ülkemizin kültür mirasında yeri doldurulamaz efsane seri “Hababam Sınıfı”nda, Mahmut Hoca tek ayak üzerinde durma cezası verdiğinde bizimkilerin yanına gelip gülen alt sınıftan bir öğrenci var ya, hahh işte, içinizdeki ses o çocuğa ait 🙂 Neyse ki uzun sürmeyecek, 16 Ağustos sonrasında Merkür 7. evinize geçecek, az önce verdiğim sevgilisi/eşi hakkında konuşan kişi olacaksınız Eylül ayına kadar. Zihniniz ilişkilerinize odaklı olacak, bunun yanında en önemli noktalardan birisi olduğu için özellikle vurguluyorum: kıyaslama/karşılaştırma odaklı olacaksınız. Bunu neden vurguluyorum, ne eşinizi, ne çocuklarınızı ne de genel olarak hayatınızı başkaları ile kıyaslayıp mutsuz olan, daha kötüsü sevgilisini/eşini/çocuğunu mutsuz edenlerden olmayın. Merkür’ün hem en keyifli hem de en riskli konumlarından biridir, sebebini anladınız işte: hem sevgilinizi/eşinizi düşünecek, onun her ihtiyacına koşturacaksınız hem de “Hatçe’nin kocası şöyle sen neden değilsin herif” gibi, ya da “Ahmet’in karısı ne kadar güzel yemekler yapıyor, bu ne biçim kurufasülye” gibi konuşmalar mümkün olacak. Amman dikkat. Hele ki (varsa) çocuklarınıza bu işkenceyi sakın yapmayın. Hatırlatma: Merkür zihnimizdir, iletişim kurma isteğimizdir; bu nedenle bizi hangi alanda etkiliyorsa, zihnimiz o alana yönelmek ister.

VENÜS ETKİSİ

Venüs tarafında işler bu aralar süper çünkü güzelliğin ve rahatın gezegeni Venüs bir süredir yengeç burcunda, neşe dolu kahkahalarınızı duyabiliyorum. Aşk, romantizm, cinsellik, hepsi var ve 13 Ağustos’a kadar devam edecek. Sonra mı? Sonrası biraz farklı ama güzel haberler hiç bitmez 🙂 14 Ağustos’tan itibaren sevgilisi/eşi olmayan balık burcu, iş yerinde ve arkadaş ortamlarında aşkı bulma şansına sahip. Yaz aşkı istiyorsanız 13 Ağustos’a kadar 1 haftanız var, sonrasında artık dikkatinizi iş yerinde olan bitene verin, potansiyel aşk fırsatlarını gözden kaçırmayın. Belki de utangaçtır ve size gizli mesajlar veriyordur. Lütfen dikkatli olalım değerli okurlarım, sevenleri kavuşturalım 🙂 Eşi/sevgilisi olan balık burcu için hayat kolaylaşacak, dolunayda oluşan çelişkinin üzerine Venüs’ün aslan burcuna gelmesi, dolunay bölümünde bahsettiğim gerilimi azaltacak, Ağustos ayı boyunca işlerinizi/görevlerinizi kolayca halledeceksiniz, dertsiz ve tasasız, bir çırpıda. Hem Jüpiter de aslan burcunda değil mi, daha ne olsun Allah aşkına, mutlu olmak için çok sebebimiz var 🙂 Sevgiler.]]>