Merkür Burcunun Etkileri

Astroloji’de Merkür

Yazar 
Astroloji, bizi diğerlerinden ayıran davranış biçimlerimizin kaynağını net olarak kavrayabilmemizi sağlar.
Merkür, güneşe en yakın gezegendir.
Yunan mitolojisinde, tanrılar arasında haber taşıyan elçinin ta kendisidir. Merkür bir tanrı değildir, sadece bilgiyi alır ve kendisinden istenilen yere götürür.
Astroloji’de merkür; çevremizle temas kurmamızı sağlayan iletişim kabiliyetimizi temsil eder.

Devam edelim çünkü merkür önemli. Astrolojiyi seven, merak eden pek çoğunuz, merkür hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyor olmalı. Özelliklerini önce sıralayalım, sonra da detaylara inelim.
 • Zihnimizdir.
 • Fikirlerimizdir.
 • Konuştuklarımızdır.
 • Öğrenme şeklimizdir.

 

Merkür zihnimizdir.

Merkür, zihnimizin nasıl çalıştığını, düşünce ve analiz etme tarzımızı belirler. Zihnimizin nasıl çalıştığını, bilgiyi ne şekilde algılayıp işlediğimizi, doğum haritamızda merkür’ün konumundan anlarız.      

Kova Burcu  Örneği

Doğum haritasında merkür kova burcunda olanların olayları algılama, yorumlama ve ifade etme tarzları herkesten farklıdır. Onlar özgün ve eşsiz bir zihne sahiptir ve bununla gurur duyarlar. Kalıplaşmış bakış açılarından hoşlanmaz, her duruma farklı bir perspektif getirmek isterler.

Balık Burcu Örneği

Doğum haritasında merkür balık burcunda olanlar, çevrelerinde olan biten olaylar sonucu açığa çıkan bilgiyi, taşıdığı duygusal anlamla birlikte algılar ve yorumlarlar. Onların zihinleri, bilgiye duygusal bir çağrışım yükleyerek kaydeder. Bu nedenle, kullandığı bir kelime bir arkadaşını üzmüşse, artık o kelimenin negatif bir anlamı vardır.

Konuşurken kimseyi üzüp kırmamak için kelimeleri özenle seçen sevdiğiniz bir arkadaşınız var mı? Artık bunun sebebini biliyorsunuz 🙂

Yay Burcu Örneği

Doğum haritasında merkür yay burcunda olanlar, detaylara odaklanmak yerine büyük resmi görmeye çalışırlar. Zihinlerinin sınırlarını genişletmek, büyük düşünmek isterler. Olumsuz koşullara rağmen iyimserliğini yitirmeyen kimi tanıyorsunuz? Yay burcunun iyimserliği merkür ile birleştiğinde, ortaya iflah olmaz bir iyimserlik çıkar.

Morale ihtiyaç duyduğunuzda konuşmak isteyeceğiniz kişilerdir, coşku ve anlayışla size de iyimserliklerinden bulaştıracaklarına emin olabilirsiniz.

Merkür fikirlerimizdir.

Astrolojide merkür, fikirlerimizi tanımlayabilecek her türlü niteliği belirler. Örneğin, fikirlerimiz taraflı veya objektif, akla yatkın veya hayalperest, uyumlu veya saldırgan olabilir. Bu yönüyle merkür, fikirlerimizin başkaları tarafından nasıl karşılanacağını, yani entelektüel imajımızı belirlemiş olur. Bunun ötesinde, fikirlerimize karşı çıkıldığında veya onaylandığında ne tepki vereceğimize merkür’ün konumuna bakarak söyleyebiliriz.

Mars Etkileşimi Örneği

Doğum haritasında merkür-mars uyumsuz etkileşimi olanlar, fikirlerinin ön plana çıkmasını, ortama hakim olmayı isterler. Ayrıca fikirlerini ifade ederken nazik olmak için gayret sarf etmez, karşı çıkıldığında ise sert bir şekilde savunurlar.

Sayın Başbakan’ımızın doğum haritasına baktığınızda göreceksiniz 🙂

Jüpiter Etkileşimi Örneği

Doğum haritasında merkür-jüpiter uyumsuz etkileşimi olanlar, üzerine yeterince düşünmedikleri üstünkörü fikirlerini paylaşmaya meyillidir. Bu nedenle, sağlam dayanağı olmayan, hayalperest ve fazlasıyla iyimser fikirleriyle alay konusu olabilirler. İşin kötüsü, fikirlerinin doğruluğuna yürekten inanırlar. Çok sevimli, değil mi 🙂

Pluto Etkileşimi Örneği

Doğum haritasında merkür-pluto uyumsuz etkileşimi olanlar için, fikirlerin konuşulduğu eğlenceli bir sohbet ortamı bile, sonunda yalnızca bir fikrin ayakta kalacağı bir savaş alanıdır. Bu nedenle, öncelikle fikirlerini zihinlerinde türlü şekillerde sınar ve ayakta kalacak kadar güçlü olduklarına kanaat getirdikten sonra beyan ederler.

Sonra ne mi olur? Diğerlerinin fikirlerini öldürmek üzere bir katliam 🙂

Merkür konuştuklarımızdır.

Astrolojide merkür, hangi konular üzerine, ne sıklıkta ve ne şekilde konuştuğumuzu belirler. Merkür’ün konumu ve etkileşimleri, konuşurken rahat olup olmayacağımızdan, sevgilimizle ilgili konuşmak isteyip istemeyeceğimize kadar her şeyi etkiler.

Beşinci Ev Örneği

Sinema filmlerinin baş rol oyuncularına yakışacak mimikler kullanan birisinden, aşk üzerine tiyatral bir konuşma dinlediniz mi? Doğum haritasında merkür beşinde evde olanlar, tarif ettiğim kişinin astrolojideki karşılığıdır. Onlar, romantizm ve aşk hakkında konuşmaktan zevk alan, aynı zamanda zeki ve espirili insanlardır. Amerikalıların tabiri ile “too good to be true”, yani doğru/gerçek olamayacak kadar iyi.

Gerçekten de mükemmel, öyle değil mi? Ne yazık ki, kimse kusursuz olmuyor. Tiyatral yetenekleri sayesinde harika yalan söyleyebilir, biraz da abartabilirler. Üzgünüm 🙂

Yedinci Ev Örneği

Sevgilisi/kocası ile ilgili konuşmaktan bıkmayan o arkadaşınız var ya, başka ne anlatacaktı ki? Merkür, düşüncelerimizin yönünü etkilediği için konuşmalarımızın konusunu belirler. Doğum haritasında merkür yedinci evde olanlar, çoğunlukla ilişkileri hakkında konuşurlar. Çünkü, hem eşleriyle hem de sosyal ilişkilerinde yaşadıkları, zihinlerindeki baskın gündemi oluşturur.

Arkadaşınıza sempati ile yaklaşın, zorluklarla dolu gündemini anlamaya çalışın. Sosyal ilişkilerin kaçınılmaz biçimde yoğun olduğu günümüz dünyasında işleri gerçekten zor. Tabi sizin doğum haritanızda merkür birinci evde ise, dinlemeniz oldukça zor olacaktır 🙂

Satürn Etkileşimi Örneği

Konuşurken kelime seçimlerimize merkür’ün etkisini anlamanın en iyi yollarından birisi, doğum haritasında merkür-satürn olumsuz etkileşimi olanları gözlemlemekten geçer. Onlar, başkalarının kendileri hakkındaki düşüncelerine karşı öyle hassastırlar ki, konuşurken akıllarından bunu bir türlü çıkarmazlar.
İki dakika önce yan masada oturan iş arkadaşınıza söylediklerinizin eleştirisini yapıp, aslında şöyle şöyle söyleseydim daha iyi olurdu diyor musunuz? Cevabınız evet ise, bir sonraki konuşmanızda yine aynı endişeyi taşıyacaksınız.

Merkür öğrenme şeklimizdir.

İnsanlığın binlerce yıldır inşa ettiği günümüz uygarlığında, her kurumun bir astrolojik karşılığı var. Okul ve üniversitenin karşılığının merkür değil de jüpiter olduğunu söylemek zor olsa da, durum bu. Yukarıdaki başlığa bakıp rahatlıkla “aslında merkür olmalı” diyebilirsiniz 🙂

Öğrenmek, kavram olarak bilgi edinmek, ufkumuzu genişletmektir, ki “genişletmek” söz konusu olduğunda jüpiter devrededir. Ancak merkür’ün sihri “nasıl” öğreneceğimizdedir. Merkür, ufkumuzu nasıl genişleteceğimizi belirler. Kimimiz öğretmeninden dinleyerek, kimimiz sessiz bir ortamda okuyarak, kimimiz de görerek öğreniriz.

Başak Burcu Örneği

Doğum haritasında merkür başak burcunda olanlardan birisi, tarih dersinde Zigetvar Kuşatması’nı soran hocaya; Zigetvar’ın tarihini, kuşatmanın ne zaman, hangi hava koşullarında yapıldığını anlatan, bununla yetinmeyip sizin Muhteşem Yüzyıl’ın kahramanı olarak tanıdığınız Sultan Süleyman’ın öldüğü sefer olduğunu söyleyen arkadaşınızdır.

Onlardan, dağınık bir odanın kapısından 30 saniye boyunca içeriye -öylesine- bakmalarını isteyip sonra ne gördüklerini sorarsanız, kanepenin üzerindeki güneş gözlüğünden, yerdeki su şisesinden sızan suyun ıslattığı halıya; pencerenin koluna asılı gömlekten, turuncu renkli erzak çantasına kadar pek çok detaydan bahsedecektir. Onların zihni, mümkün olan en fazla detayı, belirli sınıflandırmalar ve ilişkilendirmeler yaparak depolar.

Babanız açık kalp ameliyatı olacaksa, merkür başak burcunda olan doktor en iyi seçenektir. Onlarca değişkenin olduğu zorlu durumlardan, alınlarının akıyla çıkmaya en yakın kişilerdir.

Yengeç Burcu Örneği

Öğrenme şekli ile duygular nasıl bir araya gelebilir sorusuna cevap vermek için, doğum haritasında merkür yengeç burcunda olan birini bulmakta fayda var. Onlar, annelerinden öğrendikleri bilgileri kutsal sayarlar. Sakın ola bu bilgilerin yanlış olabileceğine dair bir imada bulunmayın, alınırlar.

Orta ikinci sınıfta okuyan kuzenime; neden tüm dersleri iyiyken, Türkçe dersinde notlarının kötü olduğunu sorduğumda, öğretmenini sevmediğini söylemişti. Merkür yengeç burcunu daha iyi nasıl anlatabilirdi ki 🙂

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

49 Yorum

 1. züleyha

  04/06/2014

  merkürüm başakat ve aynen yazdığınız gibiyim.her ayrıntıyı görürüm.:)

  • burcunagorecom

   04/06/2014

   Merkür başak burcu bir lütuftur 🙂

 2. cihan tanrıverdi

  13/01/2015

  merkürü boğa olan nasıldır

 3. ece

  03/04/2015

  çok kaliteli bir derleme olmuş tebrik ederim. Merkürü başaka burcunda ve 8.evde olab biri olarak söylüyorum 😉

  • Zafer Ceyhun

   03/04/2015

   tşk ederim Ece hanım 🙂 geçmişte yazmak için daha fazla zamanım olduğu için gönlüme göre yazıyordum, ben de çok seviyorum gezegenler hakkındaki yazıları..
   sanki başkası yazmış gibi ara sıra okuyorum hatta 🙂 🙂
   Merkür başak + 8 harika bu arada, başarı garantili bir Merkür konumu 🙂
   sevgilerimle, Ceyhun

 4. Gökçe

  14/05/2015

  Teşekkürler Ceyhun Bey. Kendim aslanım merkür aslanda ve 8. evde. Bunlara rağmen hitabet ve liderlikte çok yeterli görmüyorum kendimi. Umarım bu durum yakında değişir. Sevgilerle.

 5. selen

  27/05/2015

  Merkür ikizler retro iken doğanlar nasıl etkilenir Ceyhun bey? Teşekkürler bu arada verdiğiniz bilgiler için..

  • Zafer Ceyhun

   27/05/2015

   Selen hanım kısa bir cevabı yok, uzun uzun yazmak lazım ki ona da şimdilik zamanım yok 🙁
   yazacağım ama mutlaka, şimdi değilse de mutlaka..
   sevgilerimle, Ceyhun

 6. melis

  27/05/2015

  O zaman merkur ikizler de bir lütuf tur heralde ceyhun bey öyle mi?:) hele de gunesi de ikizlerde olan biri icin:)

  • Zafer Ceyhun

   27/05/2015

   evet Melis hanım, özellikle ikizler burcu için ekstra iyidir 🙂

 7. irem

  27/05/2015

  merkür konuştuklarımızdır demişsiniz.yay patavatsızlığıyla meşhur ya, merkürde yayda olursa o kişiler çokmu patavatsız olur?

  • Zafer Ceyhun

   28/05/2015

   merkür yay ve bir miktar da yükselen yay için geçerli, evet 🙂

 8. derem1

  28/05/2015

  Ceyhun bey bu sefer yazdiklarinizdan hiccc bişey anlamadımben sadece burcumun koç ve yukselenimin balık olduğunu biliyorum daha fazlasını bilmediğim için bu yazinizdan çok şey kkaybettiğimi düşünüyorum herseye rağmen hepsini okudum elinize sağlık, anlamasamda, emek var.

  • Zafer Ceyhun

   28/05/2015

   doğduğumuz günün enerjisi karakterimiz oluyor Derem hanım ve o günü anlamak için Güneş sisteminin fotoğrafını çekiyoruz ve buna doğum haritası diyoruz.
   bu yazı, Merkür’ün bizleri ne şekilde etkileyebileceğini bazı örneklerle anlatıyor, Merkür’ün tüm konumları yok çünkü amaç Merkür enerjisini anlamak.
   ilk yazılarımdan biridir bu arada, yeni değil 🙂

 9. çiğdem

  28/05/2015

  Ceyhun bey sıkı takipçiniz olarak bu yazıyı nasıl olupta gözden kaçırmışım…kendimi esefle kınıyorum…
  güneşi koç olan biri olarak merkür balık burcunda…. bazen oluyor ki sözlerim karşı tarafça yanlış anlaşılmasın diye ayrıntıya giriyorum ki…boğuyorum..boğuluyorum..nedeni buymuş meğer :)) gerisini siz tahmin edersiniz 🙂

  emeğinize sağlık..

  • Zafer Ceyhun

   28/05/2015

   Çiğdem hanım siz de sağ olun 🙂
   karakter özelliklerimizin tamamının aslında “Güneş Sisteminin doğduğumuz andaki konumu” olması ne kadar ilginç değil mi? 🙂
   astroloji ile ilgi hemen herkes için Güneş burcu ile sınırlı, bunu değiştirmek için elimden geleni yapıyorum..

 10. Laseta

  28/05/2015

  Peki ya Merkür oğlakta 3.evde? Nasıl bir karışım bu?

 11. sevgi

  29/05/2015

  Merhabalar Ceyhun Bey,süper bir merkür yazısı bir başak olarak seviyorum ben bu merkürü 🙂 bir şey soracağım internetten bakıyorum doğum haritasına benim merkür terazide 7. evde,ama 7. evde aynı zamanda ay ve pluto var yalnız onlar akrepte böyle olabilir mi yani ev ve burç farklı konumda olabiliyor mu ? yalnız yazdıklarınız aynı ben bu kadar uyabilir 🙂 bir de 7. evde çok gezegen varsa birden fazla evlilik olurmuş,2.evliliğim kesin de 🙂 3 gezegenle 3.evliliği düşünmek bile istemiyorum :)))

  • Zafer Ceyhun

   30/05/2015

   merhaba Sevgi hanım, hayır evlilikle 7.evdeki yoğunlaşma arasında doğru orantı kurmak doğru olmaz 🙂
   şu söylenebilir: haritanızda 7. evde bulunan gezegenler, transit gezegenlerle temas ettikçe, evlilik/ilişkiler etkilenecektir.
   kimi zaman çok iyi kimi zaman ise zorlu etkiler.
   sevgiler, Ceyhun

 12. sevgi

  30/05/2015

  Himm cok iyi anladim,dikkat edecegim buna 😉 Tesekkurler..

 13. karaca

  01/06/2015

  ceyhun bey merhaba
  Sizi yeni takip etmeye başladım hatta astrolojiyi sayenizde takip etmeye başladım desem abartmış olmam
  bişey sormak istiyorum ikizler burcuyum doğum haritama göre merkür boğa burcunda ve 10.evde bu iyi birşeymi birde üstteki yorumlardan anladığım 7.ev evlilikle ilgili bilgileri içeriyor sanırım benim 2.evliliğim 7.evimde ay var bunlamı alakalı sizce teşekkürler şimdiden

  • Zafer Ceyhun

   02/06/2015

   merhaba Karaca,
   ayın 7. evde olması, ay burcunuza (örneğin ay terazi burcunda ise teraziye) temas eden gezegenlerin (transit) 7. ev ile ilgili konularda hayatınızda bir şeylerin değişmesi ihtimalini artırır.
   evet, 7. evin kapsamında evlilik de vardır ancak ay burcunuza her temas eden gezegen boşanmaya veya evlenmeye de neden olmaz..önemli olan, temas eden gezegenlerin etkilerini doğru anlayıp hayatınızı kontrol altında tutmayı başarmaktır. aksi halde, zorlu gezegen etkileri sizi hayat sarsma potansiyeli taşıyor.
   sevgilerimle, Ceyhun

 14. alper

  03/08/2015

  ceyhun can Bişey merak ediyorum astrolojide hangi gezegenin hangi burç da olduğundan ziyade aldığı açılarmı önemli örneğin Merkür ikizler burcunda özelliklerini tam sergilerken kötü açılar almışsa Çok da işe yaramıyorum veya çok güzel açılar alan yengeç de bulunan Merkür Başak veya ikizlerdeki merkürden dahamı yararlıdır veya aynı şekilde yay da kötü açılar almış Jüpiter dense Başak burcunda iyi açılar almış bir Jüpiter dahamı faydalıdır yorumunuzu sabırsızlıkla bekliyorum saygılarımla

  • Zafer Ceyhun

   03/08/2015

   Doğumda mı geçişlerde mi Alper bey?

 15. alper

  03/08/2015

  abi şimdi ben Temmuz 2016 ayına doğumu getirmek istiyorum özellikle 4 – 15 arası güneşin venüs marsın merkülün güzel açıları var senin de bu konuda fikrini sorayım dedim baktığım zaman merkür yengeç burcunda jüpiter başak burcunda iki gezegenin de çok verimli çalıştığı burç değil ama güzel açılar olursa verimli çalıştığı burçdan dahamı faydalı oluyor onu merak ettim ettim bebeğin zekasının ve şansının iyi olmasını istiyorum şans noktasıda genellikle yay balık burçlarında buda güzel bir durum 3 evde oluyor yani temmuz ayı benim bu isteklerimi karşılarmı başkan kusura bakma çok soru oldu affet..

  • Zafer Ceyhun

   04/08/2015

   peki o günlerde Güneş-Pluto karşıtlığı yok mu?
   temel konu şu:
   güneşle Mars sonrası gezegenlerin olumsuz açı yapması, babayla ilişkileri etkiler, Ay açıları ise anneyle..
   “şu gezegen şu burçta” olayının önemi yok dedim daha önce, Güneş, Ay, Merkür hangi burçta olursa olsun hayati bir şey değişmez ama Güneş-Uranüs karşıtlığı varsa, burcu ne olursa olsun, ortaya çıkacak karakter aynıdır: kendi bildiğinden farklı davranamayan, asi ve huzursuz bir insan…gibi
   yani, bir kez daha söylüyorum, hangi gezegen hangi burçta önemli değil, ama aralarındaki açı çok önemli..

   • alper

    04/08/2015

    abi inan artık çok zor durumdayım ya retro oluyor ya karşıt açı ne yapacam bilmiyorum bana bir ay söyle şu tarihler arası de bari geceleri uyuyamıyorum desteklerini rica ediyorum ama şükürler olsun seni tanıdım çok büyük hatalardan kurtuldum tek mutluluğum da bu

   • Alper

    04/08/2015

    dert bende derman sende başkan bana bir ay ver lütfen bu gece rahat uyuyayım

   • alper

    05/08/2015

    ceyhun desteklerini rica derim Tşkler abi

 16. alper

  03/08/2015

  Ceyhun can doğumda demek istemiştim bu arada belirteyim bir önce yazdığım sorum için cevaplarını rica ederim tşkler.

 17. alper

  04/08/2015

  ceyhun can merakla bekliyorum kızma ama lütfen 🙂

 18. Alper

  05/08/2015

  Ceyhun ümidimi yitirmeyecem cevabını bekleyecem çünkü sonuç beklememe değecek ümidimi yitirmeyecem

 19. Tugba

  30/12/2015

  Merkurum ve venusum yengecte sizce ne yapmalıyım? :p :))))

  • Zafer Ceyhun

   30/12/2015

   Şükredin Tuğba hanım, gayet güzel konum 🙂

 20. Tugba

  30/12/2015

  Güneş ay ve mars ise aslında .nitelikli ve yetenekli bir insan olmama rağmen tutunamayanlari oynuyorum. Çelişki yumagiyim.neredeyse dünyadaki bütün meslekleri yapmayı dusunmusumdur fakat ne karar kilabildim ne de adım atabildim.ama herseyle ilgilendim .çok hobim oldu.tatmin olamadim.insanlara çok vakit ayirdim
  Çok iyi bir insan oldum.kendime faydam olmadı.çok acı çektim.aşk açısı özellikle. Yükselenini de boğa.düşünce yapım aşırı aktif yattığı yerse dünyayı dolaşırım.ancak pratikte tik yok.kusura bakmayın içimi döktüm.sorum yok.akar yok akar ondan oluyor
  :p

 21. Esra

  03/01/2016

  Merkür retrosu kova burcunda ve 10. Evde biri olarak hayatım çok zor. Bu hep böyle mi gidecek. Değişmeyecekmi hiç.

 22. burcu

  29/06/2016

  Merkür boğada 10. evde nasıl oluyor aynı zamanda güneş ve venüste 10. evde

 23. Gökçe

  10/07/2016

  Merhaba
  Merkürümün balıkta olması bana nasıl şanssız durumlar getirir?
  Güneşim Koç yükselenim de ikizler bu arada
  Saolun

 24. Fulya

  26/08/2016

  Merhaba Merkür Terazide ve 7.evde ayrica 7. Evde başak var direkt ilk akla neyi getirir bu yerlesim

 25. cihan tanrıverdi

  27/08/2016

  selamun aleykum ceyhun bey
  güneş ,ay, venüs, jübiterim 10.evde ikizlerde. merkürüm boğada, yükselenimde başakta acaba bu durum nasıl çalışan bir zihin yapısı ve zeka verir.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkür ederim.

 26. Asdfghjkl__asdfghjkl

  25/10/2016

  Merkür bende kova burcu, 5.evde. Şimdi ben yalan ustası oldum 😀 ama ay düğümleri ile sert acı yapıyor 🙁

 27. Pınar

  24/11/2016

  Merhaba ceyhun bey ben kova burcuyum.Aslına bakarsanız astroloji konusunda çok bilgili değilim ancak çok yakın bir arkadaşımın bana haritama bakarak verdiği bilgiler çok da içimi açmadı bilen birine danışmak istedim.bana haritamı yorumlamanız ve merkür ün üzerimdeki etkisi ile bilgi vermeniz mümkün mü acaba ❓

  • Zafer Ceyhun

   24/11/2016

   Pınar hanım merhaba,
   Doğum haritasında Merkür’ün etkileri, diğer gezegenlerin etkilerine kıyasla en hafif/az olandır. Eğer Merkürle ilgili olumsuz şeyler söyledi ise arkadaşınız hiç dert etmeyin.
   Yine de içiniz rahat olsun diye doğum bilgilerinizi alıp bakayım: doğum tarihi, yeri ve saati gerekiyor.
   sevgiler ZC

 28. meltem

  07/02/2017

  Merhabalar
  size bir soru sormak istiyorum.Burcum akrep.İnternette iki tane doğum haritası çıkarttım.Bir tanesinde Merkür 11.evde yayda.Diğerinde ise 11/12 .evde 12.eve göre yorumlayın diyor.Bunun anlamı nedir? Nasıl bir yorum yapılabilir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Zafer Ceyhun

   07/02/2017

   Meltem hanım Merkür 12. evde ise, hayatın özellikle ilk gençlik yıllarında iletişim sorunlarınız olduğunu hissederek az konuşmuş, sürekli yanlış anlaşılmış, derdini anlatamamış hissetmiş olmalısınız. Bu ciddi bir “iletişim sorunum var” durumudur.
   eğer bunu yaşamadıysanız 11. evdedir. Bir gezegen aynı anda iki evde birden olmaz, orasını uydurmuşlar 🙂
   sevgiler ZC

   • Meltem

    07/02/2017

    Yorumcu da yazıyorlar.11/12 12.Evde yorumlayın diye.Diğerinde ise direkt 11.cevap için teşekkür ederim

 29. aysel

  30/07/2017

  merhaba ceyhun bey merkürüm koç burcunda ve 10. evde güneşimde koç burcu ama bunlar ne anlama geliyor bilmiyorum dönüş yaparsanız sevinirim 🙂

 30. antalya

  31/07/2017

  Agustos burclari ne zaman yayinlanacak merakla bekliyoruz

 31. ece

  02/04/2018

  merhabalar merkür yengeç harika yorumlar yapmışsınız zafer bey 🙂

YORUMUNUZU ALAYIM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir