Astroloji, kendimizi ve diğer insanları anlamamızı sağlayan, kaderimize dair çok güçlü ipuçları veren harika bir araçtır. Astroloji bize böylesi önemli bilgileri vermek için güneş sistemimizi inceler, önceden tahmin edilebilen ve hesaplanabilen astronomik verileri kullanır.

Güneş sistemimizin merkezinde, aydınlığı ve ısısı ile bize ve milyarlarca canlıya hayat veren, devasa kütlesinin yarattığı çekim kuvveti ile gezegenleri kendi çevresinde tutan ve böylece güneş sistemimizin sınırlarını belirleyen güneşimiz vardır.
Astroloji’de güneş, tıpkı astronomide olduğu gibi, karakterimizin merkezini ve sınırlarını belirleyen güçtür.
Buraya kadar tamam mı? Öyleyse önce sıralayalım, sonra açıklayalım.
  1. Egomuzdur.
  2. Önceliklerimizdir.
  3. Hayatımızın anlamıdır.
  4. Enerjimizdir.
  5. Eşsiz özelliklerimizdir.

Güneş egomuzdur.

Güneş, kendimizi tanımlamamıza, kim olduğumuza yönelik düşüncemizi oluşturmamıza dayanak oluşturur. Güneş kimliğimiz ve benliğimizdir. Bu nedenle Güneş ile etkileşim içine giren Venüs, Mars, Satürn gibi gezegenler kendimizi “ne şekilde tanımladığımızı” etkiler.

Neptün Etkileşimi Örneği

Doğum haritasında güneş-neptün olumsuz etkileşimi olanlarda kimlik sorunları, kendilerini tanımlamakta güçlük yaşandığı görülür. Bu kişilerin genelde babalarına karşı “farklı” bir algısı vardır. Bu konuyu daha detaylı olarak bir yazımda anlatacağım.

Satürn Etkileşimi Örneği

Doğum haritasında güneş-satürn olumsuz etkileşimi olanlar, kimliklerinden bir türlü tatmin olamaz, olduğu veya olduğunu düşündüğü kişiyi her zaman yetersiz görür.

Jüpiter Etkileşimi Örneği

Doğum haritasında güneş-jupiter olumsuz etkileşimi olanlar, kendilerini büyük görür, gerçekte olduklarından daha fazlası olduklarına inanırlar.

Güneş önceliklerimizdir.

Astrolojide güneşin önceliklerimizi oluşturma biçimi, tiyatro sahnesinde sadece üzerine spot ışık tutulan kişileri görüp dikkatimizi oraya yöneltmemize benzer. Sahnede spot ışıkların aydınlattığı alana dikkat kesildiğimiz gibi, hayatımızın 1 ayı boyunca güneşin aydınlattığı alana dikkat kesilir, bu alanda gündemimizde olan konuları öncelik listemizin ilk satırına yazarız.

İkinci Ev Örneği

Güneş ikinci evimizi aydınlatıyorsa, gelirimize ve gelir kaynağımızı oluşturan işimize odaklanır, enerjimizi öncelikle bu alanda yaşadıklarımıza yöneltiriz.

Dördüncü Ev Örneği

Güneş dördüncü evimizi aydınlatıyorsa, evimiz ve ailemize odaklanırız. Tamir edilmesi gereken bir musluk, yeri değişmesi gereken bir koltuk, sonuca bağlanması gereken bir aile meselesi varsa, öncelik listemizin içine girdiği için daha fazla ertelemeden harekete geçmek isteriz.

Güneş hayatımızın anlamıdır.

Güneş, hayatımızın “gerçek anlamının” ne olduğunu söyler. Doğum haritamızda güneşin konumuna bakarak, ne yaptığımızda gerçekten mutlu olacağımızı ve tam tersi mutsuz olacağımızı anlarız.

Aslan Burcu Örneği

Başarılı yönetmenlerin, yaratıcı yönleri ile ön plana çıkmış insanların doğum haritasına baktığımıza, hatırı sayılır bir kısmının güneş aslan burcunda doğduğunu görürüz. Titanic ve Avatar gibi rekorlar kırmış filmlerin efsane yönetmeni James Cameron çok iyi bir örnek. Aslan burcu yaratıcılığı temsil ettiğine göre, onların hayatlarının anlamını keşfetmiş şanslı insanlar olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten sadece yaratıcı oldukları için değil, hayatlarına anlam katan doğru işi yaptıkları, işlerini yaparken mutlu oldukları için çok başarılı olurlar.

İkizler Burcu Örneği

Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un güneş ikizler burcunda doğmuş olması sizce tesadüf mü? Tabi ki değil. İkizler burcu, konuşma ve yazma dahil iletişimi temsil eder. Bu nedenle, güneş ikizler burcunda doğanların, yazarlık ve gazetecilik gibi bilgi alışverişine dayalı meslekler seçmeleri, hayatlarının anlamına uygun olacaktır. Aksine, müfettişlik gibi ketum olmayı gerektiren mesleklerde mutsuz olacaklarını söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Güneş enerjimizdir.

Güneş, yaşam enerjimizin seviyesini, formunu ve yönünü belirler. Aynı evde doğup büyümüş iki kardeşten birinin enerjisi taşarken, diğerinin son derece kontrollü bir enerjiye sahip olduğu görülebilir. Benzer şekilde, kimimiz istekli kimimiz ise isteksiz oluruz.

Ay Etkileşimi Örneği

Doğum haritasında güneş-ay olumsuz etkileşimi olanlar, yapmaktan mutlu olacaklarını bildikleri şeyler gündeme geldiğinde enerjisiz hisseder, çelişkili bir şekilde isteksizleşirler.

Başak Burcu Örneği

Güneş başak burcunda doğan birisi daha sağlıklı hissetmek için her gün sabah erken kalkıp spor yapmak için enerji bulabilir ancak başka bir şey için aynı enerjiyi açığa çıkarmakta zorlanilir.

Akrep Burcu Örneği

Güneş akrep burcunda doğan birisi soğuk havaya ve yorgunluğuna rağmen kolay kolay hasta olmazken, aynı şartlarda çalıştığı arkadaşı hastalıktan bir türlü kurtulamayabilir.

Güneş bizi eşsiz yapan, herkesten ayıran özelliklerimizdir.

Güneş kimliğimizi oluşturduğu gibi, bizi diğerlerinden farklı ve eşsiz kılan özelliklerimizi belirler. Ayrıca, bizi farklı yapan şeyleri savunurken hangi alanlarda mücadele etmemiz gerektiğini, karşımıza ne tür zorluklar çıkacağını gösterir.

Terazi Burcu Örneği

Superman filmlerini hepimiz biliriz. Superman’i diğerlerinden ayıran en belirgin özelliğinin ne olduğunu sorsam ne dersiniz? Başka gezegenden olması mı, güçlü kuvvetli ve yenilmez olması mı yoksa o komik görünen gözlüğü mü? Bence superman’in sembolik olarak ayırt edici özelliği, güçlerini adalet için kullanmasıdır. Peki bunu astroloji ile nasıl ilişkilendireceğiz? Cevap superman rolüne çok yakışan oyuncu şeçiminde: Christopher Reeve bir terazi burcu. Yani, o doğduğunda güneş terazi burcundaydı. Terazi burcu adaleti ve hakkaniyeti temsil ettiğine göre Reeve’in rolüne çok yakışması gayet normal.

Akrep Burcu Örneği

Siyaset tarihimize damgasını vuran Süleyman Demirel’i yakın tarihimizdeki diğer liderlerden ayıran en belirgin özellik “Güç”tür. Cumhurbaşkanı olduğunda siyasi gücü elinde bulundurmak için partisinin başına kontrol edebileceği Tansu Çiller’i getirdiği söylenir. Süleyman Demirel her zaman herkesten daha güçlü olmak istemiş, kendisini eşsiz kılan özelliğin “güçlü olma” ve “kontrol etme” kabiliyeti olduğunu düşünmüş olsa gerek. Ne de olsa doğduğunda güneş akrep burcundaydı. Akrep burcu, güç ve kontrolü temsil ettiğine göre, onu suçlayamayız değil mi?

Oğlak Burcu Örneği

Kısa zaman önce, İngiltere Kraliyet tarihi açısından önemli bir düğün gerçekleşti. Kraliçe’nin pek sevgili torunu Prens William, adını daha önceden duymadığımız Kate Middleton ile evlendi. Artık İngiliz halkı için Kate sıradan birisi olmaktan çıkarak gelecekteki Kralın eşi oldu ve Düşes (düşeş mi desek:) ünvanı aldı, büyük bir prestije sahip oldu. Sanırım onu yaşıtları olan diğer İngiliz kadınlardan ayıran en önemli özellik “prestij” kelimesi ile tarif edilebilir ki astrolojide prestiji oğlak burcu ile ilişkilendiriyoruz. Şimdi tahmin edin bakalım, Kate Middleton doğduğunda güneş hangi burçtaydı. Oğlak burcu diyenler?
]]>