• Duygularımızdır.
 • Tepkilerimizdir.
 • Şefkat’e muhtaç yanımızdır.
 • Güvende hissetmektir.
 • Alışkanlıklarımızdır.
 • AY DUYGULARIMIZDIR

  Ay, duygularımızın formunu, yönünü ve derinliğini belirler. Bu nedenle ay ile etkileşim içine giren Venüs, Mars, Jupiter, Pluto gibi gezegenler duygularımızı belirgin bir şekilde etkiler.

  Venüs Etkileşimi Örneği

  Doğum haritasında ay-venüs olumsuz etkileşimi olanlar, ilişkilerinde sorunlar yaşadıklarında duygusal olarak sarsılır, yoğun bir mutsuzluk hissederler. Bu nedenle, kendi istekileri ile başkalarının istekleri örtüşmediğinde, ilişkilerini olumsuz etkileyebileceği korkusu ile, kendi isteklerinden kolayca vazgeçer, her türlü çatışmadan sakınmaya çalışırlar.

  Jüpiter Etkileşimi Örneği

  Doğum haritasında ay-jüpiter olumsuz etkileşimi olanlar, sürekli duygusal açlık hisseder, sevgiye ve ilgiye duydukları ihtiyacı tatmin edemezler. Yakınlarının her zaman kendileriyle ilgilenmelerini bekler ancak yeterince ilgi görmediklerini hissettiklerinde kolayca mutsuz olurlar. Tanıdık geldi mi?

  Pluto Etkileşimi Örneği

  Doğum haritasında ay-pluto olumsuz etkileşimi olanlar, duygularının açığa çıkmasından korkar, her zaman duygularını kontrol altında tutmaya çalışırlar. Bu nedenle örneğin, var olan kırılganlıklarını örtmek için kasıtlı olarak gerçekte hissetmedikleri halde mutlu davranırlar.

  AY TEPKİLERİMİZDİR

  Astrolojide ay duygularımızı oluşturduğu için, duygularımızdan kaynaklanan tepkilerimizi de belirler. Mutsuzluk veya kızgınlık hissi oluşturan bir durumda, vereceğimiz tepkinin şeklini ay belirler.

  Sekizinci Ev Örneği

  Doğum haritasında ay sekizinci evinde olanlar, yaşadığı duygusal sarsıntıyı atlatabilmek için cinselliğe yönelir. Benzer bir şekilde, hayatında heyecan olmadığını düşünüyorsa ilk yapacağı şey cinsel yaşımını hareketlendirmek olacaktır.

  Onbirinci Ev Örneği

  Doğum haritasında ay onbirinci evinde olanlar, mutsuz olduklarında arkadaşlarına sığınır, mutluluklarını ilk onlarla paylaşmak isterler. Onların duygularını açığa çıkardıkları alan arkadaş çevreleridir.

  Dördüncü Ev Örneği

  Doğum haritasında ay dördüncü evinde olanları kolayca tanıyabilirsiniz. Onlar, mutsuz olduklarında evlerine yönelen, ilk iş mobilyalarının yerini değiştiren insanlardır. İç dünyalarında olan biteni anlamak için evlerine bakabilirsiniz. Ayrıca, kutlamalarını da evlerinde yaparlar.

  AY ŞEFKATE MUHTAÇ YANIMIZDIR

  Şefkatin sözlük anlamı “koruyarak sevme”dir. Annemizden gördüğümüz ilgi ve bakımı tarif eden kelime şefkattir. Doğum haritamızda ay’ın etkileşimlerine bakarak, şefkate ihtiyacımızı ne şekilde ifade ettiğimizi görürüz.

  Satürn Etkileşimi Örneği

  Hepinize tanıdık gelecek birinden bahsedeceğim: O; her zaman disiplinli, ciddi ve sorumluluk sahibidir. Sabah erken kalkar, hafta sonu dahi tıraş olur, pazar alışverişini kendisi yapar. Çocuklarına sarsılmaz bir ciddiyetle yaklaşır, eşine sevgiden çok saygıyla yaklaşır. Herkes, onun sevgiye ve ilgiye ihtiyacı olmadığına yemin edebilir. Doğum haritasında ay-satürn kesişimi olanlar, her insan gibi şefkate ihtiyaç duyan ancak bunu göstermekten kaçınan, hepimiz kadar duygusal ancak bunu açığa çıkarmaktan sakınan insanlardır.

  Uranüs Etkileşimi Örneği

  Size çok sevimli 6 yaşında bir kız çocuğunu anlatacağım: Misafiriniz olarak annesiyle birlikte evinize geldi. Annesinin oturduğu 3 kişilik koltukta oturuyor ama koltuğun diğer ucunda oturmayı seçti. Sürekli sizi takip ediyor, gözlerinizin içine bakıyor, belli ki ilgi göstermenizi bekliyor. Yanına gidip konuşmak istiyorsunuz ama rahatsız olduğunu belli ediyor, huysuzlanıyor. Şaşırıyorsunuz çünkü sizden ilgi beklediğine emin olarak yanına gitmiştiniz. Neyi yanlış yaptınız acaba? Doğum haritasında ay-uranüs olumsuz etkileşimi olanlar, bitmek tükenmek bilmez bir şekilde ilgiye ve şefkate ihtiyaç duyar ancak şefkat gördüklerinde kendilerini kapana sıkışmış gibi hissederler. Onların çelişkisi, ihtiyaç duydukları duygusal desteği bulduklarında sınırlanmış, özgürlükleri ellerinden alınmış hissetmeleridir.

  AY GÜVENDE HİSSETMEKTİR

  Hepimiz kendimizi güvende hissetmeye ihtiyaç duyarız – ki bilinçaltımızın derinliklerinden gelen bu güçlü ihtiyacın kaynağı ay’dır. Doğum haritamızda ay’ın konumu kendimizi nerede ve ne şekilde güvende hissedeceğimizi belirler.

  Onuncu Ev Örneği

  Doğum haritasında ay onuncu evde olan birine, bir tiyatro salonunda kendisini en çok nerede güvende hissedeceğini sorsak, “sahnede” diye cevap verirdi. Bu cevap size uygun değilse, doğum haritanızda ay’ın konumu farklıdır. Onuncu ev, başarıyı ve popüler olmayı temsil eder ve bu nedenle onlar en çok sahnedeyken kendilerini iyi ve güvende hissederler.

  Altıncı Ev Örneği

  Doğum haritanızda ay altıncı evde ise, nerede olursanız olun, o gün bitirilmesi gereken işleri bitirmeden kendinizi güvende hissedemezsiniz. İçinizi kemiren bir huzursuzluk peşinizi bırakmaz, güvende hissetmek için aklınızda işi bitirmek zorunda kalırsınız. Ne demek istediğimi anlıyorsanız, doğum haritanızda ay altıncı  evinizdedir.

  AY ALIŞKANLIKLARIMIZDIR

  Ertesi gün ne yaşayacağınıza dair milyonlarca alternatifin olduğunu, hangisinin olacağına ve ne tepki vereceğinize dair hiç bir fikriniz olmadan uyumaya çalıştığınızı hayal edin. Zor değil mi 🙂 Alışkanlıklarımız, yaşantımızın bir yönüyle öngörülebilir olmasını sağlayarak, bizi kaostan kurtarır. Ayrıca, benzer olaylara benzer tepkiler vermemizi sağlayarak, bizi her olayı sıfırdan değerlendirmek zorunda kalma zahmetinden kurtarır; ezberlenmiş hızlı tepkiler vermemizi mümkün kılar. Alışkanlıklarımız, belirsizliklerin azalmasına katkıda bulunup yaşantımızı bitmek bilmeyen duygusal sarsıntılar yaşamadan sürdürmemizi sağlar. Alışkanlıklarımızın kaynağı ay’dır.

  Boğa Burcu Örneği

  Doğum haritasında ay boğa burcunda olanları alışkanlıklarından vazgeçirmek çok zordur. Bunun nedeni basitçe açıklayayım: Boğa sabit burçtur. Sabit kelimesinin anlamı “olduğu yerde durmak” olduğuna göre, ay sabit burçlardan birindeyken doğanların alışkanlıklarına bağlı insanlar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Sevdiğiniz insan bu tanıma uyuyorsa; romantik bir akşam yemeği için, her hafta spora gittiği salı ve perşembe günleri yerine çarşamba gününü tercih etmenizde fayda var 🙂

  Koç Burcu Örneği

  Ay’ın alışkanlıklarımızı ne şekilde etkilediğini görmenin en heyecan verici yolu, ay koç burcunda olanları gözlemlemektir. Onlar, koç burcundan kaynaklı hesapsız ve korkusuz tavırları öylesine içselleştirmişlerdir ki, sıkıntı yaratabilecek yepyeni bir olayla karşılaştıklarında dahi vakit kaybetmez, değerlendirme zahmetine girmez, alışık oldukları tepkileri verirler.]]>