3 ayın astrolojisi Unutmayın, son yıllarda yaşadığınız güzel veya tuhaf olayların/gelişmelerin finali 2015 yılında yaşanacaktır çünkü bu olayların kaynağı olan Uranüs ve Pluto arasındaki etkileşim, 2015 yılında nihayet sona erecek. Son sert darbe Mart ayında gelecek, ki bu konuya özel olarak başka bir yazıda değineceğim.

5-10 OCAK 2015

5 Ocak’ta yaşadığınız Dolunay, sizin açınızdan yılın en kötü Dolunayı olmaya aday. Aslında Ocak aylarında yaşanan Dolunaylar sizin için genel olarak keyifsizdir ancak bu seferki tatsız gelişmeleri davet eden türden. Dolunay; yardım ihtiyacını, kayıpları, fiziksel rahatsızlıkları, düşmanlarınızı, hatalarınızı ve pişmanlıklarınızı temsil eden 12. evde/alanda gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde “bir şeyin” kusursuz olması için çalışıyordunuz. Belki sağlığınız belki de iş hayatınız ve görevlerinizle ilgili bir konuydu. Bu nedenle endişeli bir şekilde, durmaksızın çalıştınız, iyice yorulmuş olmalısınız. Dolunay nedeniyle 9-10 Ocak’ta (bazılarınız 11 Ocak) 12. ev kapsamında yaşayacağınız bir gelişmeyle birlikte, gündeminiz sona erecek. Dolunay sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:
 1. takip ettiğiniz olay sonuçlandığında hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz
 2. aşırı yorgun düşüp hastalanabilirsiniz
 3. geçmişte yaptığınız bir hatanız nedeniyle itibar/para kaybedebilirsiniz
 4. düşmanlarınız/rakipleriniz ile mücadeleniz olumlu/olumsuz sonuçlanabilir
 5. kritik bir konuda yardıma ihtiyacınız olabilir
 6. birisi sizden yardım isteyebilir
 7. bazı insanlar sizi özleyip/hatalarından pişman olup sizi arayabilir, tersi de mümkün
 8. değer verdiğiniz birisi hayatınızdan çıkabilir
Dolunay, bir dönemin sona ermesini temsil eder, her Dolunay’da geçmişten gelen bir düşünce veya mesele, bir şekilde sonuçlanır. Tabi bu durum, yeni bir dönemin de başlangıcı olur. 5 Ocak 2015 sabahı, Güneş ve Pluto oğlakta, Ay yengeçte ve Uranüs koçta idi.. Yani, Dolunay enerjisine Uranüs-Pluto etkileşimi de dahil oldu, hem de sert şekilde. Son günlerde yaşadığımız garip hislerin bir sebebi Jüpiter gerilemesi iken diğeri de bu etkileşim. Birkaç yıldır bu iki gezegen arasında biriken enerji, şimdi açığa çıkarak bazı sonuçlara/değişime neden oluyor. Bu etkileşimi ilk defa yaşamıyoruz, 15 Aralık’ta kare yaparak hayatımıza yine müdahale etmişlerdi ancak şimdiki biraz daha farklı. Peki neler olacak? Aslan Burcu Aralık 2014 yazınızda, Pluto’nun hayatınıza ne şekilde etki ettiğini ve Uranüs-Pluto etkisinin olası sonuçlarını yazmıştım. Bu yazıya yeniden göz attığınızda, Ocak ayındaki bağlantıyı göreceksiniz. Uranüs-Pluto etkileşiminin Mart ayında güçleneceğini, Kasım ayına kadar bir şekilde gündemimizde kalacağını hatırlatmak istiyorum. Son olarak, Dolunay’da yaşadıklarınızı bizimle paylaşarak, aslan burcu dostlara deneyimlerinizden faydalanma fırsatı vermiş olursunuz ve hepimizi mutlu edersiniz.

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde gündeminiz değişecek. Bu dönemde enerjiniz %50 ihtimali bir finansal meseleye, %30 güç mücadelesine, %15 cinselliğe ve %5 ihtimal de eşiniz/sevgilinizle aranızdaki özel bir meseleye, bir çeşit paylaşım, yönelecektir. Mars, 12 Ocak’tan itibaren size “Kaybetmek yok, gerekirse kır-dök; hayat fani, bugün varsın yarın yok! Ne kadar çok elde edebilirsen o kadar iyi” diyecek. Öyle güçlü/kararlı bir enerji ile dolacaksınız ki, yolunuza engel olmaya kalkışanlara Allah yardımcı olsun! 13-17 Ocak Mars-Satürn karesinin etkin olacağı dönem. Bu dönemde yaşadıklarınıza bakarak, yay burcuna yeni geçen Satürn’ün önümüzdeki yıllarda sizi ne şekilde etkileyeceğini tahmin edebilirsiniz. Kendinizi değersiz hissetmenize neden olacak bir olay yaşayabilirsiniz, ya da çocuklarınız gündeminizin ana konusu olabilir. “Ocak ayında kenara not etmem gereken tek bir gün ver” diyecek olsaydınız, “19 Ocak” derdim. 19 Ocak’ta, yukarıda saydığım etkilerin dışında (Satürn, Uranüs, Pluto) şu etkileşimler de olacak:
 1. Mars-Neptün kavuşumu
 2. Venüs-Jüpiter karşıtlığı
Birincisi, güç mücadelelerinde sınır tanımayacağınız, gerektiğinde çok agresif olabileceğiniz günleri ifade ediyor. Eğer geçmişte birileri yüzünden finansal zarara uğradıysanız, ya da birileri size düşmanlık yapıp zarar verdiyse, bunu telafi etmek isteyeceğiniz bir dönem diyebilirim. Diğer taraftan, cinsellik açısından kusursuz bir gün diyebilirim, eğer öyle mücadelelerle dolu bir hayatınız ve düşmanlarınız yoksa, “finansal kayıplar da neymiş, harikayım”diyorsanız, tam size göre bir zaman dilimi diyebilirim 🙂 18-19-20 Ocak, toplam 3 günle sınırlayalım, sonra Merkür gerilemesi başlıyor çünkü. İkincisi ise eşinizle/sevgilinizle ya da az önce bahsettiğim mücadeleyle alakalı olacaktır. Yola devam etmek, ilerlemek için taviz vermeniz, orta yolu bulmanız gerekebilir ama bunu kolayca yapmayacağınızı düşünüyorum. İlginç bir dönem sizi bekliyor.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür, büyük hayal/hedeflerinizi, tanıdık ve arkadaşlarınızı temsil eden evin/alanın yönetici gezegenidir. Gerileme sırasında, bu alanda yaşamaya alışık olduğunuz olaylar farklı bir hal alacaktır. BurcunaGöre’yi başından bu yana takip ediyorsanız, ya da astrolojiyi gerçekten anlamaya çalıştıysanız, Merkür gerilemeleri sırasında neler yaşadığınızı zaten biliyorsunuz: keyifsiz, uğursuz ve çirkin dönemler 🙂 Merkür gerilemelerinde normalde düşündüğümüzden farklı düşünürüz, zihnimizin kapıları yeniliklere tamamen açık olur ama bu iyi sonuç vermez. Bu nedenle, mesela yeni bir şeye başlamak gibi bir niyetiniz varsa, bunu gerileme öncesinde ve en az bir hafta sonrasında yapın. Merkür gerilemesi, geçmişte yaşananların yeniden önümüze gelmesine neden olur. Ancak öyle günlerdir ki, bu sorunları çözme çabalarının büyük çoğunluğu sorunları çözmek bir yana, daha da büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Merkür gerilemesi 21 Ocak – 11 Şubat arasında etkin olacak ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirin. Merkür gerilemesi, bilgi akışının bozulmasına neden olur, yetersiz bilgi yüzünden yanlış kararlar alabilirsiniz. Geçmişten gelen bir konunun devamını yaşıyorsanız ve bu konuda yeni bir karar/adım söz konusu ise, normalde olduğunuzdan çok daha dikkatli olun, her detayı hesap edin, öğrenmediğiniz bir şey kalmadığından emin olmaya çalışın. Bir örnek vereyim: Merkür gerilemesinde biriyle tanışan kadın, bir sonraki Merkür gerilemesinde onunla evlenmiş ve sonra öğrenmiş ki, aslında adam gayrı resmi olarak evli ve 4 çocuğu var. Bu gerçek bir hikayedir; Merkür gerilemesinde eksik/yanlış bilgi akışının nasıl olabileceğini gösterir. Amerika’da yaşanmış bu olayı yaşayan kişi, birkaç yıl sonra astroloji öğrenip geçmişini incelerken bu durumu fark ediyor. Gerileme sırasında,
 1. arkadaşlarınızla ilişkileriniz olumsuz etkilenebilir
 2. uzun zamandır görüşmediğiniz insanlar karşınıza çıkabilir
 3. eski sorunlar gündeme gelebilir
 4. desteğe ihtiyacınız olduğunda kolayca bulamayabilirsiniz
 5. heyecanınız azalabilir
Hatırlatayım, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri de vardır. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>