Aslan Burcu Merkür Gerilemesi: Ekim 2014

Yazar 

Aslan burcunun gündeminde Ekim ayında iletişim olacak, geçtiğimiz ay ise işi ve gayrimenkul meseleleri vardı…Ancak geçen ayın aksine, Ekim ayında işler yolunda gitmeyebilir çünkü ay boyunca Merkür gerilemesinin etkisini yaşayacağız. Bu sefer, diğer Merkür gerilemelerinden farklı olarak, aslan burcu daha çok etkilenecek. Sebebini kısaca anlatayım: Ekim ayında Güneş 3. evinizde ve astrolojide üçüncü ev, iletişimi ve anlaşmaları/sözleşmeleri temsil eder. Gerileme sürecine girecek olan Merkür ise üçüncü evin yöneticisi, yani sizin odaklandığınız konular, aynı zamanda sorun kaynağınız olacak.

Bununla da kalmıyor desem? Ekim 2014’te Merkür gerilemesine ek olarak, ay tutulması ve de güneş tutulması yaşayacağız, ki ay tutulmasının konusu ile Merkür gerilemesinin konusu çakışacak. Bunun anlamı şu: çatışmaların çok olacağı, anlaşmaların terslikler yüzünden erteleneceği/iptal olacağı, işlerin normalden daha ağır ve zor ilerleyeceği bir döneme girdik.

Merkür gerilemesi her yıl 3 defa 20 gün, toplamda 2 ay yaşadığımız bir astroloji olayı, bu nedenle yabancısı değiliz aslında. Aslan burcu olarak istikrarlı, coşkulu ve dengeli insanlar olduğunuz için, bu süreci de başarı ile atlatacağınıza hiç kuşkum yok. Tek yapmanız gereken, gerileme sırasında işlerin ters gitme olasılığını aklınızda tutmak, zorlu işlere girişmemek, yeni adımlar atmamak ve gündeminizde kaçınılmaz olarak anlaşma/sözleşme yapmak varsa (işe girmek dahil) en küçük detayına kadar her şeye hakim olmak…Terslikler çıktığında, hazırlıklı olmak büyük fark yaratacaktır.

Ekim ayında yazacağım 4 konu başlığı var, bu yazının konusu ise sadece birincisi:

 1. merkür retrosu/gerilemesi
 2. dolunayda yaşanacak ay tutulması
 3. güneş-uranüs karşıtlığı
 4. yeni ayda yaşanacak güneş tutulması

MERKÜR RETROSU/GERİLEMESİ (4 – 25 Ekim)

Merkür her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlayan, her türden işleyişin kusursuz bir şekilde sürmesini sağlayan, modern hayatta çok önemli bir gezegendir. Neden modern hayat diyorum, çünkü elektrik/elektronik, makineler ve internet gibi belirli bir çalışma prensibine bağlı çalışan her şeyi Merkür enerjisi yönetir. Merkür gerilemesi başladığında ise işler zorlaşmaya, sorunlar belirmeye başlar.

Merkür ayrıca bilinç altımızda yatan olumsuzlukları, yüzleşmekten kaçtığımız ve içimize attığımız kızgınlıkları/üzüntüleri gün yüzüne çıkarır. Özellikle geçmişte yaşanan, unutmak istediğimiz için zihnimizin derinlerine sakladığımız sorunlar, Merkür gerilemeye başladığında derinlerdeki kuyulardan yüzeye çıkmaya başlar. Bu süreç, bilinç altımızın devreye girdiği bambaşka bir durum oluşturur. Sonuçta, normalde kendimize sakladığımız kızgınlıkları artık dışa vurmak isteriz, alttan almakta zorlanırız, bazen intikam almak isteriz…

Merkür gerilemesi herkesi eşit şekilde etkilediği için çatışmadan kaçmak genelde zordur. Geçmişte yaşanan kırgınlıklar nedeniyle ya siz birilerine sert çıkarsınız ya da başkaları size sert çıkar; sonuçta huzursuz bir dönem yaşanır.

Merkür gerilemesi 3 aşamadan oluşuyor: Birincisi 4-10 Ekim arasında akrep burcunda yaşanacak olan gerileme, ikincisi 10-25 Ekim arasında terazi burcunda yaşanacak gerileme ve son olarak 25 Ekim’de Merkür’ün yeniden ileri hareket etmeye başlaması… Merkür, ileri hareket ederken dahi, 10 Kasım’a kadar normal enerjisini vermeyecek.

Ancak şunu vurgulayayım: 10 Ekim-25 Ekim arasındaki süreç, en sorunlu dönem olacak. Normale göre daha çok çabalamanız gerekecek, sorunlar daha çok başımızı ağrıtacak. Bu süreçte bir de ay ve güneş tutulması yaşanacak ki, sormayın gitsin 🙂

Aslan burcu olarak Kasım ayına kadar;

 1. işinizi değiştirmeyin, işinizde pozisyon değişikliği yapmayın
 2. gelir akışınızda aksamalar olabilir, tedbirli olun
 3. gayrimenkul-araba vb büyük miktarda nakit transferi gerektiren alım/satım yapmayın
 4. kendinizi değersiz hissettiren insanlara sert çıkmamaya çalışın
 5. yeni insanlarla tanışmak için yanlış zaman, erteleyin
 6. bir tanıdığınızdan yardım istemek zorundaysınız, olumsuz cevaba hazırlıklı olun
 7. hedeflerinizin peşinde ilerlerken oluşacak aksaklıkların geçici olduğunu bilin

Merkür gerilemelerinde eskiden yaşadığımız sorunlar yeniden karşımıza çıktığı için, gündemimiz her zamankinden daha yoğun olur. Bana çok ilginç gelir, bir sürü olumlu/olumsuz tesadüf olur: Mesela, uzun süredir görmediğimiz eski dostumuzla yolda karşılaşırız ya da kavgalı olduğumuz biriyle aynı arabaya binmek zorunda kalırız.

Gerileme döneminin sorunlarla ve sorunlu insanlarla yüzleşmek için en iyi dönem olmadığını söylememe gerek yok sanırım. Bu nedenle, önlem almak her zaman fark yaratır. Şöyle ki, sorun yaşadığınız biriyle aynı ortamda bulunmamaya gayret edin, ayrıca sorunlu/karmaşık bir meseleyi çözmek için çabalamayın. Sonucun her iki taraf için de olumlu bitme ihtimali düşük, muhtemelen bir kaybet/kaybet durumu oluşur.

Ayrıca unutmayın, herkes sizin kadar bilinçli/farkında olmayabilir ama onlar da Merkür gerilemesini yaşıyor olacak. Sorunlu insanlardan kaçınma görevi size düşüyor.

Son olarak, Merkür gerilemesinde hayatın gündelik düzeninde olumsuz etkileyecek alanlar şunlar:

 1. insanlar arası iletişim
 2. şartların ve koşulların konuşulduğu müzakereler
 3. anlaşmalar, anlaşmaların aktarıldığı belgeler
 4. belgelerin alış-verişinin yapıldığı mail vb araçlar
 5. bu araçların bilgi aktarımına olanak sağlayan internet gibi veri alış-verişi yapılan teknolojiler
 6. her türlü ticaret
 7. seyahatler
 8. kargo vb gönderiler

Hatırlatayım, Merkür zihnimizi kontrol ettiği gibi, insanlığın en büyük değerlerinden biri olan modern hayatı da kontrol eder. Merkür gerilemeye başladığında, daha önce hiç kafa yormadığımız şeylerle uğraşmak zorunda kalırız. Örneğin, bilgisayarın şarjı bozulur, arabanın aküsü biter, harika dijital/elektronik cihazlar teklemeye başlar ve hatta internet kesintiye uğrar. Bu sayede, Merkür retrosu boyunca, hayatımızın sıradan gündelik akışında aslında birçok detayın sorunsuz yürüdüğünü anlarız çünkü sorunsuz çalışan cihazlar dahi retroda sorunlar çıkarmaya başlar.

Merkür retrosu/gerilemesi keyifsizdir, evet, ama neyse ki olumsuzluklarının zirvede olduğu günler yaklaşık 15 gün sürüyor, sabırla geçmesini bekleyeceğiz 🙂

Sevgilerimle.

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

2 Yorum

 1. Nazlı Akkuş

  01/10/2014

  Ah… hiç mi olumlu yönü yok bu Merkür’ün?

  • burcunagorecom

   01/10/2014

   Merkür gerilemesinin olumlu yönü var aslında..geçmişte sevdiğiniz ancak bir süredir ihmal ettiğiniz biri veya bir şey varsa (arkadaş, hobi, spor, kitap okumak vs) gerileme süreci yeniden başlamak için çok ideal. sevgiler 🙂