Aslan burcu Mayıs 2015 yorumu, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkilerini içeriyor, Merkür gerilemesine dikkat çekiyor. Mayıs 2015 yorumunuzda Dolunay ve Yeni Ay’dan bahsetmeyeceğim çünkü onlar için ayrı yazılar yazıyorum. Zaten Dolunay yazınızı yazdım biliyorsunuz. Bu yazı, Mayısın genel enerjisini anlatmak için ağırlık olarak Satürn ve Pluto etkileri üzerine olacak. Özellikle Satürn etkisi yoğun olacağı için, en büyük payı Satürn alacak. Ancak, öncelikli olarak bu ay başlayıp Haziranda sona erecek Merkür gerilemesini hatırlatmak istiyorum. Gerileme 19 Mayıs – 11 Haziran arasındaki 20 gün boyunca yaşanacak fakat etkilerini 12 Mayıstan sonra hissetmeye başlayacağız. Burcuna Göre’nin okurları zaten Merkür gerilemesinin etkilerini iyi biliyor: Gerileme başladığında, işler ters gitmeye başlar, planlar aksar, gecikmeler yaşanır, iletişim ve ulaşımda sorunlar çıkar. Bu nedenle, önümüzdeki günlerde yapacaklarınızı planlarken, gerileme tarihlerini dikkate alın mutlaka. Örneğin; önemli bir görüşme, yapılması gereken bir iş, alınması/satılması kararlaştırılan bir şey varsa, 12 Mayıs’a kadar bitmiş olmasını sağlayın ya da erteleme imkanı varsa, 15 Haziran sonrasına erteleyin. Gerilemeyi şimdiden hatırlatmamın bir diğer nedeni de, 18 – 23 Mayıs arasında boğa burcunda Yeni Ay yaşanacak olması. Bu tarihlerde Merkür gerilemesi tam olarak başlamış olacağı için, Yeni Ay ile birlikte gelecek olan harekete geçme isteği, aslında bir ölçüde risk oluşturacak. Biliyorsunuz, gerileme sırasında yapılan başlangıç, atılan ilk adım genelde hesaplandığı gibi sonuç vermez. Yeni Ay ise başlangıç yapmaya hazır hissettiğimiz dönemdir. Yeni Ay ile ilgili yazacağım için uzatmayacağım ama Yeni Ay gündeminizin ana başlıklarının ne olduğunu şimdiden söyleyeyim: Kariyerinizdeki gelişmeler ve evlilik/nişan gibi önemli kararlar. Bu konularla ilgili bir gündeminiz varsa, gerileme öncesi veya sonrasına denk getirmenizi öneriyorum.

Satürn aslan burcunu nasıl etkiliyor?

Yepyeni bir Satürn dönemi başladı değerli okurlarım, önceki dönemi ise 2013 – 2014 yılları arasında yoğun bir şekilde yaşadınız. Yeni dönemde ne olduğunu anlamak için, önceki dönemde neler  yaşandığını anlamak faydalı olacaktır diye düşünüyorum, bu nedenle geçmişi gözden geçirelim birlikte.. Satürn etkisi sayesinde, hayatınızda zayıf olduğunu düşündüğünüz, sizi huzursuz eden tüm konuları çözmek istediniz. Bu iş olabilir, aile hayatınız olabilir veya henüz evlenmemiş olmak da olabilir. Satürn, daha iyi bir gelecek için çalışmanızı sağladı; güçlü temeller kurmak, güvenilir bir gelecek inşa etmek önceliğiniz oldu. O süreçte en çok aile ilişkileriniz, eviniz, birikim ve yatırımlarınız, güvenlik meseleleri gündeminizde yer aldı. Sorunlu aile bağları tamir edildi veya koparıldı, aile kuruldu, ev değiştirildi veya düzenlendi, belki yatırım amaçlı hamleler yapıldı. Sonuçta, daha iyi ve sağlam bir gelecek için neye ihtiyacınız varsa, ona odaklandınız. Ayrıca, geçmişten kalan sorunları da çözdünüz, siz ileri giderken sorunların ardınızdan gelmesini engellediniz, sırtınız sağlam olsun istediniz. Şimdi yeni bir evre başladı: 2017 yılı sonuna kadar gündeminiz (Haziran-Eylül 2015 hariç), mutlu olmak, hayatı doyasıya yaşamak olacak. Bunun için neye ihtiyacınız olduğunu sorgulayacaksınız. Satürn etkisi sayesinde kazanımlarınız şunlar olacak:
 1. kendinizi göstermeye, toplumda görünür olmaya, sahnede yer alamaya başlayacaksınız
 2. cinsellik ve romantizm ihtiyacınız artacak, her ikisini de doyasıya yaşayacaksınız
 3. sosyal cesaretiniz artacak, hayatınızda yeni insanlara yer açacaksınız
 4. yaratıcı yönünüzü insanlara göstermenin yeni yollarını bulacaksınız
 5. spora başlayacaksınız, sporun içinizde biriken kötü enerjiden kurtulmanın iyi bir yolu olduğunu fark edeceksiniz
 6. eğlence iştahınız artacak, keyifsiz ortamlarda bulunmaya son vereceksiniz
 7. risk algınız değişecek, risk almaya daha yatkın olacaksınız
 8. çocuklarınıza odaklanacaksınız, onların gelişimi için adımlar atacaksınız
Satürn enerjisi geldiğinde, öncelikli olarak, etkilediği alanda kendimizi yetersiz hissetmemize neden olur. O alandaki kusur ve noksanlar gözümüze batar, görmezden gelemeyiz. Sorunları çözmeden rahat hissetmediğimiz için sorunlarla yüzleşmek ve çözüm bulmak zorunda kalırız. Zorunda kalırız çünkü Satürn bizi rahatsız eder, bir şekilde huzurumuzu kaçırır. Zaten öyle olmasaydı, önceden görmezden geldiğimiz sorunları çözmek için çaba sarf etmezdik, değil mi? Belki yıllarca umursamadığımız meseleleri neden şimdi dert edelim ki? Satürn varken, başka çare kalmaz. Satürn gerilemesi Mart ayının ortasında başladı ancak 23 Nisan’dan beri etkisini artırdı. Bu sürecin bazı dönüm noktaları olacak. Birincisi 22-23 Mayıs, ikincisi 21-22 Haziran, üçüncüsü 21-22 Temmuz ve son olarak gerilemenin sona erdiği 2 Ağustos. Bu yazıda Mayıs gündemini anlattığım için sadece 22-23 Mayıs tarihlerine dikkatinizi çekmek istiyorum. O tarihlerde aksaklıklar gözünüzden kaçmayacak, “bir şeyler yapmalıyım, böyle olmaz” diyeceksiniz. Geçtiğimiz 2 hafta, yeterince mutlu olmadığınızı, sıkıcı bir hayatın içinde sıkışıp kaldığınızı düşündünüz mü? Yalnız değilsiniz çünkü bu his, aslanlar için kaçınılmazdı. Satürn etkisi 2 farklı şekilde etkiler: Birincisi, hayatınızdaki gözle görülür bir değişiklik olmaz ama sizin algınız, bakış açınız değişir, bu nedenle her şey değişmiş gibi gelir. İkincisi, bir şey olur ve ona odaklanmak zorunda kalırsınız. Olay da Satürn’ün etkilediği alanda olur mutlaka. Birincisi için örnek vereyim: iş ve sosyal hayatınız son yıllarda çok değişmedi, düşük bir ihtimal ama öyle kabul edelim 🙂 Eskiden şikayet etmediğiniz yoğun çalışma temponuz artık sürdürülemez geliyor çünkü kendinize daha çok zaman ayırmak istiyorsunuz. Size aşk lazım; romantik akşam yemeklerine hasret kaldınız, cinsel hayatınızın hareketlenmesi artık şart! İkinci durum için örnek: eşiniz hamile kaldı veya doğum yaptı, artık baş başa yemekler uzakta kaldı, bebeğinizin bakımı zamanınızın tamamını alıyor, cinsel hayatınız da eski günleri aratıyor. (Bu durum, Satürn kaynaklı “çocuk gündemine” de uygun) Satürn süreci bittiğinde; mutluluk, aşk, cinsellik ve çocuklarla ilgili bakışınız değişmiş olacak ve mutlaka ciddi kazanımlar elde etmiş olacaksınız. Belki yaşarken zor gelecek ama sonuçta “keşke bu süreci yaşamamış olsaydım” demeyeceksiniz, aksine “iyi ki bunlar yaşandı” diyeceksiniz. Satürn, açık ara en faydalı astrolojik etkidir.

Pluto aslan burcunu nasıl etkiliyor?

Pluto, etkilediği alanda, gerçekçi olmayan ve işe yaramayan ne varsa yıkar, sonrasında modern ve güçlü olacak şekilde inşa eder. Bu süreci kentsel dönüşüm süreci gibi düşünün: gecekondu mahallesine önce iş makineleri girer ve yıkım başlar, akabinde mühendisler ve ustalar gelir ve günün şartlarına uygun, yaşanılası bir mahalle için çalışmaya başlar. Yıllar sonra o mahalleye gelenler, karşılaştıkları manzara karşısında şaşırırlar, değil mi? Aynı etkiyi bizler de yaşıyoruz. Pluto etkisine maruz kalan alanda öyle değişiyoruz ki, uzun süredir görmediğimiz insanlar bizi görünce şaşırıyor çünkü artık farklı birini görüyorlar. Diğer yandan, Pluto etkisi 1o yıldan uzun sürer ve bilinç altımızın derinlerine ağır ağır tesir eder. Bu nedenle, üzerine düşünmedikçe etkisini anlayamayız. Örneğin, Satürn etkisini nasıl yaşadığınızı çok iyi biliyorsunuz çünkü bütün konsantrasyonunuz ona yönelmiş durumda. Satürn 3 yıl içinde sizi değiştirmek için acele etmek zorundadır çünkü zamanı 3 yıl ile kısıtlıdır. Pluto’nun bol bol zamanı vardır. Peki siz bu etkiyi hangi alanlarda yaşıyorsunuz? Aslan burcu, 2008 yılından bu yana yaşadığı Pluto etkisini şu alanlarda hissediyor:
 1. hayatınızda aksayan ne varsa ona odaklanıyorsunuz
 2. sağlığınıza ve beslenme tarzınıza dikkat ediyorsunuz
 3. zamanınızı etkin kullanmak istiyorsunuz
 4. iş ve görevlerinize karşı hassasiyetiniz artıyor
 5. iş/sosyal arkadaşlarınızla ilişkilerinizi yeniden dizayn ediyorsunuz
 6. her şeyin zamanında olmasını ve olmasını istediğiniz gibi olmasını önemsiyorsunuz
 7. hayatı yaşama biçiminiz ve işlerin üstesinde gelme yöntemleriniz gelişiyor
Pluto etkisi 2008 yılında başladı ve daha uzun yıllar devam edecek. Bu süreç, her şey sorunsuz olsun sürecidir, hayatınızda bir çok şey gözünüze batar. Bu nedenle sürekli her işe koşturmak tipik bir etkidir, her şeyi olması gerektiği gibi yapmak ve zamanında bitirmek istersiniz. İş yerinde arkadaşlarınızın tavrı huzursuzluk yaratabilir, çalışma saatleriniz sinirinizi bozabilir, evinizin düzensiz olmasından da, düzenli ve temiz olması için harcadığınız zamandan da şikayet edebilirsiniz. Sonuçta Pluto enerjisi, kolay kabullenilen türden bir enerji değildir. Diyorum ya, önce yıkıma neden olur, sonra yeniden inşa eder. Önce var olanı siler, sonra daha iyisini çizer. Bu nedenle, 2008 yılından bu yana yaşadığınız 7 yıl sonunda, kendinize has bir “iş yapış biçiminiz” oluştu. Artık, düzeninizi büyük ölçüde kurdunuz. Her şey sorunsuz olsun diyen biri, doğal olarak düzen isteyecektir, öngörülebilir bir sistem kurmak için çabalayacaktır. Siz de bunu yaptınız. Hem iş / sosyal hayatınızda yaptınız, hem de kendi bedeniniz için yaptınız. Artık sağlığın kıymetini biliyor, beslenmeye ve spora önem veriyorsunuz. Pluto hakkında yazmaya devam edeceğim. Önerim
 1. işleri oluruna bırakmanın o kadar da kötü olmadığını kabul edin, biraz rahatlayın
 2. yardım alın, işleri başkalarına devredin, her işi kendiniz yapmayın
 3. sağlığınıza özen gösterin, kendinize iyi bakın
 4. yardıma ihtiyacı olan tüm sevdiklerinize elinizi uzatın
 5. evcil hayvan almak nasıl bir fikir? zihninizi dağıtıp siz sizi rahatlatacaktır
 6. gerektiğinde beyaz yalanlar söylemekten çekinmeyin, benden duymamış olun 🙂
Son olarak lütfen her zaman hatırlayın: Burcuna Göre ailesi olarak, gezegenlerin etkilerini öngörebilme ayrıcalığına sahibiz. Bu bilgileri kullanarak, güzel/zor günlerin nedenini anlayalım ve geleceğinin potansiyelini en iyi şekilde kullanalım. Bu sadece bizim elimizde çünkü iyinin de kötünün de kaynağında bizim tercihlerimiz ve bizim kararlarımız var. Aslan Burcu Mayıs 2015 Yeni Ayının Etkileri yazınızda buluşmak üzere 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>