dolunayın aslan burcuna etkisi Şimdi asıl konuya geçelim, yani modern astrolojiye: Aralık ayının sürükleyici etkisi Uranüs olacak. Siz bakmayın ülkemizde sürekli Merkür’den Venüs’ten bahsedilmesine, onların hayatımıza etkileri yüzeysel ve geçicidir. Hayatımızı kökten değiştiren enerjiyi sadece 5 gezegen getirir: Jüpiter-Satürn-Uranüs-Neptün-Pluto. Aslan burcu için 21 Aralık’ta bitecek Uranüs gerilemesinin etkilerini anlattığım yazı burada: aslan burcu Uranüs gerilemesi bitince nasıl etkilenecek BurcunaGöre’nin düzenli takipçileri bu gezegenlerin hayatımızı değiştiren, bazen bizi şaşkına uğratan, bazen bunalıma girmemize neden olan, bazen de durdurulamaz bir güç veren etkilerini artık çok iyi biliyor olmalı. Ben hala bilmiyorum diyen var mı? O zaman yazılarınızı okurken hayatınızda olup bitenler üzerine düşünmenizi ve aradaki bağlantıyı anlamaya çalışmanızı öneriyorum. Aralık ayı yazınızda 2 konu başlığı olacak: birisi Jüpiter’in gerilemeye başlaması, diğeri ise Uranüs-Pluto Etkileşimi. Hadi başlayalım.

JÜPİTER GERİLEMESİ: 8 ARALIK – 8 NİSAN

Jüpiter 16 Temmuz’da aslan burcuna geçtiğinden bu yana, eğer bir hedefiniz varsa, yani bir şeylerin peşinde koşuyorsanız, işleriniz yolunda gidiyor. Bazı okurlarım “Jüpiter bana şans falan getirmedi, ne biçin Jüpiter’miş arkadaş” diyorlar. Daha önce Jüpiter yazımda belirtmiştim, Jüpiter bekleyene şans getirmez, burası çok önemli. Eğer ki çabalıyorsanız, emek ediyorsanız karşılığını alırsınız, ama armut pişsin Jüpiter de bana getirsin diyorsanız imkansız. Hayatın dinamiklerine ters, hatırlatmak istedim. Diğer taraftan, benim çevremdeki aslanlardan biliyorum, hepsinin hayatında büyük/devasa sıçramalar oluyor. Jüpiter, şans ve bolluk getirir, bazen de lehinize sonuçlanacak karşılaşmalar…Mesela hayatınızın aşkını bulursunuz ya da öyle bir iş teklifi gelir ki, daha iyisi olamaz, gibi. Jüpiter gerilemesi en çok aslan burcu için önemli bu nedenle bu kısmı dikkatlice okuyup çok iyi anladığınızdan emin olmanızı istiyorum. Temmuz ayından bu yana, hayatınızda olmasını en çok istediğiniz, bu yolda emek harcadığınız, muhtemelen riske girdiğiniz alanlarda Jüpiter sizi hep destekledi. Gerileme ile birlikte, geçtiğimiz aylarda Jüpiter enerjisiyle birlikte gelen heyecan ve iyimserlikle attığınız adımların yavaşladığını, ilerleme isteğinizin/hızınızın azaldığını, son 5 ayda yaptıklarınızı değerlendirmek istediğinizi fark edeceksiniz. Jüpiter bir çeşit uykuya dalacak ve sizde yarattığı coşku azalacak, coşkunun yerini değerlendirme isteği alacak. Şunları sormaya başlayacaksınız: (1) bugüne kadar yaptıklarım iyi oldu mu? (2) beni daha ileri götürdü mü? (3) planlarımda bir değişiklik yapmalı mıyım? Jüpiter’in sizi nasıl etkilediğini, hayatınızı hangi alanlarda güzelleştirmek istediğini Temmuz ayında farklı bir bakış açısını da ekleyerek detaylıca yazdım, buradan okuyabilirsiniz: Jüpiter aslan burcunu nasıl etkiliyor 8 Aralıktan itibaren, Jüpiter’in etkilediği alanda bugüne kadar var olan iyimserlik azalacağı için, birden kendinizi boşlukta hissedebilir, karamsarlık yaşayabilirsiniz. Sakın bu hatayı yapmayın! Jüpiter gerilemesi, bize yaptıklarımızı değerlendirmek için bir şans tanıyor, o kadar. Gerileme sırasında bazı kritik günler olacak, o günler yaklaştığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğim.

URANÜS-PLUTO ETKİLEŞİMİ: 15 ARALIK

Uranüs-Pluto karesi düzenli bir astroloji olayı değildir, dolunay gibi her ay olmaz, güneş tutulması gibi yıllık bir düzeni yoktur. Bir önceki Uranüs-Pluto karesi 1930’da olmuştu ve o dönemin düzenini değiştirmişti. Büyük ekonomik bunalım bu süreçte başlamış, Hitler Milliyetçi Sosyalist Partinin başına geçmiş ve Almanya’da iktidara yükselmişti. Bu süreç, 2. Dünya savaşının alt yapısını hazırladı, güzel anmak mümkün değil. 1960 yılında Uranüs-Pluto kavuşumu olduğunda yine yaşayan herkesin hayatını değiştirmişti. Bu süreçte savaş karşıtı düşünce yayıldı, “Savaşma Seviş” söylemi üzerinden hem sisyasi hem de cinsel devrim yaşandı. Uranüs-Pluto etkileşimleri çooook önemlidir yani 🙂 Kalıcı etkiler yapar, düzeni değiştirmeden gitmezler. 15 Aralık’ta, uykusundan uyanmaya hazırlanan Uranüs, 2012 yılından bu yana 6. kez Pluto ile etkileşime girip 90 derecelik kare açıyı oluşturacaklar. Kare etkileşim, çözüm bulma isteği uyandırarak bizi harekete geçirir. Uranüs-Pluto karesinin aslan burcuna etkisi şöyle olacak: Öncelikle 2012 yılına kadar olanı anlatayım: yaşadığınız hayatı kökten değiştirmek gibi bir niyetiniz yoktu, her gün yaptığınız işlerle aranız çok iyi değildi evet ama sürekli şikayet etmiyordunuz, çevrenizdeki insanlardan da sıkılmıyordunuz. Bu durum, 2012 yılıyla birlikte kademe kademe değişmeye başladı. Artık mevcut hayatınız size yetmez oldu, bir değişim ihtiyacı belirdi, bu nedenle belki büyük değişimler ve sarsıntılar da yaşadınız. En başta ailenizle aranızdaki mesafe/iletişim ve yaşadığınız yer değişmiştir muhtemelen. Bu süreç, hayata bakış açınızı değiştiren yeni bir pencere açtı ve bu pencereden yeni dünya görüşleri, farklı fikirler, size hiç tanıdık gelmeyen tarzda insanlar hayatınıza hücum etmiş olmalı. Diğer taraftan; işinizden ve ailenizden kaynaklanan görevleriniz var, yani sorumlu olduğunuz işler ve insanlar var. Sorumlu olduğunuz insanların başında kendiniz geliyorsunuz, bunu da fark ettiniz. Artık, sağlığınıza dikkat etmek sizin için önemli bir sorumluluk..Ayrıca işlerinizi zamanında yapmak istiyorsunuz, bu nedenle daha verimli çalışmaya odaklanmanız gerekti. Uranüs-Pluto karesi işte burada devreye giriyor ve kesinlikle önemli bir hedefi var: hayatınıza giren yeni insanlar, yepyeni bilgi ve bakış açıları sayesinde, kendinizle ilişkiniz ve hayatınızı yönetme tarzınızı daha iyi bir hale getirmek istiyor. Bazı örnekler vererek daha anlaşılır yapayım:
  1. hayatınıza yeni giren insanlar, yaşamınızı değiştirecek bilgiler getirdi
  2. üniversiteye mi başladınız, artık her şey çok ama çok farklı olacak sizin için
  3. okuduğunuz bir kitaptan, izlediğiniz bir filmden çok etkilendiniz, değişmelisiniz
  4. sıkıcı hayat size göre değil, dolu dolu yaşamak için eğlenceli bir hobiniz var
  5. stresten uzak olmaya kararlısınız, hayat hep endişeli olmak zorunda mı yani?
  6. sağlığınız önemli, bunu fark ettikten sonra spora veya hareketli bir faaliyete başladınız
  7. yaşadığınız şehir/ülke değişti, başka tarz bir hayat yaşıyorsunuz
  8. yeni ortamınız sayesinde dünya görüşünüz değişti, çok şey öğrendiniz, hayatınıza uyguluyorsunuz
  9. yurt dışı seyahatlerine çıktınız/çıkıyorsunuz, hayatınızı bir şekilde temelden değiştirdi
  10. yeni düşünce yapınız, eski kısıtlayıcı hayatınızı yaşamanıza müsade etmiyor
Uranüs-Pluto karesi, hayatınızı değiştiriyor ya da çoktan değiştirdi bile. Yukarıda saydığım sadece birkaç olasılık, siz bu etkiyi nasıl yaşıyorsunuz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? Facebook, Twitter  veya bu yazının altına yorum yapmanızı heyecanla bekliyorum. Sevgilerimle, Ceyhun]]>