burç uyumu analizi yaparken, ağırlıklı olarak Venüs’ün konumuna bakacağım. Diğer gezegenlerin etkilerini de incelemeye kalkarsam, çok uzun bir yazı yazmak zorunda kalırım, okurken sıkılmanızı istemiyorum.

Burç uyumu analizi yaptığım önceki yazımda olduğu gibi, bu yazımı da, yazılarımı takip etme nezaketini gösteren çok değerli bir okurum için yazdım. Sevgilisi ile uzun süredir tanışıyor olsa da, ilişkisine yönelik derinlikli bilgi ve farkındalık sağlayacağına inanıyorum. Zaten kolayca anlaşılmayacak bir sevgilisi var, hatta O bile kendini tam anlayamamış olabilir 🙂 Umarım sevgilisi ile arasındaki burç uyumu analizimi sever. Eminim ki, siz de bu yazıyı severek okuyacaksınız.
İlişkilerimizdeki uyumu Venüs belirler. Hem insanlarla ilişkilerimizdeki tercihlerimizi ve bakış açımızı, hem de eşimizle/sevgilimizle uyumlu ve mutlu bir ilişki yaşayıp yaşayamayacağımızı, doğum haritamızda Venüs’ün konumuna bakarak anlarız.

Venüs Yay vs Venüs İkizler 

Venüs yay burcunda iken doğanlar, ilişkilerinin hayatlarına bir anlam katmasını, dünyalarını ve ufuklarını genişletmesini isterler. Bu nedenle, sevgilileri/eşleri ile (bundan sonra “eşleri” diyeceğim) gezmek, yeni yerler keşfetmek, görmedikleri bir yerde, bulunmadıkları ortamlarda bulunmak isterler. Eşlerine “hadi tatile gidelim” diyorlarsa, ilişkilerinde mutludurlar. Ancak ilişkilerinde sorun yaşadıklarında ilk yaptıkları şey, uzaklaşmak olur. Bir tartışma sırasında, hepimizin farklı bir tavrı olur. Onlar, ortamı terk edenlerdir. Giderler ve bir süre gelmek de istemezler.
Venüs ikizler burcunda iken doğanlar, eşleri ile sohbet etmek, gün içinde yaşadıkları şeyleri onlara anlatmak isteyen, eşleri ile her şeylerini paylaşmayı ilişkinin gerekliliği sayanlardır. Eşlerinin onlara küsmesi kadar onları yaralayan başka ne olabilir? Sert sözleri, bağırarak söylenenleri, kötü bir bakışı, ilişkinin kötü gittiğinin işareti olarak görürler. İlişkilerinde ne kadar mutlu olduklarını anlamak için, eşleriyle ne kadar sohbet ettiklerine, onlara hayatlarına dair neleri anlattıklarına bakmak yeterlidir. Mutsuz olduklarında, ilişkilerinde sorun yaşadıklarında çözmek için konuşmak ister veya kendileri kırıldıysa tepki olarak konuşmamayı/küsmeyi tercih ederler.
Venüs yay-ikizler ilişkisi, sadece bu yönüyle bakınca ideal bir ilişkidir, birbirini tamamlayan uyumlu bakış açıları sağlar. Ancak her şey bununla bitmiyor. Doğduğumuz anda, gezegenlerin birbirleriyle etkileşimi, karakterimizin en çarpıcı niteliklerini belirler, üzerimizde çok ama çok güçlü etkileri vardır. Şimdi detaylandıralım:
 

Senin Venüs Analizin

Sen, aşk ile nefreti birlikte yaşayan, deliler gibi aşık olup aynı zamanda öfkelenebilen tutku dolu birisin. Hayalini kurduğun ilişkinin, bu dünyada tanımlı aşkın sınırlarını aşabilecek, gerçek üstü bir yanı var.
İlişkinde ince bir çizgi var, bir tarafında aşk, diğer tarafında öfke var. Sen ya bir tarafındasın ya diğerinde. Sevdiğin zaman ne yaparsa yapsın kızmaman gerektiğini düşünüyor, kızdığın zaman kesinlikle sevmemen gerektiğini hissediyorsun. Bu sende çok güçlü bir ikilem yaratıyor, orta yolda ilerlemek en büyük mücadelelerinden birisi olacak.
Ayrıca, bir taraftan eşinle kimsenin yaşayamayacağı kusursuz bir ilişki yaşamak istiyor, diğer taraftan duygularını olduğu gibi ifade etmekten kaçıyorsun. Senin eşine karşı hislerini kontrol etme isteğin, başka bir deyişle, duygularının sadece senin istediğin kadarının bilinmesi yönünde “cool tavrın”, biraz mesafeli görünmene neden oluyor. Duygularını göstermiyor değilsin ama her zaman kontrollü…
Tüm zamanını eşine ayırmak sana göre değil. Senin ilişkini yaşarken aynı zamanda bağımsız bir hayatın da olabilmeli. Bu nedenle, örneğin eşin farklı bir şehre taşınsa, ilişkinizi devam ettirmek sana hiç de zor gelmez. Biliyorsun bazı insanlar için bunu yapmak çok zor, ama sen onlardan değilsin. Eşine de aynı özgürlüğü verirsin, her an senin yanında olmasını, hayatını sana adamasını istemezsin.

O’nun Venüs Analizi

Şunu hissediyor: seninle birlikteyken ne kadar mutlu olursa olsun, bir süre sonra bağımsızlığını yitirdiğini, özgürlüğünü feda ettiğini hissedip sıkılıyor, uzaklaşmak istiyor. Senden sürekli ilgi ve sevgi bekliyor, göstermezsen onu sevmediğini düşünüyor, gösterdiğinde ise onu çok sıktığını…Büyük bir ikilem!
Doğum haritasında bu etki olanlar, eşlerini her zaman şaşırtırlar çünkü ne istediklerini bilmiyormuş gibi davranırlar. Halbuki her zaman sevgi ve aşk beklerler ancak bulduklarında sanki boğuluyormuş gibi hissedip uzaklaşırlar. Sonra neden bana sevgi göstermiyorsun der, bir süre sonra, senin şaşkın bakışların arasında, yine kaçacak yer ararlar.
Ayrıca, sendeki duygularını kontrol etme isteği, bir yönüyle onda da var ancak senin hislerin sağlıklı iken onunki sıkıntılı. Kendisi bile bilmiyor ama bilinçaltının derinlerinde şu düşünce var:
Ben aslında sevilmeyi hak eden biri değilim, beni kim niye sevsin ki? Zaten eşim de beni gerçekten sevmiyor, onun derdi başka. Beni param için seviyor, benim imkanlarımı kullanmak için benimle birlikte olmak istiyor, bana katlanıyor. Yine de ona teşekkür ediyorum, ben de gereğini yapacağım.
Bu nedenle, ilişkinizi, sevilmeyi hak etmeyen birinin gözüyle, ona sevgi gösterme nezaketini (bir sebeple) gösterdiğin için sana karşı bir görev olarak algılıyor. Duygularını rahatça ifade etmek yerine seni mutlu etmesi gerektiğini düşünüyor. Zaman zaman, sana olan güvenini yitiriyor, “kesin beni bırakacak” diyor. Bol bol kıskançlık yapmasının gerçek sebebi, kendisinin sevilmeyi hak etmeyen biri olduğuna ve senin onu gerçekten sevdiğine inanmaması.
Ayrıca, eşinin sana karşı davranışlarında hesaplı hatta bazen manipülatif olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekte olduğu kişiyi gösterdiğinde onu sevmeyeceğine inandığı için, senin sevgini kazanmak için “başka birini oynuyor” olabilir. Aslında daha net konuşayım: evet, oynuyor! Senin onu bırakacağından, beğenmeyeceğinden o kadar korkuyor ki, ilişkinizi kontrol altında tutma isteğine bir türlü hakim olamıyor. Bu yüzden ara sıra seni deniyor, ağzından laf almaya çalışıyor hatta sadakatini sorguluyor. Korkusu o kadar yoğun ki, kendisini olduğu gibi göstermesi çok zor.
Bu etki altında doğanlar, sevgilerini açıkça gösterdiklerinde eşlerini kaybedeceklerine inanırlar. Bu nedenle sevgilerini göstermeyi, bir anlamda ilişkilerinin ölüm fermanı olarak değerlendirirler.
 

BURÇ UYUMUNUZ

Sen, sağlıklı ilişkiler yaşayabilecek birisin ancak yaşamak istediğin ilişki türü, aslında bu dünyada olmayan bir ilişki olabilir. Eşini, onun benliğini ve temsil ettiği şeyleri, kendini tanımlama aracı olarak görmemelisin. Bunu değerlendirmeni ısrarla öneriyorum.
O, sağlıklı ilişkiler yaşayabilecek birisi olmak için kendini tanımaya çok ama çok zaman ayırmalı. Doğduğunda venüs ile diğer gezegenler arasındaki olumsuz etkileşimler, uzun soluklu mutlu bir ilişki yaşamasını herkesten daha zor hale getiriyor. İlişkinizde her ne yaşıyorsanız, kendini suçluyor olduğuna inanıyorum çünkü sende bu yönde etkiler var ancak bilmelisin ki, senin kesinlikle suçun yok. Eşinin iç dünyası karmaşalarla dolu.
İlişkilerde uyum analizi yaparken çok daha iyimser yazmak isterim elbette ama benim görevim gerçekleri olduğu gibi söyleyip sizin farkındalığınızı artırmak…Üzerine düşünülmesi gereken analizler yapmaya devam edeceğim.
Sevgiler.
]]>