5-10 OCAK 2015 5 Ocak’ta yaşadığımız Dolunay, geleceğe ve kendinize inancınızı test edecek bir enerji getirecektir. Bu dönemde yaşadığınız olaylar, düşüncelerinizin ve olaylara yaklaşım şeklinizin doğru olup olmadığını anlamanızı sağlayacak. Mesela, insanlara kibar davranmanın doğru olduğunu düşünüyorsanız, Dolunayda yaşadığınız olaylar nedeniyle, bunun yanlış olduğu sonucuna varabilirsiniz. Tabi sınırsız olasılık içinden sizin hayatınızda tam olarak ne olacağını bu kısa yoruma sıkıştırmam imkansız ama bir örnek daha vereyim: Diyelim ki yoğun çalışan, sürekli işiyle meşgul birisiniz. Dolunay enerjisi, hayatta birçok güzelliklerin olduğunu, kendinizi işe güce adamanın anlamsız olduğunu düşünmenize neden olabilir. Dolunay sırasında huzursuz hisseder, hayata bakışınızı güncellemek/değiştirmek zorunda kalırsınız. Hatırlatmak istiyorum: Dolunay, güneş ve ay arasında yaşanan bir karşıtlıktır, her karşıtlıkta olduğu içsel bir gerginlik yaratır. Dolunay’da açığa çıkan enerji, geçmiş günlerde yaşadıklarınız nedeniyle iç dünyanızda yükselen bir öfke olabileceği gibi, bir yanlışı düzeltmek veya düzeni iyi yönde değiştirmek için harekete geçme isteği de olabilir. Dolunay yengeç burcunda, tam olarak 5 Ocak sabahı gerçekleşti. Enerjisi, 10 Ocak’a kadar artarak devam edecek ve 9-10 Ocak’ta yaşadığınız bir gelişme veya verdiğiniz bir kararla sona erecek. Dolunay sırasında yaşanma ihtimali olan bazı olaylardan bahsedeyim:

  1. uzaklaşmak isteyeceksiniz, her türden meşguliyet sıkıntı verebilir
  2. çalışmak yerine kafa dinlemeye yatkın olabilirsiniz
  3. yaşadığınız bir olay, dini inancınıza yoğunlaşmanıza neden olabilir
  4. yurt dışına çıkmanız gerekebilir, ya da uzak bir yere gidebilirsiniz
  5. daha önce hiç bulunmadığınız bir ortama girip yeni insanlarla tanışabilirsiniz
  6. bir hobiye başlamak, böylece ufkunuzu genişletmek isteyebilirsiniz
  7. bazılarınızın hayatı tamamen değişecek, taşınma/iş değişimi gibi, tanımadık bir ortama gireceksiniz
Dolunay, bir dönemin sona ermesini temsil eder, her Dolunay’da geçmişten gelen bir düşünce veya mesele, bir şekilde sonuçlanır. Tabi bu durum, yeni bir dönemin de başlangıcı olur. 5 Ocak Dolunay’ına Uranüs ve Pluto da eşlik ettiği için beklenmedik olayların yaşanabileceğini, bazı sorunların yaşanabileceğini hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle, bu süreçte olası aksiliklere (sorunun nereden çıkabileceğini siz biliyorsunuz) hazırlıksız yakalanmamak en iyisi.. Uranüs sizin ev, aile içi ilişkiler, yatırımlar alanlarınızı temsil eden gezegendir. Bu gezegen, Dolunay gündeminize, bu konularda dahil olacaktır. Uranüs sorunları temsil etmez, daha çok hızlı gelişmeleri temsil eder, ki bu gelişmeler beklenmedik şekilde olabilir, çok iyi olabileceği gibi kötü de olabilir. Bazen okurlarım soruyor, “benimle aynı burç olan bir arkadaşım var, her ikimiz de söylediğiniz alanda bir şey yaşıyoruz ama bazen birimiz iyi etkileniyor, öteki kötü etkileniyor, bunun nedeni nedir?” Cevap veriyorum: gündemi gezegenlerin hareketi belirliyor ama hayatımızı ileri veya geri götüren kararları biz veriyoruz, bu nedenle aynı konu yaşanır, bir kişi yükselirken diğeri batabilir. Böyle olmasaydı, tüm zenginler aynı burç olurdu, bazı burçlar hep birlikte kazalara kurban giderdi. Böyle bir şey olmuyor ve olmayacak, kendi irademizi küçümsemeyelim 🙂 Konuya döneyim: Dolunayda varlığı hissedilecek diğer gezegen Pluto olacak, ki sizin yönetici gezegeniniz olduğu için, karakterinizi, hedeflerinizi ve sağlığınızı temsil eder. Dolunaydaki gündeminiz her ne ise, o konuda iki farklı ihtimal yaşanabileceğini düşünüyorum. Birincisi, her ne yapıyorsanız, çok başarılı olacaksınız çünkü yönetici gezegeniniz yanınızda olacak. Bu ihtimal, iradesini doğru şekilde kullanan, öncelikle kaybetmemek için oynayan akrepler için. İkinci ihtimal ise, birden çok şey elde etmek istediği için riske girmeyi seçenler için. Onlar kendilerini zor durumda bulabilirler. Bu nedenle, tedbirli olmalı, güvenli yollar seçmelisiniz. Yeniden hatırlatayım, Dolunayda enerjiniz huzursuz olacak. Normalde yapmayacağınız riskli işlere girişmemek en doğru karar olacaktır. Biliyorum bazılarınız çok sakin hayatlar yaşıyor, bu yorumları garip buluyor ama bazı akrepler var ki, bu önerileri uygulama alanı bulacakları kesin!

11-21 OCAK 2015

Ocak ayının ikinci bölümünde gündeminiz değişecek çünkü bu süreçte Mars etkin olacak. Kendinizi coşkulu ve mutlu hissedeceğiniz hareketli bir dönem başlıyor, 12 Ocak’ta Mars balık burcuna geçiyor. Ocak ayının baskın enerjisi Mars, ay boyuna size “mutlu olmalısın, mutluluk cesaretle öne atılmaktan geçer, kendini göster” diyeceğini bilmelisiniz. Kendinizi göstermek, farkınızı ortaya çıkarmak, sahnede olmak için gereken enerjiye sahip olacaksınız. Ayrıca, girişimci bir ruha sahipseniz, bu enerjiyi çok seveceksiniz. 13-17 Ocak arasında, balık burcundaki Mars ile yay burcundaki Satürn arasındaki etkileşim nedeniyle, iş hayatınıza ve gelirinize yönelik dikkatiniz artacaktır. Bu günlerde, iş hayatınızda sizi mutsuz eden, rahatınızı bozan veya kendinizi önemsiz hissetmenize neden olan bazı olaylar yaşayabilirsiniz. Hatırlatayım, Satürn Aralık sonunda iş hayatınızı, gelirinizi ve rahat yaşama isteğinizi temsil eden 2. evinize/alana geçiş yaptı, 2017 yılı sonlarına kadar da bu alanda olacak. Diğer yandan, 19 Ocak’ta Mars’ın etkilediği alanda (mutluluk ve zevk, cesaret, yaratıcılık, girişimcilik, kumar, şans oyunları ve borsa, spor, çocuklar) birkaç aydır içinizde büyüttüğünüz hayallerinizi gerçekleştirmek için coşkulu bir enerjiniz olacak. Öncesindeki ve sonrasındaki 3 günü de dahil edebilirsiniz. Bu etki, Neptün sahneye çıktığı için yaşanacak. Aslında Neptün varken ihtiyatlı konuşurum ama bu sefer gerileme sürecinde olmadığı için çok güzel bir etkisi olacağını, saydığım alandaki hayallerinize ulaşmak için size güzel enerji vereceğini düşünüyorum. Konu kumar ve borsa gibi riskli alanlarsa, elbette her zaman dikkatli olmalısınız 🙂 19 Ocak gerçekten önemli bir gün olacak çünkü yukarıda saydıklarımdan tamamen farklı bir enerji daha açığa çıkacak: yazının başında, Jüpiter gerilemesi nedeniyle kariyeriniz, başarılarınız ve imajınızdan yana işler iyi gitmeyebilir demiştim. 19 Ocak, bu olaylar nedeniyle karşılaştığınız sorunları çözmek için taviz vermeniz gereken bir süreç olabilir. Konu her ne ise, sonuçta işlerin doğru düzgün gitmesi için geri adım atmanız gerekebilir. Mesela aile içinde yaşanan bir anlaşmazlık/çatışmanın büyüyerek kontrolden çıkması ve başkalarınca öğrenilmesi riski ile karşılaşabilir, bunu engellemek için taviz vermekten başka seçeneğiniz olmadığını fark edebilirsiniz, gibi. Bir örnek daha vereyim: kariyerinizle ilgili bazı adımlar attınız, yeni bir yolda yürüyorsunuz ve şimdi bazı sorunlar belirmeye başladı. Bu sorunları aşmak için iki seçenek var: dik durmak veya geri adım atmak. Mevcut şartlar altında, geri adım atmanın en doğru seçenek olduğunu fark edeceksiniz.

22-31 OCAK 2015

Ocak ayının son 10 gününe Merkür gerilemesinin olumsuz havası hakim olacak. Merkür gerilemesi; akrep burcunun temsil ettiği 8. evde/alanda etkilerini gösteriyor. Bu nedenle, gerileme sırasında geçmişte kızdığınız/üzüldüğünüz ancak içinizde tuttuğunuz bazı olumsuz duyguları dışarı vurmak isteyebilirsiniz. Merkür gerilemesi süresince, normalden daha alıngan olabileceğinizi ve ayrıca insanların sizi incitmeye çalıştığı, size olumsuz davrandığı hissine kapılabilirsiniz. Gerilemenin açığa çıkardığı enerji, geçmişten oluşan yaraların yeniden kanamasına neden olabilir. Diğer taraftan, kendinizi daha kıskanç, tahammülsüz, her şeyi kontrolü altında tutmaya çalışırken bulursanız, bu durumun gerileme ile ilişkili olduğunu bilerek, aşırı tepkiler veriyor olabileceğinizi ihtimallere dahil edin 🙂 Merkür gerilemesi sırasında, geçmişten gelen sorunlu konuları yeniden gündeme getirmek, sorunları çözmek bir yana, büyütür. Bu nedenle size yarardan çok sadece zararı olur, hiç niyetlenmeyin. Başka biri konu açarsa da kesinlikle kapatın, aksi halde nasıl olduğunu anlamadan hızla büyüyen bir tartışmanın içinde kalabilirsiniz. Merkür gerilemesi 11 Şubat’a kadar devam edecek ancak siz etkilerinin 20 Şubat’a kadar süreceğini değerlendirerek karar verin. Hepsinden öte, ilk defa Merkür gerilemesi sırasında gündeme gelen bir konu varsa, kesinlikle harekete geçmeyin. Merkür gerilemesi, bilgi akışının bozulmasına neden olur, yetersiz bilgi yüzünden yanlış kararlar alabilirsiniz. Geçmişten gelen bir konunun devamını yaşıyorsanız ve bu konuda yeni bir karar/adım söz konusu ise, normalde olduğunuzdan çok daha dikkatli olun, her detayı hesap edin, öğrenmediğiniz bir şey kalmadığından emin olmaya çalışın. Bir örnek vereyim: Merkür gerilemesinde biriyle tanışan kadın, bir sonraki Merkür gerilemesinde onunla evlenmiş ve sonra öğrenmiş ki, aslında adam gayrı resmi olarak evli ve 4 çocuğu var. Bu gerçek bir hikayedir; Merkür gerilemesinde eksik/yanlış bilgi akışının nasıl olabileceğini gösterir. Amerika’da yaşanmış bu olayı yaşayan kişi, birkaç yıl sonra astroloji öğrenip geçmişini incelerken bu durumu fark ediyor. Hatırlatayım, Merkür gerilemesinin tüm burçlar için ortak etkileri de vardır. Bu etkilerden haberdar değilseniz, mutlaka okumalısınız. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazı size harika bir rehber olacak: Merkür Gerilemesi Sevgilerimle, Ceyhun]]>