Akrep burcu Mayıs 2015 yorumu, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkilerini içeriyor, Merkür gerilemesine dikkat çekiyor. Mayıs ayları sizin için önemlidir değerli okurlarım çünkü Güneş boğanın sahasındayken size karşıt konumdadır. Mayıs’ta Dolunay sizin burcunuzda, Yeni Ay ise karşıt burcunuzda gerçekleşir. Dolunay etkisini yazdım, okumadıysanız mutlaka bu yazıdan sonra dönüp bakın, 9 Mayısa kadar etkin olacak. Yeni Ay yazısını ise zamanı geldiğinde yazacağım. Bu yazı; Merkür, Satürn ve Pluto gerilemesinin sizi nasıl etkileyeceği hakkında. Öncelik Merkür gerilemesi olsun istiyorum çünkü bazı önerilerim olacak. Gerilemeyi 19 Mayıs – 11 Haziran arasında yaşayacağız. Biliyorsunuz, Merkür gerilemesi varken işlerin ters gitme ihtimali artar, planlarda aksamalar olur ve bazı gecikmeler yaşanır. Bu nedenle, Mayıs ayı içinde tamamlamanız gereken bir iş, almanız gereken bir şey veya yapmanız gereken önemli bir görüşme varsa, 12 Mayıs’a kadar yapmış olun. Gerileme 19 Mayısta başlayacak olsa da, Merkürden gelen enerji, bir hafta öncesinden bozulmaya başlar. Eğer 12 Mayısa kadar yapamayacağınız bir şeyse ve erteleme imkanı da varsa, gerileme sonrasına erteleyin. Merkür gerilemesi sırasında ilk adımı atılan işler genelde istenilen şekilde sonuçlanmaz. Merkür gerilemesine şimdiden dikkatinizi çekmek istedim çünkü gerilemenin başladığı günlerde, 18 – 23 Mayıs arasında, boğa burcunda Yeni Ay yaşanacak. Yeni Ay her zaman harekete geçme ve başlangıç yapma isteği getirdiği için, özellikle evliliğiniz veya ilişkinizle ilgili önemli bir karar almayın, ayrılmak veya ilişkiye başlamak gibi mesela. Karar alırsanız da, bunu dile getirmeyin veya hayata geçirmeyin, sabredin ve gerileme bittikten sonra uygulayın. Böylece, sonradan pişman olacağınız bir şey yapmazsınız.

Satürn akrep burcunu nasıl etkiliyor?

Satürn burcunuzda tam 3 yıl geçirdi, Aralık ayından bu yana ise yay burcunda. Yeni Satürn etkisini size anlatmak için, öncelikle bir önceki etkiden bahsedeyim, yenisin nasıl olacağını hemen anlayacaksınız. Satürn etkisi sayesinde, 2013 – 2015 yıllarında, hayatınızı baştan sona sorguladınız, hedeflerinizi değerlendirdiniz. Kim olduğunuz, nerede ve kimle birlikte olmak istediğiniz gibi hayatın en temel sorularına cevap aradınız. Satürn süreci, belki sağlık sorunları da getirdi, bedeninizden gelen uyarıları dinlediniz, fiziksel sınırlarınızı öğrendiniz. Kendinizi ne kadar yorduğunuz, ne için yorduğunuz, sonunda ne elde edeceğiniz önem kazandı. Bu süreç bitti, yıllar hızlı geçiyor işte, az değil 3 yıl yaşadınız aslında. Şimdi büyük kazanımlar elde etmiş durumdasınız, bedeninizi ve sağlığınızı daha çok önemsiyorsunuz, mutluluk ve başarı için bazı önemli adımlar attınız. Tahmin ediyorum ki evlenen, işini değiştiren veya bir şekilde hayatına yepyeni bir anlam katan akrep okurlarım ne demek istediğimi hemen anladı. Bu kazanımların olması için, bakış açınızın değişmesi gerekiyordu. Satürn sayesinde bu olur işte, bakış açısı değişir, odaklanma kolaylaşır, çözüm üretme isteği artar. Peki 2017 yılına kadar sürecek olan yeni etki ne?  Yaşayacaklarınızın temelinde “istediğiniz rahatlığa, güzelliklerle dolu zevkli hayata kavuşmak” olacak ancak bunu şu şekilde tanımlama ve yaşama ihtimaliniz yüksek:
 1. sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız, daha iyisini bulmak isteyeceksiniz
 2. kendinize daha fazla zaman ayırarak, hayatın tadını çıkaracaksınız
 3. daha çok kazanacağınız bir iş yapmaya karar vereceksiniz
 4. ek gelir elde etmek için fırsatlar arayacaksınız
 5. mülk edinecek veya araba almak/değiştirmek isteyeceksiniz
 6. kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak şeylere para harcayacaksınız
 7. hayatınıza değer katmayan, mutluluk vermeyen harcamalarınızı ise kısacaksınız
 8. cinsellik, güzel yemekler, iyi giyinmek gibi Venüs konuları bu dönem gündeminizde olacak
Satürn enerjisi, etkilediği alanda kendimizi yetersiz hissetmemize neden olur. O alandaki kusur ve noksanlar gözümüze batar, görmezden gelemeyiz. Sorunları çözmeden rahat hissetmediğimiz için sorunlarla yüzleşmek ve çözüm bulmak zorunda hissederiz. Zorunda hissederiz çünkü Satürn bizi rahatsız eder, bir şekilde huzurumuzu kaçırır. Zaten öyle olmasaydı, önceden görmezden geldiğimiz sorunları çözmek için çaba sarf etmezdik, değil mi? Belki yıllarca umursamadığımız meseleleri neden şimdi dert edelim ki? Satürn varken, başka çare kalmaz. Satürn gerilemesi Mart ayının ortasında başladı ancak 23 Nisan’dan beri etkisini artırdı. Bu sürecin bazı önemli dönüm noktaları var. Birincisi 22-23 Mayıs, ikincisi 21-22 Haziran, üçüncüsü 21-22 Temmuz ve son olarak gerilemenin sona erdiği 2 Ağustos. Bu yazıda Mayıs gündemini anlattığım için sadece 22-23 Mayıs tarihlerine dikkatinizi çekmek istiyorum. O tarihlerde aksaklıklar gözünüzden kaçmayacak, “bir şeyler yapmalıyım, böyle olmaz” diyeceksiniz. 23 Nisan, Satürn gerilemesinin etkilerini güçlü bir şekilde hissetmeye başladığımız günlerin başlangıcıydı. Bu nedenle iş hayatınızda daha önce sizi rahatsız etmeyen şeyler artık gözünüze batabilir. Çok istediğiniz bir şeyi, yeterince paranız olmadığı için almaktan vazgeçebilirsiniz. Satürn etkisi, çoğu zaman hayatınızdaki her şey aynı kaldığı halde, sizin bakış açınızda bir değişim yaratır. Mesela, 5 yıldır aynı işi yapıp benzer paralar kazanıyorsanız, şimdi birden bire “bu işten nefret ediyorum” demeye başlayabilirsiniz, ya da “bu kadar çalışmanın hakkı daha fazla kazanç olmalı” diye düşünebilirsiniz. E daha önce neden bunu hissetmediniz ki, hep aynı işte aynı parayı kazanmıştınız..İşte Satürn etkisi böyle bir şeydir, bakış açınızı değiştirir. Hayat aynı kalsa bile siz aynı kalmak istemezsiniz. Bu dönem; gelirinizi artırmak, daha çok kazanıp harcayabilmek ve böylece hayallerinizdeki hayatı kurmak isteyeceksiniz. Zihninizdeki tanıma uymayan bir şey yaşıyorsanız, sizi rahatsız edecek, değiştirmeniz gerektiğini düşüneceksiniz. Tabi bazı okurlarım farklı bir senaryo yaşayabilir: iş yerinde kendinden kaynaklanmayan sorunlar olabilir, geliri azalabilir veya bir sebepten hayattan daha az zevk almaya başlayabilir. Sonuçta onların varacağı yer de aynı: daha mutlu ve bolluk içinde bir hayat kurmak. Evet Satürn etkisi yaşarken keyifsizdir ama nihayetinde en faydalı astrolojik etkidir.

Pluto akrep burcunu nasıl etkiliyor?

Pluto, etkilediği alanda, gerçekçi olmayan ve işe yaramayan ne varsa yıkar, sonrasında modern ve güçlü olacak şekilde inşa eder. Bu süreci kentsel dönüşüm süreci gibi düşünün: gecekondu mahallesine önce iş makineleri girer ve yıkım başlar, akabinde mühendisler ve ustalar gelir ve günün şartlarına uygun, yaşanılası bir mahalle için çalışmaya başlar. Yıllar sonra o mahalleye gelenler, karşılaştıkları manzara karşısında şaşırırlar, değil mi? Aynı etkiyi bizler de yaşıyoruz. Pluto etkisine maruz kalan alanda öyle değişiyoruz ki, uzun süredir görmediğimiz insanlar bizi görünce şaşırıyor çünkü artık farklı bir şey görüyorlar. Diğer yandan, Pluto etkisi 1o yıldan uzun sürer ve bilinç altımızın derinlerine ağır ağır tesir eder. Bu nedenle, üzerine düşünmedikçe etkisini anlayamayız. Örneğin, Satürn etkisini nasıl yaşadığınızı çok iyi biliyorsunuz çünkü bütün konsantrasyonunuz ona yönelmiş durumda. Satürn 3 yıl içinde sizi değiştirmek için acele etmek zorundadır çünkü zamanı 3 yıl ile kısıtlıdır. Pluto’nun bol bol zamanı vardır. Peki siz bu etkiyi hangi alanlarda yaşıyorsunuz? Pluto 2008 yılından bu yana akrep burcunu şu alanlarda etkiliyor:
 1. iletişim tarzınız, kendinizi anlatma biçiminiz, yani üslup
 2. bilgi ve görgü ihtiyacınız, öğrendiklerinizi ne için kullandığınız
 3. hayatınızdaki insanlar: gününüzü kimlerle geçirdiğiniz
 4. hareket ve seyahat isteğiniz
 5. ulaşım: vasıtalar da dahil, sizin fiziksel hareket kapasiteniz de
 6. insanlarla neyi ne ölçüde paylaştığınız: neyi ne kadar anlatıp dinlediğiniz 
Pluto etkisi 2008 yılında başladı ve daha uzun yıllar devam edecek. Bu süreçte, zamanınızı nerede geçirdiğinize ve kimlerle iletişim kurduğunuza dair eski kalıplarınız değişiyor. Büyük çoğunluk bu etkiyi iletişim alanında yaşıyor, yani kimlerle bir arada olacağınızı, kimle neyi paylaşacağınızı belirlerken farklı kriterleriniz var. Diğer yandan, bazı insanlar da ulaşım alanında yaşıyor. Güzel bir arabaya binmek önemli bir hedef halini almış olabilir mesela, veya, bol bol gezmek, gün içinde bile sürekli mekan değiştirmek isteği artabilir. Aynı yerde uzun süre kalınca sıkılıyor olabilirsiniz. Az sayıda olsa da, bazı insanların yürümesini veya rahat hareket etmesini engelleyen sağlık sorunları ortaya çıkmıştır. Doğum haritasında olumsuz etkileşimleri olanlar için Pluto bunu da getirebilir. Pluto hakkında yazmaya devam edeceğim. Önerim
 1. bol bol gezin, yurt içi veya yurt dışı fark etmez, farklı coğrafyalar görün
 2. çok okuyun ve bol bol film izleyin
 3. bilgi ve görüşlerinizi insanlara aktarmak için vesileler yaratın
 4. öğretmen olmak, hocalık yapmak tam size göre
Son olarak lütfen her zaman hatırlayın: Burcuna Göre ailesi olarak, gezegenlerin etkilerini öngörebilme ayrıcalığına sahibiz. Bu bilgileri kullanarak, güzel/zor günlerin nedenini anlayalım ve geleceğinin potansiyelini en iyi şekilde kullanalım. Bu sadece bizim elimizde çünkü iyinin de kötünün de kaynağında bizim tercihlerimiz ve bizim kararlarımız var. Akrep Burcu Mayıs 2015 Yeni Ayının Etkileri yazınızda buluşmak üzere 🙂 Sevgilerimle, Ceyhun]]>