dolunayın akrep burcuna etkisi Şimdi asıl konuya geçelim: Aralık ayının sürükleyici etkisi Uranüs olacak. Siz bakmayın ülkemizde sürekli Merkür’den Venüs’ten bahsedilmesine, onların hayatımıza etkileri yüzeysel ve geçicidir. Hayatımızı değiştiren enerjiyi sadece 5 gezegen getirir: Jüpiter-Satürn-Uranüs-Neptün-Pluto. Akrep burcu için 21 Aralık’ta bitecek Uranüs gerilemesinin etkilerini anlattığım yazı burada: akrep burcu, Uranüs gerilemesi bitince nasıl etkilenecek BurcunaGöre’nin düzenli takipçileri bu gezegenlerin hayatımızı değiştiren, bazen bizi şaşkına uğratan, bazen bunalıma girmemize neden olan, bazen de durdurulamaz bir güç veren etkilerini artık çok iyi biliyor olmalı. Ben hala bilmiyorum diyen var mı? O zaman yazılarınızı okurken hayatınızda olup bitenler üzerine düşünmenizi ve aradaki bağlantıyı anlamaya çalışmanızı öneriyorum. Bu ayki yazıda 2 konu başlığınız olacak, birisi Jüpiter’in gerilemeye başlaması, diğeri ise Uranüs-Pluto Etkileşimi. Hadi başlayalım.

JÜPİTER GERİLEMESİ: 8 ARALIK – 8 NİSAN

Jüpiter 16 Temmuz’da aslan burcuna geçtiğinden bu yana, akrep burcunun kariyerini ve imajını etkileyen 10. evinde, bu nedenle sadece akrep burcunu değil, yükseleni akrep burcu olanları da yakından ilgilendiriyor. Yükselen burcunuzun 1-4-7 veya 10. evinde gerçekleşen gezegen etkileri, özellikle tavrınızı ve insanlarla ilişkilerinizi doğrudan etkiler. Peki hangi burçlar, akrebin/yükselen akrebin 1-4-7-10. evleridir? Sırayla akrep, kova, boğa ve aslan. Akrep burcu, Jüpiter’in 10. evine geçmesiyle birlikte, önemli kariyer atılımları yapma fırsatı buldu çünkü Jüpiter toplumdaki imajınızın iyileşmesine, saygınlığınızın artmasına yardımcı oluyor. Bu süreçte sadece kariyer atılımları olmaz, ayrıca evlilik ve çocuk sahibi olma konuları da gündeme gelebilir ve bunlar olursa, toplumdaki yeriniz de olumlu anlamda değişir. Jüpiter gerilemesi, Temmuz ayından bu yana, yukarıda saydığım alanda Jüpiter’in getirdiği heyecan ve iyimserlikle attığınız adımların yavaşlamasına, daha da ilerleme isteğinizin azalmasına, son 5 ayda yaptıklarınızı değerlendirmek istemenize neden olacak. Yani Jüpiter bir çeşit uykuya dalacak ve sizde yarattığı coşku azalacak, coşkunun yerini değerlendirme isteği alacak. Şunları sormaya başlayacaksınız: (1) bugüne kadar yaptıklarım iyi oldu mu? (2) beni daha ileri götürdü mü? (3) planlarımda bir değişiklik yapmalı mıyım? Jüpiter’in sizi nasıl etkilediğini, hayatınızı hangi alanlarda güzelleştirmek istediğini Temmuz ayında detaylıca yazdım, buradan okuyabilirsiniz: Jüpiter akrep burcunu nasıl etkiliyor 8 Aralıktan itibaren, Jüpiter’in etkilediği alanda bugüne kadar var olan iyimserlik azalacağı için, birden kendinizi boşlukta hissedebilir, karamsarlık yaşayabilirsiniz. Sakın bu hatayı yapmayın! Jüpiter gerilemesi, bize yaptıklarımızı değerlendirmek için bir şans tanıyor, o kadar. Gerileme sırasında bazı kritik günler olacak, o günler yaklaştığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğim.

URANÜS-PLUTO ETKİLEŞİMİ: 15 ARALIK

Uranüs-Pluto karesi düzenli bir astroloji olayı değildir, dolunay gibi her ay olmaz, güneş tutulması gibi yıllık bir düzeni de yoktur. Şöyle anlatayım: bir önceki Uranüs-Pluto karesi 1930’da olmuştu ve o dönemin düzenini değiştirmişti. Büyük ekonomik bunalım bu süreçte başlamış, Hitler Milliyetçi Sosyalist Partinin başına geçmiş ve Almanya’da iktidara yükselmişti. Bu süreç, 2. Dünya savaşının alt yapısını hazırladı, güzel anmak mümkün değil. 1960 yılında Uranüs-Pluto kavuşumu olduğunda yine yaşayan herkesin hayatını değiştirmişti. Bu süreçte savaş karşıtı düşünce yayıldı, “Savaşma Seviş” söylemi üzerinden hem siyasi hem de cinsel devrim yaşandı. Uranüs-Pluto etkileşimi çok önemlidir yani 🙂 Kalıcı etkiler yapar, düzeni değiştirmeden de gitmez. 15 Aralık’ta, uykusundan uyanmaya hazırlanan Uranüs, 2012 yılından bu yana 6. kez Pluto ile etkileşime girip 90 derecelik kare açıyı oluşturacaklar. Kare etkileşim, çözüm bulma isteği uyandırarak bizi harekete geçirir. Uranüs-Pluto karesinin akrep burcuna etkisi şöyle olacak: Herkes gibi siz de hayatınızı sorunsuz yaşamak istiyorsunuz ama hayat sorunsuz ilerlemiyor. Her zaman yapılacak işler, ilgilenilmesi gereken insanlar, yerine getirilmesi gereken sorumluluklar var ve bunları yaparken sayısız aksaklıklar oluyor. Bu aksaklıkları çözmek için çözümler üretmeniz gerekiyor, ki çözümler arasında daha çok çalışmak, daha dikkatli olmak, zamanınızı daha iyi kullanmak ve verimli olmak da var. Ayrıca, her gün uğraştığınız onlarca işin üstesinden daha iyi gelebilmek, işlerin stresi altında ezilmemek için sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekiyor, sonuçta sağlık iyiyken her şey mümkün olabilir ama sağlık sorunluysa ne iş kalıyor ne de sorumluluk, öyle değil mi? Diğer taraftan; çevrenizde bir sürü insan var, her gün tanıdığınız ve tanımadığınız bir sürü insanla iletişim kurmak zorunda kalıyorsunuz. Bazılarının sizden istekleri oluyor ve tersi de oluyor, siz birilerinden bir şeyler istiyorsunuz. İşlerinizi yapmak için de bazen bir yerden bir yere gitmeniz, yani mekan değiştirmeniz gerekiyor. Uranüs-Pluto karesinin bir hedefi var: işlerinizi/sorumluluklarınızı yerine getirirken, çevrenizdeki insanlarla kurduğunuzun iletişimin daha etkin olması. Nasıl mı? Birkaç örnek verelim:
  1. iş yükünüz çok arttı, öyle değil mi? Artık daha çok insanla ilgilenmeniz/iletişim kurmanız gerekiyor
  2. hayatınızın düzeni tamamen değişti, bu nedenle etrafınızdaki insanlar da değişti
  3. yeni bir işe mi girdiniz? belki de bu nedenle sürekli yeni insanlarla tanışıyorsunuz
  4. iş yapma şeklinizi değiştirdiniz, bu nedenle kendinize daha çok zaman ayırıyorsunuz
  5. öyle bir sorumluluğunuz var ki, onu yapmak için hayatınızı değiştirmek zorunda kaldınız
  6. işlerinizin ya zevklerinizin peşinde bir orada bir buradasınız, sürekli yer değiştiriyorsunuz
  7. sağlıkla ilgili bir spor programına başladınız, mesela her gün kilometrelerce yürüyorsunuz
  8. kendinizi daha iyi hissetmek için, arkadaşlarınızla/sevdiklerinizle sohbet etmeye zaman ayırmaya çalışıyorsunuz
  9. iş yükü nedeniyle oluşan stresi azaltmak için çok sevdiğiniz bir hobiyle ilgileniyorsunuz
Uranüs-Pluto karesi, hayatınızı değiştiriyor ya da çoktan değiştirdi bile. Yukarıda saydığım sadece birkaç olasılık, siz bu etkiyi nasıl yaşıyorsunuz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? Facebook, Twitter  veya bu yazının altına yorum yapmanızı heyecanla bekliyorum. Sevgilerimle, Ceyhun.]]>