önümüzdeki 1 yıllık süreçte sizleri neler beklediğini, hangi alanlarda fırsatların ve zorlukların olacağını içeriyor. Akrepten önceki 2 yazıya okurlarımdan gelen görüşler üzerine, yıllık yazının tarzını değiştirmenin yerinde olacağı anlaşıldı değerli okurlarım. Sonuçta önümüzdeki 1 yılın özetini yazıyorum, bazı konular henüz gündeminize hiç girmedi bile. Bu nedenle, detaylardan uzak duracağım, akrep burcu 2016 yılının ruhunu nasıl anlamalı sorusuna yanıt bulmaya çalışacağım. Aylık yorumlarda detaylı olarak anlatacağım için, bu yazıyı zamanın ruhu olarak görün, olur mu? Yolunuzu aydınlatmasını dileyerek akrep burcu 2016 yılı yorumuna başlıyorum. 👍 😊

Akrep Burcu 2016 Jüpiter Etkisi

Jüpiter Eylül ayından bu yana başak burcunda bulunuyor ve akrep burcunu etkilediği alanlar şunlar:
 1. önemli ve değerli insanlarla tanışma imkanı
 2. sosyal ve profesyonel hayatınızda tanıdığınız insanların sayısında artış
 3. insanların takdirini kazanma
 4. görüşlerinizin ve yaptığınız işlerin daha fazla değer görmesi
 5. başkalarının deneyimlerinden faydalanma fırsatları
 6. desteğe ihtiyacınız olduğunda daha kolay ulaşma
Ocak ayına kadar bu yönde gelişmeler yaşadınız mı? Özellikle bu süreçte tanıştığınız insanlar, dahil olduğunuz sosyal ve profesyonel çevre/ortam ileride hayatınıza ciddi değer katabilir. Bu nedenle bu dönemin sihrinin, tanıdığınız insanlar olduğunu bilmenizi istiyorum. Diğer yandan, eğer sağlık, hukuk, danışmanlık vb hizmetler almanız gerekiyorsa emin olun doğru insanı bulmak bu dönemde daha kolay olacak. Mesela tüp bebek tedavisine ihtiyacınız varsa, bir sağlık sorununuzu doktorlar henüz çözemediyse, hukuki bir meseleyi çözecek doğru avukatı bulamadıysanız veya çocuğunuzun eğitimi için içinize sinen bir eğitim kurumuna henüz denk gelmediyseniz hiç merak etmeyin. 2016 yılında şanslı karşılaşmalar olacaktır. Jüpiter etkisi Eylül 2016’ya kadar bu alanlarda şanslı etkiler getirecek, daha çok zaman var. Bu noktada hatırlatmak istediğim konu, Ocak-Mayıs 2016 arasında Jüpiter’in gerileme sürecinde olacağı.. Jüpiter gerileme nedeniyle görüşlerine güvendiğiniz insanların ve profeyonellerin (doktor, avukat gibi) desteği, dahil olduğunuz sosyal/iş çevresindeki güzel gelişmeler bir miktar aksayabilir. Geçtiğimiz aylarda olduğu kadar “kendiliğinden güzel” gelişmeler olmayabilir. Size düşen, bu süreçte beklentilerinizin karşılanmaması halinde sakin olabilmek, gerileme süreci Mayısta tamamen sona erecek. Diğer yandan, eğer gündeminizdeki konular arasında, birilerinin desteği/hizmeti sayesinde edineceğiniz kazanımlar varsa, Ocak-Mart arasında bu konulara yönelik girişimlerde bulunmalısınız. Önemli tarih 9 – 16 Mart arası değerli dostlar, emeklerinizin karşılığını o zaman alacaksınız. (Ekleme: Mart 2016 yazınız hazır, okumak için: Mart 2016 akrep burcu yorumu )

Akrep Burcu 2016 Güneş Tutulması

9 Mart 2016 son derece önemli bir tarihe işaret ediyor. 9 Mart günü balık burcunda Güneş tutulması gerçekleşecek, ayrıca Güneş-Jüpiter etkileşimi..Bu iki farklı olay birbiriyle ilişkili konuları gündeme getirecektir. Jüpiter kaynaklı konulardan bahsettim önceki başlıkta, Güneş tutulmasının etkisi ise şu konularda olacaktır:
 1. aşk hayatınızda gelişmeler olabilir
 2. cesur bir karar alarak hayatınızda önemli bir değişim yapmak isteyebilirsiniz
 3. bir ticari girişim/proje başlayabilir
 4. çocuk sahibi olmayla veya varsa çocuklarınızla ilgili bir konu yaşayabilirsiniz
Jüpiter gündemi ile tutulma gündemi birbirini tamamlar nitelikte olacaktır. Mesela,
 1. bir arkadaşınız vasıtasıyla bir gün eşiniz olacak kişiyle tanışırsınız
 2. bir tanıdığınızın desteğiyle, önemli bir işe girişebilirsiniz
 3. tüp bebek girişimi başarılı olur, bebeğiniz olacağı haberi alırsınız
Gelecek planlarınız ve gündeminiz doğrultusunda sizde neler olabilir? Güneş tutulmasının hemen ardından, 23 Martta terazi burcunda (3 derece) Ay tutulması gerçekleşecek. Mart ayında detaylı anlatacağım, şimdilik şunu şöyleyeyim: Ay tutulmasının gündemi, aslında 2015 Ekim’de yaşadıklarınızın devamı..Ne gibi kararlar almış, neler yaşamıştınız? Bu arada bir not düşeyim: Eğer 23 Mart Ay tutulmasında işler beklediğiniz gibi sonuçlanmazsa telaşlanmayın! Ekim 2016’dan itibaren, terazi burcundaki Jüpiter’in Güneşle temasından sonra şartlar lehinize dönecektir. Detayları akrep burcu 2016 Mart yorumunuzda bulacaksınız.

Akrep burcu 2016 Satürn Etkisi

Satürn iş hayatınızla ilgili gelişmeler, kazancınız ve hayat standardınızı temsil eden alanda bulunuyor. Satürn etkisinin en yoğun hissedildiği dönemler gerileme dönemleridir, ki 2016 yılı gerileme tarihleri şöyle: 25 Mart – 13 Ağustos Gerileme başlamadan önceki hafta, 18-24 Mart arasında, Satürn duraklayacak. Bu süreçte ilk defa ciddi baskı oluşabilir. Takip eden günlerde, özellikle Haziranın ilk haftasının bitimine kadar baskı sonucunda harekete geçmeye zorunlu hissedebilirsiniz. Başlıca konular şunlar olacaktır:
 1. işe girme girişimleri
 2. iş değişimi
 3. daha çok gelir elde etme baskısı
 4. iş yerinde sorunların arttığına dair düşünceler
 5. daha az çalışarak daha çok kazanma isteği
Satürn baskısı temel olarak iki şekilde yaşanıyor:
 1. eksik/yetersiz hissederiz, bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (içsel etki)
 2. kontrolümüz dışında yaşanan olaylar nedeniyle bir şeyler yapma ihtiyacı oluşur (dışsal etki)
Gerileme süreçlerinde “bir şeyler yapma ihtiyacımıza” rağmen istediğimizi tam olarak yapamayız. Bu nedenle (geçici bir süre) çaresizlik hissi oluşur ve baskı altında kalırız. Haziran ayının ortalarında Satürn kaynaklı baskı önemli ölçüde azalmış olacak, 13 Ağustos’ta gerileme sona erdiğinde tamamen bitecek. Sabır, direnç ve kontrolle aşılabilecek bir süreç! Eğer işinizi değiştirme fikri tam da bu dönemlerde geliyorsa, bilin ki Satürn baskısı sizi ele geçirmeye başlamış. Sakince düşünmek, acele etmeden planlı hareket etmek en ideali olacak.

Akrep Burcu 2016 Mars Gerilemesi

Öncelikle Mars ile ilgili bazı tarihler vereyim:
 • 3 Ocak – 5 Mart arasında akrep burcunda
 • 6 Mart’ta yay burcunda
 • 17 Nisan’da gerilemeye başlayacak
 • 22 Mayıs’ta Güneşle temas
 • 27 Mayıs’ta yeniden akrep burcunda
 • 29 Haziran’da gerileme sona erecek
 • 2 Ağustos’ta yeniden yay burcunda
Bu tarihler neden önemli biliyor musunuz? Çünkü;
 1. gerileme 2 farklı burçta gerçekleşiyor
 2. Mars’ın akrep-yay teması Ekime kadar sürüyor
Tarihlerden göreceğiniz üzere, Mars Ocak ayının ilk günlerinden itibaren sizin burcunuzda olacak. Bu çok değerli bir destektir, diğer yandan kulağınızın dibinde “hadi artık bir şeyler yapmalısın” diye bağıracaktır. 2016 yılındaki Mars gerilemesinin bir kısmının sizin burcunuza denk gelmesi, bir kısmının ise iş ve gelirle ilgili konulara denk gelmesi (Satürn de burada) gösteriyor ki, iş hayatınızda bazı önemli gelişmeler yaşanacak. Bu konuda detaylı olarak yazacağım aylık yazılarda, şimdilik bu kadarını söylemiş olayım.

2016 Özet

Akrep burcu 2016 yorumu yılın belli başlı konularını içeriyor, tabi Eylüldeki Güneş ve Ay tutulmaları gibi daha birçok astroloji olayı var fakat henüz gündeminizde olmadığı için şimdi yazmanın bir değeri yok, kafanızı karıştırmak istemiyorum şimdi. Kısaca özetlemek gerekirse: Ocak-Mart 2016 arasında gündem olumlu, çok çalışıp Jüpiter kaynaklı hedefe ulaşmalı.. Mart sonu – Haziran arası ise farklı bir hikaye! Temmuz ayına kadar Mars, Jüpiter, Satürn ve Pluto gerilemelerinin etkilerini yoğun olarak yaşayacağız. Temmuz ayından itibaren rahatlama başlayacak. Akrep burcu 2016 yılında özellikle iş ve kazançla ilgili konuları hayatının merkezinde bulacak. Önemli gelişmeler ve adımlar bu alanda olacak. Bir Not: Ocak ayına dair her burca özel aylık yorum yazmayacağım izninizle, Yeniay ve Dolunay için birer yazı yazmayı planlıyorum. Mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim, sonraki yazılarda görüşmek üzere. 👍 😊 Sevgilerimle, Ceyhun]]>