2016 Yıllık Astroloji Yorumları: Önemli Günler ve Etkileri

Yazar 

2016 yıllık astroloji yorumları serisinde ilk sözümü tutuyorum değerli dostlar, yıl başlamadan önce elinizin altında bulunsun istedim.

Dün bahsetmiştim, okuyanlarınız biliyor, bu yazının amacı tüm burçları kapsayan bir 2016 yılı astroloji rehberi oluşturmak. Böylece, yılın ilerleyen aylarına yönelik planlar yaparken, elinizin altında somut bir veritabanı yaratmış oluyoruz.

2016 yıllık astroloji yorumlarında bir sonraki aşamada burcunuza göre etkileri içeren yazılar yazacağım, yani 12 yazı daha geliyor.

Bu sayede, planlarınızı gönül rahatlığı ile, farkındalık seviyesi yüksek bir şekilde, doğru ve yanlış zamanları biliyor olarak yapabiliceksiniz.

Yıllık yorumlar tüm detayları içermiyor fakat belli başlı dönemler hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Hadi başlayalım. 👍 😊

2016 Gerileme/Retro Tarihleri

Gezegen gerilemelerinde doğal süreç, gerileme başlamadan ve bitmeden önceki 1 hafta boyunca gezegenin duraklaması şekilinde yaşanır.

Gerileyen gezegenin taşıdığı enerjiye göre bu dönemlerde;  baskı, çaresizlik, sıkılganlık, huzursuzluk, hırs, yorgunluk veya zihinsel karmaşa oluşur. Bu nedenle, işlerin normal gitmediği hissine kapılırız.

Sakin kalmak en iyi çözümdür, gezegen geri veya ileri hareketine geçince bu his kaybolur.

Gerileme tarihlerini ben vereceğim, duraklama tarihlerini hesaplamayı ise size bırakıyorum. 😄

Son olarak, 2016 yılında Venüs gerilemesi yaşamayacağız, bence harika bir haber. 👏

2016 yılında Merkür gerilemesi tarihleri

Merkür gerilemesi, yeni başlangıçlar yapmak, bağlayıcı sözler vermek, hayatı değiştirecek ciddi adımlar atmak için kötü dönemlerdir.

Bu dönemlerde aileleri tanıştırmak, evlilik kararını aileye açmak, nişan veya düğün organize etmek, bir elektronik eşya satın almak, önemli bir sözleşmeye imza atmak gibi başlangıç mahiyetinde “ilk adımlar” atmamanızı öneriyorum.

Diğer yandan, Merkür temel olarak zihnimizin çalışma biçimini ve dolayısıyla iletişim, ulaşım/hareket ve öğrenme konularını temsil ettiği için, bu alanlarda sorunlar yaşanması da muhtemeldir.

Birinci Merkür gerilemesi 5 Ocak – 25 Ocak tarihleri arasında kova-oğlak burcunda gerçekleşecek.

İkinci Merkür gerilemesi 28 Nisan – 22 Mayıs tarihleri arasında boğa burcunda gerçekleşecek.

Üçüncü Merkür gerilemesi 30 Ağustos – 22 Eylül tarihleri arasında başak burcunda gerçekleşecek.

2016 yılının son Merkür gerilemesi ise 19 Aralık 2016 – 8 Ocak 2017 arasında oğlak – yay burcunda gerçekleşecek.

Yani 2017 yılına Merkür gerilerken gireceğiz, eğer “yıla nasıl girersek öyle devam eder” sözü gerçekse, 2017 ilginç bir yıl olacak demektir. 😊

2016 yılında Mars gerilemesi tarihleri

Mars gerilemesi yaklaşık 2 yılda bir gerçekleşiyor, en son Mart-Mayıs 2014 tarihinde gerileme süreci yaşamıştık.

Sizlere şöyle de bir bilgi vereyim: Burcuna Göre, bahsettiğim Mars gerilemesi sürecinde doğmuştu. Mars gerilemeleri her zaman önemli dönemeçler olarak not edilmeli ve dikkatle takip edilmelidir.

Mars gerilemesinin en önemli özelliği, hayatın koşturmacası içinde hedeflerimizi ve çabalarımızı daha bilinçli bir şekilde değerlendirme zorunluluğu doğurmasıdır. Bu sayede, neyin gerekli neyin lüzumsuz olduğunu fark etmemizi kolaylaştırır.

Göreceksiniz ki, Mars’ın ilk yavaşlamaya başladığı 7 Şubat tarihinden itibaren, Mars’ın haritamızdaki konumuna göre hepimiz, hedeflerimizi yeniden belirleme ihtiyacı hissedeceğiz. Bu süreç, gerileme sona erinceye kadar devam edecek.

Mars gerilemesinin çok faydalı bir süreç olduğunu düşünüyorum. Hayatımızın 2 alanını yeniden konumlandırarak daha etkili bir gelecek inşa etme imkanımız olacak.

Mars gerilemesi 17 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında yay-akrep burcunda gerçekleşecek. Burcunuza göre etkilerini tüm detaylarıyla ilerleyen aylarda paylaşacağım.

2016 yılı Jüpiter gerilemesi tarihleri

Jüpiter şansın, güzel karşılaşmaların, bolluğun ve fırsatların gezegenidir. Jüpiter varken kendimizi iyimser hissederiz, geleceğin güzel olacağına inancımız artar.

Bulunduğu burca göre hayatımızdaki gelişim alanını belirleyen Jüpiter’in gerilediği dönemlerde, işleri şansa ve oluruna bırakmamak gerektiğini fark ederiz. Bu nedenle Jüpiter gerilemeleri faydalı dönemlerdir, isteklerimize ulaşmak için çabalamamız gerektiğini hepimize hatırlatır.

Jüpiter gerilemesi 8 Ocak – 9 Mayıs tarihleri arasında başak burcunda gerçekleşecek. Bu dönemin özellikle ilk yarısını bir fırsat dönemi olarak görmeli, Mart ortasına kadar çok çalışmalıyız. Emin olun, sonuçlarını alacağımız bir dönem olacak.

Jüpiter’in burcunuza göre sizi hangi alanda etkilediğini öğrenmek için burcunuzun Ağustos 2015 yazısını okuyabilirsiniz.

2016 yılı Satürn gerilemesi tarihleri

Satürn, hayatımızı daha iyi hale getirmek için “eksik ve sorunlu olanla” ilgilenmemizi sağlayan çok önemli bir gezegendir.

Daha iyi bir hayat için sorunlarla yüzleşmeyi, çözüm için sorumluluk almayı zorunlu kıldığı için sevilmeyen bir gezegen olsa da, Satürn etkisi olmasa gelişim ve olgunlaşma olmaz diyebiliriz. Satürn enerjisini sahiplenmek, hepimizin hayatında kuşkusuz fark yaratacaktır.

Satürn gerilemeleri, kronik sorunların gözümüze battığı, eksik ve yanlış olduğunu hissettiğimiz konuların bizleri rahatsız ettiği dönemlerdir. Öyle rahatsız eder ki, bir şey yapmak zorunda olduğumuzu düşünürüz.

Satürn etkisinin kötü namı, gerileme aşamasında hissedilen çaresizlik ve çözümsüzlük hissiyle birlikte atılan adımların, baskıdan kurtulmak için atılan adımlar olmasından ve yeterince hesaplanmamış olmasından gelir.

Satürn gerilemesi tarihlerinde bu hatadan uzak durmanızı çok önemsiyorum. Elbette çaresizlik, çözümsüzlük veya yetersizlik hissiyle oluşan baskının üstesinden gelmek kolay değildir. Yine de sakin kalmak, acele etmemek, küçük ve hesaplı adımlarla ilerlemek gerektiğini unutmayın lütfen.

Satürn gerilemesi 25 Mart- 13 Ağustos tarihlerinde arasında yay burcunda gerçekleşecek.

Uranüs, Neptün ve Pluto gerilemesi tarihlerini vermiyorum müsadenizle, zamanı geldiğinde aylık yorumlarda bulabilirsiniz.

2016 Güneş ve Ay Tutulması Tarihleri

2016 yıllık astroloji yorumları yazı dizisinde en çok önem vermeniz gereken bölüm tutulmalar bölümü.. Tutulmalar, özellikle Güneş tutulması, yılın önemli astroloji olayları arasında ilk sırada yer alıyor.

Bilmenizi istiyorum ki, tutulma tarihlerinde hayatınızda önemli bir şeyler başlıyor veya bitiyor olacak.

Güneş tutulması, yeni bir dönemi başlatan yoğun ve etkili bir olaydır. Çoğu zaman açığa çıkan yeni bir bilgi ve farkındalıkla birlikte oluşan kararlılık ve enerji, atılım yapmayı kolaylaştırır.

Güneş tutulmasıyla birlikte önemli bir haber alabilir, yeni bir şey öğrenebilir veya ciddi bir karar verebiliriz. Sonuçta hayatımızın yönü, yani rotamız ve geleceğimiz değişecektir.

2016 yılındaki ilk Güneş tutulması 9 Mart’ta balık burcunda gerçekleşecek ve etkisi inanılmaz güçlü ve pozitif olacak.

Yılın ikinci Güneş tutulması ise 1 Eylül’de başak burcunda gerçekleşecek ve yüksek ihtimal görece olumsuz etkiler getirecek.

Ay tutulması ise var olan gündemin bir şekilde sona ereceğine ve bir dönemin kapanacağına işaret eder. Eğer daha önce iş başvurusu yaptıysanız sonuç belli olur, sevgilinizle evlilik yolunda ilerliyorsanız yolunuz netleşir, ev/araba almak için adımlar attıysanız süreç sonuçlanır gibi..

2016 yılının ilk Ay tutulması 23 Mart’ta terazi burcunda gerçekleşecek.

İkinci Ay tutulması ise 16 Eylül’de balık burcunda gerçekleşecek.

Ay tutulmalarının etkilerini olumlu-olumsuz olacak şekilde sınıflandırmıyorum, zamanı geldiğinde detaylarıyla birlikte yazacağım.

2016 yılının Olumlu ve Olumsuz Günleri

Ocak ayının ilk 10 günü, Merkür ve Jüpiter duraklamalarına eşlik edecek Güneş-Pluto kavuşumu nedeniyle kolay geçmeyecek.

Mart ayının tamamı, 2016 yıllık astroloji yorumlarınız içinde en önemli dönemi işaret ediyor. Hepimizin hayatında Mart ciddi değişimlerin göstergesi. İlk yarısını olumlu yaşayacağız, ikinci yarısı daha zor olacak.

Nisan ayının ikinci haftasında Yeniay, Mars gerilemesi ve Güneş-Uranüs kavuşumu birlikte yaşanacak. Bu nedenle son derece hareketli bir hafta olacağı neredeyse kesin.

Mayıs ayının 3. haftasının rahatlama dönemi olacağını düşünebilirsiniz, öncesinde Merkür-Mars birlikte gerileme aşamasında…

Haziran’ın ilk 2 haftasında Satürn ve Neptün kaynaklı gündemler yoğun olacak, detayları zamanı geldiğinde paylaşacağım.

Eylül’ün ilk haftasındaki Güneş tutulmasına Güneş-Neptün karşıtlığı ve Merkür gerilemesi eşik edeceği için sonuçların keyifli olmayabileceğini söylemem gerekiyor.

9 Eylül’de Jüpiter terazi burcuna geçecek ve 26 Eylülde Güneş-Jüpiter kavuşumu gerçekleşecek. Hepimiz için şans ve fırsatlar açısından yeni bir dönemi başlatacak.

Aralık ayının 2 haftasından itibaren hayatımızda bu sefer Satürn ve Uranüs kaynaklı yeni bir dönem başlıyor. Daha çok var gerçi. 👍

2016 yıllık astroloji yorumlarının ilk yazısında -tüm burçları kapsayacak şekilde- önemli günleri anlatmış olduğum için bir ölçüde rahatlamış hissediyorum.

Sırada Burcuna Göre okurlarının her zamanki gibi ayrıcalıklı olmaları için burcunuza göre 2016 yıllık yorumunuz var.

Hepinize sağlıklı, mutlu, sevdiklerinizle birlikte güzel bir gelecek dilerim. 😊

Sevgilerimle, Ceyhun

Türkiye'nin en iddialı astroloji sitesinin kurucusu ve yazarı

148 Yorum

 1. Hilal

  04/01/2016

  Merhaba, hergün sayfanıza girip bu yıl ki burçlar hakkında yazacaklarınıza bakıyorum ama hala boğa burcu ile ilgili birşey yayınlamadınız Benim erkek arkdaşım boğa burcu ve özellikle sizden aşk konusunda daha detaylı bilgiler rica ediyorum. Çünkü burdan takip edip ona göre davranıyorum. Boğa burcu ile ilgili ocak ayını acil bekliyoru.

 2. Hilal

  04/01/2016

  Merhaba, hergün sayfanıza girip bu yıl ki burçlar hakkında yazacaklarınıza bakıyorum ama hala boğa burcu ile ilgili birşey yayınlamadınız Benim erkek arkdaşım boğa burcu ve özellikle sizden aşk konusunda daha detaylı bilgiler rica ediyorum. Çünkü burdan takip edip ona göre davranıyorum. Boğa burcu ile ilgili ocak ayını acil bekliyorum

 3. Selahattin

  04/01/2016

  Merhaba Ceyhun bey, doğum haritalarında jüpiteri retro olanların etkilenmesi farklı olabilirmi? Teşekkür ederim ikizler burcuyum yükselenimde ikizler ve jüpiterim retro

 4. ebruu

  06/01/2016

  Kizim ikizler..24 mayis 2005 dogumlu.saat 20.45 azra.ikizlerin egitim hayati nasil olcak bu yil ceyhun bey

 5. Hilal

  06/01/2016

  Zafer bey, lütfen cevap verin. Boğa burcunu bekliyorum. Akrep burcunu yayınlamışsınız teşekkür ederim ama aşka dair hiçbirşey yok. Ocak ayı yorumunuzda akrep burcunun ve boğa burcunun aşk konusundaki detaylı yorumlarınızı rica ediyorum.

 6. sema

  12/01/2016

  acaba bu ocak ayında ne gibi bir sıkıntı var..günlerdir ağlamaktan gözlerim acıyor…ben artık güzel günler beklemiyorum..oğlak burcuyum..çocuğum olamayacağını öğrendim..sevgilimden ayrıldım ve artık hayat hiç çekici gelmiyor..sadece ağlıyorum..oğlaklar için son dönemectesiniz demiştiniz…o dönemeçten dönemeyecek oğlaklae da var sanırım

  • Zafer Ceyhun

   13/01/2016

   Sema hanım merhaba,
   Eğer çocuğunuz olmayacağını bu aralar öğrendiyseniz, Merkür gerilemesinde olduğumuz için, yanlış/eksik bilgi olma ihtimali var..
   Şubatta bilginin doğru olup olmadığını araştırın diyorum..
   zorlu bir süreç, kabul ediyorum 🙁 🙁
   en zor süreci oğlaklar yaşıyor, önceki Satürn sürecinde yaylar, daha öncekinde akrepler yaşadı şimdi sizin yaşadığınıza benzer şeyleri..
   sırayla hepimiz yaşıyoruz 🙁

 7. Sebnem

  06/02/2016

  Zafer bey merhaba, burcum balik , do gum haritamda Jupiter retro. Oldukca sanssiz oldugumu dusunuyorum. 2016 yilinda acmam gereken bir dava var. Bunun icin en uygun Tarih nedir acaba ?

 8. Esin asıl sağır

  15/03/2016

  18 martta ameliyat olacam zafer bey bu tarihte venüs geri gidiyormu.13 aralık 1976 doğumluyum sabah ezanında doğmuşum.ilginiz için şimdiden tşk ederim.

 9. İnci

  16/03/2016

  Ceyhun bey temmuz ağustos arası düğün tarihi söyler misiniz ben aslan burcuyum yükselen balık — nişanlım balık yükselen kova..inanılmaz takip ediyorum yazılarınızı lütfen cevap verim

 10. Yasemin Aydın

  30/04/2016

  Ceyhun bey merhaba, 5 Mayıs 2016 ‘ da Allah nasip ederse sezeryanla oğlum dünyaya gelecek sizce tarih Astrolojik açıdan nasıl? Yorum yazarsaniz çok sevinirim.

  • Zafer Ceyhun

   30/04/2016

   Şimdiden sağlıklı ve mutlu bir gelecek dilerim oğlunuza Yasemin hanım.
   Doğum saati tahmini olarak ne olacak?

 11. Yasemin Aydın

  30/04/2016

  Merhaba Ceyhun bey, 5 Mayıs 2016 erkek bebegim dünyaya gelecek kismetse. Sizce tarih Astrolojik açıdan iyi mi?

 12. Yeliz

  14/05/2016

  Ceyhun Bey merhaba,
  Şu anda 5.5 aylık hamileyim oglumun tahmini dogum tarihi eylul ayinin 5i ve 10u arasinda olacak gibi gorunuyor planli sezaryen dusundugumden ozellikle 5-10 eylul arasi hangi tarihi dogum ivin önerirsiniz? 2016 genel yorumlariniza baktığımda eylulde biriken merkür retrosu güneş tutulması Neptün kavuşması açıkçası gözümü korkuttu:( yorumlarinizla yardimci olursaniz çok sevinirim.

 13. Ali

  02/08/2016

  2016 yılından neftet ettim.hayatimin en berbat gıklarını geçerdim…çabuk tüken kahrolası 2016…..

 14. Su

  27/10/2016

  yilin son merkur gerilemesi oglak-yay demissiniz iki burcta mi geriliyor nasil olacak biraz acabilir misiniz.. sevgiler