Astroloji, zamanın değişken bir ruha sahip olduğunu öğretir. “Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz” deyişi, zamanın ruhunu bilgece anlatır. Tıpkı nehirler gibi, zaman da aktıkça yeni bir ruha bürünür. Astroloji, zamanın ruhunu şöyle açıklıyor: güneş sistemimizdeki gezegenlerin anlık konumu, zamanın ruhunu belirler ve biliyorsunuz, gezegenler döner döner döner… 1 Mayıs 2014‘ün ruhuna gelince: Hak ve adalet arıyor, inançlarımızı savunuyor, mücadele ediyoruz. Nedenini anlamak için yüzümüzü gökyüzüne çevirip, MARS’a bakalım. Aslında başka çok güçlü etkileşimler de var ancak biz bu yazıda mars üzerinden 1 Mayıs’ı anlamaya çalışalım.

Mars Etkisi

Mars, istediğimizi elde etmek için cesaretle ilerlememizi sağlar. Bugün mars terazi burcunda, yani eşitlik ve adalet için cesaretle ilerlememiz için içimizde coşkulu bir enerji var. Ayrıca, mars gerileme (retrograde) durumunda ki, bize geçmişte yaşadığımız haksızlıkları hatırlatıp öfkeyle ayağa kalkmamızı istiyor. Mars’ın 1 Mayıs 2014 etkisi bununla sınırlı değil! Bireysel ve toplumsal dönüşüm yaşadığımız çok çok önemli bir dönemeçteyiz. Hadi gelin, birlikte aşağıdaki başlıklara inelim, size nedenleri anlatacağım 🙂

Mars-Jüpiter Karesi

Mars-jupiter etkileşimlerinde, gündemin ilk sırasına inançlarımız, bakış açılarımız ve hayat görüşümüz yerleşir. Bugün, mars ile jupiter kare pozisyonunda: iki gezegen kare yaptığında, yerleşik düzeni bozmaya yönelik bir enerji oluşur. Bu enerji son derece pragmatiktir, sorunu tespit edip harekete geçer ve bir çözüm üretir. Bunun anlamı, görüşlerimizi ve inançlarımıza yönelik bir tehdit algımız varsa, onları korumaya, savunmaya hazırız. Hakkımızı savunacak ve kendimiz/toplumumuz için faydalı bir çözüm üreteceğiz.

Mars-Uranüs Karşıtlığı

Mars-uranüs etkileşimlerinde, gündem özgürlüklerimizdir. Bugün, mars ile uranüs karşıt pozisyonda: iki gezegenin karşıtlığı halinde, aynı anda her ikisinin temsil ettiği enerjilerin etkisi altına gireriz ve ikisinden de vazgeçemeyiz. Bir tahterevalli hayal edin. Bir ucunda birinci enerji, diğer ucunda ikinci enerji var. Birisi aşağı inerken diğeri yukarı çıkıyor. Peki şimdi ne yapacağız? Aşağı ineni yukarı çıkaracağız elbette 🙂 1 Mayıs 2014 için bunun anlamı; mars’ın yaydığı, herkes için eşitlik ve adalet enerjisiyle, uranüs’ün yaydığı bireysel bağımsızlık enerjisinin tahterevallinin iki ucunda oturuyor olduğudur. Meydanlarda toplumsal hak ve adalet arayışındaki herkes, aynı zamanda bireysel özgürlüklerine sahip çıkıyor. Bugün, uranüs koç burcunda. Bunun şerefine size birini tanıtayım: Cesar Chavez. Arizona/Amerika’da tarım işçisi bir ailede doğdu ve Amerika’nın en önemli işçi hakları savunucusu olarak tarihe geçti. Doğduğu gün, uranüs koç burcuna girmişti 🙂

Mars-Pluto Karesi

Mars-pluto etkileşimlerinde, gündeme iki muhatabı olan bir konu girer: hayatta kalmak için savaşan ve ele geçirmek için saldıran. Şöyle düşünün: aslan ile zebranın binlerce yıllık ölüm kalım mücadelesi, mars-pluto etkileşiminin dünyadaki yansımalarından biridir. Bugün mars ile pluto kare pozisyonunda: zebra hayatını kurtarmak, aslan ise zebrayı öldürüp yemek istiyor; “kare, fayda odaklıdır” demiştik. Hak arayanlar tarafından bakalım: birikmiş öfke açığa çıkacak, kesin çözüm almak için kararlı bir duruş göreceğiz. Onlar, hakları olduğuna inandıkları eşitlik ve özgürlüğü kendi elleri ile yaratmak istiyorlar. Bunu, hak ve adaletin ölüm kalım mücadelesi, hayatta kalma çabası olarak görüyorlar. Devlet tarafından bakalım: mars-pluto hem gerçek hem tüzel kişileri etkiliyor, bu nedenle devlet de kararlı bir duruş sergiliyor, saldırı altında olduğunu hissediyor ve hakkını aramak için gösteri yapanları, kendi varlığına yönelik bir tehdit olarak algılıyor. Yani her iki taraf da aynı savaşı verdiğini düşünüyor.

SONUÇ

Mars’ın konumu ve diğer gezegenlerle etkileşiminin 1 Mayıs 2014 üzerine etkilerini sıraladık. Şimdi, en alta bir çizgi çekip hepsini toplamanızı istiyorum. Çıkan sonucu değerlendirmek için lütfen 10 saniye gözlerinizi kapatın ve düşünün. Şimdi, televizyonu açıp haberleri izleyin.
Umuyoruz ki, hem bireysel hem de toplumsal bilincimizin kaçınılmaz bir dönüşüm sürecine girdiği 2011-2015 yılları, bizlere ve bizden sonra gelecek nesillere, yani çocuklarımıza, daha iyi koşullarda yaşama yolunu açar.
Hem 1 Mayıs hem de Regaib Kandili kutlu ve mutlu olsun.
]]>